چاپ خبر

تدابیر دانشگاه پیام نور استان مرکزی برای کاهش فشار پرداخت شهریه به دانشجویان

سایت پیام نورنا : رییس دانشگاه پیام‌نور استان مرکزی با اشاره به مسائلی که طی هفته های اخیر درخصوص “تعیین مهلت پرداخت شهریه دانشجویان دانشگاه پیام‌نور” مطرح شده و اعتراضات دانشجویان برخی واحد ها را در پی داشته، تدابیر این واحد دانشگاهی برای کاهش فشار پرداخت شهریه به دانشجویان را تشریح کرد.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر هادی غفاری گفت: دانشگاه پیام‌نور از نظر منابع مالی یک دانشگاه نیمه‌دولتی بوده و بودجه تخصیصی توسط دولت‌های مختلف به دانشگاه و سرانه در نظر گرفته شده برای دانشجویان این دانشگاه بسیار پایین‌تر از بودجه تخصیصی و سرانه دانشجویی سایر دانشگاه‌هاست.

وی افزود: در سال جاری که برای هر دانشجو در دانشگاه‌های دولتی حدود 10 میلیون تومان سرانه پیش‌بینی شده است، تقاضای دانشگاه از مسئولان افزایش سرانه دانشجویان دانشگاه پیام‌نور به حداقل یک چهارم سرانه مذکور بود، در حالی که هم اکنون براساس اعلام معاون فرهنگی دانشگاه، سرانه هر دانشجو در دانشگاه پیام‌نور حدود 530 هزار تومان است.

رئیس دانشگاه پیام‌نور استان مرکزی گفت: اگر چه این رقم نسبت به سال­های گذشته رشد داشته و جای تقدیر و تشکر از مسئولان دولتی و مجلس را دارد، اما این موضوع که نشان دهنده‌ تفاوت بسیار زیاد سرانه دانشگاه پیام‌نور نسبت به سایر دانشگاه‌های دولتی است، دانشگاه را ناچار به تامین عمده بودجه خدمات آموزشی، فرهنگی، دانشجویی و … که توسط این مجموعه بزرگ با حدود 500 مرکز و واحد آموزشی در سراسر کشور به حدود 800 هزار دانشجو و چهار هزار عضو هیئت علمی و هزاران مدرس مدعو ارائه می‌شود؛ از محل شهریه‌ای که خود دانشجویان پرداخت می­کنند کرده است.

غفاری ادامه داد: با وجود این مسئله و لزوم تامین هزینه‌های دانشگاه از محل شهریه‌های دانشجویان، شهریه‌ای که دانشجویان دانشگاه پیام‌نور پرداخت می‌کنند در بین دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی جزو کمترین مبالغ شهریه دانشجویی است، به طوری که متوسط شهریه هر دانشجو در مقطع کارشناسی در ترم قبل حدود 480 هزار تومان و در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حدود یک میلیون و 200 هزار تومان بوده است.

وی تصریح کرد: ویژگی مذکور که از مزایای تحصیل در دانشگاه پیام‌نور بوده و نشان‌دهنده توجه جدی مسئولان دانشگاه به موضوع معیشت دانشجویان و خانواده‌های آنان است به همراه ویژگی بومی‌گزینی دانشگاه و گستردگی آن در سراسر کشور طی این سال‌ها، دانشگاه پیام‌نور را به کانون امید آحاد مردم بویژه اقشار متوسط و پایین جامعه از نظر مالی برای تحصیلات عالیه تبدیل کرده است؛ از این رو مسلما دانشگاه حاضر به از دست دادن این جایگاه نبوده و تمام تلاش خود را در راستای کسب رضایت هرچه بیشتر دانشجویان به عنوان ولی‌نعمتان دانشگاه به کار خواهد بست.

غفاری افزود: با وجود مسائل مذکور، مسلماً تمامی دانشجویان بر این نکته واقف و معترفند که یکی از وظایف دانشجویان در دانشگاه‌هایی که اداره آنها متکی بر شهریه دانشجویی است، از جمله دانشگاه پیام‌نور، پرداخت به موقع شهریه پس از انتخاب واحد در هر ترم تحصیلی است تا دانشگاه بتواند با اتکا به آن خدمات متناسبی را به دانشجویان بویژه در حوزه مسائل آموزشی و فرهنگی ارائه کند.

وی اضافه کرد: بنابراین اگر دانشگاه تاکنون و طی این سال‌ها در خصوص مهلت پرداخت شهریه برای دانشجویان، بازه‌ زمانی طولانی که تا شروع ترم تحصیلی بعد را نیز در برداشته در نظر گرفته بوده و حتی به دانشجویان بدهکار مالی اجازه حضور در آزمون‌های پایان ترم نیز می‌داده در حقیقت این امر مساعدت دانشگاه با دانشجویان بوده که مسئولان دانشگاه نیز تمایل به ادامه این مساعدت داشته و دارند.

