چاپ خبر
معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد؛

تخصیص اعتبار از درآمد اختصاصی دانشگاه های علوم پزشکی به حوزه آموزش

پیام نورنا : معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به چالش های دانشگاهها در حوزه اعتبارات، از تصویب اختصاص 1 تا 3 درصد درآمد اختصاصی دانشگاهها به حوزه آموزش خبر داد.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – دکتر باقر لاریجانی در افتتاحیه همایش دو روزه رصد بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی امروز  ۱۹ مرداد ۹۵ گفت: با گذشت حدود ۱۸ ماه از تدوین برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی تلاش های زیادی در سطح کشور و در دانشگاههای علوم پزشکی صورت گرفته و همکاران در دانشگاهها علی رغم چالش هایی که در حوزه آموزش با آن مواجه هستند تلاش های زیادی در این حوزه داشته اند.

لاریجانی اظهار داشت: از دانشگاههای علوم پزشکی درخصوص چالش های حوزه آموزش نظرسنجی شده و مواردی ذکر شده که جای توجه دارد. عمده چالش دانشگاهها در حوزه توسعه زیرساخت های آموزش بود و این چالش ها در حوزه های مختلف نظیر هیات علمی، منابع مالی و فیزیکی و … بوده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به افزایش پذیرش دانشجو طی چندسال گذشته اشاره کرد و گفت: هرچند در سال جاری سعی شده ظرفیت ها تثبیت شود ولی این افزایش تعداد دانشجویان چالش هایی را در زمینه نسبت استاد به دانشجو ایجاد کرده است.

وی گفت: ما حدود ۱۶ هزار عضو هیات علمی رسمی در کشور داریم و آموزش برخی از دانشگاهها و دانشکده های نوپای ما کاملا با نیروهای تعهد خدمت اداره می شود . با توجه به دانشگاهها تراز اول جهان ما حدود ۱۰ هزار عضو هیات علمی کمبود داریم.

لاریجانی اظهار داشت: علی رغم چالش هایی که در حوزه هیات علمی داریم و درخواست بازنشستگی زودهنگام اعضای هیات علمی در سالی که گذشت یک هزار عضو هیات علمی بین دانشگاهها توزیع شد.

وی تاکید کرد: گروه های آموزشی باید از ظرفیت های یکدیگر، خصوصا اعضای هیات علمی بهره برداری کنند و در توسعه رشته های بین رشته ای اعضای هیات علمی با وابستگی دوگانه در گروه های مختلف فعالیت کنند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به چالش های دانشگاهها در حوزه اعتبارات گفت: تدابیری در این زمینه اتخاذ شده و از نهادهای بالادستی درخواست هایی به منظور جبران کسری اعتبارات دانشگاهها صورت گرفته است. با تصویب اختصاص ۱ تا ۳ درصد درآمد اختصاصی دانشگاهها به حوزه آموزش لازم است مسئولان دانشگاهها پیگیری لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به برنامه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای فراهم آوری فضا و تجهیزات مناسب برای آموزش اظهار داشت: تفاهم نامه ای با معاونت درمان برای تجهیز بیمارستان های آموزشی منعقد شده و در دست پیگیری است. از دیگر برنامه ها استفاده از فضای مطب ها و کلینیک های ویژه به عنوان فیلد آموزش است.

لاریجانی راه اندازی مرکز مهارت های بالینی در دانشگاهها را اقدامی مثبت در جهت ارتقای سطح مهارتی و دانشی دانش آموختگان علوم پزشکی برشمرد و گفت: برنامه هایی برای تجهیز این مراکز در دانشگاهها وجود دارد.

وی همچنین از راه اندازی بیمارستان های جامع زنان و مراکز سنجش در کلیه مناطق آمایشی کشور به عنوان اقدامی مثبت در جهت تحول در حوزه آموزش یاد کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: البته باید به این نکته توجه داشت که بحث تحول تنها به منابع مالی و فیزیکی وابسته نیست و همین گفتمانی و تغییر تفکری که در بین دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی ایجاد شده می تواند منشا تحولات بزرگی در نظام سلامت کشور باشد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی گفت: تغییراتی که در سطح ملی و جهانی رخ داده و بالطبع آن نیازها و حوزه های جدیدی که در نظام سلامت ایجاد شده،  بازنگری در برنامه های آموزش علوم پزشکی را اجتناب ناپذیر می کند و برهمین اساس مسیری جدید را از سال گذشته آغاز کردیم.

لاریجانی گفت: شاید بتوان گفت هیچ نهادی در کشور مانند وزارت بهداشت اقدام به پیاده سازی اسناد بالادستی کشور نکرده است. در طراحی برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی تمامی اسناد بالادستی نظام سلامت رصد شده و برنامه ها بر این مبنا تدوین شده است.

وی حرکت دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در یک حوزه تخصصی را از عوامل مهمی برشمرد که زمینه های توسعه علمی کشور و سرآمدی در منطقه و جهان را فراهم می کند. کشورهایی در منطقه در مسیر مرجعیت فعالیت های جدی را آغاز کرده اند و کشور ما در همه حوزه ها از جمله علوم پزشکی باید حرکت های سریع تری را پیش بگیرند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ارتقای پاسخگویی به نیازهای نظام سلامت را از اهداف اصلی برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی برشمرد و به اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: راه اندازی رشته تخصصی پزشکی خانواده از جمله برنامه هایی است که اجرای اثربخش آن زمینه های خوبی را برای ارتقای نظام ارائه خدمات فراهم می کند.

