چاپ خبر

نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در ایران 3 برابر سایر کشورها

پیام نورنا :مشاور عالی رییس هیات صندوق نوآوری و شکوفایی نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را در ایران ۳ برابر بیشتر از سایر کشورها اعلام کرد و گفت: طبق آمارهای به دست آمده از هر ۱۰۰ فارغ‌التحصیل دانشگاهی فقط یک نفر در مشاغل دولتی استخدام می‌شود.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر محمدحسین صادقی در نشستی در خصوص معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی و نحوه ارائه تسهیلات به اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی همدان، اظهار کرد: به منظور استفاده سریع‌تر و روان‌تر دانشگاهیان و پژوهشگران از تسهیلات این صندوق، مسؤولان آن به استان‌ها سفر کرده و مشکلات را بررسی کرده و خدمات ارائه شده به شرکت‌های دانش‌بنیان را به تفصیل بیان می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان و صنعتگران از وجود چنین صندوق حمایتی بی‌اطلاع هستند، افزود: با سفر به استان‌ها و معرفی این صندوق به دانشگاهیان در راستای تسهیل در استفاده از خدمات آن، از نظرات دانشگاهیان نیز استفاده می‌کنیم.

صادقی با اشاره به معضل درآمدهای دولت طی سال‌های اخیر، تصریح کرد: متاسفانه تا کنون اقتصاد کشور وابسته به درآمدهای نفتی بوده است که با کاهش قیمت نفت از سال ۹۰ میزان درآمدها به یک پنجم رسیده است.

وی خام‌فروشی، معضل اشتغال جوانان، فارغ‌التحصیلان بیکار و کم‌رونقی تولید را از دیگر مشکلات اقتصادی کشور طی سال‌های اخیر عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه در کشور به جای ایجاد ارزش‌افزوده در محصولات، آنها را به قیمت پایین به کشورهای دیگر می‌فروشیم.

خام‌فروشی گیاهان دارویی

صادقی در خصوص خام‌فروشی گیاهان دارویی گفت: متاسفانه به جای فرآوری گیاهان دارویی به راحتی آن‌ها را به کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه می‌فروشیم و در مقابل داروهای بسیار گران‌قیمتی همچون داروهای سرطانی، MS و داروهای فاکتور انعقادی که از همین گیاهان دارویی تولید می‌شوند را وارد کشور می‌کنیم.

وی ادامه داد: نفت، محصولات دریایی، کشاورزی و باغی همگی از جمله محصولاتی هستند که با قیمت‌های بسیار ناچیز به کشورهای دیگر صادر می‌شوند.

صادقی خاطرنشان کرد: محصولاتی همچون زعفران و سیر به صورت فله‌ای در ایران به فروش می‌رسند، در صورتی‌که قریب به اتفاق جوامع نیازمند کالاهای نهایی و با ارزش افزوده این محصولات هستند.

غلبه واردات بر صادرات از عوامل کم‌رونقی تولید

مشاور عالی رییس هیات صندوق نوآوری و شکوفایی غلبه واردات بر صادرات را از عوامل کم‌رونقی تولید دانست و با تاکید بر اینکه نامساعد بودن فضای کسب‌وکار از مهمترین دلایل ورشکستی برخی از صنایع در ایران بوده است، افزود: عوامل توسعه یک کشور همچون سرمایه، مغز و فناوری در صورتی می‌توانند موثر باشند که فضای کسب‌وکار مساعد باشد.

وی بزرگ بودن دولت و ناکارآمدی بخش دولتی، مشکلات قوانین مادر و کم‌توجهی به بازاریابی، فروش و صادرات را از دیگر مشکلات طی سال‌های اخیر عنوان کرد و یادآور شد: متاسفانه با وارد کردن کالاهای خارجی، بازار ۸۰ میلیونی کشور را از دست دادیم و بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه را هم نتوانستیم تصاحب کنیم.

وی ادامه داد: نبود نگاه کلان و آمایش سرزمین، ضعف اخلاق حرفه‌ای و نبود روحیه انجام کارهای گروهی از دیگر عوامل تاثیرگذار در مشکلات اقتصادی کشور بوده است.

صادقی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید توسعه اقتصادی و توجه به عوامل داخلی و خارجی در این زمینه را از اولویت‌های کاری خود قرار داده است، اظهار کرد: برای پیشرفت در این حوزه باید برای یکدیگر فرصت‌سازی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید همواره مزیت‌های نسبی و منطقه را ببینیم؛ چرا که تولیدکننده بهترین مواد خامی هستیم و البته هنر ایجاد کالاهایی با ارزش‌افزوده را از این محصولات باید فرابگیریم.

اقتصاد سنتی بر کشور حاکم است

صادقی با بیان اینکه متاسفانه اکنون اقتصاد سنتی بر کشور حاکم است، افزود: برای اینکه بتوانیم از اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنیم باید از راه کسب دانش به ثروت برسیم.

وی با اشاره به اینکه درآمد سالیانه شرکت‌هایی همچون گوگل ۴ برابر درآمد نفتی ایران است، نداشتن دانش فنی را عامل اصلی تولید کالاهایی با ارزش‌افزوده در ایران دانست و ادامه داد: لزوما نباید برای تولید این نوع کالاها خود را از دانش جهانی محروم کنیم؛ بلکه فناوری را می‌توان در پژوهشگاه‌ها ایجاد و یا از کشورهای دیگر دریافت کرد.

