چاپ خبر
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه علمی:

تصویب سند آمایش آموزش عالی در جلسه آینده شورایعالی انقلاب فرهنگی

سایت پیام نورنا : دبیرستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اعلام کرد: سند آمایش آموزش عالی بعد از جمع بندی در جلسه بعدی شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تصویب می شود.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – منصور کبگانیان عصر روز گذشته در حاشیه جلسه هفتاد و دوم شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران گفت: اصلی ترین دستور این جلسه، آمایش آموزش عالی بود. این سند، جلسه گذشته ارایه شده بود و امروز دستگاه‌های مختلفی که در آمایش آموزش عالی ذینفع بودند، همه حضور داشتند.

وی ادامه داد: گزارش کامل شد. اعضا نقدها و پیشنهادات خود را ارایه دادند، کار کارشناسی که در بدنه ستاد نقشه جامع علمی کشور انجام شده بود، ارایه شد. جمع بندی مناسبی صورت گرفت و  قرار شد بخش هایی از این سند پیشنهادی به اسناد پشتیبان منتقل شود.

دانشگاه آزاد اسلامی باید در سند آمایش آموزش عالی دیده شود

وی گفت: نکته مهمی که در این سند به آن تاکید شده این است که دانشگاه آزاد اسلامی باید در سند آمایش آموزش عالی دیده شود؛ هماهنگی بین نظام دولتی وغیردولتی حتما در این سند لحاظ شود زیرا این موضوع خلاء مهمی بود.

کبگانیان ادامه داد: نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این قول را دادند تا بخش آموزش عالی را در حوزه دانشگاه‌های غیر دولتی به ویژه در دانشگاه آزاد با یک استاندارد و هماهنگی پیش برند.

تصویب نهایی سند آمایش آموزش عالی در جلسه آینده

وی افزود: بنابراین قرار شد روی ساختاری کار شود که این ساختار متولی اجرای این سند است تا جلسه بعد، یک جلسه با حضور معاونان وزارت خانه های مذکور برگزار می کنیم که این سند آماده شود و در جلسه بعد به تصویب نهایی برسد.

کبگانیان در ادامه درباره بیکاری فارغ التحصیلان مقطع تحصیلات تکمیلی گفت: این مساله یکی از بندهای مربوط به آمایش آموزش عالی و در آنجا مطرح شد است.

افزایش فارغ التحصیلان دکتری طی ۳ سال گذشته

وی افزود: در سند چشم انداز ۳.۵ درصد سهم دانشجویان دکتری نسبت به کل دیده شده که اکنون حدود دو درصد است؛ قبول داریم که در دو تا سه سال گذشته مقدار رشد تعداد فارغ التحصیلان دکتری زیاد بوده، ولی تا ۱۰ سال آینده یعنی افق ۱۴۰۴ عدد ۳.۵ درصد، با رعایت یک سری موارد، رشدی تدریجی و منطقی خواهد بود.

زمینه جذب دانشجویان دکتری باید فراهم شود

کبگانیان گفت: باید بسترهای لازم برای بازار کار ایجاد شود، البته این به آن معنا نیست که تعداد فارغ التحصیلان دکتری ما زیاد است بلکه باید زمینه جذب آنها در بخش های مختلف نخبگانی، صنایع، کارهای تحقیقاتی و پژوهشی فراهم شود.

بیکاری فارغ التحصیلان ناشی از ضعف برنامه ریزی

دبیرستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تاکید کرد: ما اعتقاد داریم این بیکاری می تواند ضعف تنظیم برنامه باشد، بنابراین واقعی نیست. ایران نه تنها باید جوابگوی سووال های علمی، فنی و پژوهشی خود باشد بلکه باید جوابگوی پرسش های جهان اسلام نیز باشد.

کبگانیان در پاسخ به این سئوال که سال ۸۴ قانون عفاف و حجاب به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، اما هنوز اجرا نشده است گفت: من به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به شدت مدافع این هستم که زمینه تمام این قوانین باید برای اجرا فراهم شود.

وی ادامه داد: سه قوه باید کمک کنند تا زمینه‌ها و الزامات لازم برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی فراهم شود زیرا این مصوبات فقط مختص یک دستگاه نیست و یک قوه به تنهایی نمی تواند آن را پیش ببرد.

کبگانیان در مورد اختلاف بین وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد بر سر یک سری از رشته ها گفت: در این موضوع نکات مثبتی نهفته است؛ نکات مثبت این است که، دانشگاه آزاد حدود ۴۰ درصد از بار آموزش عالی کشور را به دوش دارد، در مقابل این رقم در دانشگاه های دولتی هشت درصد است، اما از طرف دیگر توجه اعضای ستاد نقشه جامع علمی به این موضوع جلب می شود که با توجه به حجم دانشجویان دانشگاه آزاد، کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است.

