چاپ خبر

اما و اگرهای انتقال رشته های مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت

پیام نورنا : «انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت» از وزارت علوم به وزارت بهداشت هر چند با دستور رییس جمهور قطعی به نظر می‌رسد اما با اظهار نظرهای متفاوت مسئولان دو وزارتخانه، این موضوع همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و این سئوال را در ذهن جامعه دانشگاهی ایجاد کرده که دقیقا چه رشته‌هایی شامل این تصمیم خواهند شد و این موضوع از چه زمانی اجرایی می‌شود.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – موضوع انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت از جمله مباحث چالشی و در عین حال ابهام آمیز دو وزارتخانه طی سال‌های اخیر بود که هر از گاهی از سوی برخی مسئولان مطرح و بعد از مدتی نیز به بایگانی سپرده می‌شد، اما این موضوع زمانی قوت گرفت و به بحث داغ مراکز دانشگاهی تبدیل شد که اواسط خرداد ماه جاری نامه‌ای از دفتر ریاست جمهوری در پاسخ به درخواست وزیر بهداشت برای انتقال رشته‌های مرتبط به سلامت “از جمله روانشناسی بالینی”، ‌”روانشناسی سلامت”، “روانشناسی خانواده درمانی”، “علوم ورزشی”، “ورزش درمانی و خدمات سلامت”، “بهورزی”، “دارو یاری”، “سلامت یاری”، “تغذیه ورزش”، “مراقبت از زنان”، “مشاوره ژنتیک”، “ماساژ درمانی”، “بهداشت روان”، “مراقبت طبی سالمندی” و “مشاوره ورزشی ” به وزارت بهداشت رسانه‌ای شد که در آن رییس جمهور دستور انتقال این رشته‌ها از وزارت علوم به وزارت بهداشت را داده بود.

این تصمیم در کنار مصاحبه قائم مقام آموزشی وزارت بهداشت با ایسنا مبنی بر جزئیات، ساز و کارهای انتقال رشته‌ها و اجرایی کردن این تصمیم تا یک سال آینده یعنی سال 96 ، تبدیل به بحث داغ محافل دانشگاهی شد و موافقان و مخالفان زیادی پیدا کرد که هر یک این موضوع را از زوایای خود بررسی و تحلیل می‌کردند.

دکتر حمید اکبری در این مصاحبه اعلام کرده بود: «انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت بحثی جنجالی بین دو وزرات خانه بود که امسال بعد از سال هابحث با موافقت رییس جمهور قطعی شد و تمامی رشته‌های مرتبط با سلامت که تاکنون در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم ارائه می‌شدند در همه مقاطع از کاردانی تا دکترای تخصصی به وزرات بهداشت منتقل شد.»

البته وی به دانشجویان اطمینان خاطر داد که انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت جای هیچ گونه تردید و نگرانی برای دانشجویان ایجاد نخواهد کرد چرا که دانشجویانی که در این رشته‌ها فارغ التحصیل شده و دانشجویانی که در حال تحصیل هستند بر اساس همان روال قبلی به تحصیل خود ادامه خواهند داد و این قانون تنها شامل ورودی‌های جدید این رشته‌ها خواهد شد.

قائم مقام آموزشی وزارت بهداشت حتی در این مصاحبه به زمان اجرایی شدن این موضوع اشاره کرده و گفته بود: «اجرایی کردن انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت به دلیل برگزاری کنکور و پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف که سال جاری در وزارت بهداشت صورت گرفت برای سال تحصیلی جدید امکان پذیر نیست، اما این تصمیم تا سال 96 به طور قطع اجرایی خواهد شد و دانشگاه‌هایی هم که دنبال مجوز برای راه‌اندازی این رشته‌ها هستند باید درخواست خود را برای سال آینده به وزارت بهداشت ارائه دهند«.

