چاپ خبر
معاون وزیر بهداشت خبر داد:

ایجاد سازمان سنجش پزشکی/ اجرای برنامه پزشک خانواده در ۳ دانشگاه

پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (پیام نورنا) : معاون آموزشی وزارت بهداشت از قرارداد با عراق و افغانستان برای آموزش دانشجویان در رشته های علوم پزشکی و ایجاد سازمان سنجش آموزش پزشکی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : مهر – دکتر باقر لاریجانی امروز جمعه ۱۳ شهریورماه در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی گفت: توسعه کیفی و کمی در آموزش پزشکی باید متناسب با نیازهای کشور صورت گیرد. ما در سال ۲۰۱۴ در شاخص نوآوری از میان ۱۴۳ کشور در رتبه ۱۲۰ ایستادیم که نشان می دهد علی رغم همه پیشرفت ها رتبه خوبی در این بخش نداریم.

وی با اشاره به وضعیت عربستان و ترکیه در این زمینه گفت: وضعیت این دو کشور در شاخص نوآوری از ما مهم تر است. دانشگاه های ایرانی اگر در حوزه نوآوری وارد نشوند ممکن است رتبه خود را در رتبه بندی های جهانی از دست بدهند.

وی اضافه کرد: آمایش سرزمین به ما یک چارچوب می دهد و به همراه سندهای ملی از جمله بار بیماریهای غیرواگیر در کشور، می تواند به آموزش پزشکی کمک کند. دانش آموخته ما باید بداند که با چه چالش هایی در زمان ورود به حوزه سلامت روبرو می شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: برنامه جامع آموزش پزشکی طراحی شده است و تمامی بسته های تحولی نیز آنالیز شده است و از این پس رتبه بندی آموزشی دانشگاه ها یا طرح «راد ۲» بر این اساس صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: دانشگاه ها توجه داشته باشند که بسته های تحول در آموزش پزشکی آنها را محدود نخواهد کرد اما همه دانشگاهها ماموریت محور می شوند. ما نباید خودباوری خود را در مرجعیت علمی از دست دهیم. ما اکنون در رتبه ۱۷ اسکوپوس قرار داریم و می توانیم در برخی از زمینه ها مرجعیت را کسب کنیم. 

لاریجانی از ارائه مجوز به مرکز ملی تحقیقات راهبردی در آموزش پزشکی خبر داد و گفت: متاسفانه در آموزش بسیار سخت مزاج هستیم و تغییر برنامه ها به کندی صورت می گیرد در حالی که باید برنامه های آموزشی به طور دائم مورد بازنگری قرار گیرند.

الگوی مرجعیت در علوم پزشکی به زودی تدوین می شود

وی اظهار داشت: الگوی مرجعیت در علوم پزشکی و ماموریت ها به زودی تدوین و به دانشگاه ها ارائه می شود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به بسته دانشگاه نسل سوم گفت: اگر می خواهیم دانشگاه نسل سوم داشته باشیم باید به گونه ای آموزش دهیم که دانشجوی دکتری بتواند برای خود نوآوری کند و دنبال شغل نگردد. در بسیاری از دانشگاهها می توان کار مشترک انجام داد. دستورالعمل تعیین چارچوب های لازم به منظور گذار به دانشگاه نسل سوم ارائه می شود.

وی درباره تغییرات در آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: عوامل اجتماعی متعددی در سلامت موثر هستند و این مهم است که دانشجوی پزشکی که در آینده می خواهد یک معتاد را درمان کند با موضوع اعتیاد زودتر آشنا شود و این عوامل را بشناسد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به متناسب سازی طول دوره آموزشی و برخی دروس گفت: متاسفانه در برخی از رشته های فوق تخصصی تنها یک نفر داوطلب داشتیم و این نشان می دهد که باید بازنگری اساسی در برنامه های آموزشی و طول دوره داشته باشیم.

الگوی تربیت پرستار بازنگری می شود

وی افزود: در پرستاری نیز چالش های زیادی داریم و الگوی تربیت پرستار بازنگری می شود. با اینکه ما در پزشکی افزایش ظرفیت داشتیم اما بسیاری از بیمارستان ها کمبود پرستار دارند. تفاهم نامه ای در این زمینه تدوین می شود که بیمارستان ها خودشان تربیت کننده پرستار باشند و بتوانند برحسب نیاز آنها را نیز جذب کنند.

لاریجانی گفت: این کار در بیمارستان های دولتی و غیردولتی با هماهنگی دانشگاهها انجام می شود و گزارش نیروی مورد نیاز تهیه می شود. ضمن آنکه تا پایان سال گزارش اولیه در زمینه میزان نیروی انسانی مورد نیاز تهیه خواهد شد.

