چاپ خبر
وزارت بهداشت در توضیح اعمال سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری اعلام کرد؛

سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری تاثیر منفی ندارد

پیام نورنا : بیش از هزار نفر از پزشکان و دانشجویان مقاطع مختلف پزشکی در نامه ای سرگشاده خطاب به کمسیون بهداشت و درمان مجلس، خواستار ابطال تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری سال جاری شدند.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – در این نامه به مواردی از جمله عدم امکان تراز کردن معدل دانشجویان دانشگاه های مختلف به واسطه ارزشیابی غیرمتمرکز، عطف به ما سبق شدن قانون مورد استناد شورای آموزش پزشکی و تخصصی در ارتباط با تاثیر امتحان پیش کارورزی و نمرات طی دوران پزشکی عمومی اشاره شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: “در توجیه این تغییرات مسؤلین محترم شورای آموزش پزشکی و تخصصی به این جمله اکتفا می کنند که این تغییرات صرفا جنبه مثبت داشته و اثر منفی بر نمره داوطلب نمی گذارد. بر کسی پوشیده نیست که در یک آزمون رقابتی، بهبود نمره یک داوطلب به منزله متضرر شدن یک داوطلب دیگر می شود و در این آزمون رتبه ملاک اولویت انتخاب رشته- شهر بین داوطلبین است”.

تاثیر 15 درصدی سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری سال جاری

دکتر آبتین حیدرزاده، با اعلام این مطلب اظهار کرد: دوره تحصیل پزشکی عمومی در نهایت منجر به کسب مدرکی می شود که افراد می توانند با آن مدرک به شغل طبابت بپردازند اما  برای اینکه این افراد بتوانند کار پزشکی را به صورت حرفه ای انجام دهند تصمیم می گیرند وارد دوره های تخصصی شوند که این دوره تخصصی به نوعی تداوم تحصیل این دانشجویان محسوب می شود، بنابراین نمی توان یک پزشک عمومی یا دانشجوی دوره تخصص را فارغ التحصیل دانست، چرا که همچنان فراگیری آموزش را ادامه می دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: با این تفاسیر، گذشته داوطلبان آزمون دستیاری نمی تواند بی ارتباط با آینده آموزشی آنها باشد. چرا که ممکن است فردی علی رغم توانمندی های لازم بنا به دلایلی در روز آزمون تخصص و کارایی لازم را نداشته باشد، اما کارایی مطلوب خود را در دوران طولانی تحصیل یعنی 7 سال نشان داده باشد و در آزمون های دیگری نظیر آزمون جامع و پیش کارورزی نتایج خوبی را کسب کرده باشد. بنابراین حق به این افراد داده شد تا فردی که در آزمون دستیاری عملکرد مطلوبی نداشته ، عملکرد دوران تحصیلش با درصد مثبت در پذیرش وی تاثیرگذار باشد.

مسئول آزمون های دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی وزارت بهداشت گفت: تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در نتایج آزمون دستیاری 15 درصد تعیین شده و به دلیل اینکه دانشجویان در جریان این قانون نبودند، تاثیر کاملا مثبت و به نفع دانشجو خواهد بود.

دکتر حیدرزاده با اشاره به تاثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری سال های گذشته نیز گفت: سال های گذشته نیز تاثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری اعمال می شد اما متاسفانه این تاثیر بسیار ناعادلانه و به این شکل بود که اگر در آزمون دستیاری نمره مساوی کسب می شد معدل دانشجو بدون تاثیر نوع دانشگاه‌ و نمره پیش کارورزی وی بدون اینکه تراز شود اعمال می شد. اما امسال معدل های دوره پزشکی عمومی چون دانشگاهی است بر اساس فرمول های ریاضی، نسبت به دانشگاه ها تراز می شود. بنابراین نگرانی از تفاوت این معدل ها وجود ندارد.