وی همچنین در این مصاحبه افزایش کیفیت آموزش را از مهم‌ترین دلایل درخواست وزارت بهداشت برای انتقال رشته‌های مرتبط به سلامت به این وزارتخانه دانسته و تاکید داشت: «آموزش دانش آموختگان گروه پزشکی که در جامعه خدمات ارائه می‌کنند بسیار موضوع مهم و حیاتی است چرا که مستقیما با سلامت مردم سرکار دارند. بنابراین اگر این دانش آموختگان درست و در فیلد لازم آموزش نبینند، این امر می‌تواند مشکلات بسیاری را در جامعه ایجاد کند بنابراین استاندارد سازی، بهبود کیفیت آموزش و ارتقای سطح مهارتی دانش آموختگان برخی رشته‌ها را از جمله دلایل انتقال این رشته‌ها به وزارت بهداشت می‌باشد.»

دیدگاه دانشجویان در ارتباط با انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت

تعداد زیادی از مخاطبان طی چند روز گذشته پیام‌های بسیار زیادی را در این خصوص ارسال کرده‌اند به طوری که شادی یکی از فارغ التحصیل مقطع ارشد رشته روانشناسی بالینی در این زمینه می‌گوید: انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت تصمیمی کاملا عاقلانه است چرا که ما در دانشگاه کاملا نظری تربیت شدیم و در حال حاضر فارغ‌التحصیلان این رشته با وجود اینکه می‌توانند سهم بزرگی در تامین سلامت جامعه داشته باشند اما در پست‌های غیر مرتبط و پایین اشتغال می‌کنند.

وی در ادامه می‌گوید: روانشناسی بالینی یک رشته کلینیکی است و به کار در محیط واقعی نیاز دارد. بنابراین چرا باید طرح دانشجویان رشته روانشناس بالینی اما دانشجویان پرستاری و پزشکی اجباری باشد مگر سلامت جسم و روان مرتبط با هم نیست و چرا باید این همه تفاوت در آموزش آنها باید قائل باشند؟

در ادامه علی یکی دیگر از دانشجویان  در پیام خود گفته: انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت باید از همان ابتدای تاسیس رشته‌ها اتفاق می‌افتاد. همچنین رشته زیست شناسی هم باید بطور کلی از وزارت علوم حذف و به وزارت بهداشت انتقال یابد چرا که 90 درصد فعالیت  فارغ التحصیل این رشته با وزارت بهداشت ارتباط می‌گیرند.

مسعود نیز یکی دیگر از دانشجویان در این رابطه می‌گوید: ارائه درس فیزیولوژی ورزش در دانشکده ‌های  تربیت بدنی از همان ابتدا اشتباهی محض بود و این تصمیم باید از سال‌های بسیار گذشته اتخاذ می‌شد. اما سئوال اساسی این است که با اتخاذ این تصمیم تکلیف فارغ‌التحصیلان قبلی این رشته‌ها چه خواهد شد؟

یکی از دانشجویان نیز که مخالف انتقال رشته‌های مرتبط به سلامت به وزارت بهداشت است می‌گوید: ورود فارغ التحصیلان علوم ورزشی به حوزه درمان خیانت در حق مردم به شمار می‌رود چرا که این افراد هیچ اطلاعاتی از فیزیولوژی بدن ندارند تا در خصوص سلامتی مردم نظر بدهند.

احمد از دیگر دانشجویان مخالف انتقال رشته‌های مرتبط به سلامت به وزارت بهداشت گفت: ارائه آموزش به رشته‌های ورزش از مسئولیت اصلی دانشکده‌های تربیت بدنی به شمار می‌رود. در واقع این دانشکده‌ها نباید در خصوص سیستم اعصاب مرکزی یا فیزیولوژی پیشرفته قلب دانشجو جذب و آموزش دهند.

جزئیات انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت با وجود دستور قعطی رییس جمهور هچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و موجب نگرانی و محل سئوال اساسی دانشجویان، اساتید، دانشگاهیان و علاقه‌مندان به این رشته‌ها شده است.

