چاپ خبر
از دوره لیسانس؛

رشته مهندسی عمران آب حذف شد

سایت پیام نورنا : دبیر کمیته برنامه‌ریزی آموزشی علوم و مهندسی آب وزارت علوم با اشاره به آخرین تغییرات این رشته گفت: پیش‌از این رشته کارشناسی مهندسی عمران آب را ارائه می‌دادند اما اکنون این رشته حذف شده است.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – نشست تخصصی توسعه تحصیلات تکمیلی رشته علوم و مهندسی آب با تبیین آخرین تغییرات این رشته درسطح وزارت علوم براساس پیشنهاد‌های اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌های مختلف کشور در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد و بر لزوم ایجاد یک هویت مستقل برای این رشته تأکید شد.

علی باقری با اشاره به مجموعه فعالیت‌های انجام‌شده در وزارت علوم برای توسعه تحصیلات تکمیلی در بخش توسعه رشته علوم و مهندسی آب گفت: در وزارت علوم کمیته‌های مختلف برنامه‌ریزی وجود دارد؛ در گروه کشاورزی و منابع طبیعی کمیته برنامه‌ریزی آموزشی علوم و مهندسی آب ایجادشده که درگذشته تحت عنوان مهندسی کشاورزی و آب با گرایش‌های مختلف در مقطع کارشناسی فعالیت می‌کرد.

وی افزود: این رشته از سال ۹۲ با مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی با رشته علوم و مهندسی آب تبدیل شد؛ در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های مصوب آن مهندسی کشاورزی، سازه‌های آبی، مهندسی منابع آب، آبیاری و زهکشی و هواشناسی کشاورزی است.

حذف رشته کارشناسی مهندسی عمران آب

دبیر کمیته برنامه‌ریزی آموزشی علوم و مهندسی آب دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: همچنین در گروه فنی و مهندسی کمیته برنامه‌ریزی عمران در سطح وزارت فعال است که پیش‌ از این رشته کارشناسی مهندسی عمران آب را ارائه می‌دادند. اکنون این رشته حذف شده است.

تبدیل مهندسی عمران در مقطع تحصیلات تکمیلی به چند گرایش

باقری با اشاره به این‌که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز قبلاً رشته‌های مستقل محیط ‌زیست آب، هیدرولیک و… در این گروه ارائه می‌شد، گفت: در بازنگری جدید مهندسی عمران به یک‌رشته با گرایش‌های مختلف ژئوتکنیک، راه و ترابری، آب و سازه‌های هیدرولیکی، مهندسی مدیریت منابع آب، مهندسی سواحل و سازهای دریایی و مهندسی محیط‌زیست تبدیل شده است.

آخرین وضعیت بازنگری این رشته در کمیته علوم و مهندسی آب

وی با اشاره به آخرین نسخه بازنگری برنامه‌های این رشته در کمیته علوم و مهندسی آب در مقطع تحصیلات تکمیلی اظهار کرد: بر این اساس هشت رشته مستقل تعریف شده است که چهار رشته علوم و مهندسی آب، آبیاری و زهکشی، مهندسی سازه‌های آبی و هواشناسی کشاورزی از گذشته وجود داشت و چهار رشته جدید نیز هیدرو انفورماتیک، مدیریت منابع آب، مهندسی رودخانه و اکوسیستم‌های آبی و مهندسی آثار و سازه‌های تاریخی آب است.

تبدیل رشته دکتری آب به یک رشته با ۸ گرایش

دبیر کمیته برنامه‌ریزی آموزشی علوم و مهندسی آب دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بابیان این‌که مقطع دکتری آب نیز به یک‌رشته با هشت گرایش بالا تبدیل شده است، نحوه پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف این رشته اشاره کرد و افزود: ازنظر تشکیلات اجرایی تنوع بسیاری در سطح کشور وجود دارد و در بعضی دانشگاه‌ها در زیرمجموعه دانشکده کشاورزی، بعضی در قالب دانشکده فنی و مهندسی، در برخی دانشگاه‌ها تحت عنوان دانشکده عمران و محیط‌زیست یا دانشکده آب‌وخاک و در یک دانشکده در اهواز نیز در دانشکده مهندسی علوم آب ارائه می‌شود.

باقری با تشریح مجموعه مشکلات متنوع آبی کشور، ازنظر شاخص تنش آبی، مسائل مهندسی و هیدرولیکی و مسائل اجتماعی آب اظهار کرد: تقریباً در همه دشت‌های کشور وضعیت آب‌های زیرزمینی به حد بحرانی رسیده و یک‌سوم ذخایر استاتیک (تجدید ناپذیر) آب زیرزمینی کشور مصرف شده است.

