چاپ خبر
در نشست اتحادیه دانشگاه‌های غیردولتی منطقه 9 کشور مطرح شد؛

سال بحرانی دانشگاه‌های غیر انتفاعی/ وضعیت توزیع دانشجو در دانشگاه‌ها بسیار اسفبار است

پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (پیام نورنا) : نخستین جلسه اتحادیه دانشگاه‌های غیردولتی منطقه 9 کشور با حضور روسای مراکز و موسسات آموزشی منطقه 9 کشور از استان‌های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و نیز سمنان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : ایسنا – محمدحسین طیرانی، رئیس دانشگاه خیام شب گذشته، هفتم مهر ماه، در نشست موسسات آموزش عالی استان‌های خراسان جنوبی، شمالی و رضوی و استان سمنان در دانشگاه خیام با ارائه گزارشی از سلسله جلسات این اتحادیه با وزارت علوم، اظهار کرد: این نشست به منظور جمع‌آوری و هم‌افزایی بین موسسات غیردولتی برگزار شده تا پیشنهادات هر کدام از مجموعه‌ها برای انتقال به وزارت‌خانه و درج در برنامه ششم توسعه مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: همچنین قرار است در این جلسه برای هفته پژوهش که در آذر ماه خواهد بود، برنامه‌ای برای موسسات غیردولتی برگزار شود.

طیرانی با بیان اینکه در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد استقبال خوبی وجود دارد، گفت: خواسته ما این است که دوره‌های کارشناسی ارشد گسترش یابد. ما با دانشگاه آزاد اسلامی مشکلی نداریم بلکه با کمبود دانشجو مشکل داریم در حال حاضر تعداد دانشجو کم شده و دانشگاه آزاد شروع به پذیرش دانشجو با هر مقطعی کرده است.

وی تاکید کرد: در این میان سهمی که به موسسات غیردولتی می‌رسد، محدود است. پذیرش دانشجو از این طریق در دانشگاه آزاد اسلامی بدون اینکه از طریق سازمان سنجش باشد، صورت می‌گیرد. این عادلانه نیست که دست و پای غیر دولتی‌ها بسته شود و راه برای دانشگاه آزاد باز باشد.

رئیس دانشگاه خیام عنوان کرد: البته وزارت علوم هم به این پیشنهاد رسیده قرار بود که واژه غیر انتفاعی را حذف کند تا سرمایه مالکینی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند مال خودشان باشد. اما دانشگاه آزاد اسلامی نامه‌ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی داده و مانع این اقدام شده است.

وی ادامه داد: یکی از مباحث مهمی که در گفت‌وگوهای ما با وزارت علوم مطرح بوده بحث حذف عنوان غیر انتفاعی از موسسات غیردولتی است حذف این عنوان در کمیته معین شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید اما دانشگاه آزاد اسلامی با ارسال نامه‌ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی خلاف آن را درخواست کرد.

رئیس دانشگاه خیام تاکید کرد: باید توجه داشت که سرمایه موسسات غیر انتفاعی مال صاحبان آن‌هاست در حالی که در دانشگاه آزاد این مساله وجود ندارد و به همین جهت ما به دنبال حذف عنوان غیرانتفاعی هستیم.

طیرانی با اشاره به برخی تفاوت‌های روند پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد با موسسات غیردولتی، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برای رشته معماری چند صد دانشجو پذیرش کرده است. ما طبق مقررات نمی‌توانیم تغییر رشته و یا انتقالی را به راحتی اعمال کنیم در حالی که دانشگاه آزاد به راحتی این کار را انجام می‌دهد.

وی همچنین در خصوص مشکلات دانشگاه‌های دولتی، گفت: تعدادی از واحدهای دانشگاهی از 140 واحد دولتی فاقد ضوابط لازم هستند، باید توجه داشت که در هر حال چهار میلیون و 700 هزار دانشجو در دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند که طی چند سال آینده این تعداد به شدت کاهش خواهد یافت.

طیرانی اضافه کرد: طبق اظهار معاون وزارت کار در سمینار معاونان آموزشی، در حال حاضر پنج میلیون بیکار در کشور وجود دارد و سالانه 700 هزار دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شوند. نرخ بیکاری در کشور 11 درصد است اما این نرخ برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی 26 درصد تخمین زده شده است.

رئیس دانشگاه خیام با اشاره به کم شدن تعدادی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها، عنوان کرد: به عنوان نمونه رشته‌های مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته به دلیل کمبود استقبال عملا حذف شده‌اند.

