چاپ خبر
معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد؛

ضرورت پرهیز از ظرفیت سازی کاذب برای پذیرش دانشجو

سایت پیام نورنا : معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: برای رسیدن به استاندارهای دانشگاه‌ کارآفرین باید تلاش کرد .

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – غلامرضا زهتابیان در دومین هم اندیشی بررسی وضعیت آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه چنین نشست هایی نشانه پویایی مجموعه جهاد دانشگاهی است و انتظاری جز این هم از این مجموعه نمی‌رود، گفت: جهاد دانشگاهی قبل از هر چیز یک دانشگاه فرهنگی، مردمی، پیشگام و نوآور است و حتما باید در عرصه‌های علمی و کاربردی ورود پیدا کند .

وی افزود: دانشگاه جامع علمی کاربردی 1100 موسسه علمی کاربردی را ساماندهی می کند و در راستای مهارت آموزی و بالندگی شغلی پیش می‌برد.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه انتظار داریم، مباحث چنین هم اندیشی‌هایی تنها مختص به جهاد دانشگاهی نباشد و یک آسیب شناسی در کل دانشگاه جامع علمی کاربردی مطرح شود، گفت: انتظار داریم جهاد دانشگاهی در راستای افزایش کیفیت آموزش دانشگاه علمی کاربردی، عملکرد ما را نقد کند و پیشنهادات خود را ارائه دهد.

زهتابیان ادامه داد: دو نظام آموزش عالی در دنیا مکمل هم‌ هستند و دنیا آنها را طی کرده اما ما کمی از این نظام‌ها عقب مانده‌ایم، اولین نظام، نظری است؛ یعنی دانشگاه‌هایی که نظریه پردازی می‌کنند و به دنبال توسعه علم و ورود به عرصه های ناشناخته و توسعه تحصیلات تکمیلی هستند. از آنجایی که در کشورهای توسعه یافته امنیت شغلی وجود دارد، فارغ التحصیلان در سطوح میانی وارد بازار کار شده و تعداد اندک اما با کیفیت بیشتر وارد مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌شوند و این قشر از کارآمدترین افراد عرصه علم هستند.

وی دومین نظام آموزش عالی را نظام دانشگاهی علمی، پژوهشی و فنی حرفه‌ای دانست و گفت: این دانشگاه‌ها نه تنها رقیب دانشگاه‌های نظری نیستند بلکه همراه و مکمل آنها هستند و وظیفه تربیت تکنسین ماهر به منظور رفع گرفتاری‌های جامعه را برعهده دارند و هدف این دانشگاه‌ها ایجاد جامعه‌ای مولد و اشتغال‌زاست.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری درکنار علم پنجه‌های ماهری نیز نیاز است. متاسفانه گاهی دانشگاه‌های فنی راه دانشگاه‌های نظری را پیش می‌گیرند در حالیکه نباید این طور باشد. در دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای مدرک گرایی مفهومی ندارد این دانشگاه‌ها کارآفرینند و در دنیا 13 هزار شغل را پر می‌کنند شاید این تعداد در کشور ما هزار شغل باشد. از منظر درآمدزایی نیز افراد فارغ التحصیل شده از این دانشگاه‌ها بلافاصله وارد بازار کار می‌شوند و جایگاهشان در بسیاری از کشورها مانند آلمان و فرانسه از نظر کسب و کار و درآمد بالاتر از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های نظری است.

وی با بیان اینکه دنیا متوجه شد که دانشگاه‌های نظری نیازش را برطرف نمی‌کنند و سپس به دانشگاه‌های نسل دوم و پژوهش‌محور ورود پیدا کرد، گفت: از آنجایی که با کاربرد پژوهش‌ها دچار مشکل شدند دنیا به سمت دانشگاه‌های دانایی محور رفت یعنی دانشگاه‌هایی که پژوهش را به ایده تبدیل کرده و ایده را به ثروت و توسعه و خوشه‌های فناوری تبدیل می‌کنند.

زهتابیان با بیان اینکه ما هنوز در دانشگاه‌های نسل اول مانده‌ایم و به صورت بسیار کمرنگ دانشگاه‌های نسل دوم را نیز داریم، تاکید کرد: اما هنوز سازوکارهای مربوط به دانشگاه‌های نسل سوم در کشور فراهم نیست و علت آن دو رفتار متفاوت در جامعه ماست. اول توسعه آموزش عالی عرضه محور و دوم مدل توسعه صنعت عملیات محور این رفتارهای دوگانه با هم در تعارض‌اند یعنی عرضه محور بودن آموزش عالی و عملیات‌ محور بودن صنعت متعارض‌اند. این دیوار بلند بین دانشگاه‌های نظری و بخش صنعت و جامعه وجود دارد و ارتباط با آنها قطع شده است. به همین دلیل است که فارغ التحصیلان ما متاع خوبی برای جامعه نیستند و مهندس ما نیاز به توانمندسازی و کسب مهارت بعد از فارغ التحصیلی دارد. چرا که دانشگاه‌های جامع در ریل خود نیستند و به سمت دانشگاه‌های نظری آمده اند.