وی نشست زمین درنتیجه کاهش شدید ذخایر آب زیرزمینی را به زلزله خاموش تعبیر کرد و با اشاره به خسارات و تبعات آن برسازه‌ها و زیرساخت‌های مختلف گفت: این در حالی است که در بعضی مناطق به دلیل مشکلات شدید آب با ارائه راهکار مهندسی و انتقال آب درصدد حل مشکل برآمده‌ایم. به‌طور مثال برای رفع مشکل زاینده‌رود تونل‌های زیادی با سرمایه‌گذاری بالا احداث شد اما این مشکل همچنان حل نشده است.

مطالبات مردم در حوزه آب جنبه اجتماعی، سیاسی و حتی امنیتی پیدا کرده است

دبیر کمیته برنامه‌ریزی آموزشی علوم و مهندسی آب دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بابیان این‌که در بسیاری از مناطق کشور مطالبات مردم در حوزه آب جنبه اجتماعی، سیاسی و حتی امنیتی به خود گرفته است، تصریح کرد: در کنار همه این مسائل از زمان تصویب قانون مدنی، قوانین مختلفی تدوین و تصویب‌شده است اما تأثیری در بهبود وضعیت نداشته است.

بین‌رشته‌ای و فرارشته‌ای بودن رشته آب

باقری خاطرنشان کرد: ما حقوق‌دان‌های مختلفی داشتیم که قانون وضع کردند اما هیچ‌کدام از حقوق‌دان‌ها هیدرولوژی نمی‌دانستند که با آن قوانین چه بلایی بر سر حوزه‌های آبی کشور وارد می‌شود. این از مصادیق بین‌رشته‌ای و فرارشته‌ای بودن آب است. بااین‌وجود اکنون هم عده‌ای اصرار دارند رشته حقوق آب در حوزه علوم انسانی و در گروه حقوق ایجاد شود بدون این‌که در هیدرولوژی تعریف شود که ذره‌ای از مسائل حوزه آب شناخت داشته باشند.

وی با مروری بر تجربه کشورهای مختلف در ارائه بین‌رشته‌ای مباحث علوم و مهندسی آب، گفت: در وزارت خانه با توجه به ماهیت رشته آب، ۳۰ واحد از ۱۴۰ واحد این رشته به‌طور شناور تعریف شد که دانشجو بتواند از دانشکده‌های مختلف درس موردنظر خود را اخذ کند و مشکل به حدنصاب رسیدن کلاس نیز بروز نکند.

طراحی ۸ رشته در مقطع ارشد و دکتری رشته مهندسی آب

دبیر کمیته برنامه‌ریزی آموزشی علوم و مهندسی آب دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در این برنامه ۱۳ خوشه در حوزه‌های مختلف آبیاری و زهکشی، مدیریت منابع آب، سازه‌های آبی، هواشناسی کشاورزی، مهندسی آثار و سازه‌های تاریخی، آب و کشاورزی و … پیشنهاد شد؛ در مقطع ارشد و دکتری نیز ۸ رشته طراحی شد.

دروس اختیاری در مقطع ارشد و دکتری

باقری خاطرنشان کرد: همچنین یک سبد دروس اختیاری برای ارشد و دکتری در نظر گرفته شد. در ارشد حدود ۱۰، ۱۲ واحد اجباری و بقیه به‌صورت اختیاری از این سبد خواهد بود. در دکتری نیز درس ۲ واحدی روش‌شناسی علوم مهندسی و مسائل منابع آب ایران به‌طور مشترک برای هر هشت رشته ارائه می‌شود و واحدهای دیگر اختیاری است.

تصویب برنامه نهایی رشته آب در بهمن ماه

وی بابیان این‌که نسخه نهایی این برنامه‌ها در جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی در بهمن‌ماه امسال تصویب می‌شود، گفت: پیشنهاد می‌کنم یک کمیته مشترک سیاست‌گذاری در بخش آب متشکل از بخش‌های دولتی، خصوصی و جامعه حرفه‌ای از همه ذی‌نفعان زیرمجموعه شورای عالی آب ایجاد شود که مسائل مربوط به این رشته را حل کند.

دبیر کمیته برنامه‌ریزی آموزشی علوم و مهندسی آب دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر این‌که لازم است رشته آب هویت مستقل پیدا کند، ادامه داد: در خصوص تشکیلات اجرایی این رشته در دانشگاه‌ها نیز باید ایجاد یک دانشکده فرارشته‌ای برای آب مشابه دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز مدنظر قرار گیرد.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوندخبر های ویژه دانشگاه پیام نور

29 دی 1395 | کد خبر : 49343

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

پیام نورنا : مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تمدید شد.

29 دی 1395 | کد خبر : 49330

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست جدید دروس آزمون مجدد

29 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

24 دی 1395 | کد خبر : 48216

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 96-95 آغاز شد.

20 دی 1395 | کد خبر : 48857

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

پیام نورنا : زمان جدید برگزاری امتحان دروس سه شنبه 21 دی ماه 95 که در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی لغو شده بود توسط مرکز آزمون دانشگاه پیام نور اعلام شد.

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top