چاپ خبر

پول در آوردن دانشگاه‌ها از طریق جوانان

پیام نورنا : معاون وزیر کار با اعلام دستور رئیس‌جمهور درباره بازنگری اساسی در بیش از 600 رشته دانشگاهی مرتبط با بازارکار،گفت: اثرات تفکر دانشگاه رفتن جوانان برای تاخیر در تقاضای شغل خود را نشان داده است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – سال‌هاست در کشور این بحث وجود دارد که چرا کارجویان درس خوانده شرایط دشوارتری برای ورود به بازار کار دارند در حالی که تصور بر این است جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی باید امکان و شرایط آسانتری برای کار داشته باشد و در جایگاه های بهتری از بازار کار قرار بگیرد.

مقامات دولت‌ها می گویند این مسئله به دلیل عدم مهارت و تخصص انجام کار در جوانان است و آنهایی که از دانشگاه ها می آیند تنها یک مدرک کاغذی در دست داشته و چیزی از کار نمی دانند؛ بنابراین کارفرمایان نسبت به آنها گرایش و تمایل ندارند.

اما کارشناسان می گویند اتفاقا اگر اینگونه باشد نشان از ضعف عملکرد دولت ها است و اینکه دولت ها در قبال آموزش دانشگاهی جوانان به درستی عمل نکرده اند. در واقع این دولت ها هستند که باید نیازهای بازار کار را شناسایی و آن را به دانشگاه ها منتقل کنند و دانشگاه ها به جای عملکرد جزیره ای و ارائه آموزش هایی که چندان در بازار کار خریدار ندارد، شیوه های آموزش خود را مرتبا به روز کنند.

پول در آوردن دانشگاه‌ها از طریق جوانان!

کارشناسان عقیده دارند اینکه مرتبا بیکاری جوانان فارغ التحصیل را نبود مهارت آنها اعلام می کنند، نوعی فرافکنی و فرار از مسئولیت های عمل نشده خود دولت ها است و جوانی که دو تا چند سال را در پشت میزهای دانشگاه ها سپری کرده، آمادگی دریافت آموزش های موثر و مطابق با نیاز بازار کار را داشته ولی دانشگاه به وی ارائه نداده است.

همچنین این مسئله مطرح است که آیا واقعا ایجاد دانشگاه های متعدد، امروز برای کشور مزیت است و یا اینکه خروجی می تواند اهمیت داشته باشد؟ چرا باید دانشگاه هایی داشته باشیم که تنها دغدغه آنها پُر کردن صندلی ها است و گردانندگان دانشگاه ها درباره آینده شغلی جوانان مسئولیتی را متوجه خود نیستند. آیا می توان قبول کرد دانشگاه هایی در رشته های مختلفی که فعلا اقتصاد ایران نیازی به آنها ندارد مرتبا دانشجو بپذیرند و کسب درآمد کنند؟

اگر اینگونه است و دانشگاه ها مسئولیتی در قبال بازار کار ندارند، پس عمر صرف شده جوانان و هزینه های بالایی که خانواده ها برای فرزندانشان در دانشگاه ها کرده اند، چه می شود؟ چه کسی مسئول شناسایی نیازهای بازار کار و به روزرسانی رشته های دانشگاهی است؟ حال که جوانان پس از دوران مدرسه جایی غیر از دانشگاه نمی شناسند باید تا ابد مراکز متعدد دانشگاهی ایجاد و از طریق آنها کسب درآمد شود؟

آیا کسی هست که بگوید چرا در طول سال های متمادی در رشته هایی دانشجو پذیرش و راهی دانشگاه ها شده اند که هیچ نیازی در بازار کار برای آنها وجود ندارد؟ کدام نهاد و دستگاهی می تواند دستور دهد برخی رشته های اشباع شده دستکم برای چند سال پذیرش دانشجو را متوقف کنند؟ آیا کسب درآمد توسط دانشگاه ها از آینده جوانان مهم تر است؟

جوانانی که تجربه ورود به بازارکار ندارند

عیسی منصوری در خصوص موضوع بیکاری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهها گفت: در همه جای دنیا به یک فارغ التحصیل دانشگاهی که تازه بخواهد وارد بازار کار بشود با لبخند نگاه می کنند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اظهار داشت: در کشورما نیز اینگونه است و جوانان در دانشگاهها دانش مکتوب فرا می گیرند، اما تجربه و دانش ضمنی لازم برای ورود به بازار کار را ندارند.

منصوری ادامه داد: این مسئله مسئولیت دولت ها را زیاد می کند چون وقتی کسی وارد بازار کار می شود باید مهارت لازم برای انجام اشتغال را هم داشته باشد؛ بنابراین ما باید یک نظام آموزش مهارتی قوی هم داشته باشیم.

