چاپ خبر
در روز دانشجو؛

دقایقی پای درد و دل دانشجویان بنشینید/ مهمترین مطالبات صنفی

پیام نورنا : جامعه دانشجویی کشور مطالبات صنفی و رفاهی متعددی از مسئولان دارند که گستره آن از اعتراض به افزایش هزینه های ارائه خدمات دانشجویی تا راه اندازی اتحادیه شوراهای صنفی کشیده شده است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – بیشتر جمعیت دانشگاه های دولتی را دانشجویان غیر بومی تشکیل می دهد که این دانشجویان نیازمند امکانات خوابگاهی، تغذیه ای و رفاهی هستند چراکه تحقق صحیح و به موقع این امکانات می تواند نقش بسزایی در روند توسعه علمی و آموزشی کشور داشته باشد اما اکنون این افراد در دانشگاه ها با مشکلاتی متعدد صنفی مواجه هستند.

مشکلات صنفی تنها مختص دانشجویان غیر بومی نیست بلکه دانشجویان شاغل به تحصیل در محل زندگی خود نیز با بسیاری از مشکلات در این حوزه مواجه هستند. رسیدن سالروز گرامیداشت و ۱۶ آذر ما را بر آن داشت تا به بهانه این روز مطالبات دانشجویان را از زبان خود آنها جویا شویم.

دانشجویان برخی دانشگاه ها در حسرت شورای صنفی

تشکیل شورای صنفی در دانشگاه ها یکی از مهم ترین مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان در سال های اخیر بشمار می رود چراکه با تشکیل این شورا دانشجویان می توانند دغدغه ها، پیشنهادات و درخواست های خود را از مسئولان مطالبه کنند.

این درحالی است که برخی از دانشگاه های کشور هنوز اقدام به راه اندازی شورای صنفی نکرده اند و برخی دانشگاه ها نیز پس از مدت ها اکنون در شرف برگزاری انتخابات برای تعیین اعضای این شوراها هستند.

یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهیدبهشتی گفت: دغدغه دانشجویان در دانشگاه های مختلف تشکیل شورای صنفی با حضور افرادی است که به دنبال مسائل صنفی باشند.

وی افزود: دانشگاه شهیدبهشتی از جمله دانشگاه های بزرگ کشور است که طی ۱۰ سال گذشته شورای صنفی نداشته و مسئولان این دانشگاه نیز عزمی برای راه اندازی این شورا در دانشگاه ندارند.

این دانشجو تاکید کرد: تاکنون وعده هایی برای برگزاری انتخابات شورای صنفی این دانشگاه به دانشجویان داده شده است اما هنوز این وعده ها رنگ عملیاتی به خود نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دانشجویان این دانشگاه با نهادی به عنوان شورای صنفی آشنا نیستند چراکه این دانشگاه سال ها است از وجود این شورا محروم بوده است.

این دانشجو اظهار داشت: شورای صنفی باید از افرادی تشکیل شود که کارآیی لازم را داشته و بتوانند در محیط دانشگاه مطالبات دانشجویان را پیگیری کنند.

طبق اعلام مسئولان وزارت علوم درحال حاضر تعداد کمی از دانشگاه ها شورای صنفی ندارند که راه اندازی این شوراها درحال پیگیری است تا تمامی دانشگاه ها بتوانند از مزیت این شورا استفاده کنند.

کیفیت غذای دانشجویی آب می رود

دانشجویان معتقدند واگذاری خدمات دانشجویی به بخش خصوصی به ویژه در زمینه تغذیه موجب شده تا قیمت غذای دانشجویی هرساله افزایش یابد اما کیفیت همچنان آب  رود. این کاهش کیفیت را می توان در اعتراضات ماه های اخیر دانشجویان در دانشگاه های مختلف مانند صنعتی ارومیه، صنعتی سهند، نوشیروانی بابل و دانشگاه تهران مشاهده کرد.

یک دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف در این خصوص گفت: هرساله قیمت غذای دانشجویی متناسب با تورم افزایش می یابد این درحالی است که دانشجویان دارای حقوق نیستند که میزان آن براساس تورم رشد داشته باشد.

