چاپ خبر
رئیس سازمان امور دانشجویان:

اجاره بهای خوابگاه های فرسوده ارزان می شود

سایت پیام نورنا : رئیس سازمان امور دانشجویان از کاهش یافتن قیمت خوابگاههای دانشجویی فرسوده خبر داد و گفت: از 202 خوابگاه دانشگاه های استان تهران 86 خوابگاه در رتبه پایین قرار دارند.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – مجتبی صدیقی صبح امروز در نشست مطبوعاتی که به مناسبت هفته خوابگاه ها برگزار شد، گفت: هفته آخر اردیبهشت ماه با هماهنگی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان هفته خوابگاه ها نام گذاری شده است.

وی با اشاره به وضع موجود خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه های دولتی افزود: در حال حاضر ۲۸۰ هزار ظرفیت خوابگاهی مجردی در دانشگاه های دولت وجود دارد.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: از این تعداد ظرفیت، ۱۷۰ هزار ظرفیت مربوط به دانشگاه دولتی به ارائه سرویس مشغول هستند،۸۰ هزار ظرفیت در دانشگاه های فنی و حرفه ای و دانشگاه فرهنگیان  و ۳۰ هزار ظرفیت توسط خوابگاه های موسسات غیرانتفاعی و خودگردان به دانشجویان خدمات ارائه می کنند.

وی با بیان اینکه ۲۲ الی ۲۳ هزار ظرفیت نیز مربوط به خوابگاه های خودگردان است افزود: امسال نسبت به سال گذشته با افزایش ظرفیت خوابگاهی مواجه هستیم و دلیل این مساله این است که برخی از خوابگاه ها که در دست احداث بوده اند با کمک خیرین و دیگر نهادهای عمومی به ثمر نشسته و امسال به ظرفیت خوابگاهی دانشجویی اضافه می شود.

دستورالعمل جدید تأسیس خوابگاههای غیر دولتی به امضای وزیر رسید

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه با اشاره به اقداماتی که در سال گذشته در حوزه خوابگاه های دانشجویی انجام شد اشاره کرد و گفت: در حوزه خوابگاه های غیردولتی و خود گردان دستورالعمل جدیدی برای تاسیس و اداره خوابگاه ها به امضای وزیر علوم رسیده و به دانشگاه ها ابلاغ شد.

وی هدف از تدوین دستورالعمل جدید را ساماندهی این خوابگاه ها و نظارت بیشتر بر آنها برای رفع نواقص آنها عنوان کرد و افزود: بر همین اساس شورای نظارتی در استان و شهرستان ها تشکیل شد که مسئولیت اصلی آن بر عهده دانشگاه مادر استان است و تامین خوابگاه و صدور مجوز و توزیع ظرفیت بین خوابگاه های غیردولتی بر عهده دانشگاه های مادر استان است.

صدیقی ادامه داد: با تشکیل شورای نظارت و سپردن مسئولیت اصلی آن به دانشگاه های مادر برخی از تخلفات که در این حوزه صورت می گرفت بسیار کاهش یافت.

معاون وزیر  علوم با اشاره به افزایش ظرفیت خوابگاه های دانشجویی گفت: یکی از کارهایی که به افزایش ظرفیت خوابگاهی دانشگاه ها منجر شد برنامه صندوق رفاه دانشجویان با ارائه تسهیلات رهن و اجاره به دانشگاه ها بود. با همین روش ۱۲ دستگاه خوابگاه به ظرفیت خوابگاه های دانشجویی اضافه شد و ۳۷۰۰ نفر در این ۱۲ دستگاه خوابگاه مستقر شدند.

رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به اختصاص ۱۰۰ درصدی اعتبارات تعمیر و تجهیزات توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال گذشته گفت: با توجه به اختصاص این اعتبارات تعمیر و تجهیزات در خوابگاه ها انجام شد و امیدواریم سال ۹۵ نیز این اعتبارات به دانشگاه ها اختصاص یابد.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت نهادهای عمومی و خیرین در ساخت خوابگاه های دانشجویی گفت: با کمک این دو نهاد سال گذشته ۸ خوابگاه به جمع خوابگاه های دانشجویی اضافه شد همچنین بنیاد ۱۵ خرداد نیز اعلام کرد که ساخت ۱۳ خوابگاه برای خواهران را متقبل خواهد شد.

رتبه بندی خوابگاهها در سال ۹۴

صدیقی به رتبه بندی خوابگاه ها در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: خوابگاه های دولتی در سال گذشته از ۱ تا ۵ رتبه بندی شدند، رتبه یک یعنی رتبه خوب و رتبه ۵ یعنی رتبه ضعیف تعیین شد.

