اختصاصی پیام نورنا /

اعلام شرایط افزایش سنوات برای دانشجویان مشمول / حداکثر سنوات ارفاقی + بخشنامه

پیام نورنا : سازمان وظیفه عمومی ناجا، حداکثر سنوات ارفاقی قابل تمدید برای دانشجویان مشمول دارای معافیت تحصیلی برای تمامی مقاطع تحصیلی را اعلام کرد / بخشنامه وزارتی

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : طبق بخشنامه وزارت علوم (+اینجا) و ابلاغ از سوی سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور (+اینجا) ، حداکثر سنوات ارفاقی قابل تمدید برای دانشجویان پسر مشمول دارای معافیت تحصیلی از سوی سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام شد.

نکته : این بخشنامه مربوط به آقایانی هست که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند و مشمول سربازی هستند و هنوز به دلیل تحصیل به سربازی نرفته اند.

 

در بخشنامه سازمان وظیفه عمومی ناجا آمده است:

در اجرای تبصره 1 ماده 33 قانون خدمت وظیفه عمومی، دانشجویانی که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل بوده و در زمان تعیین شده در تبصره 1 ماده 33 قانون یعنی در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

1- در جهت مساعدت به دانشجویان و استفاده تمامی واجدین شرایط برخورداری از سنوات ارفاقی مقرر گردید، در صورت موافقت کمییسون موارد خاص دانشگاه مبنی بر ادمه تحصیل دانشجو، امکان ثبت درخواست سنوات ارفاقی حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از اتمام سنوات تحصیلی اولیه توسط دفاتر پلیس + 10 انجام گردد. در صورت عدم ثبت درخواست سنوات ارفاقی در مدت فوق، سامانه مجاز به پذیرش و ثبت درخواست های مورد نظر نبوده و بنابراین به هیچ وجه سنوات ارفاقی به مشمول تعلق نخواهد گرفت.

2- دانشجویان مشمول در مقاطع مختلف، به شرطی می توانند از سنوات ارفاقی بهره مند شوند که امکان فراغت از تحصیل طی مدت سنوات ارفاقی را داشته باشند، لذا در صورت دارا بودن شرایط زیر به صورت مرحله ای می توانند از ترم اول سنوات ارفاقی استفاده کنند:

* کاردانی و کارشناسی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 50 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.

* کارشناسی پیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 100 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.

* کارشناسی ارشد ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.

* دکتری پیوسته (حرفه ای) : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.

* دکتری تخصصی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.

3- چنانچه مشمول تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی موفق به فراغت از تحصیل نگردد، با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم سنوات افراقی موافقت خواهد شد که حداقل تعداد واحدهای درسی معینی را در ترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد، این واحدهای پاس شده در ترم اول ارفاقی برای مقاطع مختلف به شرح ذیل می باشد:

کاردانی،کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) 12 واحد بوده و برای مقاطع دکتری (پیوسته یا ناپیوسته) و کارشناسی ارشد (پیوسته یا ناپیوسته) به شرط اتمام واحدهای نظری است. در صورت تحقق این شرط دانشگاه مجاز است مجددا با تکمیل فرم درخواست سنوات ارفاقی (+ فرم شماره 1-کلیک کنید)، مشمول را جهت درخواست ترم دوم سنوات ارفاقی به دفتر پلیس + 10 ارجاع دهد.

4- چنانچه دانشجویان مشمول حداکثر تا پایان سنوات ارفاقی موفق به فراغت از تحصیل گردند، از یکسال فرجه مهلت معرفی برخوردار خواهند بود. و در صورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند طبق ماده 35 قانون معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

5- چنانچه دانشجو نتواند تا پایان یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود، صرفا در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل طی مهلت معرفی، با درخواست دانشگاه (+ فرم شماره 2- کلیک کنید) و ثبت درخواست در پلیس + 10، پس از احراز شرایط، صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی بدون لحاظ غیبت فراهم خواهد شد. ضمنا این مجوز از طریق پلیس + 10 به صورت هوشمند صادر می گردد، بدیهی است در صورت عدم معرفی مشمول در مهلت قانونی (یکساله معرفی)، وی وارد غیبت خواهد شد.

6- برابر ماده 13 آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی، فارغ التحصیل شدن در مهلت یک ساله معرفی، مجوزی برای صدور معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر نخواهد بود. بنابراین چنانچه دانشجو در مهلت معرفی فارغ التحصیل شود ، به هیچ وجه حق ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را نداشته و تا پایان خدمت دوره ضرورت یا اخذ معافیت دائم شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی را نخواهد داشت.

