چاپ خبر
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان خبرداد:

حمایت از پژوهش‌های دانشگاهی با محوریت طرح شهاب

سایت پیام نورنا : معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان گفت: این بنیاد از فعالیت های پژوهشی اعضای هیات‌علمی و دانشجویان با محوریت طرح شهاب حمایت می کند.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – غلامعلی منتظر گفت: طرح شهاب به صورت هم‌افزا اهداف سند راهبردی کشور در امور نخبگان و سند تحول بنیادین در آموزش‌ و پرورش را پیش می‌برد.

وی با بیان اینکه طرح شهاب بزرگترین برنامه کشور برای شناسایی و هدایت استعدادهای‌برتر است، گفت: جامعه دانش‌آموزی، یکی از اجتماعات نخبگانی مورد هدف بنیاد ملی نخبگان است و شناسایی، هدایت و حمایت از مستعدان‌برتر این اجتماع از اولویت‌های مهم به شمار می‌رود که در واقع این برنامه به صورت هم‌افزا اهداف سند راهبردی کشور در امور نخبگان و سند تحول بنیادین در آموزش‌وپرورش را پیش می‌برد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: طرح شهاب در سال تحصیلی ۹۴- ۹۳ به صورت رسمی و در سطح ملی توسط وزارت آموزش ‌و پرورش در ۳۲ منطقه آموزشی  و در مقطع چهارم ابتدایی اجرا شد.

منتظر خاطرنشان کرد: از نگاه وزارت آموزش ‌و پرورش، کشور به ۳۲ استان آموزشی و ۷۵۰ منطقه آموزشی تقسیم می‌شود که در بخش تقسیم بندی استانی، شهر تهران به عنوان یک استان و شهرستان‌های تهران نیز به عنوان استانی دیگر در نظر گرفته می‌شود، که با ضرب تعداد مناطق آموزشی کشور در ۹ پایه آموزشی، طرح شهاب حدود ۷ هزار منطقه پایه در کشور دارد و طبق هدفگذاری‌های انجام شده امید است در سال تحصیلی ۱۴۰۵-۱۴۰۴ بتوان تمام این جامعه هدف را تحت پوشش برنامه شهاب قرار داد.

وی افزود: در افق تعیین‌شده این برنامه برای تمام دانش‌آموزان کشور در تمامی مقاطع اجرایی می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان گفت: برای رسیدن به این هدف لازم است در سال تحصیلی آینده این طرح برای تمامی دانش آموزان پایه چهارم ابتدایی اجرایی شود.

منتظر عنوان کرد: آمادگی منابع انسانی آموزش و پرورش و تأمین اعتبارات مالی مهم ترین اولویت های اجرای این طرح است.

وی تاکید کرد: بنیاد ملی نخبگان برنامه دارد اصول طرح شهاب را به عنوان درس یا بخشی از یک درس و یا واحد آموزشی در برنامه آموزشی دانشگاه‌ فرهنگیان وارد کند تا معلمان از همان دوران دانشجویی با اصول و مبنای این برنامه آشنا شوند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: در سال گذشته برنامه شهاب با هزینه‌ای بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال اجرا شد و در سال جاری نیز با هزینه‌ای حدود ۴۰ میلیارد ریال در حال اجرا است که از هشت میلیارد ریال از اعتبارات این طرح از سوی وزارت آموزش ‌وپرورش تأمین شده است.

منتظر گفت: اعتبارات مالی هر استان به صورت سرانه محاسبه می‌شود و از طریق بنیادهای نخبگان استانی به اداره‌های کل آموزش‌وپرورش استان‌ها تزریق می‌شود. در این مسیر بنیادهای نخبگان استانی با پرهیز از تصدی‌گری، به عنوان ناظر فعالیت می‌کند.

