چاپ خبر
مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت خبر داد؛

کاهش آمار فکر و اقدام به خودکشی در میان دانشجویان علوم پزشکی

پیام نورنا : مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به بحث سلامت‌روان دانشجویان و مقایسه آمار فکر، اقدام و فوت ناشی از خودکشی در میان دانشجویان گفت: هیچ مورد فوت ناشی از خودکشی در سال 95 نداشتیم.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – دکتر جلال نژادجواد مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت در «نخستین نشست آموزشی و توجیهی همتیاران سلامت‌روان دانشجویان» در محل وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های ادارات مشاوره دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: کار در حوزه روان و مشاوره سلامت دانشجویان بسیار دشوار است و یکی از حوزه‌های مهم کاری دانشگاه‌ها در حال حاضر حوزه سلامت روان و مشاوره دانشجویان است، توجه به این مساله قطعا آینده بهتری را برای جامعه دانشگاهی کشورمان رقم می‌زند.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت خطاب به مسؤولان و همتایاران سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: امیدوار هستیم با برنامه‌ریزی و تلاش شما در این فضای پرآسیب دانشگاه‌ها، بتوانیم با رفع آسیب‌ها و مشکلات دانشجویان گام‌های اساسی برداریم.

نژادجواد افزود: خوشبختانه مدتی است که مسؤولان دانشگاه به این نتیجه رسیده‌اند که به بحث مشاوره و سلامت روان دانشجویان توجه بیشتری داشته باشند، چرا که اگر شما هر یک از مشاوران، مسؤولان و همتایاران سلامت،  حتی یک نفر را از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی خارج کنید و به جامعه برگردانید کار بسیار بزرگی کرده‌اید.

وی افزود: اگر شما بتوانید با مشاوره درست دانشجویی را که مستعد اعتیاد است، هدایت کرده وبه جامعه و مسیر اصلی برگردانید یا دانشجویی که به هر دلیل دچار افت تحصیلی شده را به مسیر اصلی خود بازگردانید قطعا کار ارزشمندی کرده‌اید.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیماران حوزه سلامت روان در دانشگاه‌ها به نحوی دچار ضایعه هستند، خاطرنشان کرد: اگر به بیمارانمان در جامعه دانشگاهی به این‌گونه نگاه کنید که آنها از نخبگان کشورمان هستند و دلسوزانه مشکلات آنها را با ارائه آموزش‌های لازم درخصوص مهارت‌های زندگی مرتفع کنیم، قطعا انگیزه و تلاش ما بیشتر می‌شود.

وی لازمه داشتن جامعه پویا را داشتن دانشگاه سالم دانست و بیان داشت: اگر جامعه دانشگاهی سالم‌تری داشته باشیم، قطعا کشوری پویا و سالم‌تر  با حداقل آسیب‌های اجتماعی خواهیم داشت و این مهم با تلاش شما مشاوران و همتایاران سلامت محقق می‌شود .

نژادجواد بحث پایش سلامت روان دانشجویان را یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت در سال گذشته عنوان کرد وگفت: بخش مهمی از پایش سلامت روان دانشجویان توسط دانشجویان انجام شد و خوشبختانه بر اساس دستورالعمل‌های مختلف، بحث پایش سلامت سال گذشته بر مبنای سی. ای .کیو انجام شده و تا این لحظه به نتایج قابل قبولی رسیده است.

وی بحث «مشاوره فعال» را یکی از مهم‌ترین وظایف و اقدامات همتایاران سلامت دانست و گفت: باید در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بحث مشاوره فعال را در دانشگاه توسعه دهیم و بگذاریم حرکتی نوین به سمت مشاوره فعال در دانشگاه ها آغاز شود.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت از همتایاران سلامت و مشاوران خواست تا در برنامه‌های  سال ۹۵ خود در دانشگاه‌ها مشاوره فعال را با جدیت دنبال کنند و خطرات آسیب‌های اجتماعی متعدد را به همراه آمار دانشجویان بیمار که در دانشگاه‌ محلف خدمت وجود دارد، همواره در جلوی دیدگان خود قرارداده و مورد نظر داشته باشند

وی با بیان اینکه در بحث استاد مشاور، در دانشگاه‌ها مشکلات جدی وجود دارد و جای مشاوره فعال در دانشگاه‌ها خالی است،‌ خاطرنشان کرد: اگر آمار و لیست دقیقی از تعداد دانشجویان و آسیب های گریبان‌گیر آنها داشته باشیم به راحتی می‌توانیم برای رفع مشکلات این عزیزان با کمک افراد متخصص، اساتید و غیراساتید به نتایج قابل قبولی دست یابیم.

نژاد جواد یکی از مشکلات مراجعه نکردن دانشجویان به دفاتر مشاوره را ترس و نگرانی عنوان کرد و افزود: باید دانشجویان محل امنی برای صحبت کردن با مشاوران داشته باشند و بسترهایی فراهم کنیم که دانشجویان بدون هیج نگرانی واسترسی به دفاتر مشاوره بیایند و مشکلات خود را مطرح کنند.

