چاپ خبر
معاون وزیر علوم خبر داد:

افول شدید وضعیت علمی دانشگاه ها در سال 90 تا 92

پیام نورنا : معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم گفت: در سال‌های 90 تا 92 با افول شدیدی در وضعیت علمی دانشگاه‌ها در نظام آموزش عالی مواجه بودیم، سیاسیون تعابیر نادرستی را از این دغدغه‌های به کار بردند.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – جلسه هیات‌ رئیسه دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور دکتر سیدضیاء هاشمی‌ معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر فضل‌الله ایرجی‌کجوری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه، معاونان و رؤسای دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها برگزار شد.

 سیدضیاء هاشمی، با گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس و تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت: بار اصلی دانشگاه به دوش مدیران میانی آموزش عالی است. آنهایی که با مشکلات اصلی دست و پنجه نرم می‌کنند همین مدیران هستند. در یک طرف با مطالبات استادان و دانشجوها روبه‌رو هستند و از سوی دیگر امکان دسترسی به امکانات را ندارند.

وی ادامه داد: ما در سال ۹۵ شرایطی را داریم که در سال‌های ۹۲ یا ۹۴ نداشتیم. همه شما می‌دانید که ما در سال‌های گذشته چه وضعیتی را به ارث برده‌ایم. در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ با افول شدیدی در وضعیت علمی دانشگاه‌ها در نظام آموزش عالی مواجه بودیم، به گونه‌ای که مقام معظم رهبری تذکرهای جدی را مطرح کردند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: به اعتقاد من سیاسیون تعابیر نادرستی را از این دغدغه‌های عالمانه و تخصصانه به کار بردند. وقتی آمارهای جهانی را می‌بینیم شاهد هستیم که از سال ۱۳۸۰ یعنی حدودا سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ میلادی، یک رشد علمی در کشور آغاز شد و با همت مقام معظم رهبری و تاکید ایشان، از همین سال نهضتی با عنوان نهضت علمی آغاز شد و رشد علمی ما در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ در آمارهای جهانی به شکل مشهودی رشد یافت که بخشی از آن ناشی از سرمایه‌گذاری‌هایی بود که در سال‌های بعد از جنگ انجام شد.

هاشمی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش‌عالی یک سرمایه‌گذاری دیربازده است و حوزه علم و تربیت عالم، حوزه‌ای نیست که چندماهه به ثمر بنشیند. این نهضت علمی از سال ۸۰ تا ۹۰ یعنی ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ تداوم پیدا کرد و یک دوره ۱۰ ساله رشد علمی را در دانشگاه‌ها شاهد بودیم.

وی ادامه داد: برای مثال یکی از معروف‌ترین شاخص‌ها یعنی سهم ایران در تولید علم جهانی هرسال یک ‌دهم درصد افزایش پیدا کرد و در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ – ۲۰۱۱ به ۱.۳۶ رسید، ولی این رشد در سال ۹۱ متوقف شد و تعداد مقالات نیز کاهش یافت. این امر باعث شد که در سال ۹۲ رهبری تذکر دهند که رشد علمی نباید متوقف شود اما نکته اینجاست که این دغدغه به گونه‌ای بازنمایی شد که گویا در سال ۹۲ این توقف ایجاد شده است، اما تحلیل عمیق مدیریتی نشان می‌دهد که این مشکلات و این توقف رشد علمی و ضعف سیاستگذاری و مدیریتی از سال ۹۰ ایجاد شده است.

