چاپ خبر

انتقاد ستاری از برخی دانشگاه‌ها / دانشگاه نفتی صرفا مدرک تحصیلی صادر می‌کند

پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (پیام نورنا) : معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، دانشگاه‌هایی که به جای کارآفرینی صرفا مدرک تحصیلی صادر می‌کنند را دانشگاه نفتی برشمرد و گفت: دانشگاه نفتی فارغ‌التحصیلانی تحویل جامعه می‌دهد که تصورشان از اشتغال، استخدام دولتی است.

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : فارس – سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در بیست و یکمین نشست روسای بنیادهای نخبگان استان‌ها که در اردبیل برگزار شد با اشاره به نقش بنیادهای ملی نخبگان استانی در شناسایی و هدایت استعدادهای برتر و نخبگان هر استان و رفع مشکل کارآفرینی استان‌ها بر مبنای توانمندی این افراد گفت: فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان دارای دو پایه اساسی توجه به توانمندی‌ها و مزیت‌های سرزمینی و درآمدزابودن پژوهش‌ها است و فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان با بهره‌گیری از توانمندی‌های نیروی انسانی هر استان محقق می‌شود
وی نخبگان هر استان را یک فرصت برای رفع مشکلات کشور دانست و ضمن تاکید بر نقش اثرگذار آن‌ها در تحقق اقتصاد دانش بنیان افزود: هر مشکل در کشور زمینه ایجاد یک اشتغال و کارآفرینی است و با نگرش صحیح و بهره‌گیری از توانمندی تفکر و خلاقیت استانی می‌توانند سرانه GDP کشور را افزایش داده و کشور را در راستای توسعه به جلو برانند.
ستاری، رقم قابل توجه بیکاری فارغ‌التحصیلان استان‌های کشور را از معضلات اقتصاد نفتی دانست و گفت: اقتصاد نفتی همان‌گونه که بر عرصه‌های گوناگون کشور سیطره داشته، بالطبع روی آموزش کشور نیز سایه انداخته و همین امر موجب شده، استعداد و توانمندی جوانی که می‌توانست ضمن ایجاد اشتغال برای خود، کارآفرینی کند، با شیوه آموزش‌ نشات گرفته از فرهنگ نفتی سرکوب شود.
رئیس بنیادملی نخبگان با بیان این که دانشگاه نفتی به دانشجوی خود کارآفرینی نمی‌آموزد، بلکه فارغ‌التحصیلانی تحویل جامعه می‌دهد که تصورشان از اشتغال، استخدام دولتی و کارمندی است، از دانشگاه‌هایی که در عوض کارآفرینی، رشد خلاقیت و نوآوری‌های دانشجویان و دانش‌آموزان، صرفا مدرک تحصیلی می‌کنند دانشگاه نفتی نام برد.

نایب رئیس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، نیروی انسانی خلاق و کارآفرین را ارزشمندترین دارایی هر کشور خواهان توسعه و پیشرفت دانست و ضمن تاکید بر اهمیت‌بخشی به دارایی‌های فکری و مزیت‌های سرزمینی افزود: فرهنگ مبتنی بر دارایی‌های زیرزمینی موجب شده توجهمان را از روی دارایی‌های روی زمین برداشته و به این‌که دارای بزرگ‌ترین منابع هیدروکربنی دنیا هستیم دل‌خوش باشیم. در حالی‌که 30 میلیون نفر جوان بین 20 تا 40 سال و رتبه پنجم فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و مهندسی از ارزش‌هایی هستند که کم‌تر به آن توجه داریم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به این‌که راه حفظ ماندگاری نخبگان، ارائه پول بلاعوض نیست، اضافه کرد: بعضا افرادی از این پول استفاده می‌کنند که به هیچ عنوان استحقاق استفاده از آن را ندارند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، شناسایی استعدادها و توانمندسازی آنان را اصلی‌ترین ماموریت بنیادهای نخبگان برشمرد و عنوان کرد: بنیادها قرار نیست کار اداری کنند و برنامه‌ریزی جذب و فراهم‌سازی زمینه برای ایفای نقش اثرگذار استعدادهای برتر و نخبگان مهم‌ترین ماموریت بنیادها است. بنیادها متعلق به به استعدادهای برتر و نخبه‌هاست و خود این افراد هستند که در برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند.
ستاری همچنین درخواست و مطالبه نخبه برای دریافت شغل را یکی از مطالبات ناصحیح ناشی از فرهنگ نفتی دانست و افزود: در چنین فرهنگی، نخبه به جای آن‌که با بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌هایی که کشور برای رشد و توانمندی‌اش فراهم کرده، سهم خود را از منابع نفتی طلب می‌کند.
وی افزود: اصلی‌ترین شاخصه نخبه، توانمندی در حل مشکلات زادبوم و کشورش است و مفهوم نخبگی برای کسی از جامعه حق خود را مطالبه می‌کند و در انتظار اشتغال دولتی است، ‌معنا و مفهومی ندارد.
رئیس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور بر بهره‌گیری بنیادهای نخبگان استان‌ها از ظرفیت‌های استانی تاکید کرد و ضمن اشاره به نقش مهم فرهنگسازی و ترویج اقتصاد دانش بنیان و فرهنگ کارآفرینی با راه‌اندازی استارت‌آپ‌های استانی افزود: استارت‌آپ‌ها فراتر از یک رویداد فناوری یا کارآفرنی در حقیقت یک حرکت اثرگذار اجتماعی است. استارت‌آپ‌ها ضمن تقویت و ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان، اشتغال واقعی را در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف می‌کند و کارمندی دولت را برای افراد کارآفرین یک پدیده زشت می‌داند.
ستاری همچنین با اشاره به این‌که بخش عمده بودجه معاونت علمی و فناوری در حوزه حمایت از پژوهش‌های مرز دانش توجه دارد، گفت: بیش‌ترین میزان حمایت از پژوهش و ارائه گرنت‌های پژوهشی در میان نهادهای دولتی از سوی معاونت علمی و فناوری انجام شد و این حمایت‌ها در راستای ساختار فکری که معاونت علمی دنبال می‌کند صورت گرفته است.

