چاپ خبر
معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد؛

اعمال تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری به شرط تمایل داوطلب

پیام نورنا : معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری امسال بر اساس دو شرط صورت می گیرد، اولا اینکه خود داوطلب باید اعلام تمایل کند که می خواهد این 15 درصد در نمره کل آنها در نظر گرفته شود و ثانیا پس از بررسی مرکز سنجش مشخص شود اعمال این تاثیر برای دانشجویان مثبت است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر باقر لاریجانی با بیان این مطلب به تشریح جزئیات ونحوه برگزاری چهل و سومین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی در رشته های بالینی پزشکی پرداخت و اظهار کرد: در راستای برنامه های تحول آموزش علوم پزشکی چهل و سومین آزمون دستیاری امسال به نحوی برنامه ریزی شد که زمینه های ورود افرادی با سطح دانش و مهارت بالا  را به این دوره فراهم آورد.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و اهمیت آموزش تخصصی و فوق تخصصی در این برنامه ها گفت: یکی از محورهایی که در این برنامه ها مورد توجه قرار گرفته بحث ارتقای آزمون ها در کلیه مقاطع خصوصا تحصیلات تکمیلی است در همین راستا برنامه‌ریزی‌های متعددی درخصوص برگزاری آزمون‌های دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی صورت گرفت و در شورای آموزش پزشکی و تخصصی نیز مورد تصویب قرار گرفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه هدف از کلیه برنامه‌های تحول در پذیرش آموزش دستیاری ارتقای سطح آزمون‌ها و بالطبع آن ورود افراد با مهارت و دانش بالاتر به دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی است، گفت: برمبنای همین مصوبات در چهل و سومین دوره پذیرش دستیار تخصصی در رشته های بالینی پزشکی موفقیت در آزمون سنجش صلاحیت بالینی پایان دوره پزشکی عمومی و پایان کارورزی برای فارغ التحصیلان بعد از بهمن ماه 1394 جزء شرایط لازم برای پذیرش دستیاران بود و تائید صلاحیت و رفتار حرفه‌ای توسط دانشگاه محل تحصیل نیز از جمله شرایطی بود که در پذیرش داوطلبان سال جاری مورد توجه قرار گرفت.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در آزمون دستیاری امسال محدودیت پذیرش جنسی و سقف سنی در هیچ رشته ای اعمال نخواهد شد، افزود: انتخاب رشته دستیاری تخصصی امسال در 10 رشته انجام خواهد شد و داوطلبان می توانند دانشگاه‌هایی را که در رشته های مذکور دانشجو می پذیرند، انتخاب کنند و هیچ محدودیتی در انتخاب رشته محل وجود ندارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در این دوره از آزمون دستیاری ظرفیت پذیرش به حدود 3400 نفر رسیده و نسبت به سال گذشته حدود 300 نفر افزایش در ظرفیت پذیرش کل داشته ایم، افزود: همچنین در آزمون دستیاری امسال پذیرش جدیدی در قالب پزشک پژوهشگر با رعایت مفاد آئین نامه مربوطه ایجاد شده و مراکز تحقیقاتی دانشگاه‌هایی که این پذیرش را دارند در سایت سنجش مشخص شده است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه دروس آزمون دستیاری امسال به پنج زیر گروه تقسیم شده‌اند اظهار کرد:  زیر گروه “جراحی ماژور شامل دروس جراحی عمومی، زنان:،  زیر گروه “داخلی شامل داخلی و قلب و اپیدمیولوژی بالینی مرتبط”،  زیر گروه “کودکان شامل کودکان بهداشت و عفونی و اپیدمیولوژی بالینی مرتبط”  زیر گروه “مینور1 شامل  ارتوپدی گوش، حلق و بینی، اورولوژی، چشم، اپیدمیولوژی، آمار و پوست”  زیر گروه” مینور2 شامل آسیب شناسی، رادیولوژی، فارماکولوژی، نورولوژی، روانپزشکی و اخلاق پزشکی” از جمله دسته بندی های آزمون دستیاری سال جاری بود بطوریکه جدول توزیع سئوالات نیز متناسب با حجم درس و کاربرد محتوای درس در دوره پزشکی عمومی تنظیم شده است.