اجرای برنامه آموزشی پزشک خانواده در ۳ دانشگاه

وی با اشاره به برنامه پزشک خانواده گفت: برنامه آموزشی پزشک خانواده در ماه های مهر و آبان در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، مازندران و شیراز اجرایی می شود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به فرآیند آمایش و ایجاد مجتمع آموزش عالی و دانشکده های جدید گفت: مناطق ۱۰ گانه آمایش سرزمین بسیار مهم هستند. هر منطقه می تواند توانمندی های خود را با هم به اشتراک بگذارد و یک کنسرسیوم با دانشگاه های وزارت علوم در استان تشکیل دهد و از امکانات استانی در جهت ایجاد رشته های جدید و بین رشته ای استفاده کند.

وی با اشاره به آمار مراکز آموزش عالی در ایران و دنیا و لزوم کیفی سازی مراکز گفت: در حال حاضر هندوستان ۸ هزار مرکز و آمریکا ۵ هزار مرکز آموزش عالی دارند اما از این میان تنها ۱۰۰ دانشگاه آمریکایی همیشه جزء برترین ها هستند. در ایران نیز ما ۳ هزار مرکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی داریم که باید به سمت کیفی سازی پیش برویم.

لاریجانی اظهار داشت: باید گستره آموزش عالی برای رفع نیازهای استانی و منطقه ای را پهن کنیم. برای اینکه یک کاردان دهان و دندان در سراوان تربیت کنیم نباید دانشجو را به تهران بیاوریم و آموزش دهیم و به سراوان بازگردانیم. ۴۰ درصد مراکز تحصیلات تکمیلی در تهران است که باید با آمایش مهاجرت درون کشوری را کاهش دهیم.

تشکیل شورای اخلاق در همه دانشگاهها

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تشکیل شورای اخلاق در همه دانشگاه های علوم پزشکی از مهرماه خبر داد و گفت: دوره های کوتاه مدت اخلاق پزشکی برای اعضای هیات علمی اجرایی می شود.

وی با اشاره به لزوم بین المللی سازی آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد دانشجویان استرالیا و نیوزلند از آسیا هستند و ما نیز به عنوان یکی از منابع تامین کننده دانشجویان آنها محسوب می شویم. دانشگاه های ما باید اعتبار بین المللی خود را افزایش دهند تا دانشجویان احساس اعتبار کنند. در این زمینه دو کار راهبردی انجام خواهد گرفت.

لاریجانی از امضای قرارداد با دو کشور افغانستان و عراق برای آموزش هزار دانشجو خبر داد و گفت: ۷۰ درصد این دانشجویان شهریه خواهند داد و ۳۰ درصد بورسیه می شوند. ضمن اینکه یک بسته آمایشی برای کمک به بین المللی شدن دانشگاه ها تهیه می شود.

نقشه آمایش بین المللی تدوین می شود

وی افزود: سازمان جهانی آموزش پزشکی اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۳ اگر دانشگاهی اعتباربخشی بین المللی نداشته باشد مدارک آن دانشگاه قابل ارزشیابی نیست به همین منظور ۱۰ دانشگاه از ۱۰ منطقه آمایش مورد حمایت قرار می گیرند که بتوانند اعتبار بخشی بین المللی داشته باشند. در این میان نقشه آمایش بین المللی هم تدوین می شود.

معاون وزیر بهداشت درباره آموزش مجازی اظهار داشت: آموزش سنتی در علوم پزشکی دنیا تنها ۲۵ درصد آموزش را تشکیل می دهد. در حالی که ما می توانیم در این زمینه فعالیت جدی تری داشته باشیم و در این راه دانشگاه علوم پزشکی مجازی در نیمه دوم سال کار خود را آغاز می کند و دوره های آموزش پزشکی مجازی نیز برای اعضای هیات علمی فعال می شود.

وی درباره آزمون های علوم پزشکی تاکید کرد: ما در حال بررسی راهکارهایی هستیم که بتوانیم برخی از آزمون های بین المللی در پزشکی را در ایران برگزار کنیم. ضمن آنکه تا پایان سال هر منطقه آمایش یک مرکز آزمون خواهد داشت و یک سازمان سنجش آموزش پزشکی نیز ایجاد می شود.

لاریجانی از اعتبار بخشی موسسات آموزشی در سال جاری، تکمیل زیرساخت تجهیزات آموزشی با همکاری معاونت درمان و ایجاد یک بیمارستان جامع زنان در هر منطقه آمایشی به عنوان سایر برنامه های پیش روی معاونت آموزشی نام برد.نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

30 دی 1395 | کد خبر : 49410

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

30 دی 1395 | کد خبر : 49408

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

29 دی 1395 | کد خبر : 49343

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

پیام نورنا : مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تمدید شد.

29 دی 1395 | کد خبر : 49330

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست جدید دروس آزمون مجدد

29 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top