وی افزود: مشکل ما در کشور این است که نه تنها آموزش مهارتی ما بلکه آموزش های عمومی و تخصصی عالی هم در تطابق مناسب کشور و مناطق نیست. شما وارد استانی می شوید و می بینید که رشته هایی در مراکز مهارتی آموزش داده می شود، اما بخش واقعی صنعت و اقتصاد آن منطقه چیز دیگری است.

معاون وزیر کار گفت: بنابراین تطابقی وجود ندارد و این یکی از مسائلی است که به عنوان یک دغدغه وجود دارد به همین دلیل وزارت آموزش عالی بحث آمایش رشته های دانشگاهی را دنبال می کند و ما در حال حاضر جلساتی را در این زمینه برگزار کرده ایم و به صورت استانی و شهرستانی نیازهای آموزشی را احصا کرده ایم.

احصا نیازهای واقعی آموزشی مناطق

منصوری تصریح کرد: بررسی ما اینگونه است که در هر شهرستان و منطقه در چه رشته هایی مزیت وجود دارد و این اطلاعات را در اختیار سازمان آموزش فنی و حرفه ای قرار می گیرد و این سازمان سیستم آموزشی خود را بر اساس این اطلاعات و نیازهای واقعی مناطق اصلاح می کند.

به گفته وی این گام اول به لحاظ تطابق عناوین رشته ها و نیازهای بازار کار کشور است. گام دوم اقدامات به لحاظ بررسی محتوایی آموزش ها است و البته تغییراتی در این زمینه همیشه اتفاق می افتد؛ بنابراین دوباره سازمان فنی و حرفه ای به لحاظ مباحث محتوایی آموزشها هم خود را به روز خواهد کرد.

این مقام مسئول در وزارت کار اظهار داشت: ما بیش از آنکه بگوییم دولت ها مسئولیت های خود را در مورد اشتغال جوانان بر دوش خود کارجویان قرار می دهند می گوییم اتفاقا دولت ها در این زمینه مسئولیت های مستقیمی دارند و باید در بحث تقویت مهارت نیروی کار اقدامات موثری انجام شود و نمی توان گفت چون فردی مهارت ندارد بنابراین کاری هم برای او وجود نخواهد داشت. منصوری تاکید کرد: بر اساس اطلاعات میدانی استانها می دانیم که رشته هایی هستند که برای آنها تقاضای کار وجود دارد، اما نیروی کار ماهر به اندازه کافی موجود ندارد.

معاون وزیر کار در خصوص ایجاد دانشگاههای متعدد ارائه آموزش های تئوریک به جوانان در کشوربه جای ارائه آموزش های مورد نیاز بازار کار گفت: در یکی از جلسات شورای عالی اشتغال به آقای رئیس جمهور گزارشی از یافته های میدانی در خصوص رشته های اشباع شده در بازار کار ارائه شد و وی برای حل موضوع عدم تطابق نیاز بازار کار و آموزش های دانشگاهی دستورات جدی صادر کرد.

منصوری ادامه داد: به همین دلیل وزارت آموزش عالی بیش از 600 رشته دانشگاهی را تحت عنوان بحث آمایش در دستور کار قرار داده که بتوان در آنها اصلاح و تطبیق مبتنی بر نیاز واقعی بازار کار و مناطق مختلف کشور انجام شود.

دستور روحانی برای بازنگری در 600 رشته دانشگاهی

معاون اشتغال وزیر کار اظهار داشت: هدف این است که برخی رشته ها تغییر یابند، اصلاح محتوایی صورت گیرد و اقدامات مهمی در این باره انجام شود که قطعا بر عملکرد بازار کار تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت و وزیر علوم در جلسه عالی شورای اشتغال اعلام کرده بود که این اقدامات در دست انجام است.

منصوری خاطرنشان کرد: روشی که در دنیا برای انطباق رشته های دانشگاهی با نیازهای بازار کار وجود دارد اقدامات مستمر است و ما می دانیم که بازار کار متغیر و پویا است و از سویی عرضه نیروی کار هم باید مطابق آن صورت گیرد.

وی افزود: نکته ای که وجود دارد این است که نظام دانشگاهی ما آموزش محور است و چون دولتی است اینگونه عمل می شود و اگر سیستم آموزشی به صورت خصوصی باشد قطعا انطباق نیازها صورت می گیرد که خروجی آن می تواند منجر به حل مسائل بازار کار شود.

معاون وزیر کار اظهار داشت: تمام سیستم های آموزشی دنیا که مانند ایران عمل می کنند این مشکل را دارند که خروجی دانشگاهها منطبق بر نیاز بازار کار نیست. در سالهای گذشته یکی از روش ها این بود که برای اینکه بیکاری عقب انداخته شود، جوانان به دانشگاهها بروند!