وی ادامه داد: بر اساس رتبه بندی که صورت گرفت ۴ درصد خوابگاه ها رتبه یک، ۲۶ درصد رتبه ۲، ۳۳ درصد رتبه ۳ (خوابگاه متوسط) ۳۰ درصد رتبه ۴ و ۷ درصد رتبه ۵ را کسب کردند.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: مجموع ساختمان های خوابگاه های دولتی یک هزار و شانزده باب خوابگاه است که این رتبه بندی بر اساس ۷۰۰ خوابگاه انجام گرفته است.

وی در ادامه به شاخص های رتبه بندی خوابگاها اشاره کرد و گفت: در دسترس بودن خوابگاه، وضعیت کیفی ساختمان، وضعیت اتاق خوابگاه، سرانه فضای اتاق دانشجو، امکانات رفاهی و عمومی، تجهیزات داخل خوابگاه، از جمله شاخص هایی بودند که بر اساس آن رتبه بندی خوابگاه ها انجام گرفت.

وی دلیل این رتبه بندی را توجه سریع به خوابگاه هایی عنوان کرد که نیازمند تعمیر و تجهیز هستند.

اجاره خوابگاههای رتبه ۴ و ۵ ارزان می شود

رئیس سازمان امور دانشجویان یادآور شد: با توجه به این رتبه بندی که انجام گرفت اجاره بهای خوابگاه هایی که رتبه ۴ و ۵ را کسب کرده اند نسبت به سال ۹۴ با کاهش اجاره رو به رو خواهند بود. همچنین خوابگاه هایی که رتبه یک و دو را کسب کرده اند با افزایش نسبی اجاره بهای خوابگاهی رو به رو خواهند بود. بنابراین دانشجویانی که در خوابگاه های فرسوده تر ساکن هستند نسبت به دانشجویان دیگر اجاره کمتری پرداخت خواهند کرد.

صدیقی در ادامه به وام های مسکن دانشجویان و وام ودیعه مسکن متاهلین که در سال گذشته پرداخت شده است اشاره کرد و گفت: بخشی از مشکل خوابگاهی با اعطای وام رفع می شود بر همین اساس ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان وام مسکن مجردی و ۲۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن متاهلی و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان وام مسکن متاهلی نخبگان پرداخت شد.

تا سال ۹۶ خوابگاه رتبه ۶ نخواهیم داشت

وی با اشاره به برنامه های سال ۹۵ گفت: برنامه ما این است که در سال ۹۵ به تعمیر و تجهیز خوابگاه ها پرداخته و خوابگاه های ۴ و ۵ را ارتقا دهیم تا سال ۹۶ خوابگاه رتبه ۵ نداشته باشیم.

وی با اشاره به خوابگاه هایی که رتبه ۴ و ۵ را کسب کردند گفت: بیشتر این خوابگاه ها با توجه به این مساله که قدمت خوابگاه های استان تهران زیاد است در استان تهران فعال هستند در حال حاضر ۲۰۲ باب خوابگاه در دانشگاه های استان تهران و البرز وجود دارند که ۸۶ خوابگاه آن رتبه ۴ و ۵ را کسب کرده اند که در اجاره بهای این خوابگاه ها تغییراتی ایجاد می شود.

صدیقی از دیگر برنامه های سال ۹۵ به ایجاد اتاق تندرستی، ارائه وام به نخبگان، ایجاد اتاق تندرستی در کنار خوابگاه ها، پیگیری کمک خیرین خوابگاه ساز اشاره کرد و گفت: سال گذشته با تشکیل بنیاد خیرین آموزش عالی ۸ خوابگاه از این طریق به مجموع خوابگاه های دانشجویی اضافه شد.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: همچنین یک برنامه کوتاه مدت در دست داریم که ظرفیت خوابگاهی را تا ۷۵ هزار نفر افزایش دهیم که کار کارشناسی آن انجام و قرار شد این ۷۵ هزار ظرفیت در ۱۰۰ ساختمان جایابی شوند. پیش بینی ما این است که طی سه سال این کار انجام گیرد.

وی افزود: در شهرستان ها با مشکل زمین مواجه نیستیم در سطح استان تهران با مشکل زمین مواجه هستیم که کار کارشناسی انجام شده و در فراخوانی که در سال جاری صورت خواهد گرفت از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه استفاده خواهد شد.نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49469

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور از 2 بهمن ماه 95 آغاز شده است.

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49467

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

30 دی 1395 | کد خبر : 49408

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» مرجع دانلود پژوهش های دانشجویی
دانلود مقاله – دانلود پایان نامه
» دانلود آهنگ جدید
» خرید اینترنتی کتاب درسی و کنکوری
بانک کتاب پایتخت
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» ارسال اس ام اس
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

تلگرام اخبار پیام نور
Goto Top