طیرانی همچنین با اشاره به آمار سازمان سنجش در خصوص توزیع دانشجو در دانشگاه‌های مختلف، اظهار کرد: وضعیت توزیع دانشجو در دانشگاه‌ها بسیار اسفبار است. بحث تجمیع موسسات غیرانتفاعی هم از سال آینده باید صورت گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به ضرورت کاهش تصدی‌گری دولت و کاهش هزینه‌ها باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که 30 درصد پذیرش دانشجو به مجموعه‌های غیر دولتی واگذار شود.

در ادامه این نشست مطلب‌زاده، رئیس موسسه تابران توس، با ارایه پیشنهاداتی در خصوص برنامه ششم، اظهار کرد: یکی از مسائلی که ما به آن توجه داشته‌ایم بحث بیمه حوادث دانشجویی بود. در حال حاضر ما با چند شرت بیمه‌ای برای این منظور مذاکراتی داشته‌ایم. در حال حاضر این شرکت‌ها بیمه تکمیلی را نمی‌پذیرند، مگر اینکه همه کارکنان را به صورت جمعی در اختیار شرکت قرار دهیم تا قرارداد بسته شود این کار در اتحادیه در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مسائل طرح تجمیع موسسات غیر دولتی است، ادامه داد: در حال حاضر وزارت علوم در حال تدوین آیین‌نامه‌ای در این خصوص است. اگر چند موسسه ادغام شوند می‌توانند به صورت دانشکده‌های مستقل به کار خود ادامه دهند با توجه به وضعیت بحرانی کاهش دانشجو و وزارت علوم معتقد است اگر موسسات غیردولتی بتوانند طرح کسب و کار اقتصادی داشته باشند، شاید کمتر دچار بحران شوند.

مطلب‌زاده با بیان اینکه امسال سالی بحرانی برای دانشگاه‌های غیردولتی است، عنوان کرد: در حال حاضر تمایل افراد برای ادامه تحصیل منجر به کسب و کار کم شده است. طرح تجمیع موسسات برنامه‌ای بوده که وزارتخانه داشته و اتحادیه نیز آن را دنبال می‌کرده است.

در ادامه این جلسه پیشنهادهایی از سوی روسای موسسات آموزش عالی استان‌های خراسان و سمنان ارایه شد که آن هم به شرح ذیل است:

در برنامه ششم توسعه باید روند حذف پردیس‌های خودگردان چه در دانشگاه‌های دولتی و چه آزاد انجام شود. دانشگاه‌ آزاد اسلامی در بخش تحصیلات تکمیلی کلاس‌هایی با جمعیت بالا تشکیل می‌دهند. موسسات غیردولتی باید بتوانند در بهمن ماه امسال نیز پذیرش دانشجو داشته باشند. توسعه تحصیلات تکمیلی در موسسات غیردولتی باید جدی گرفته شود و حداقل چند رشته در مقطع کارشناسی ارشد به هر مرکز داده شود. باید راه برای جذب دانشجوی خارجی باز شود تا جذابیت ایجاد کند. باید با دانشگاه‌های خارجی وارد اشتراک شده و مدارک مشترک ارایه شود. مشکل ما این است که در بازه زمانی کوتاهی فقط می‌توانیم دانشجو بدون کنکور پذیرش کنیم در حالی که این محدودیت برای دانشگاه آزاد و جود ندارد. بودجه اختصاص یافته از سوی وزارت علوم برای اعطای وام دانشجویی به یک موسسه غیردولتی تنها 30 میلیون تومان است. باید برای افزایش این رقم با وزارتخانه گفت‌وگو کرد. اتحادیه باید کاری کند که موسسات احساس کنند در سازمان سنجش همه چیز به صورت واقعی و درست پیش می‌رود. یکی از روسای موسسات اظهار کرد: روند پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی به این شیوه آینده خوبی ندارد و ما هم نباید دنباله‌روی این روش باشیم. ما نباید پذیرش دانشجو بدون کنکور باشیم این نوع آموزش‌ها موجب بی‌کیفیتی و ناکارآمدی فارغ‌التحصیلان خواهد شد. باید مجموعه‌های علمی کاربردی حذف شده و هر کدام زیر نظر وزارتخانه متبوع خود روند. باید برای دانشجویان موسسات غیردولتی ایجاد هویت کرد. یکی از اقدامات موثر برای این منظور برگزاری المپیادهای منطقه‌ای است.نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوندخبر های ویژه دانشگاه پیام نور

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

28 دی 1395 | کد خبر : 48371

کارشناسی و کارشناسی ارشد/

امروز آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

امروز آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : تاریخ آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

24 دی 1395 | کد خبر : 48216

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 96-95 آغاز شد.

23 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

20 دی 1395 | کد خبر : 48857

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

پیام نورنا : زمان جدید برگزاری امتحان دروس سه شنبه 21 دی ماه 95 که در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی لغو شده بود توسط مرکز آزمون دانشگاه پیام نور اعلام شد.

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top