چاپ خبر
براساس رتبه بندی تایمز؛

با بهترین دانشگاههای کوچک دنیا آشنا شوید

سایت پیام نورنا : نظام رتبه‌بندی تایمز بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را معرفی کرد در این رتبه‌بندی تعداد ۲۰ دانشگاه کوچک معرفی شده اند.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – جعفر مهراد، استاد علوم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز با اعلام این خبر گفت: تعداد دانشجویان این دانشگاه‌ها بین ۲هزار تا ۵هزار دانشجو است.

وی افزود: انستیتوفناوری کالیفرنیا (کلتک) با تعداد ۲هزار و ۲۴۳ دانشجو رتبه نخست برترین دانشگاه‌های کوچک جهان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶-۲۱۰۵ نیز با کسب رتبه اول در صدر جدول رتبه‌بندی قرار دارد. تنها رشته‌ای که در کلتک وجود ندارد رشته پزشکی است. به علت تعداد کم دانشجو و استاد، در کلتک همکاری‌های میان‌‌رشته‌ای بسیار معمول و متداول است و از این رو این دانشگاه قادر است با دانشگاه‌های بزرگ جهان مانند هاروارد رقابت کند. کلتک ۱۲۳ سال پیش تاسیس شده و ۵۷ نفر از این دانشگاه برنده مدال ملی علوم آمریکا و ۳۲ نفر برنده جایزه نوبل شده اند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: این دانشگاه تنها ۳۰۰ عضو هیات علمی و ۶۰۰ دانشمند پژوهشگر دارد. در بین اعضای هیات علمی این دانشگاه نام مخترع مقیاس ریشتر که شدت زمین‌لرزه را اندازه‌گیری می‌کند به نام چارلز ریشتر دیده می‌شود.

وی افزود: رتبه‌های دوم و سوم برترین دانشگاه‌های کوچک جهان در اختیار اکول نرمال سوپریور و اکول پلی‌تکنیک فرانسه است. تعداد دانشجویان این دو دانشگاه به ترتیب ۲هزار و ۴۰۰ و ۲ هزار و ۴۲۹ دانشجو است. رتبه‌های بین‌المللی این دو دانشگاه در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۵ میلادی به ترتیب ۵۴ و ۱۰۱ است.

مهراد اظهار داشت: دانشگاه علوم و فناوری پوهانگ در کره جنوبی با ۳ هزار و ۵۵ دانشجو رتبه بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را به دست آورده است. رتبه جهانی این دانشگاه ۱۱۶ است. این دانشگاه کلتک را مدل خود قرار داده است. نسبت دانشجو به استاد بسیار کم و نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به دانشجویان کارشناسی بسیار زیاد است.

وی افزود: در دانشگاه علوم و فناوری پوهانگ ارتباط با اعضای هیات علمی و فرصت‌های حرفه‌ای تماما از مزیت کوچک بودن این دانشگاه سود می‌برند.

وی گفت: رتبه پنجم بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان به اکول نرمال سوپریور لیون(فرانسه) تعلق دارد. این دانشگاه ۳ هزار و ۵۵ دانشجو دارد و رتبه بین‌المللی آن که توسط تایمز انجام شده، ۱۱۶ است.

استاد علوم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: رتبه‌های ششم تا دهم به ترتیب به دانشگاه علوم کشاورزی سوئد با ۳هزار و ۸۷۹ دانشجو، دانشگاه بهداشت و علوم اورگون (آمریکا) با ۲هزار و ۸۳۸ دانشجو، دانشگاه کوچ در ترکیه با ۴هزار و ۴۴۸ دانشجو، دانشگاه فیربنک آلاسکا با ۳هزار و ۸۳۷ دانشجو، دانشگاه سابانجی در ترکیه با ۲ هزار و ۷۳۹ دانشجو مربوط می‌شود.