معاون اجرایی دبیرخانه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به عدم تاثیر سوابق تحصیلی در کارنامه اولیه آزمون دستیاری داوطلبان گفت:جای هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد چرا که تاثیر سوابق تحصیلی بر نتایج دستیاری مثبت است و وزارت بهداشت به نفع دانشجویان عمل خواهد کرد.

وی اضافه کرد: درباره تاثیر آزمون پیش کارورزی در نتایج دستیاری نیز به دلیل اینکه این آزمون به صورت کشوری برگزار می شود به صورت سال به سال تراز خواهد شد. یعنی ممکن است این آزمون یک سال سخت تر یا یک سال آسان تر بوده باشد بر همین اساس این معدل ها هم بر اساس سال تراز می شوند.

دکتر حیدرزاده خاطر نشان کرد: ممکن برخی معتقد باشند که نمره مساوی در آزمون های دستیاری کمتر است اما بطور معمول در نمرات متوسط 20 تا 50 نفر و در نمرات پایین تر از متوسط نیز حدود 100 نفر روی یک نمره قرار می گیرند و این احتمال وجود دارد که این افراد انتخاب های یکسانی نیز داشته باشند.

وی افزود: روش تراز کردن معدل و نمره های پیش کارورزی دانشجویان روشی بسیار پیچیده، آماری و علمی است که در همه  کشورهای دنیا معمول کاربرد دارد و توسط متخصصین آماری اعمال می شود.

معاون اجرایی دبیرخانه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: جای هیچ نگرانی در خصوص تاثیر سوابق تحصیلی در نتایج آزمون دستیاری وجود ندارد چرا که وزارت بهداشت به نفع دانشجویان عمل می کند یعنی اگر معدل دانشجویی در دوران تحصیل 15 و آزمون دستیاری را در حد معدل 16 داده باشد تاثیر معدل محسوب نمی شود و تنها نمره آزمون لحاظ خواهد شد.

دکتر حیدرزاده با بیان اینکه هیچ محدودیت سنی برای شرکت در آزمون دستیاری وجود ندارد افزود: بطور عام در پذیرش دستیاری هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد تنها بورسیه های موارد خاص و سازمان ها می توانند محدودیت سنی را اعمال کنند.

مسئول آزمون های دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی وزارت بهداشت در پایان خاطر نشان کرد: در پذیرش رشته های دستیاری “به جز رشته زنان” تفکیک جنسیتی اعمال نمی شود فقط ممکن است برخی دانشگاه‌هایی برای رشته های مشخص اعلام کنند که یک جنس مشخص پذیرش می کنند. بنابراین اگر در برخی رشته های خاص نظیر اورولوژی یا ارتوپد فقط یک جنس مشخص پذیرش می شود به این دلیل است داوطلبان خودشان راغب نیستند این رشته ها را انتخاب کنند.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

صفحات نظرات :
 1. نویسنده دیدگاه : نصرت - در تاریخ : 30 خرداد 1395

  آدمی را میشناسم معدلش 14.43 بوده در آزمون دستیاری 95 رتبش شده 250.
  من با معدل 18 در دوره پزشکی رتبم شده 300.
  به نظر شما نباید فرقی بین کسی که همیشه ممتاز بوده و درسش را خوب خونده ولی نتونسته سر آزمون بطور عالی ظاهر بشه با کسی که همه کارا و خوش گذرونی هاش رو تو دوره 7 ساله کرده ولی توی یه آزمون 4 ساعته بهتر تست زده، وجود داشته باشه؟!