الزام وزارت علوم به ارایه گزارش درمورد پیام نور و علمی کاربردی ها

وی در پاسخ به این سئوال که اشاره شده بود که تعدادی از واحدهای پیام نور و دانشگاه علمی کاربردی منحل می شود، گفت: امروز اشاره ای به این موضوع شد و قرار شد وزارت علوم آمار و گزارشی در این زمینه ارائه کند و قطعا در جلسه بعدی آن را مطرح خواهیم کرد.

وی گفت: اگر قرار است ساماندهی صورت گیرد فعلا دیدگاه ستاد راهبری نقشه جامع علمی در مورد دوره‌های علمی کاربردی، توسعه ای و تقویت است.

کبگانیان در پاسخ به سئوال دیگری که اعلام شده، موسسات غیر انتفاعی هم قرار است منحل شوند، گفت: در سند آمایش آموزش عالی تاکید شد که حتما باید دانشگاه آزاد دیده شود و رییس دانشگاه آزاد نیز پیشنهادات خود را ارائه کرد که باید کار کارشناسی روی آن انجام دهیم.

استانداردها در موسسات غیرانتفاعی رعایت شود

وی گفت: موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی نیز به طور مرتب تحت نظارت بودند و توصیه ما این است که استانداردها در این موسسات رعایت شود، اما نه به آن سخت گیری که منجر به تعطیل شدن آنها شود.

کبگانیان تاکید کرد: اما این موسسات باید توجه داشته باشند که استانداردها و معیارهای حوزه آموزش عالی رعایت و به شاخص ها پایبند باشند.

تنزل شدید اختیارات هیات های امنای دانشگاه‌ها در لایحه جدید هیات دولت

وی به لایحه جدید هیات دولت در رابطه با هیات های امنا دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: این لایحه موجب شده تا حدودی نگران هیات امنای دانشگاه‌ها باشیم، مطلبی که دراین مورد در لایحه آمده رو به عقب است، زیرا اختیارات هیات های امنای دانشگاه‌ها به شدت تنزل کرده است.

وی تاکید کرد: هیات های امنا از بدنه دانشگاه‌ها هستند بنابراین به موضوعات آنها نیز کاملا واقف هستند، رشد علمی ما محیطی باز می خواهد و اختیاراتی که دانشگاه‌ها داشته باشند ما فکر می کنیم در این زمینه تا حدودی انقباضی عمل شده است.

کاهش چشمگیر بودجه پژوهشی در لایحه برنامه ششم

وی درباره بودجه پژوهشی گفت: نکته ای در ارتباط با بودجه پژوهشی در لایحه برنامه احکام ششم تذکر داده شد مبنی بر اینکه مقدار و موارد ذکر شده بسیار پایین است و به هیچ وجه ما را به آن چشم انداز و اهداف نقشه جامع علمی و مطالباتی که مقام معظم رهبری خواسته اند نمی رساند.

وی تاکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی به هیچ عنوان از رقمی که مقام معظم رهبری خواسته اند کوتاه نمی آید، باید در سند چشم انداز به رقم چهار درصد برسیم و امروز برآن تاکید شد و نقدی نیز بر لایحه ای که آماده شد مبنی بر اینکه سه درصد از بودجه های قابل تقسیم سال گذشته مد نظر باشد به جایی نمی رسد.

کبگانیان گفت: از سازمان مدیریت خواهش کردیم که جایگاه علم را به خطر نیندازند و از مجلس نیز می خواهیم این لایحه را اصلاح کند زیرا اگر هر سال بودجه پژوهشی را افزایش ندهیم تا ۱۰ سال آینده یعنی افق ۱۴۰۴ به چهار درصد نخواهیم رسید، شورای عالی انقلاب فرهنگی این مساله را به طور مرتب رصد می کند و باید هر سال یک گام رو به جلو حرکت کنیم که در این زمینه نظر ما این است که موضوع مقداری رو به عقب رفته است.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49469

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور از 2 بهمن ماه 95 آغاز شده است.

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49467

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

30 دی 1395 | کد خبر : 49408

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» مرجع دانلود پژوهش های دانشجویی
دانلود مقاله – دانلود پایان نامه
» دانلود آهنگ جدید
» خرید اینترنتی کتاب درسی و کنکوری
بانک کتاب پایتخت
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» ارسال اس ام اس
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

تلگرام اخبار پیام نور
Goto Top