وی گفت: متاسفانه  دانشجو از ترس اینکه ممکن است اسمش به دلیل مشکلات و آسیب‌های اجتماعی وارد لیست دانشگاه شود، از رفتن به دفاتر مشاوره خودداری می کند که باید روی این موضوع نیز در جلسات مختلف کار کارشناسی انجام شود.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه در راستای ایجاد آرامش در میان دانشجویان و تعامل دوسویه بین دانشجویان و همتایاران، مشاوره جدی و رسمی ضرورت ندارد، افزود: اینکه دانشجو احساس کند یک نفر در دفتر مشاوره دانشگاه یا خارج از آن، مسائل و مشکلات مربوط به وی را پیگیری و مرتفع می‌کند خود می‌واند بهترین بستر برای ایجاد تعامل باشد.

نژاد جواد خاطرنشان کرد: برنامه و خواست ما این است که در شش ماه یا یک سال آینده به نقطه‌ای برسیم که دانشجویان دفاتر مشاوره و همتایاران سلامت را محل امن و امین خود بدانند.

وی ایجاد هماهنگی، همدلی‏، همفکری و تعامل میان مشاوران‏‎ْ، همتایاران سلامت و روسای ادارات، همچنین تشکیل جلسات در راستای رسیدن به اهدف مورد نظر را از دیگر برنامه‌های مهم وزارت بهداشت در حوزه مشاوره دانست و گفت: این برنامه‌ها حتی از برگزاری جلسات آموزشی نیز مهم‌تر هستند.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با ابراز تأسف از وجود آسیب‌های متعدد اجتماعی در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: هر ساله مشکلات و اسیب‌های اجتماعی بیشتر می‌شود از این رو باید با ایجاد تعامل بین دانشجویان و همتایاران‏، در راستای حل مشکلات اقدامی اساسی به عمل آید.

وی گفت: در پنج ماه نخست امسال تعداد ۱۱ هزار و ۸۱۰ دانشجو به دفاتر مشاوره برای حل مشکلاتشان مراجعه کرده‌اند که قطعا این آمار در نیمه دوم سال بیشتر می‌شود از این رو شما مشاوران و همتایاران سلامت باید متوجه رسالت خطیری در راستای حل مسائل دانشجویان باشید.

نژاد جواد خطاب به  کارشناسان و مسؤولان همتایار سلامت دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: شما قطعا این توان را دارید که اجازه ندهید حتی یک نفر در  محیط دانشگاه به خاطر مشکلات  دست به خودکشی بزند و ما باید اقدام به خودکشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را  به روش‌های مختلف و سرکشی‌ها و انجام مشاوره‌های فعال به مرز صفر برسانیم، حتم دارم این کار قطعا با همت شما عزیزان شدنی است.

وی با ارائه آماری از شیوع اضطراب ، افسردگی و مشکلات تحصیلی دانشجویان وگفت: در سال ۹۲ تعداد کل مراجعین به دفاتر مشاوره ۱۷ هزار و ۵۲۳ نفر بود که این رقم در سال جاری به ۱۱ هزار و ۸۱۰ دانشجو رسید.

نژاد جواد بیشترین مشکلات تحصیلی را به ترتیب در بین دانشجویان رشته‌های پزشکی، داروسازی، پرستاری، بهداشت محیط و دندانپزشکی عنوان کرد.

وی با ارائه آماری از دانشجویان دارای رفتارهای خود آسیب رسان، اظهار داشت: در سال ۹۲ تعداد ۳۶ مورد فکر خودکشی، ۲۶ مورد اقدام به خودکشی و ۴ مورد خودکشی منجر به فوت داشته‌ایم که این رقم در سال ۹۵ به ۲۲ مورد فکر خودکشی، ۹ مورد اقدام به خودکشی و هیچ موردی درخصوص اقدام به خودکشی منجر به فوت نداشته‌ایم که این نشان از فعالیت مشاوران و همتایاران سلامت در محیط دانشگاهی است.

در این مراسم همچنین روسای مناطق دهگانه به ارایه مسائل و مشکلات دانشگاه‌های مناطق، بررسی مشکلات و آسیب های اجتماعی دانشجویان و راهکاری حل این معضلات پرداختند.

 همچنین دکتر بهرام علی قنبری رییس شورای سیاستگذاری بهداشت روان دانشجویان نیز در سخنانی به ارایه گزارش نتایج پایش سلامت روان دانشجویان پرداخت.

نخستین کارگاه آموزش همتایاران سلامت روان دانشجویی ویژه روسا و کارشناسان و همتایاران سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی صبح امروز نهم شهریور در سالن امام جواد وزارت بهداشت آغاز شد و تا دهم شهریور ادامه دارد.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

30 دی 1395 | کد خبر : 49410

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

30 دی 1395 | کد خبر : 49408

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

29 دی 1395 | کد خبر : 49343

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور تمدید شد

پیام نورنا : مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تمدید شد.

29 دی 1395 | کد خبر : 49330

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست جدید دروس آزمون مجدد

29 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top