چاپ خبر
معاون اداری و مالی وزارت علوم خبر داد:

بدهی هزار و ۵۶۰ میلیارد تومانی دانشگاه‌ها به اشخاص حقیقی و حقوقی

سایت پیام نورنا : معاون اداری و مالی وزارت علوم گفت: دانشگاه ها به دلیل عدم تخصیص های کافی در سال های ۹۰، ۹۱و ۹۲ چیزی حدود هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی دارند.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – محمد حسین امید شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی درباره وضعیت بودجه دانشگاهها گفت: درست است که تخصیص ها در پایان ماه دهم، ناکافی بوده اما با توجه به تخصیص سال گذشته که دولت خیلی خوب به دانشگاه ها توجه کرد، این امید را داریم که تا پایان امسال این تخصیص به نزدیک ۱۰۰ درصد برسد.

معاون اداری مالی وزارت علوم درخصوص اینکه این تخصیص به چه صورت خواهد بود، خاطرنشان کرد: تخصیص ها معمولا در۱۱ماه اول سال کمتر از یک دوازدهم ابلاغ می شود و در ماه های پایانی سال یعنی بهمن و اسفند ماه افزایش پیدا می کند و بسته به موضوعات و اهمیت دستگاهی ممکن است تا ۱۰۰درصد نیز برسد. سال گذشته ما بهترین تخصیص را داشتیم.

امید درباره اینکه سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی چه میزان بوده است، گفت: متاسفانه علی رغم تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در طول سه برنامه مبنی براینکه سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی به بالای ۲تا ۳ درصد و حتی ۴ درصد برسد، تا به امروز این سهم به نیم درصد هم نرسیده است و آن چیزی که تاکنون در برنامه ۹۴ وجود دارد و در خوشبینانه ترین حالت و با فرض اختصاص کامل اعتبارات این عدد به ممیز  ۴۷ الی ممیز ۴۸ می رسد یعنی چیزی کمتر از نیم درصد است.

وی ادامه داد: متاسفانه از این سهم، سهم مجموعه آموزش عالی کشور یعنی دانشگاه ها، موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری ذیل وزارت علوم ۱۰ درصد است. یعنی چیزی حدود ۴۷ هزارم درصد که بسیار ناچیز است. این درحالی است که سهم تولید علم در وزارت علوم بالای ۵۲ درصد است.

معاون اداری مالی وزارت علوم افزود: در اوج سختی مالی که ما می دانیم وضعیت دولت خوب نیست و بودجه ۹۵ را انقباضی بسته است، ولی باز به همت دولت سهم بودجه پژوهش از تولید ناخالص داخلی به بالای یک درصد می رسد که این یک رکورد و برای اولین در کشور است که سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی به چیزی حدود یک و  یک دهم درصد می رسد.

وی درباره کمبود تجهیزات دانشگاه های برتر نیز یادآور شد: اعتبار حدود ۷ هزار میلیارد تومان در جدول ۱۴ بودجه اختصاص داده شده است که از این میان بیش از ۴ هزار میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان پژوهشی کشور در نظر گرفته شده است این اعتبار برای نوسازی و تجهیز مجموعه  دستگاههای تحت نظارت وزارت علوم، وزارت بهداشت و موسسات پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرایی پیش بینی شده است.

امید ادامه داد: فقط شاید نکته ای که ابهام دارد این است که این اعتبار به صورت جداول پیوست بودجه و به صورت جداول متمرکز دیده شده است و معمولا این اعتبارات تا اواخر سال تخصیص داده نمی شود که خوشبختانه براساس قولی که شخص آقای نوبخت داده، قرار است این اعتبار جداولی که برای تحقیقات در نظر گرفته شده، از ابتدای سال ۹۵ مانند سایر اعتبارات تخصیص داده شود و اگر این اتفاق رخ دهد، سال آینده، سال تحول در عرصه آموزش عالی خواهد بود.

معاون اداری مالی وزارت علوم درباره بدهی و کسر بودجه دانشگاه ها نیز گفت: به دلیل عدم تخصیص های کافی در سال های ۹۰، ۹۱و ۹۲ چیزی حدود هزار و ۵۶۰میلیارد تومان بدهی دانشگاه ها به اشخاص حقیقی و حقوقی باقی مانده است که از این مقدار، چیزی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی دانشگاه ها به برخی از دستگاه ها مانند شهرداری، آب، برق، گاز و مابقی آن بدهی به اشخاص حقیقی و شرکت های طرف قرارداد است. متاسفانه در این چند سال دولت امکان اینکه این بدهی های به جامانده از دولت قبل را جبران کند، نداشته ولی باز با قول هایی که داده شده امیدواریم بخشی از این بدهی تا پایان امسال پرداخت شود.

امید افزود:البته بخشی از آن را هم دانشگاه ها با افزایش درآمدهای اختصاصی خود تامین کرده اند ولی ما امیدواریم دولت ۵۰ درصد از این رقم را تا پایان سال تامین کند.

معاون اداری مالی وزارت علوم ادامه داد: مجموعه درامد دانشگاه هامتنوع بوده، درامد آنها از پژوهش، تحقیقات کاربردی، آموزش و پردیس های خودگردان است. در دوسال اخیر شاید رشد سالانه ۲۵ درصدی در درآمدهای اختصاصی مجموعه دانشگاهها، موسسات پزوهشی و پارک ها بوده ایم که این خیلی خوب است و می توانیم بگوییم که ۳۰ درصد اعتباراتمان را خودمان از منابع داخلی تامین می کنیم.

 وی درباره نظام توزیع اعتبار در سال ۹۵ گفت: خوشبختانه ما برای سال ۹۴ نظامی را بنا گذاشتیم که توزیع اعتبار براساس آن صورت گرفت این نظام با هماهنگی سازمان مدیریت تکمیل شد. این نظام مبتنی بر عملکرد است.نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

24 آبان 1396 | کد خبر : 59922

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور:

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

پیام نورنا : طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در شورای آموزشی دانشگاه تصویب شد / کاهش تعداد صفحات منابع درسی به ازای هر واحد

24 آبان 1396 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

10 آبان 1396 | کد خبر : 59571

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : تاریخ امتحانات پایان ترم در نیمسال اول سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

29 مهر 1396 | کد خبر : 59439

چگونگی ثبت نام + شرایط ثبت نام/

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

پیام نورنا : ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی سال 9 دانشگاه پیام نور آغاز شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

8 مهر 1396 | کد خبر : 58070

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

16 شهریور 1396 | کد خبر : 58401

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور از 16 شهریور ماه 96 آغاز شده است.

13 شهریور 1396 | کد خبر : 58320

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

12 تیر 1396 | کد خبر : 56403

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-1396 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» ثبت شرکت
» ثبت شرکت
» ثبت برند
» ثبت طرح صنعتی
» نشر استخدام مرجع سوالات استخدامي
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» بانک کتاب
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top