چاپ خبر
مدیر دفتر مشاوره وزارت علوم:

شکستهای عاطفی دانشجویان درمان می شود

سایت پیام نورنا : مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم با بیان اینکه دانشجویان در مدیریت شکست های عاطفی، مهارت لازم ندارند، گفت: از این رو برای درمان‌ این مشکل اقدام به تربیت درمانگر می کنیم.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – حمید یعقوبی در بیست و هفتمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشجویی دانشگاه ها که صبح امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد با اشاره به برنامه های سال ۹۵ مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم گفت: یکی از برنامه هایی که در سال ۹۵ در مراکز مشاوره دانشگاه ها پیگیری خواهد شد بحث پیشگیری از اعتیاد و دانشگاه عاری از دخانیات است.

وی ادامه داد: بحث سالم سازی دانشگاه ها از دخانیات و سیگار در صدر برنامه های سال ۹۵ این مراکز قرار دارد.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم ادامه داد: یکی دیگر از مباحثی که در سال آینده به آن خواهیم پرداخت، اجرای طرح سیمای زندگی دانشجویی در ابعادی وسیع‌تر است که این طرح از اردیبهشت سال آینده اجرایی خواهد شد.

تربیت درمان گر مداخله در شکست های عاطفی دانشجویان

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از برنامه هایی که مرکز مشاوره وزارت علوم آن را در سال آینده پیگیری خواهد کرد، برنامه کشوری تربیت درمان گر مداخله در شکست های عاطفی دانشجویان است.

یعقوبی توضیح داد: بین سن بلوغ تا ازدواج فاصله افتاده است. سن بلوغ پایین آمده و سن ازدواج بالا رفته است و بین این دو حدود دو دهه فاصله وجود دارد. بر همین اساس ممکن است در این فاصله تعاملاتی بین دانشجویان دختر و پسر رخ دهد که لازم است دانشگاه در زمینه آموزش های پیش از ازدواج وارد کار شود.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم یادآور شد: دانشجویان ما در مدیریت شکست های عاطفی، مهارت لازم را ندارند و ممکن است سراغ رفتار پرخطر بروند. برای همین تربیت درمان‌گر برای مداخله در شکست های عاطفی پیش بینی شده است.

وی در ادامه به بحث پیشگیری از ایدز در سال جاری و سال آینده اشاره کرد و گفت: در سال جاری در این زمینه تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت امضاء کردیم، برخی از دانشگاه ها دوره هایی را نیز برگزار کردند و این برنامه در سطح آموزش به دانشجویان نیز در برخی از دانشگاه ها اجرا شده است.

قول وزیر علوم برای ارائه درس مهارت زندگی در دانشگاهها

یعقوبی در ادامه به بحث مهارتهای زندگی اشاره کرد و گفت: در جلسه ای که اخیراً با حضور وزیر علوم برگزار شد، وزیر علوم قول شفاهی دادند تا درس مهارت های زندگی به عنوان دو واحد درسی اختیاری در شورای برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم طرح و تصویب شود. البته ممکن است با توجه به اینکه قرار است این درس به صورت اختیاری باشد، مشکلاتی را در ارائه آن در دانشگاه ها داشته باشیم که سعی می کنیم با همکاری گروه های آموزشی دانشگاه ها این مشکل را نیز حل کنیم.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم از دیگر برنامه های سال ۹۵ اجرای طرح کانون همیاران سلامت روان اشاره کرد و گفت: امسال اساسنامه طرح کانون همیاران سلامت روان به دانشگاه ها ابلاغ شده است و خیلی از دانشگاه ها شروع به عضوگیری نیز کرده اند. دبیران کانون ها نیز مشخص شده و قرار است تا آخر اسفند در دانشگاه ها راه اندازی شود و همچنین همایش کشوری نیز در همین زمینه در تابستان ۹۵ برگزار خواهیم کرد که پیش بینی شده وزرای علوم و بهداشت در این همایش حضور پیدا کنند.

یعقوبی در ادامه به طرح فعال سازی مددکاری اشاره کرد و گفت: البته این طرح در سال جاری نیز اجرا می شده و برای پیشگیری از مشکلات دانشجویان می توان از مددکاران استفاده کرد. همچنین در پیشگیری از رفتارهای آسیب رسان نیز مددکاران اجتماعی می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند.  