وی اضافه کرد: بر اساس نظریه‌‌های تربیتی، استعدادهای افراد در سنین پایین بسیار متغیر است به طوریکه غالبا از سن ۹ سالگی به ظهور و بروز می‌رسد. برای یافتن استعدادهای خاص و برتر این افراد باید عملکرد آنان در سه سال متوالی مورد رصد و بررسی کارشناسانه قرار گیرد براین اساس در این طرح در گام نخست پایه چهارم ابتدایی به عنوان اولین مرحلۀ شناسایی مسیر شناسایی استعدادهای‌برتر، در نظر گرفته شد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان گفت: اما در مجموع باید در دو مقطع پنجم و ششم ابتدایی نیز این روند طی شود تا در نهایت پس از سه سال پایش، استعدادهای‌برتر افراد در حوزه‌های مختلف شناسایی شود.

منتظر افزود: در حال حاضر اطلاعات بسیار خوبی از نتایج اولیه طرح شهاب در سال گذشته به دست آمده است که در برخی موارد تصورات عام از پراکندگی استعدادها را با زبان علم اثبات می‌کند.

وی تاکید کردک به عنوان نمونه در نتایج اولیه استان اردبیل که به عنوان یکی از قطب‌های ورزش کشور محسوب می‌شود در حوزه استعدادهای حرکتی بعد از شهر تهران در جایگاه دوم قرار دارد. در استعداد ریاضی، استان کهگیلویه‌ و بویراحمد جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: در استعداد هنری، استان مازندران و در استعداد فضایی نیز استان اصفهان بعد از شهر تهران در جایگاه دوم قرار دارند.

منتظر گفت: در سال تحصیلی جاری طرح شهاب در پایه‌های چهارم و پنجم ابتدایی در ۶۴ منطقۀ آموزشی در استان‌های کشور در حال اجراست که تمامی اطلاعات دانش‌آموزان در سال تحصیلی گذشته در پایگاه اطلاع‌رسانی «همگام» که توسط وزارت آموزش‌وپرورش راه‌اندازی شده، جمع‌آوری شده است.

وی عنوان کرد: با اجرا شدن این طرح در تمام پایه‌های مدارس و در افق چشم‌انداز سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ اطلس استعدادی از دانش‌آموزان کل کشور گردآوری خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در طرح شهاب بعد از شناسایی، مرحله هدایت آغاز می‌شود، گفت: این طرح به دنبال برچسب‌زنی به دانش‌آموزان نیست بلکه تلاش دارد استعدادهای افراد در محیط مدرسه بروز کند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: هدایت خاص استعدادهای‌برتر به سمت نقطه مطلوب از طریق بکارگیری ظرفیت خانوادهها، آموزش‌های برون مدرسه‌ای و مسابقههای متنوع میسر می‌شود. به همین دلیل تجهیز و بهبود کمی و کیفی امکانات سخت‌افزاری این مراکز از اولویت‌های برنامه شهاب است.

منتظر از آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای همکاری با جامعه علمی برای تحقیق و بررسی برنامه شهاب خبر داد و گفت: این بنیاد از هرگونه فعالیت پژوهشی دانشگاهیان اعم ار اعضای هیات‌علمی و دانشجویان در قالب فعالیت‌های تحقیقی، رساله و پایان‌نامه‌های دانشجویی با محوریت برنامه شهاب، شناسایی استعدادهای برتر کودکان، چگونگی هدایت آنها و طراحی نظام شکوفاسازی استعداد حمایت می‌کند.نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

24 آبان 1396 | کد خبر : 59922

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور:

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

پیام نورنا : طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در شورای آموزشی دانشگاه تصویب شد / کاهش تعداد صفحات منابع درسی به ازای هر واحد

24 آبان 1396 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

10 آبان 1396 | کد خبر : 59571

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : تاریخ امتحانات پایان ترم در نیمسال اول سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

29 مهر 1396 | کد خبر : 59439

چگونگی ثبت نام + شرایط ثبت نام/

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

پیام نورنا : ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی سال 9 دانشگاه پیام نور آغاز شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

8 مهر 1396 | کد خبر : 58070

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

16 شهریور 1396 | کد خبر : 58401

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور از 16 شهریور ماه 96 آغاز شده است.

13 شهریور 1396 | کد خبر : 58320

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

12 تیر 1396 | کد خبر : 56403

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-1396 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» ثبت شرکت
» ثبت شرکت
» ثبت برند
» ثبت طرح صنعتی
» نشر استخدام مرجع سوالات استخدامي
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» بانک کتاب
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top