7- در صورتی که دانشجو در مهلت معرفی هم نتواند فارغ التحصیل شود وارد غیبت میگردد و به تناسب مدت تاخیر از 90 روز تا 180 روز اضافه خدمت در سوابق خدمتی وی به صورت سامانه ای و هوشمند درج خواهد شد. بدیهی است در این صورت مشمول تا پایان خدمت ضرورت و یا اخذ معافیت دائم شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشته و صرفا بایستی با غیبت به خدمت اعزام گردد.

8- صدور مجوز سنوات ارفاقی برای دانشجویان خارج از کشور، صرفا با درخواست وزارتخانه های مربوطه علوم، بهداشت یا سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، همانند شرایط موصوف در این ابلاغیه بوده و از طریق مرکز عملیات مشمولان این سازمان اقدام می گردد.

9- این ضوابط از مورخ 1 مهرماه 95 لازم الاجرا می باشد.بنابراین دانشگاه ها در فرصت باقیمانده ضمن اطلاع رسانی کامل به مشمولان طوری برنامه ریزی نمایند تا صرفا دانشجویی را که طبق این ضوابط حائز شرایط ادامه تحصیل می باشند، جهت دریافت سنوات ارفاقی با مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی، به دفاتر پلیس + 10 ارجاع نمایند. در جهت جلوگیری از سرگردانی و مراجعات مشمولان به رده های وظیفه عمومی، از درخواست مجوز برای دانشجویان فاقد شرایط اعلامی خودداری گردد.

فایل های مرتبط با این موضوع :

بخشنامه شرایط افزایش سنوات برای دانشجویان مشمول از سوی سازمان وظیفه عمومی ناجا – کلیک کنید

فرم درخواست سنوات تحصیلی ارفاقی برای دانشجویان (فرم شماره 1) – کلیک کنید

فرم درخواست مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی برای دانشجویان (فرم شماره 2) – کلیک کنید

بخشنامه ابلاغی برای شرایط افزایش سنوات دانشجویان مشمول از طرف دانشگاه پیام نور – کلیک کنید

بخشنامه ابلاغی برای شرایط افزایش سنوات دانشجویان مشمول از طرف وزارت علوم – کلیک کنید

 


در همین زمینه بخوانید:

حداکثر سنوات تحصیلی دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور –  کلیک کنید

 نظرات کاربران

صفحات نظرات :
 1. نویسنده دیدگاه : امیر - در تاریخ : 8 مهر 1395

  سلام مجدد
  نظر بالا بهم گفتید دو ترم سنوات گرفتید.میخواستم بدونم دیگه هیچ راهی نداره؟شش واحدو معرفی به استاد امتحان دادم ولی گفتن چون ترم تابستان شرکت کردی نمیشه نمرشو ثبت کنیم.

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 8 مهر 1395 :

  سلام
  نهایتش 2 ترم افزایش سنوات هست و بعید هست بیشتر از این موافقت شود

 2. نویسنده دیدگاه : پوریا - در تاریخ : 11 مهر 1395

  سلام من در ۱۲ ترم مجاز کارشناسی درسم رو تمام کردم ولی فارغ التحصیلیم افتاده پاییز ترم ۱۳ که معافیت تحصیلی ندارم و مشمول سربازی هستم . آیا یک سال فرجه بعد از فارغ التحصیل رو دارم و میتونم کنکور ارشد شرکت کرده و در مقطع بالاتر ادامه تحصیل بدهم ؟ ایا با ادامه تحصیلم در مقطع بالاتر ممانعت نمیکنند ؟

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 11 مهر 1395 :

  سلام
  بله بعد از فارغ التحصیلی تا 1 سال فرصت دارید

 3. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 12 مهر 1395

  سلام ببخشید می خواستم بدونم من معافیت کفالت دارم تا چند ترم می توانم تحصیل کنم

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 12 مهر 1395 :

  سلام
  تا حدود 12 سال

 4. نویسنده دیدگاه : yahya - در تاریخ : 13 مهر 1395

  سلام ببخشید راهی یا تبصره ایی وجود داره که ترم آخر بیشتر از 24واحد انتخاب کرد؟،
  من برای ترم اخرم 28واحدم میمونه

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 13 مهر 1395 :