تاکتیک تاخیر در تقاضای شغل جوانان

منصوری افزود: حال امروز خروجی این دیدگاه را می بینیم و آن رفتارها، خود را نشان داده است. ما تعداد دانشجویان و دانشگاهها را افزایش داده ایم فارغ از اینکه چقدر استاد خوب داریم و آیا محتوای آموزشی ما مناسب است و یا اینکه ما چقدر به رشته ها نیاز داریم.

این مقام مسئول در وزارت کار درباره عملکرد دولت پس از دستور رئیس جمهور مبنی بر بازنگری در رشته های دانشگاهی گفت: یکی از مصوبات جلسات شورای عالی اشتغال راه اندازی نظام جامع اطلاعات بازار کار بوده که وزارت کار خود را متعهد به اجرا آن می داند و در حال حاضر با استفاده از ظرفیت های داخلی و بین المللی این موضوع در دست اقدام است.

معاون وزیر کار اظهار داشت: یکی از خروجی های نظام جامع اطلاعات بازار کار تطابق عرضه و تقاضای نیروی کار خواهد بود و ما با استفاده از اطلاعات جدید قادر خواهیم بود که نیازها و تقاضاهای موجود در بازار کار را با یکدیگر منطبق کنیم.نظرات کاربران

صفحات نظرات :
 1. نویسنده دیدگاه : فرهاد - در تاریخ : 18 تیر 1395

  با سلام
  ببخشید نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 95 (نتایج نهایی) کی اعلام میشه؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 18 تیر 1395 :

  سلام
  احتمال زیاد نتیجه نهایی آزمون کارشناسی ارشد دهه دوم شهریور 95 اعلام خواهد شد.

 2. نویسنده دیدگاه : مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها - در تاریخ : 18 تیر 1395

  واقعا بعضی از رشته گرایش ها در ایران آینده شغلی مناسبی ندارند و باید بازنگری شوند مثل رشته من مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها البته دیگه این رشته حذف شده و دانشجو نمی گیره

 3. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 18 تیر 1395

  سلام
  به نظر من به جز مراکز پیام نور باید تمام واحدهای پیام نور تعطیل شوند و همین طور واحدهای دانشگاه آزاد در یک استان کوچک به جز دانشگاه های مادر قریب به 50واحد دانشگاهی وجود دارد وقتی دانشگاه رفتن آسون بشه نتیجش میشه این درسال70 تعداد دانشگاه ها کم وپذیرش سخت بود این درحالی است که فارغ التحصیلان پیام نور آن زمان هم اکنون کار و زندگی خوبی دارند پس جلوی رشد قارچ گونه دانشگاه هارو بگیرید الان هر کوره دهاتی قبل از اینکه خونه بهداشت داشته باشه دانشگاه پیام نور و آزاد داره متاسفانه

 4. نویسنده دیدگاه : hadi - در تاریخ : 18 تیر 1395

  با سلام تو چارت هشت ترمه رشته های کارشناسی تو قسمت جدول تطبیق رشته اینکه نوشته *حداقل مدرک کارشناسی ارشد برحسب اولویت* یعنی چی ؟یعنی برای تطبیق واحد یه رشته کارشناسی تو پیام نور باید مدرک ارشد از یه دانشگاه دیگه داشته باشیم؟با تشکر

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 18 تیر 1395 :

  سلام
  اگر مقطع کارشناسی هستید و میخواهید درسی رو تطبیق دهید مشکلی ندارد و باید درخواست بدید به مرکزتان تا شورای آموزشی دانشگاه بررسی کند

 5. نویسنده دیدگاه : عابدی - در تاریخ : 19 تیر 1395

  از اول تکلیفمونو مشخص نکردن بعد گفتن شغل نیست ،متقاضی زیاد شده و از این مسخره بازیا اوضاعیه بخدا…..

 6. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 19 تیر 1395

  دانشجوی پیام نور هستم علی رغم پرداخت شهریه نمی تونم انتخاب واحد کنم بخش ثبت نام فعال نیست فقط من این مشکل رو ندارم دانشگاه تا دهم مرداد تعطیله چیکار باید کنیم؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 19 تیر 1395 :

  دوست عزیز اگر شهریه رو تازه پرداخت کرده اید بین 48 الی 72 ساعت کاری زمان میبرد تا در سیتسم پرداختی شما ثبت شود

 7. نویسنده دیدگاه : Alireza23 - در تاریخ : 19 تیر 1395

  سلام.تاچند ترم میتونیم دانشگاه غیبت کنیم؟یعنی شهریه پرداخت کنیم و بعد سرکلاس و امتحان نریم؟اخراج نمیشیم؟