وی افزود: خصوصی سازی خدمات دانشجویی موجب شده تا قیمت این نوع خدمات مانند تغذیه هرساله افزایش یابد اما کیفیت متناسب با افزایش هزینه ها تغییر نمی کند.

این دانشجو خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر شاهد افزایش سلف های آزاد در دانشگاه ها هستیم که این روند موج نگرانی تعطیل شدن سلف های دانشجویی را در میان دانشجویان ایجاد کرده است.

وی گفت: افزایش هزینه ها موجب می شود دانشجویان به دنبال شغل باشند که این امر بر سطح آموزشی و پژوهشی دانشجویان لطمه وارد می کند و مشکل سنوات و پرداخت شهریه برای آنها ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: باید برای افزایش هزینه های دانشجویان فکری شود چراکه دانشجو باید دغدغه تحصیل، آموزش و پژوهش را داشته باشد.

اجاره بهای خوابگاه ها دغدغه دانشجویان غیر بومی

از دیگر دغدغه های دانشجویان که طی سال های اخیر نیز بسیار پررنگ شده است می توان به موضوع افزایش اجاره بهای خوابگاه ها اشاره کرد.

دانشجویان معتقدند ملزم به پرداخت اجاره بهای خوابگاه هایی هستند که بسیاری از زیرساخت های اولیه را ندارند.

یک دانشجوی دانشگاه هنر تهران در این باره گفت: هرساله اجاره بهای خوابگاه ها گران تر شده اما تغییری در کیفیت و زیرساخت های خوابگاهی مشاهده نمی شود.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات دانشجویی مناسب می تواند بستر توسعه علمی و آموزشی کشور را رشد دهد، تاکید کرد: درحال حاضر امکانات خوابگاهی مناسب نیست و دانشجویان با کمترین امکانات در خوابگاه ها زندگی می کنند.

این دانشجو اظهار داشت: افزایش قیمت های خدمات دانشجویی مانند تغذیه و اجاره بهای خوابگاه ها دغدغه بسیاری از دانشجویان است که باید مسئولان چاره ای برای آن بیاندیشند.

غیبت پژوهش نتیجه اجرای قانون سنوات

اجرای قانون سنوات تحصیلی و رفاهی در دانشگاه ها که براساس آن دانشجویان در صورت ورود به ترم ۹ کارشناسی، ترم ۵ کارشناسی ارشد و ترم ۹ دکتری ملزم به پرداخت شهریه و هزینه های خوابگاهی و تغذیه می کند، موج اعتراضی را در ابتدای سال تحصیلی جاری میان دانشجویان به همراه داشت و اکنون دانشجویان معتقدند اجرای این قانون فعالیت پژوهشی را کم رنگ می کند.

در همین زمینه یک دانشجو صنعتی ارومیه گفت: اجرای این قانون موجب شده تا دانشجویان تنها به فکر گذراندن واحدهای درسی باشند.

وی افزود: اگر دانشجویی در مدت زمان تعیین شده نتواند تحصیل خود را به اتمام رساند باید شهریه پرداخت کند که این روند شرایطی را ایجاد کرده تا دانشجویان از فعالیت در زمینه های پژوهشی غافل شوند و تنها به دنبال گذراندن واحدهای درسی در مدت معین باشند.

این دانشجو تاکید کرد: اجرای این قانون بر روند پژوهشی و فناوری دانشگاه ها در آینده تاثیر گذار منفی خواهد داشت.

راه اندازی اتحادیه شوراهای صنفی راه حل برون رفت از مشکلات دانشجویی

همچنین یک فعال صنفی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: راه اندازی اتحادیه شوراهای صنفی بستری را فراهم می کند تا دانشجویان بتوانند مطالبات خود را در سطح ملی و گسترده مطرح کنند.

وی افزود: این درحالی است که تاکنون وزارت علوم اجازه راه اندازی چنین اتحادیه ای را صادر نکرده است.

این دانشجو خاطرنشان کرد: درحال حاضر هیچ مکان خاصی به عنوان مرجع برای شوراهای صنفی در کشور وجود ندارد بنابراین تشکیل این اتحادیه مهم ترین مطالبه و دغدغه دانشجویان بشمار می رود.