 2. نویسنده دیدگاه : سارا - در تاریخ : 30 خرداد 1395

  یه آزمون 4 ساعته که نمی تونه واقعا مشخص کنه کی سواد داره کی نداره.
  اما اگر معدل و نمره آزمون پره هم اعمال بشه میشه گفت به سطح علمی واقعی افراد متقاضی کمی نزدیک تر شده ایم.
  15% هم که چیزی نیست نگفته اند 40% یا 50% که استرسی شده اید

 3. نویسنده دیدگاه : سارا - در تاریخ : 30 خرداد 1395

  تراز نمودن سوابق تحصیلی طبق صحبتهای مسئولین برای رتبه های مساوی تاثیر گذار است.
  مثلا فرض کنید 20 نفر با توجه به نمره یکسانی که در آزمون کسب کرده اند رتبه 400 داشته باشند.
  در زمان انتخاب رشته برای اینکه نظمی در پر شدن کد رشته ها وجود داشته باشد به ترتیب افرادی اولویت خواهند داشت که سوابق تحصیلی تراز شده بهتری دارند.
  سالهای قبل به این سبک بود که در رتبه های یکسان، بدون اینکه توجه کنند که افراد از کدام دانشگاهها و با چه درجه سختی مدرک گرفته اند عین معدل مستقیما در ترتیب اولویت اعمال میشد.
  مثلا در رتبه های یکسان فردی که معدل 17 از دانشگاه آزاد شهرستان … بود نسبت به هم رتبه خود با معدل 16.99 از دانشگاه تهران یا شهید بهشتی و … در اولویت قرار می گرفت که منطقا اشتباه بود. اما امسال معدل بر اساس سطح و رتبه دانشگاه ها و بر اساس ورودی هر داوطلب نرمالایز شده و اعمال می گردد. در مورد پیش کارورزی هم بسته به درجه سختی آزمون هر سال توزیع نرمال شده ای بدست می آید.

 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


 • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
 • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

18 آذر 1395 | کد خبر : 47282

آغاز ثبت نام آزمون دکتری سال 96 دانشگاه ها / لینک ثبت نام + دفترچه

آغاز ثبت نام آزمون دکتری سال 96 دانشگاه ها / لینک ثبت نام + دفترچه

پیام نورنا : ثبت نام آزمون نیمه‌متمرکز ورودی دوره دکتری( Ph.D) سال 1396 دانشگاه ها آغاز شد / لینک ثبت نام + دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام

16 آذر 1395 | کد خبر : 47142

چگونگی ثبت نام/

تمدید مهلت ثبت نام بدون آزمون پذیرش سال 95 دانشگاه پیام نور

تمدید مهلت ثبت نام بدون آزمون پذیرش سال 95 دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه پیام نور پذیرش سال 95 تا 18 آذرماه تمدید شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

14 آذر 1395 | کد خبر : 46999

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 95 (نوبت هفدهم) پیام نور

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 95 (نوبت هفدهم) پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن ماه سال 95 (نوبت هفدهم) دانشگاه پیام نور توسط سازمان سنجش تمدید شد.

22 آبان 1395 | کد خبر : 45860

هر آنچه درباره درس حفظ جزء سی قرآن کریم باید بدانید/

تغییر مجدد منبع درس حفظ جزء 30 قرآن کریم دانشگاه پیام نور

تغییر مجدد منبع درس حفظ جزء 30 قرآن کریم دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : منبع درس حفظ جزء 30 قرآن کریم مجددا توسط سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

17 آبان 1395 | کد خبر : 45677

پست تبلیغاتی /

دانلود نرم افزار فارسی عمومی و زبان عمومی پیام نور (نسخه ی ویندوزی)

دانلود نرم افزار فارسی عمومی و زبان عمومی پیام نور (نسخه ی ویندوزی)

پست تبلیغاتی : این یک پست تبلیغاتی می باشد و مسئولیت تمام مطالب آن بر عهده آگهی دهنده خواهد بود.

 • دیدگاه‌ها برای دانلود نرم افزار فارسی عمومی و زبان عمومی پیام نور (نسخه ی ویندوزی) بسته هستند
 • ادامه خبر ...
11 شهریور 1395 | کد خبر : 41885

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

5 شهریور 1395 | کد خبر : 41444

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» انجام پایان نامه ارشد - پایان نامه دکتری
» انجام پایان نامه ارشد - پایان نامه دکتری
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
»آزمون آنلاين آيين نامه - نمونه سوال آيين نامه
» ترجمه تخصصی متون
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top