وی افزود: دانشگاه کوچ در ترکیه که رتبه هشتم بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را در اختیار دارد، تنها در ۶ رشته دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه در ۲۳ سال قبل در استانبول تاسیس شد و در کوتاه‌مدت به پیشرفت‌های مهمی نائل شده و در رتبه‌بندی تایمز در بین ۳۰۰ دانشگاه ممتاز جهان قرار دارد.

وی اظهار داشت: دانشگاه سابانجی با کسب رتبه دهم، دانشگاهی است خصوصی و تازه تاسیس در استانبول که ۲ هزار و ۷۳۹ دانشجو دارد. نسبت دانشجو به استاد (۱۶ دانشجو به هر عضو هیات علمی) در دانشگاه سابانجی در بین ۲۰ دانشگاه ممتاز از بالاترین نرخ برخوردار است. اولین دانشجویان این دانشگاه در سال ۱۹۹۹ میلادی پذیرش شده‌اند. این دانشگاه دارای سه دانشکده مهندسی و علوم طبیعی، دانشکده هنرها و علوم اجتماعی و دانشکده مدیریت است. تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه سابانجی ۳۶۸ نفر می‌باشد.

مهراد گفت: دانشگاه‌های نوشاتل در سوئیس، پزشکی و دندانپزشکی توکیو در ژاپن، دانشگاه ملی یانگ مینگ در تایوان، انستیتو فناوری در هند در گجرات و دانشگاه تولسا در آمریکا با کسب رتبه‌های یازدهم تا پانزدهم به ترتیب ۴ هزار و ۳۵۸ دانشجو، ۲ هزار و ۸۷۲ دانشجو، ۴ هزار و ۴۹۶ دانشجو، ۴ هزار و ۷۱۰ دانشجو و ۴ هزار و ۵۹۷ دانشجو دارد. قابل توجه است که در دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو با رتبه یازده در بین بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان، نسبت دانشجو به استاد ۳ به یک است.

وی اظهار داشت: رتبه‌های پانزدهم تا بیستم نیز به ترتیب در اختیار دانشگاه یوکوهاما در ژاپن، انستیتو فناوری فلوریدا، دانشگاه ساویتریبای پونا در هندوستان، دانشگاه ملی علوم و فناوری روسیه و دانشگاه علوم و فناوری دریایی ژاپن است. دانشگاه علوم و فناوری روسیه که رتبه ۱۹ بهترین دانشگاه‌های کوچک جهان را در اختیار دارد، در رشته‌های علم مواد، نانو و زیست فناوری، فلزات، معدن، مهندسی، زبان‌شناسی و فناوری‌های اطلاعاتی دانشجو می‌پذیرد.

وی افزود: دانشگاه علوم و فناوری دریایی در ژاپن با کسب رتبه بیستم در رشته‌های هنر و علوم انسانی و پزشکی دانشجو نمی‌پذیرد. تعداد ۲ هزار و ۵۹۷ دانشجویان دانشگاه در رشته‌های علوم طبیعی، علوم زیستی و علوم اجتماعی تحصیل می‌کنند.

 نظرات کاربران

صفحات نظرات :
 1. نویسنده دیدگاه : zeinabi - در تاریخ : 8 بهمن 1394

  من اعتراض دارم 😐
  چرا اسم پیام نور بینشون نیس؟؟ :/
  لابد از اثرات تحریماس :))))

 2. نویسنده دیدگاه : omidreza - در تاریخ : 8 بهمن 1394

  با سلام

  پشتیبان عزیز بهتر نیست به جای زدن چنین مطالب پراهمیتی!!!!!! پیگیر شهریه باشید ؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 8 بهمن 1394 :

  سلام
  دوست عزیز شاید برای شما پر اهمیت نباشه و برای خیلی ها شاید پراهمیت باشه و ما باید اخبار سایت رو بروز نگه داریم و قرار نیست فقط اخبار پراهمیت منتشر شود