هاشمی افزود: خوشبختانه از سال ۲۰۱۲ رشد دوباره ما آغاز شد و در سال ۲۰۱۳ شتاب گرفت و امروز با کمال افتخار وزارت علوم اعلام کرده است سهم ایران در مقالات جهانی به ۱.۸۲ رسیده است. این امر نشان از رشد کار کیفی مقالات و دانشگاه‌های ما دارد. به اعتقاد بنده به عنوان یک کارشناس اجتماعی و یک مدیر فرهنگی عامل اصلی این رشد بازگشت اعتماد استادان و دانشگاهیان به مدیریت آموزش عالی بود. در حالی‌که در چند سال گذشته پیوند بین آنها بسیار ضعیف شده بود. آن نهضت علمی که سیاست محوری نظام در حوزه آموزش عالی بود و چند سال متوقف شده بود دوباره مسیر خود را پیدا کرده است و در یک موقعیت مطلوب قرار داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: شاخص مهم دیگر در حوزه فرهنگی بود. همه شما شاهد بودید که فضای عمومی حاکم بر فعالیت‌های دانشگاهی و دانشجویی به چه جایگاهی رسیده بود. فعالیت‌های فرهنگی و برگزاری جشنواره‌ها یا تعطیل شده بودند یا روند کندی داشتند. برای مثال جشنواره نشریات دانشجویی برای چند سال در سطح ملی برگزار نشد. بنابراین ما با آمار زیادی از انجمن‌ها، کانون‌ها و نشریات مواجه بودیم که مجامع دانشجویی غیرفعال بودند.

وی افزود: در سال‌های اخیر سعی شد تا فاصله‌ها کمتر شود و حمایت‌های بیشتری از همه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها انجام شود. باید اعتماد به مجامع علمی افزایش یابد و انگیزه به آنها تزریق شود. یکی از راه‌های ایجاد این انگیزه تقویت جشنواره‌ها بود و ما سعی کرده‌ایم تا در سطح ملی این کار را انجام دهیم. در حال‌حاضر هم همه جشنواره‌های قبلی که تعطیل شده بودند در سطح ملی به صورت منظم برگزار می‌شود و علاوه بر اینها فعالیت‌های بدیعی آغاز شد تا بتواند نشاط و امید را به دانشگاه‌ها برگرداند.

معاون وزیرعلوم به جشنواره حرکت اشاره کرد و گفت: درباره جشنواره حرکت دو کار اصلی را انجام دادیم. اولا مسیر تمرکززدایی را در پیش گرفتیم و سعی کردیم با این مبنا پیش برویم که ایران فقط تهران نیست و بر همین مبنا جشنواره هفتم را در شیراز، هشتم را در مشهد و نهم را در کرمان برگزار کرده‌ایم و هرسال وسیع‌تر، عمیق‌تر و قوی‌تر از دوره قبل بوده است. برای اولین‌بار در ۵۰۰ دانشگاه کشور اعم از دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، پیام‌نور و غیره کنگره شهدای دانشجو برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: همه اینها باعث شد تا یک جوش و خروشی در بین فضای دانشگاهی ایجاد شود، برای اینکه دانشجویان ما حقیقتا جوانان نخبه، با انگیزه و با استعداد فراوان هستند و هرگونه بی‌اعتمادی و بی‌توجهی به این نسل ظلم فاحشی، هم به آنها و هم به دانشگاه، جامعه و کشور است. اینها سرمایه‌های انسانی هستند. اگر امروز ما از آنها یک نسل خسته و بی‌انگیزه بسازیم، نه در آینده بلکه در حال نیز با مشکل مواجه می‌شویم.

هاشمی گفت: در حوزه‌های زیادی جامعه ما با چالش‌های جدی اجتماعی مواجه است. رشد طلاق در کشور بسیار زیاد است و این رشد حدود ۱۰ سال است شتاب گرفته است. در حوزه سایر آسیب‌ها مانند اعتیاد، افسردگی و غیره روند بدی داریم، اما بنده بارها اعلام کرده‌ام که این وضعیت در دانشگاه بهتر از بیرون و بهتر از میانگین جامعه است، اما متاسفانه در بخشی از نگاه‌ها و تریبون‌ها به گونه‌ای حرف می‌زنند که انگار کانون این مشکلات در دانشگاه‌هاست. خیر دانشگاه از نظر شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی، دینداری، اخلاق، سلامت اجتماعی و غیره به مراتب بهتر است. البته ما دغدغه داریم و این دغدغه‌ها باید با روش کارشناسانه و علمی پیش رود.