  سلام
  خیر هیچ راهی نیست

 5. نویسنده دیدگاه : مسلم - در تاریخ : 24 مهر 1395

  سلام
  من به خاطر اینکه معدل کلم در طول 10ترم 13.99شده بود مجبور شدم درس حفظ جز سی را اخذ کنم والان درخواست افزایش سنوات دادم به نظرتون جواب مثبت میاد یا منفی؟

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 24 مهر 1395 :

  سلام
  مشخص نیست و بستگی به نمرات سایر دروس شما و نمره این درس دارد

 6. نویسنده دیدگاه : میثم - در تاریخ : 7 دی 1395

  در رابطه با سوال امیر در تاریخ هشت مهر فرمودید که نهایت دو ترم سنوات میدن اما در قانون جدید در مهلت معرفی میتونه یه نیم سال سنوات بگیره .درسته؟؟؟

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 7 دی 1395 :

  قوانین جدید منظورتون کدوم قوانین هست؟

 7. نویسنده دیدگاه : محمد - در تاریخ : 24 دی 1395

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده ۶ واحدمو با سنوات ارفاقی گذرندم و تا تاریخ ۹۵/۱۱/۳۰ سنواتم تموم میشه میتوانم کنکور ارشد ۹۶ را بدم و وارد مقطع بالاتر بشم

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 25 دی 1395 :

  سلام
  بله می توانید

 8. نویسنده دیدگاه : مجتبی - در تاریخ : 25 دی 1395

  با سلام و احترام
  من الان ترم هفت ارشد هستم بنابه دلایلی نتونستم پایان نامه رو تموم کنم. قبلا هم از معافیت تحصیلی استفاده نکردم. باید چیکار کنم؟
  باتشکر

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 25 دی 1395 :

  سلام
  باید درخواست افزایش سنوات بدید ببینید موافقت می شود یا خیر

 9. نویسنده دیدگاه : مهدی - در تاریخ : 13 بهمن 1395

  با سلام و احترام
  بنده خرداد ماه فارغ التحصیل میشم آیا از یکسال معافیت میتونم برای امتحان ارشد سال بعد شرکت کنم. اخه امتحان ارشد اردیبهشتو جوابشم شهریور میاد درحالیکه معافیت من خرداد یکسالش تموم میشه …. خواهش میکنم به این سوال جواب بدید.

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 14 بهمن 1395 :

  سلام
  بعد از فارغ التحصیلی شما تا 1 سال فرصت دارید دیگه

 10. نویسنده دیدگاه : میثم - در تاریخ : 2 اسفند 1395

  سنوات اولیه در مقطع ارشد دو سال می باشد. سنوات ارفاقی یک سال می باشد.و اگر دانشجو فارغ التحصیل نشود در مهلت معرفی یکسال با اخذ مجوز میتواند ادامه تحصیل دهد. ایا گفته من درست میباشد؟؟؟ اگر نه درستش رو بفرمایید.ممنون.

 11. نویسنده دیدگاه : میثم - در تاریخ : 3 اسفند 1395

  سلام مجدد. میثم هستم .در جواب سوالم فرمودید که حداکثر سنوات تحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور. مگه سنوات در دانشگاه پیام نور با ازاد و سراسری فرق میکند؟؟؟؟؟

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 3 اسفند 1395 :

  سلام
  هر دانشگاهی قوانینش متفاوت است

 12. نویسنده دیدگاه : امین - در تاریخ : 4 اسفند 1395

  سلام. من شهریور 95 شش سال سنوات مجازم تموم شد و فقط سه واحد پایانامم موند و در نتیجه از سنوات ارفاقی استفاده کردم و تا 30 / 11 / 95 معافیت تحصیلی گرفتم اما بازم پایانامم تموم نشد و مجبورم یه ترم دیگه سنوات ارفاقی بگیرم آیا پلیس + 10 با ترم دیگه موافقت میکنه؟؟?????

  پاسخ دپارتمان پشتیبانی در تاريخ 4 اسفند 1395 :

  سلام
  دانشگاه باید این موضوع رو به شما اعلام کند

 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


 • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
 • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49469

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور از 2 بهمن ماه 95 آغاز شده است.

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49467

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

30 دی 1395 | کد خبر : 49408

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» مرجع دانلود پژوهش های دانشجویی
دانلود مقاله – دانلود پایان نامه
» دانلود آهنگ جدید
» خرید اینترنتی کتاب درسی و کنکوری
بانک کتاب پایتخت
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» ارسال اس ام اس
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

تلگرام اخبار پیام نور
Goto Top