علت غیررقابتی بودن کالاهای تولید شده عدم تسلط بر دانش روز دنیاست

وی علت غیررقابتی بودن کالاهای تولید شده در ایران را عدم تسلط بر دانش روز دنیا دانست و تصریح کرد: متاسفانه خود را اسیر آمارها کرده‌ایم، به گونه‌ای که کشور ایران رتبه ۱۶جهان را در تولید مقاله دارد اما این به معنای حقیقی تولید علم نیست.

وی اضافه کرد: به ازای ۱۸۸ مقاله کشور، فقط یک ثبت اختراع داخلی برای آن وجود دارد و در شاخص نوآوری نیز از میان ۱۸۹ کشور، ایران حائز رتبه ۱۰۳ بوده است؛ در حالی‌که طی ۱۰ سال گذشته ۵۰۰ میلیون تومان برای پایان‌نامه‌های دکتری هزینه شده که این خود نشان‌دهنده کاربردی نکردن دانش توسط این کشور است.

دانشگاه‌ها ۹۰ درصد درآمدهای خود را صرف حقوق کارمندان می‌کنند

مشاور عالی رییس هیات صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه دانشگاه‌ها تقریبا ۹۰ درصد از درآمدهای خود را صرف حقوق کارمندان خود می‌کنند، افزود: این مراکز باید به جایگاه حقیقی خود دست یابند و به دانشگاه‌های کارآفرین تبدیل شوند.

وی خاطرنشان کرد: برای تغییر وضعیت در زمینه اقتصادی، دولت باید فضای کسب‌وکار را بهبود بخشیده و بخش صنعتی نیز باید به سمت تسلط بر فناوری روز دنیا حرکت کند.

۳ برابر کشور فرانسه دانشجو جذب کرده‌ایم

صادقی با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر ۳ برابر کشور فرانسه دانشجو جذب کرده‌ایم، افزود: ماحصل چنین کاری اثربخش نبودن فارغ‌التحصیلان در جامعه خواهد بود.

وی تصریح کرد: ۶۰ درصد پتانسیل دانشگاه‌ها در زمینه مهارت‌آموزی دانشجویان، ۳۰ درصد در زمینه پژوهش و ۱۰ درصد در زمینه فناوری به‌کار گرفته می‌شود، در صورتی‌که نیاز فعلی کشور در فناوری و توجه به نیازهای اصلی جامعه است.

وی ادامه داد: یکی از شاخص‌های ارزیابی موفقیت دانشگاه‌های بزرگ اشتغال دانشجویان این دانشگاه‌ها است.

تجاری‌سازی ماموریت اصلی صندوق نوآوری است

مشاور عالی رییس هیات صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تجاری‌سازی ماموریت اصلی این صندوق است، گفت: فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان باید از دانشگاه‌ها آغاز شود و این دانشگاه‌ها دانشجویانی دانش‌بنیان در دانشگاه تربیت کنند.

صادقی توسعه فناوری و تکنولوژی در کشور را ماموریت اصلی این صندوق دانست و افزود: این صندوق پس از صندوق توسعه ملی بزرگترین صندوق کشور است.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه این صندوق تجاری‌سازی یافته‌ها و پژوهش بوده و به مفهوم انجام کارهای پژوهشی نیست.

فعالیت ۲۳۹۰ شرکت دانش‌بنیان در ایران

وی با بیان اینکه اکنون ۲۳۹۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در سال ۸۹ به تصویب مجلس رسید و صندوق نوآوری نیز در راستای حمایت از پژوهشگران در اواخر سال ۹۱ تاسیس شد.

وی مزایای صندوق حمایتی دانش‌بنیان را برشمرد و تصریح کرد: معافیت ۱۵ساله مالیاتی، معافیت خدمت سربازی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و استفاده از انواع خدمات و تسهیلات صندوق از جمله حمایت‌های این صندوق از پژوهشگران است.

وی منابع حمایتی این صندوق را از طریق کمک‌ها و مشارکت‌های مردم و سازمان‌ها و بانک‌ها عنوان کرد و یادآور شد: طی ۳ سال اول باید ۳ هزار میلیارد تومان و از سال سوم به بعد نیز ۰٫۵ درصد بودجه عمومی کشور به این صندوق اختصاص داده شود.

وی شرایط استفاده شرکت‌ها از حمایت‌های این صندوق را برشمرد و عنوان کرد: ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها، تعاونی و یا خصوصی بودن مؤسسه و یا شرکت و دانش‌بنیان بودن شرکت از جمله شرایط استفاده از حمایت‌های این صندوق است؛ همچنین فعالیت شرکت باید در زمینه فناوری برتر بوده و ارزش‌افزوده زیادی داشته و نباید سوءسابقه حرفه‌ای داشته باشد.

همدان ۳۶ شرکت دانش‌بنیان دارد

صادقی با بیان اینکه استان همدان دارای ۳۶ شرکت دانش بنیان است، گفت: از این تعداد، ۱۳شرکت هنوز طرحی به صندوق ارائه نکرده‌اند؛ در صورتی‌که در این استان به طور متوسط باید ۵۵ شرکت دانش‌بنیان وجود داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ارائه تسهیلات ارزان به صورت قرض‌الحسنه و یا با ۸ درصد سود زیر نرخ مصوب شورای پول و اعتبار، پذیرش تضامین ساده‌تر، قبول ریسک بیشتر، سرعت بررسی بالاتر و عدم نیاز به آورده نقدی از جمله تفاوت‌های این صندوق با بانک‌ها است.نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49469

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور از 2 بهمن ماه 95 آغاز شده است.

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49467

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

30 دی 1395 | کد خبر : 49410

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

30 دی 1395 | کد خبر : 49408

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

29 دی 1395 | کد خبر : 49330

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست جدید دروس آزمون مجدد

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top