* نقش کلیدی بنیادهای نخبگان استانی در فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان
همچنین پرویز کرمی مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان و دبیر ستاد توسعه فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در بیست و یکمین نشست روسای بنیادهای نخبگان استان‌ها شتابدهندگان علم و فناوری کشور، دانشگاهیان و فعالان رسانه‌ای را از مهم‌ترین نیروهای محرکه موتور فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و اصلاح فرهنگ اقتصادی و کارآفرین جامعه دانست.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به شکل‌گیری ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان زیر نظر معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، با هدف ترویج فرهنگ علم و فناوری و تثبیت گفتمان علم وفناوری بر مبنای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: ماموریت اصلی این ستاد فرهنگ‌سازی در حوزه اقتصاد دانش بنیان که معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری متولی آن‌ها است.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، با اشاره به ضرورت هم افزایی و تعامل بنیادهای نخبگان استانی، برای ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان اظهار کرد: انتظار از مدیران و مسئولان نخبگان این است که در این موضوع مهم، فرهنگ‌سازی و ترویج اهمیت موضوع اقتصاد دانش‌بنیان در سطح جامعه کمک‌رسان معاونت علمی و فناوری باشند.
کرمی متولیان علم و فناوری کشور، دانشگاهیان و فعالان رسانه‌ای را از مهم‌ترین نیروهای محرکه موتور فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و اصلاح فرهنگ اقتصادی جامعه دانست و اظهار داشت: سیاست‌های کلان، تأکیدکننده بر ضرورت فرهنگ‌سازی علم و فناوری کشور در دسترس هستند، اما این‌ فرهنگ زمانی در عرصه‌های گوناگون کشور جاری و ساری خواهد شد که عناصر دخیل در فرهنگ سازی که بنیادهای نخبگانی استان جزو آن هستند، از ظرفیت خود برای اثرگذاری بهره بگیرند و فرهنگ اقتصاد نفتی کشور را به سمت اقتصاد دانش‌بنیان، که نجات‌بخش کشور و موتور محرک اقتصد مقاومتی و مورد پیگیری و تاکید رهبر فرزانه انقلاب سوق دهند.
کرمی به مجموعه فعالیت‌های در دستور کار برای گسترش اقتصاد دانش‌بنیان در استان‌های مرزی و کمک به کاهش بیکاری این استان‌ها اشاره کرد و افزود: مجموعه اقداماتی برای کمک به اشتغال، توجه به فعالان علمی و فناوری این استان‌ها انجام شده است.
وی به اهمیت موضوع استارت‌آپ‌ویکندها و تورهای علمی و فناوری و ضرورت توجه بنیادها نخبگان استانی تاکید و اضافه کرد: راه‌اندازی تورهای علمی و استارت‌آپ ها از اولویت‌های مورد حمایت معاونت علمی و فناوری است و بنیادهای نخبگان استان‌ها، به راه‌اندازی این استارت‌‌آپ‌ها بر مبنای ظرفیت و توانمندی‌های استانی با همکاری مرکز شتابدهی نوآوری معاونت علمی و ستاد فرهنگسازی این معاونت خود اقدام کنند.
همچنین غلامعلی منتظر، معاون برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان گزارشی از این نشست دو روزه ارائه کرد. تلاش کردیم در این دوروز نحوه اجرای آیین‌نامه جوایز تحصیلی در استان‌ها، سهمیه‌های تعلق یافته به هر استان، را ارائه کنیم و سپس نحوه اجرای برنامه‌های فرهنگی و ملزومات اجرای این برنامه‌ها، با بهره‌گیری از توان استعدادهای برتر و مسائل مالی، ادارای و استخدامی بنیادهای نخبگان استانی بررسی شد.
در این نشست، ارزیابی عملکردهای بنیادها نخبگان استانی مطرح شد و بر عملکرد این بنیادها در سال 93 بررسی شد و در ادامه، چگونگی بهره‌گیری از توانمندی خیرین و متخصصان غیر مقیم، مجموع مباحثی بود که با حضور مدیران بنیاد نخبگان استانی مطرح شد.

 مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

30 دی 1395 | کد خبر : 49410

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

30 دی 1395 | کد خبر : 49408

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

29 دی 1395 | کد خبر : 49343

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

پیام نورنا : مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تمدید شد.

29 دی 1395 | کد خبر : 49330

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست جدید دروس آزمون مجدد

29 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top