وی اظهار داشت: ما در برخی از حوزه های نظام سلامت نیازمند نیروهای مهارتی هستیم و لازم است دوره های آموزش مهارتی به صورت کوتاه مدت تر برای تربیت این نیروها ارتقا یابد و این امر به نوعی مدرک گرایی را در برخی حوزه ها که نیازی نیست کاهش می دهد.

لاریجانی از مطالعات صورت گرفته در زمینه محاسبه نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت سخن گفت و اعلام کرد: تا چند وقت آینده برنامه نیروی انسانی نظام سلامت با افق ۵ سال نهایی شده و در شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی طرح و تصویب می شود.

وی گفت: مدل استقرار برنامه های تحول و نوآوری در بستر مصوبه آمایش سرزمینی ترسیم شده و با اجرای این برنامه دانشگاهها در مسیر ماموریت گرایی در حرکت هستند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: ظرفیت های بی شماری در دانشگاههای علوم پزشکی وجود دارد که تاکنون استفاده مناسبی از آن نشده و در مدل استقرار برنامه های تحول سعی شده از این ظرفیت در کنار وزارت بهداشت بهره برداری شود.

وی گفت: مدیران حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت حداقل در یکی از جلسات مناطق آمایشی کشور حضور یافته اند و با انتشار گزارش مناطق آمایشی و دانشگاهها سعی داریم همکاران از تجربیات یکدیگر در جهت بهبود امور بهره برداری کنند.

لاریجانی توسعه بین المللی آموزش علوم پزشکی را از جمله محورهای مهم برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی برشمرد و گفت: برای اشاعه فرهنگ و زبان کشور باید دانشجوی خارجی جذب کنیم و باتوجه به اقبالی که به رشته های علوم پزشکی وجود دارد می توانیم اقدامات خوبی در این زمینه انجام دهیم.

وی با اشاره به توافقاتی که با موسسات بین المللی در زمینه برگزاری کلیه آزمون های بین المللی منعقد شده گفت: این زمینه در کشور فراهم شده و درصدد هستیم تا با همکاری این مراکز آزمون های ملی را استانداردسازی کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت توسعه آموزش مجازی را از دیگر زمینه های در دست پیگیری برشمرد و گفت: ۹۰۰ عضو هیات علمی در دوره مجازی کارشناسی ارشد آموزش پزشکی ثبت نام کرده اند و از مهرماه این دوره آغاز خواهد شد. همچنین برنامه ریزی شده تا چند دانشگاه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مجازی برخی دروس را به صورت مجازی ارائه کنند.

وی راه اندازی مراکز صلاحیت های بالینی در مناطق آمایشی و برگزاری آزمون صلاحیت بالینی را یکی از اقدامات مهم در زمینه ارتقای آزمون ها برشمرد و گفت: آزمون پیش کارورزی دو  دوره به صورت الکترونیکی برگزار شده و این تجربه خوبی است که می تواند برای سایر آزمون ها نیز در آینده ای نزدیک اجرایی شود.

لاریجانی گفت: سال ۹۵ سال اجرایی سازی برنامه های تحول در آموزش است و شاخص های پایش این برنامه ها تدوین شده و امیدواریم تا آخر مرداد این شاخص ها نهایی شود و وارد فاز جدیدی برای پایش برنامه های تحول شویم.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوندخبر های ویژه دانشگاه پیام نور

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

26 دی 1395 | کد خبر : 48371

کارشناسی و کارشناسی ارشد/

آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : تاریخ آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه

24 دی 1395 | کد خبر : 48216

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 96-95 آغاز شد.

23 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

20 دی 1395 | کد خبر : 48857

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

پیام نورنا : زمان جدید برگزاری امتحان دروس سه شنبه 21 دی ماه 95 که در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی لغو شده بود توسط مرکز آزمون دانشگاه پیام نور اعلام شد.

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

3 دی 1395 | کد خبر : 48140

خواندن این مطلب به تمام دانشجویان توصیه می شود

نکات مهم و لازم الاجرا در امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور

نکات مهم و لازم الاجرا در امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : جهت شرکت در امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور این نکات مهم را باید توجه داشته باشید.

30 آذر 1395 | کد خبر : 47961

اختصاصی پیام نورنا/

لیست امتحانات کتاب باز (open book) در نیمسال اول 96-95 پیام نور

لیست امتحانات کتاب باز (open book) در نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست عناوین دروسی که بخشی از سوالات یا تمامی آزمون پایان ترم آن درس به صورت کتاب باز در امتحانات نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور برگزار می شود.

28 آذر 1395 | کد خبر : 47831

آموزش تصویری دریافت کارت ورود به جلسه

کارت ورود به جلسه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور فعال شد

کارت ورود به جلسه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور فعال شد

پیام نورنا : کارت ورود به جلسه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور فعال شد / به همراه داشتن کارت آزمون ( گزارش 428) و کارت دانشجویی الزامی می باشد / گزارش 428 سیستم گستان پیام نور

11 شهریور 1395 | کد خبر : 41885

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top