 8. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 19 تیر 1395

  سلام .وقتتون بخیر،شهریه ثابت تابستان رو واریز کنیم ولی انتخاب واحد نکنیم اون شهریه به ترم بعد انتقال داده میشه؟؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 19 تیر 1395 :

  سلام
  بله

 9. نویسنده دیدگاه : اميري - در تاریخ : 19 تیر 1395

  با سلام من دانشجوی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی پیام نور هستم می خواستم بدونم که زمان برگذاری و ثبت نام ازمون فراگیر برای مقطع ارشد کی هست ؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 19 تیر 1395 :

  سلام
  احتمالا ثبت نام در اذرماه باشد و پذیرش برای مهر 96

 10. نویسنده دیدگاه : حامد - در تاریخ : 19 تیر 1395

  سلام
  درس تربیت بدنی که ارائه دادن اگر برداریم کلاس تشکیل میشه و امتحان عملی رو هم تو همین تابستان برگزار میکنند؟و حضور در این کباسا هم اجباری هست یا نه؟ممنونم

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 19 تیر 1395 :

  سلام
  بستگی به مرکزتان دارد.
  برخی مراکز ممکن است کلاس تشکیل دهند و برخی هم ممکن است بر اساس نمره تئوری ، نمره پایانی شما را ثبت کنند

 11. نویسنده دیدگاه : mona - در تاریخ : 19 تیر 1395

  سلام یکی از نمرات ترم قبلمون هنوز وارد سیستم نشده دانشگاه هم ک تعطیله .با این تاخیر مشکل بوجود نمیاد ؟؟تا کی مهلتش هست

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 20 تیر 1395 :

  سلام
  خیر مشکلی ندارد و بعد از تعیلات تاییدش میکنند.

 12. نویسنده دیدگاه : اميري - در تاریخ : 20 تیر 1395

  با سلام و باتشکر از پاسخگویی شما من دوره ی کارشناسی ام رو از طریق کنکور سراسری وارد شدم و نمی دونم حالت فراگیر برای ارشد چه طوری می خواستم بدونم اگر من ازمون فراگیر رو ثبت نام کنم ترم اول رو توی دانشگاه دانش پذیر میشم یا چه جوری؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 20 تیر 1395 :

  سلام
  اول برای آزمون فراگیر ثبت نام میکنید از طریق سایت سازمان سنجش همان زمان که ثبت نام کنید شما دانشپذیر هستید تا ازمون رو بدید و اگر قبول شدید دانشجو خواهید شد.

 13. نویسنده دیدگاه : اميري - در تاریخ : 20 تیر 1395

  سلام منابع ازمون فراگیر ارشد از دروس دورهی ارشد هست یا کارشناسی بعدش زمان ازمون کیه بعد دوره ی دانش پذیری رو باید کجا بگذرونیم ؟ با تشکر

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 20 تیر 1395 :

  سلام
  منابع مشخصی در دفترچه اعلام می شود.
  ثبت نام بعدی احتمالا در اذرماه باشد و پذیرش برای مهر 96
  نیاز نیست جایی بگذرانید!! فقط باید برای ازمون ثبت نام کنید و بعد هم در ازمون شرکت کنید.

 14. نویسنده دیدگاه : موناليز - در تاریخ : 27 تیر 1395

  بله داشتم می گفتم به جای اینکه کیفیت اموزش هارو بالا ببرن و حجم کتاب ها پایین بیاد وهی بهانه های مختلف میارن که دانشجوها تنبلن و عرضه ندارن بخونن الن دانشگاه ازاد هست و دانشجوها با معلومات کمتر نمره های بهتر میارن و هم بازار کار با غوش باز میپذیرتشون ولی بیچاره ما پیام نوری ها واقعا … تازه بعد از کلی خوندن و درجا زدن و بعد 5 6 سال درس خوندن میفهمیم که معدل پیام نوری ها باید بالای 17 باشه تا در بازار کار استخدام بشن! .. وای بر ما بخاطر وقت های تلف شده مان و پول از دست رفته مان!

 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوندخبر های ویژه دانشگاه پیام نور

29 دی 1395 | کد خبر : 49343

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

پیام نورنا : مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تمدید شد.

29 دی 1395 | کد خبر : 49330

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست جدید دروس آزمون مجدد

29 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

24 دی 1395 | کد خبر : 48216

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 96-95 آغاز شد.

20 دی 1395 | کد خبر : 48857

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

پیام نورنا : زمان جدید برگزاری امتحان دروس سه شنبه 21 دی ماه 95 که در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی لغو شده بود توسط مرکز آزمون دانشگاه پیام نور اعلام شد.

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top