وی با اشاره به طرح پایش سلامت دانشجویان گفت: این طرح برای تمام دانشجویان در تمام مقاطع و دانشجویان دانشگاه های غیر انتفاعی که سرانه فرهنگی و ورزشی می گیرند، اجرا می شود.

اجرای برنامه پیشگیری از خودکشی

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم در ادامه به اجرای برنامه پیشگیری از خودکشی در خوابگاه ها اشاره کرد و گفت: موارد اقدام به خودکشی از نظر تعداد بسیار کم است ولی حتی یک مورد اقدام به خود کشی نیز جای نگرانی دارد که در این زمینه برنامه هایی پیش بینی شده است.

وی از دیگر برنامه های مرکز مشاوره وزارت علوم به نظارت و بازدید از دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: بسیار خوب است که دبیران استانی نیز در این زمینه فعال شوند.

یعقوبی همچنین از تشکیل کارگروه مشورتی دبیران مناطق و مسئولان خبر داد که متشکل از دبیران مناطق و روسای مراکز مشاوره منتخب است.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم در ادامه به وضعیت نیروی انسانی مراکز مشاوره دانشگاهی اشاره کرد و گفت: بر اساس تحقیقی که در سال ۹۳ بر روی ۸۵ دانشگاه انجام گرفت، مشخص شد یک هزار و ۳۴۴ نفر به عنوان روانشناس، مشاور و کادر پرسنلی تمام وقت و پاره وقت در مراکز مشاوره این ۸۵ دانشگاه با جمعیت دانشجویی حدود ۶۰۰ هزار نفر فعال هستند که به ازای هر هزار دانشجو ۲.۲ پرسنل و مشاور فعال است که نسبت به سال قبل آن دو دهم رشد داشته است.

وی با اشاره به گزارش عملکرد کادر مراکز مشاوره دانشگاه ها در سال گذشته گفت: بیش از  ۱۱۵۵ جلسه مشاوره ای در سال گذشته برای این ۶۰۰ هزار دانشجوی شاغل به تحصیل در دانشگاه ها برگزار شده که دو مشکل اساسی که این دانشجویان مطرح کردند اول مشکلات ارتباطات عاطفی و خانوادگی و مشکلات تحصیلی بوده است.

یعقوبی با اشاره به جنسیت شرکت کنندگان گفت: ۶۱.۵ درصد مراجعه کنندگان دختر بودند و این نشان می دهد دختران بیشتر از خدمات مراکز مشاوره استفاده کرده اند. ۸۳.۵ درصد از مراجعه کنندگان مجرد بودند همچنین ۶۰ درصد مراجعه کنندگان خوابگاهی و بیش از ۷۱ درصد آنها در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل بوده اند.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم ادامه داد: بیش از ۵۹۰ هزار نفر ساعت جلسه آموزشی برای دانشجویان، کارکنان، اساتید و دانشجویان برگزار شده است.

وی در مورد فضای مراکز مشاوره برای دانشجویان گفت: به ازای هر هزار دانشجو، ۱۸ متر مربع فضای فیزیکی در مراکز مشاوره وجود دارد.

یعقوبی یادآور شد: سال تحصیلی گذشته ۳۱۴ شعبه خوابگاهی و دانشکده ای داشته ایم که نسبت به سال قبل خود ۳۴ شعبه رشد داشته است. همچنین در حال حاضر ۷۵۰ تا ۸۰۰ خوابگاه دولتی داریم که ۴۰ درصد آنها مرکز مشاوره دارد که نسبت به قبل رشد داشته است.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوندخبر های ویژه دانشگاه پیام نور

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

28 دی 1395 | کد خبر : 48371

کارشناسی و کارشناسی ارشد/

امروز آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

امروز آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : تاریخ آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

24 دی 1395 | کد خبر : 48216

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 96-95 آغاز شد.

23 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

20 دی 1395 | کد خبر : 48857

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

پیام نورنا : زمان جدید برگزاری امتحان دروس سه شنبه 21 دی ماه 95 که در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی لغو شده بود توسط مرکز آزمون دانشگاه پیام نور اعلام شد.

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top