دانشجویان معتقدند مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان با پیگیری شوراهای صنفی تا حدودی در دانشگاه ها به صورت داخلی برطرف خواهد شد اما تا زمانی که این شوراها نتوانند در قالب یک اتحادیه و مجمع کشوری فعالیت کنند نمی توان انتظار داشت که این شوراها بتوانند زبان گویای دانشجویان باشند.

مهمترین مطالبات مشترک دانشجویان

افزایش هزینه های تغذیه دانشجویی، افزایش اجاره بهای خوابگاه ها، اجرای قانون سنوات، واگذاری خدمات دانشجویی به بخش خصوصی، عدم کیفیت امکانات خوابگاهی و تغذیه ای، پولی سازی آموزش عالی و تشکیل اتحادیه های شورای صنفی و راه اندازی شورای صنفی در تمامی دانشگاه ها از مهم ترین مطالبات دانشجویان طی سال های اخیر بوده است.

دانشجویان معتقدند مسئولان آموزش عالی و دانشگاه ها با شنیدن این مطالبات و برنامه ریزی برای تحقق بخشی از آن می توانند زمینه تحصیل موفق و موثر دانشجویان در کشور را فراهم کنند.نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند


  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49469

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال دوم 96-95 پیام نور از 2 بهمن ماه 95 آغاز شده است.

2 بهمن 1395 | کد خبر : 49467

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال دوم 96-95 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

30 دی 1395 | کد خبر : 49410

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 96-95 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

30 دی 1395 | کد خبر : 49408

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 96-95 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

29 دی 1395 | کد خبر : 49330

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست دوم دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست جدید دروس آزمون مجدد

28 دی 1395 | کد خبر : 49310

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمان در نیمسال دوم 96-95 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان موقت و دائم در نیمسال دوم 96-95 دانشگاه پیام نور تمدید شد.

27 دی 1395 | کد خبر : 49199

بخشنامه/

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

لیست اول دروس ریزشی نیمسال اول 96-95 پیام نور + تاریخ آزمون مجدد

پیام نورنا: با عنایت به ریزشی بودن و خارج از منبع بودن امتحانات برخی از دروس در نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور , آزمون مجدد برای این دروس برگزار خواهد شد / لیست دروس آزمون مجدد

8 دی 1395 | کد خبر : 48345

طرح اختصاصی پیام نورنا /

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیگیری ویژه اعتراض به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 توسط پیام نورنا

پیام نورنا : اعتراضات شما به امتحانات پایان ترم نیمسال اول 96-95 دانشگاه پیام نور از طریق سایت پیام نورنا به صورت ویژه پیگیری خواهد شد / اعتراضات خود را ثبت کنید

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» مشاوره و انجام پایان نامه کارشناسی،ارشد و دکتری
موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،سایت پایان نامه
درخواست پایان نامه،پایان نامه دکتری،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر،برق،معماری،عمران
مکانیک،شیمی،حقوق،مدیریت،روانشناسی،حسابداری،صنایع،دامپزشکی...
» مشاور پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد،انجام پایان نامه دکتری
مشاوره پایان نامه،انجام پایان نامه کارشناسی ارشد،پایان نامه
موسسه مشاوران تهران
» موسسه پایان نامه ، سفارش پایان نامه ، پایان نامه ارشد
پایان نامه دکتری ، تهیه پایان نامه ، موسسات پایان نامه
انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری
» موسسه پایان نامه،سفارش پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
انجام پایان نامه،پایان نامه،پایان نامه ارشد،تهیه پایان نامه
مشاوره پایان نامه،موسسات پایان نامه،مشاور پایان نامه
» پایان نامه،انجام پایان نامه،انجام پایان نامه ارشد
سفارش پایان نامه،تهیه پایان نامه،سایت پایان نامه
مشاوره پایان نامه،مشاور پایان نامه،پایان نامه ارشد
» مشاوره و انجام پایان نامه | مشاوره و انجام رساله
مشاوره و انجام پایان نامه ارشد | تبدیل پایان نامه به کتاب
» انجام مقاله ISI و ISC | پذیرش مقاله ISI و ISC
چاپ مقاله ISI و ISC | ویرایش مقاله ISI و ISC
» خرید شارژ مستقیم رایتل ایرانسل همراه اول و اتوشارژ
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» خرید اینترنتی کتاب
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top