وی درخصوص نحوه محاسبه نمره کل آزمون دستیاری سال جاری نیز گفت:  در تمام کشورهای دنیا سوابق تحصیلی از عوامل مهم پذیرش در دانشگاه ها به شمار می رود. در آزمون دستیاری این دوره نیز به منظور ارتقای پذیرش افراد پذیرفته شده، ترتیبی اتخاذ شده تا 10درصد نمره کل پذیرش دستیار با استفاده از نمره پیش کارورزی تراز شده و 5 درصد نیز برمبنای معدل تراز شده کل دوره پزشکی عمومی محاسبه شود که البته این تاثیر به دو شرط صورت می گیرد. اولا اینکه خود داوطلب باید اعلام تمایل کند که می خواهد این 15 درصد در نمره کل وی در نظر گرفته شود و ثانیا پس از بررسی مرکز سنجش مشخص شود اعمال این تاثیر برای دانشجویان مثبت است.

وی همچنین اضافه کرد: در صورتی که دو شرط فوق برای تاثیر سوابق تحصیلی در نتیجه آزمون دستیاری وجود داشته باشد  نمره آزمون کتبی متمرکز کشوری با در نظر گرفتن نمره تراز برای سئوالات دروس گروه بندی شده در پنج زیرگروه و تولید نمره تراز نهایی با 85 درصد تاثیر برای محاسبه نمره کل منظور می شود در غیر این صورت صد درصد نمره کل بر اساس نمره تراز شده آزمون پذیرش محاسبه خواهد شد.

دکتر لاریجانی گفت: روش نمره دهی و تراز سازی نمرات ازمون دستیاری امسال براساس روش های علم آمارسنجی مقررات کلی آزمون های ملی صورت می گیرد همچنین تراز معدل در این آزمون ضروری است چرا که اگر به معدل دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف توجه شود، متوجه‌ می‌شویم سطح آن‌ها یکسان نیست.

وی ادامه داد: تراز معدل روشی علمی است که به کمک آن نمره آزمون دستیاری محاسبه خواهد شد. در واقع تراز معدل اثر سطح متفاوت دانشگاه‌ها در معدل را خنثی می کند بطوریکه وزارت علوم سال‌ها است که معدل تراز شده کارشناسی دانشجویان از دانشگاه‌های مختلف را در دوره کارشناسی ارشد با تاثیر قطعی  20 ودر دوره های دکتری نیز هر دومعدل کارشناسی و کارشناسی ارشد به میزان 20 درصد تاثیر قطعی دارد. بنابراین در آزمون دستیاری امسال معدل داوطلبان در دوره پزشکی عمومی براساس روش های علمی تراز می شود و تاثیر آن تنها 5 درصد است.

دکتر لاریجانی همچنین افزود: در آزمون دستیاری امسال 14095 نفر ثبت نام کردند که 7210 نفر این داوطلبان زن و 6885 نفر آنها مرد بودند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان خاطر نشان کرد: کارنامه علمی داوطلبان آزمون دستیاری امسال 12 خرداد بر روی سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور قرار گرفت و جمعا 6973 نفر مجاز به انتخاب رشته محل شدند که 3967 نفر این داوطلبان زن و 3006 نفر آنها نیز مرد بودند و جای خوشبختی است که اعلام کنیم در این دوره از آزمون دستیاری علی رغم وجود برخی مصوبات از قبیل پذیرش با سهمیه مناطق محروم، سهمیه آزاد نیز کاهش نیافته است.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

30 دی 1395 | کد خبر : 49410

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

30 دی 1395 | کد خبر : 49408

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

29 دی 1395 | کد خبر : 49343

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

پیام نورنا : مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تمدید شد.

29 دی 1395 | کد خبر : 49330

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست جدید دروس آزمون مجدد

29 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top