 3. نویسنده دیدگاه : آرمین - در تاریخ : 8 بهمن 1394

  سلام خسته نباشید سوالم بی ربطه ولی ممنون میشم جواب بدین
  من یه درسیو خودم قبول شدم تا دیروز وضع نمره زده بود قبول 14 بردم بدون میانترم حالا امروز رفتم نگا کردم وضع نررو زده (تایید استاد) اعلام نشده
  این چه معنی داره؟
  استاد نمره ای که خودمون گرفتیمو میتونه رد کنه؟؟؟؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 8 بهمن 1394 :

  سلام
  خیر دوست عزیز نمره شما همان هست. صبور باشید مجددا تایید می شود

 4. نویسنده دیدگاه : ezati - در تاریخ : 8 بهمن 1394

  اعتراض دانشجوهای پیام نور به پرداخت شهریه در تاریخ۲۵ بهمن در برنامه نبض دانشجو از شبکه خبر نیز پخش شد .امیدوارم مسئولین دلشون به رحم بیاد و رسیدگی کنن

 5. نویسنده دیدگاه : پدیده - در تاریخ : 8 بهمن 1394

  سلام.پیام نور خوراسگانم بهش اضافه کنین اصلا فضا برای نفس کشیدن نیست :)))

 6. نویسنده دیدگاه : مهدی - در تاریخ : 8 بهمن 1394

  سلام من همیه نمره هام ثبت قطی شده بود و رفتم دنبال کار های فارغ التحصلی برای یازدهم بهم نوبت داددند امروز رفتم سایت دیدم قفل دوتا از درسام رو برداشتن شما می دونید علت چیه

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 8 بهمن 1394 :

  سلام
  کلا برای همکه اتفاق افتاده. چیز مهمی نیست و به زودی مجددا تایید می شوند.

 7. نویسنده دیدگاه : mahsa - در تاریخ : 8 بهمن 1394

  با سلام
  امکانش هست به من کمک کنید که مطلع شم ترم تابستون سال بعد دروس تربیت بدنی ارائه میشه یا نه؟ فارغ التحصیلی من به این موضوع بستگی داره خواهش میکنم اگر با مسئولین میتونین ارتباط برقرار کنید این سوالو ازشون بپرسید

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 8 بهمن 1394 :

  سلام
  اصلا مشخص نیست. چون باید در همان زمان تصمیم بگیرند. احتمالا ارائه شود

 8. نویسنده دیدگاه : زینب - در تاریخ : 8 بهمن 1394

  باسلام یه سوال داشتم کسی که آموزش محوره وبه جای پایان نامه یه درس باید برداره لازمه که قبل از انتخاب درس فرم خاصی از دانشگاه پر کنه یا خیر ممنون

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 9 بهمن 1394 :

  سلام
  خیر نیازی نیست

 9. نویسنده دیدگاه : صادق - در تاریخ : 9 بهمن 1394

  با سلام و احترام خدمت پشتیبان گرامی که حامی و راهنمای دانشجویان هستید. دو تا سوال خدمتتون:
  1- دانشجوی ارشدم و در موعد مقرر برای انتخاب محل آزمون اقدام نکردم و اولین امتحانم را در مرکز محل تحصیل و بقیه را در مرکز محل سکونتم امتحان دادم و 15هم تمام شدم. حال فقط نمره اون امتحان اول اعلام شده و بقیه را غیبت زده. 20 روزهپیگیری میکنم نتیجه نگرفتم چکار کنم لطفاً؟
  2- گواهی اشتغال به تحصیل میخوام آیا بدون مراجعه به دانشگاه میتوانم آن را دریافت کنم لطفاً راهنمایی فرمایید. با تشکر

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 9 بهمن 1394 :

  سلام
  1- دوست عزیز اگر در موعد مققر نتونستید تعیین محل ازمون کنید باید تمام امتحانات خود را در همان مرکز اصلی خودتان امتحان میدادید!! و اصلا مرکز مقصد نباید به شما اجازخ حضور در امتحان ان مرکز رو میداده و مطمئنا برای شما غیب ثبت می شود!!
  2- خیر نمی شود