معاون فرهنگی وزیر علوم به مساله حجاب در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: در مورد مساله حجاب زیاد بحث می‌شود. البته حجاب یکی از آموزه‌های دینی است که برای ما هم از اهمیت برخوردار است، ولی سلامت اجتماعی، جسمی و روحی نیز برای ما مهم است. متاسفانه گاهی به قضایای دینی یک بعدی نگاه می‌شود و این نگاه غیرکارشناسانه اثرات مثبتی به جای نمی‌گذارد، کما اینکه مشاهده شده است گاهی برخوردهای تحکمی درباره حجاب نتیجه عکس داده است. ما نه معتقد به روش‌های تحکمی غیرکارشناسانه و نه معتقد به بی‌تفاوتی هستیم.

وی ادامه داد: باید با روش‌های کارشناسانه و عالمانه و علمی گام برداریم و باید فعالیت‌هایی داشته باشیم که مانع از بین‌ رفتن رغبت، امید و انگیزه در جوانان ما شود. هرگونه یاس و ناامیدی راه را باز می‌کند تا نسل جوان ما طعمه دام‌هایی شود که آشکار و پنهان روبه‌روی آنها هستند. بنابراین صداهایی که القای بی‌اعتمادی می‌کنند و به اختلافات دامن می‌زنند به نظر من صدای دشمن است، اگر از هر حلقومی بیرون بیاید و ندای باطل است.

معاون وزیرعلوم ادامه داد: با یک بخشنامه نمی‌توان همه مشکلات را حل کرد، کما اینکه همه مشکلات هم یک شبه ایجاد نمی‌شوند. ما باید با یک رویه درست، یک روند مثبت را به پیش ببریم و به عنوان مسئولان دانشگاه باید تلاش کنیم وقت بگذاریم و هزینه کنیم تا امکان فعالیت‌های دانشجویان ما افزایش یابد. همچنین ردیف بودجه‌ای که برای فعالیت‌های فرهنگی اختصاص یافته است باید حفظ شود و به خاطر اضطرار صرف حوزه های دیگر نشود.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوندخبر های ویژه دانشگاه پیام نور

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

26 دی 1395 | کد خبر : 48371

کارشناسی و کارشناسی ارشد/

آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : تاریخ آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه

24 دی 1395 | کد خبر : 48216

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تاریخ آخرین مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 96-95 آغاز شد.

23 دی 1395 | کد خبر : 48791

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور از 30 دی ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 96-95

20 دی 1395 | کد خبر : 48857

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

زمان برگزاری امتحانات لغو شده سه شنبه 21 دی ماه 95 پیام نور

پیام نورنا : زمان جدید برگزاری امتحان دروس سه شنبه 21 دی ماه 95 که در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی لغو شده بود توسط مرکز آزمون دانشگاه پیام نور اعلام شد.

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

3 دی 1395 | کد خبر : 48140

خواندن این مطلب به تمام دانشجویان توصیه می شود

نکات مهم و لازم الاجرا در امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور

نکات مهم و لازم الاجرا در امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : جهت شرکت در امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور این نکات مهم را باید توجه داشته باشید.

30 آذر 1395 | کد خبر : 47961

اختصاصی پیام نورنا/

لیست امتحانات کتاب باز (open book) در نیمسال اول 96-95 پیام نور

لیست امتحانات کتاب باز (open book) در نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست عناوین دروسی که بخشی از سوالات یا تمامی آزمون پایان ترم آن درس به صورت کتاب باز در امتحانات نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور برگزار می شود.

28 آذر 1395 | کد خبر : 47831

آموزش تصویری دریافت کارت ورود به جلسه

کارت ورود به جلسه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور فعال شد

کارت ورود به جلسه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور فعال شد

پیام نورنا : کارت ورود به جلسه امتحانات نیمسال اول 96-95 پیام نور فعال شد / به همراه داشتن کارت آزمون ( گزارش 428) و کارت دانشجویی الزامی می باشد / گزارش 428 سیستم گستان پیام نور

11 شهریور 1395 | کد خبر : 41885

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top