زهتابیان همچنین گفت: گرچه لازم است تمام دانشگاه‌های ما اعم از نظری و عملی به سمت دانشگاه‌های نسل سوم بروند، افزود: اما عملکردها نشان می‌دهد علی رغم اینکه همه ما شعار دانشگاه نسل سوم و کارآفرین را می‌دهیم اماهنوز با آن فاصله داریم.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به دانشگاه‌های کارآفرین باید تلاش کرد تاکید کرد: اشتغال‌زایی تجاری سازی، مدیریت کسب و کار ثروت اندوزی، به روز بودن ارتباطات بین المللی، کمک گیری از بخش خصوصی و غیره برخی از این معیارها هستند. آنچه که در همین مدت به عنوان سند تحولی دانشگاه جامع علمی کاربردی تهیه شده و در کمیسیون تخصصی گسترش آموزش عالی به تصویب رسیده، از جمله معیارهای پیشنهادی برای رسیدن به دانشگاه کارآفرین هستند.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی باید نقشه راه را برای دانشگاه جامع علمی کاربردی ترسیم کند، برخی اقدامات ضروری را برای رسیدن به دانشگاه‌های نسل سوم برشمرد و گفت: اولین اقدام بازگرداندن ماموریت‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی در ریل خود و توجه به سیاست‌های عالی آن و انطباق آنها با اسناد بالا دستی و توسعه فرهنگ اخلاق مدار در دانشگاه است. دومین اقدام تقویت روحیه آکادمیک در دانشگاه و جذب اعضای هیات علمی کارآمد برای استفاده از خرد جمعی و تقویت اتاق فکر است چرا که دانشگاه نباید قائم به فرد باشد.

زهتابیان ادامه داد: اقدام دیگر راه اندازی گروه‌های آموزشی هشتگانه درسی آموزشی و پژوهشی است که در حال فعال کردن آن‌ها هستیم و این کار را با بهره‌گیری از گروهی از اساتید که با مفاهیم علمی کاربردی آشنا هستند، انجمن‌های علمی،‌NGO ها، خبرگان صنعت، کشاورزی، فرهنگ و هنر انجام می‌دهیم که در این زمینه در حال شناسایی اساتید بوده تا به منظور تقویت اتاق فکر و کمک به مدیریت دانشگاه علمی کاربردی در جهت گسترش، ارتقا و توانمندسازی نیروهای درسی عمل کنیم.

وی افزود: تقویت و تشکیل شوراها مانند شورای نظارت و ارزیابی، هیات ممیزه و غیره نیز لازم است. اقدام دیگر سطح بندی و طبقه بندی موسسات و واحدهای استانی است. همچنین استفاده از اساتید سایر دانشگاه‌ها و تقویت بنیه علمی مدرسین و توسعه مراکز تربیت مدرس نیز برای رسیدن به دانشگاه‌های نسل سوم ضروری است.

زهتابیان کنترل نامحسوس کلاس‌ها، ارتقاء اساتید توسعه دوره‌های پودمانی، اجتناب از ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی جهت جلوگیری از رفتن به سمت دانشگاه‌های نظری، اجتناب از مدرک گرایی، توجه و استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی، بازنگری اساسی در فصول و سرفصل‌ها و توجه به دروس کارورزی، کارگاهی و مهارتی را از دیگر اقدامات ضروری برای رسیدن به دانشگاه‌های کارآفرین عنوان و خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت‌سازی کاذب برای پذیرش دانشجو جلوگیری کنیم. در حال حاضر 78 درصد از یک میلیون فارغ التحصیل ما شاغل‌اند اما 30 تا 40 درصدشان در جایی مشغول به کارند که ارتباطی با رشته تحصیلی آنها نداشته است ما باید در جایی مجوز دهیم که رشته تحصیلی با شغل فرد ارتباط داشته باشد و بالندگی شغلی ایجاد شود.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی در پایان با بیان اینکه میانگین سنی مخاطبین دانشگاه علمی کاربردی 30 سال و بالاتر است، گفت: بنابراین مخاطبان ما سنجشی نیستند بلکه مردمی هستند که حرفه و شغل می خواهند. توجه به مسائل بین المللی نیز از جمله اقدامات ضروری است. همچنین مشارکت فعال در بخش آمایش نظام عالی وزارت علوم نیز باید انجام شود. ما اگر خود را جدا از این موضوع بدانیم به جایی نمی رسیم بنابراین باید مجری سیاست‌های کلان آموزش عالی نیز باشیم. اگر کاری کارشناسی شده و متقن ارائه دهیم بعید می‌دانم که در دانشگاه جامع و وزارتعلوم کسی با آن مخالفت کند.نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوندخبر های ویژه دانشگاه پیام نور

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

28 دی 1395 | کد خبر : 48371

کارشناسی و کارشناسی ارشد/

امروز آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

امروز آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : تاریخ آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

24 دی 1395 | کد خبر : 48216

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 96-95 آغاز شد.

23 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

20 دی 1395 | کد خبر : 48857

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

پیام نورنا : زمان جدید برگزاری امتحان دروس سه شنبه 21 دی ماه 95 که در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی لغو شده بود توسط مرکز آزمون دانشگاه پیام نور اعلام شد.

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top