 10. نویسنده دیدگاه : omidreza - در تاریخ : 9 بهمن 1394

  باسلام
  پیرو این انتقاد چند روز پیش خواستم بگم
  ((( پشتیبان عزیز بهتر نیست به جای زدن چنین مطالب پراهمیتی!!!!!! پیگیر شهریه باشید ؟))))

  اولا صمیمانه بابت همه زحمات شما متشکریم این کمترین کار است
  در ثانی باور بفرمایید استرس شهریه حتی در کامنت های گذاشته شده توسط دوستان در همین عنوان خبری اینقدر مشهود است که به من و امثال من حق بدهید

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 9 بهمن 1394 :

  سلام
  موضوع شهریه به شدت مورد انتقاد هست و مطمئن باشید پیگیر هستیم و اعتراضات همه ارسال میشه و مسئولین هم به این سایت سرمیزنن و اعتراضات رو مطالعه میکنند.

 11. نویسنده دیدگاه : خاله رویا - در تاریخ : 9 بهمن 1394

  ادمین سلام ،نمونه سوال های نیمسال اول 94-95 کی تو فروشگا موجود میشه؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 9 بهمن 1394 :

  سلام
  مشخص نیست. احتمالا اواخر نیمسال جدید

 12. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 9 بهمن 1394

  سلام.ببخشید من دوبار یه سوال ازتون پرسیدم ولی متاسفانه به هیچکدومشون جواب ندادین.من ترم دوم صنایع غذایی هستم ترم یک چون معدلم بیشتر از 17 شد تصمیم گرفتم این ترم 24 واحد بردارم و برای همین یک درس کارآموزی 1 از ترم چهارم برداشتم.تو لیست ارائه دروس هم جلوش نه پیشنیاز هست نه اینکه مثلا نوشته باشه بعد از اخذ حداقل…واحد.الان میخام بدونم ایرادی نداره من این درسو انتخاب کردم؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 9 بهمن 1394 :

  سلام
  چرا ایراد دارد و معمولا دروس کار آموزی و کارورزی و پروژه رو باید کسانی بردارند که حداقل 100 واحد گذرانده باشند.
  بهتر است با کارشناس رشتتون حتما هماهنگ کنید.

 13. نویسنده دیدگاه : محمد - در تاریخ : 9 بهمن 1394

  سلام.من الان رفتم تو سایت گلستان و تو قسمت اطلاعات جامع دیدم که کلمه قبولی جلوی نمرات من رو برداشتن و به جاش کلمه تایید استاد رو گذاشتن.آیا مشکلی پیش اومده؟؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 9 بهمن 1394 :

  سلام
  خیر مشکلی ندارد و برای همه به همین صورت شده. صبور باشید تا مجددا تایید شوند.

 14. نویسنده دیدگاه : سورخه - در تاریخ : 11 بهمن 1394

  سلام من یک درسی رو توی کلیدجواب سوالات دوازده تا سوال حذف باتاثیر مثبت واسم زدن دیروز نمراتم کامل تایید شدن اما هیچ تاییری توی نمره اون درس ندیدم

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 11 بهمن 1394 :

  سلام
  با مرکز آزمون سازمان مرکزی تماس بگیرید

 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوندخبر های ویژه دانشگاه پیام نور

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

28 دی 1395 | کد خبر : 48371

کارشناسی و کارشناسی ارشد/

امروز آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

امروز آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : تاریخ آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

24 دی 1395 | کد خبر : 48216

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 96-95 آغاز شد.

23 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

20 دی 1395 | کد خبر : 48857

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

پیام نورنا : زمان جدید برگزاری امتحان دروس سه شنبه 21 دی ماه 95 که در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی لغو شده بود توسط مرکز آزمون دانشگاه پیام نور اعلام شد.

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top