دکتر حمید اکبری قائم مقام آموزشی وزارت بهداشت دراین زمینه می‌گوید: موضوع انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت به عنوان یکی از مباحث اساسی و مهم بین دو وزارت خانه علوم و بهداشت با دستور مستقیم رییس جمهور قعطی شده است. اما اینکه دقیقا چه رشته‌هایی بر اساس این دستور منتقل شوند موضوعی است که تکلیف آن طی چند ماه آینده روشن خواهد شد.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

صفحات نظرات :
 1. نویسنده دیدگاه : علی - در تاریخ : 19 تیر 1395

  با سلام به نظر من انتقال رشته های خاص از وزرات علوم به وزارت بهداشت ظلم بزرگی در حق دانشجویان با مدرک کارشناسی غیر پزشکی است . محدودیت های اعمال شده در خصوص اتخاب رشته و مرتبط بودن کارشناسی ها آنقدر غیر کارشناسانه است که لبه تیز این تنگ نظری دامن اکثر دانشجویان را خواهد گرفت این درحالی است که کلیه کارشناسی های وزارت بهداشت حق شرکت در اکثر مقاطع بالاتر ارشد و دکتری وزارت بهداشت را دارند هر چن که مدرک آنها ارتباط چندانی با مقطع بالاتر ندارد ولی چون از طریق وزارت بهداشت صادر شده قابل پذیرش است. با تشکر

 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


 • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
 • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

18 آذر 1395 | کد خبر : 47282

آغاز ثبت نام آزمون دکتری سال 96 دانشگاه ها / لینک ثبت نام + دفترچه

آغاز ثبت نام آزمون دکتری سال 96 دانشگاه ها / لینک ثبت نام + دفترچه

پیام نورنا : ثبت نام آزمون نیمه‌متمرکز ورودی دوره دکتری( Ph.D) سال 1396 دانشگاه ها آغاز شد / لینک ثبت نام + دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام

16 آذر 1395 | کد خبر : 47142

چگونگی ثبت نام/

تمدید مهلت ثبت نام بدون آزمون پذیرش سال 95 دانشگاه پیام نور

تمدید مهلت ثبت نام بدون آزمون پذیرش سال 95 دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه پیام نور پذیرش سال 95 تا 18 آذرماه تمدید شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

14 آذر 1395 | کد خبر : 46999

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 95 (نوبت هفدهم) پیام نور

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 95 (نوبت هفدهم) پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن ماه سال 95 (نوبت هفدهم) دانشگاه پیام نور توسط سازمان سنجش تمدید شد.

22 آبان 1395 | کد خبر : 45860

هر آنچه درباره درس حفظ جزء سی قرآن کریم باید بدانید/

تغییر مجدد منبع درس حفظ جزء 30 قرآن کریم دانشگاه پیام نور

تغییر مجدد منبع درس حفظ جزء 30 قرآن کریم دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : منبع درس حفظ جزء 30 قرآن کریم مجددا توسط سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

17 آبان 1395 | کد خبر : 45677

پست تبلیغاتی /

دانلود نرم افزار فارسی عمومی و زبان عمومی پیام نور (نسخه ی ویندوزی)

دانلود نرم افزار فارسی عمومی و زبان عمومی پیام نور (نسخه ی ویندوزی)

پست تبلیغاتی : این یک پست تبلیغاتی می باشد و مسئولیت تمام مطالب آن بر عهده آگهی دهنده خواهد بود.

 • دیدگاه‌ها برای دانلود نرم افزار فارسی عمومی و زبان عمومی پیام نور (نسخه ی ویندوزی) بسته هستند
 • ادامه خبر ...
11 شهریور 1395 | کد خبر : 41885

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

5 شهریور 1395 | کد خبر : 41444

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» انجام پایان نامه ارشد - پایان نامه دکتری
» انجام پایان نامه ارشد - پایان نامه دکتری
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
»آزمون آنلاين آيين نامه - نمونه سوال آيين نامه
» ترجمه تخصصی متون
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top