رییس دانشگاه پیام‌نور استان مرکزی ادامه داد: مسایل مالی دانشگاه که هم‌اکنون بخشی از آنها به علت کاهش درآمدهای دانشگاه ناشی از کاهش شهریه‌های دریافتی و بخشی دیگر ناشی از انباشته شدن بدهی‌های شهریه دانشجویان به دانشگاه از ترم‌های گذشته تاکنون و بخشی نیز به علت مشکلات مالی ناشی از تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بود؛ دانشگاه را ناچار به چشم‌پوشی از سیاست مساعدتی و اتخاذ تدابیر قانونی برای دریافت شهریه از دانشجویان کرده است.

وی اظهار کرد: با وجود اینکه پنج ماه از آغاز سال تحصیلی 95-94 گذشته و نیم سال دوم این سال تحصیلی نیز آغاز شده است، هنوز دانشجویان زیادی نسبت به تسویه شهریه ترم گذشته خود اقدام نکرده‌اند، به عنوان مثال در این استان هنوز حدود 15 درصد از شهریه ترم قبل که معادل یک میلیارد و دویست میلیون تومان است، وصول نشده است.

غفاری در ادامه سخنانش از انعکاس نارضایتی دانشجویان و خانواده‌های آنان به مسئولان سازمان مرکزی دانشگاه در پی تصمیم اتخاذ شده جهت پرداخت شهریه در بازه زمانی کوتاه در نظر گرفته شده علیرغم موجه بودن این تصمیم خبر داد.

وی افزود: تمام مسئولان دانشگاه در سطوح مختلف سازمان مرکزی، استان‌ها و مراکز و واحدها با درک شرایط دانشجویان با جدیت به دنبال اتخاذ تدابیر مناسب‌تر برای رفع مشکلات مالی دانشگاه و ارائه خدمات مطلوب به دانشجویان بدون تحمیل فشار مالی به این عزیزان هستند.

غفاری تصریح کرد: در این راستا، مدتی است دانشگاه درآمدزایی از طریق ظرفیت‌های کمتر مورد توجه خود و جذب کمک‌های مردمی با تشکیل ستاد خیرین دانشگاه و صرفه‌جویی جدی و مدیریت مصرف منابع مالی را در دستور کار خود قرار داده است و تاکنون در این خصوص موفقیت‌هایی را نیز به دست آورده است.

تدابیر دانشگاه برای کاهش فشار ناشی از پرداخت شهریه

رییس دانشگاه پیام‌نور استان مرکزی در خصوص تدابیری که دانشگاه برای کاهش فشار ناشی از پرداخت شهریه به دانشجویان در نظر گرفته است، بیان کرد: دانشگاه پیام‌نور رایزنی‌هایی را با موسسات مالی مختلف به منظور فراهم کردن شرایط اعطای وام شهریه دانشجویی به متقاضیان با شرایط مناسب به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده است که دریافت کل مبلغ شهریه طول تحصیل دانشجو به صورت یکجا و به شکل وام قرض‌الحسنه یا کم‌بهره یکی از راهکارهای در دست بررسی است.

وی اضافه کرد: همچنین طبق روالی که از سال‌های گذشته تاکنون مرسوم بوده، براساس اعتبارات تخصیص داده شده از سوی صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، دانشگاه اعطای وام قرض‌الحسنه شهریه که در دوره کارشناسی حداکثر به مدت هشت ترم و برای هر ترم 300 هزار تومان، در دوره کارشناسی ارشد حداکثر به مدت چهار ترم و برای هر ترم یک میلیون و 150 هزار تومان و در دوره دکتری برای هر ترم مبلغ دو میلیون و 500 هزار تومان با معرفی تنها یک ضامن رسمی یا پیمانی و بدون مراجعه به بانک و بازپرداخت پس از اتمام تحصیلات است را نیز در برنامه‌های خود دارد.

غفاری همچنین اعلام کرد: طبق اعلام معاون اداری مالی دانشگاه پیام‌نور، براساس روالی که در ترم‌های تحصیلی گذشته نیز اجرا می‌شد، امکان تقسیط شهریه متغیر برای دانشجویان دارای شرایط خاص، به منظور بازپرداخت آن در بازه زمانی گسترده‌تر فراهم است و لازم است دانشجویان در این خصوص جزئیات را از مرکز و واحد محل تحصیل خود پیگیری کنند.

علت افزایش شهریه گروهی از دانشجویان مهمان

وی با توجه به مسائل مطرح شده در خصوص شهریه به موضوع افزایش شهریه دانشجویان مهمان اشاره کرد و گفت: در خصوص افزایش شهریه دانشجویان مهمان نیز با توجه به بحث‌های صورت گرفته، علت تصمیم دانشگاه برای افزایش شهریه گروهی از دانشجویان مهمان، لزوم مدیریت تقاضاهای مهمان دانشجویان بود، چرا که در طول سال‌های اخیر به صورت مکرر مشاهده شده بود که درصد بسیار زیادی از دانشجویان یک مرکز و واحد به سبب اینکه در شهر یا منطقه دیگری سکونت داشتند، علیرغم اینکه به میل و اراده خودشان نسبت به انتخاب مرکز مبدأ برای تحصیل اقدام کرده بودند؛ بلافاصله پس از قبولی یا در طول تحصیل، متقاضی مهمان شدن به مرکز دانشگاهی محل سکونت خود می‌شدند.

غفاری افزود: دانشگاه نیز با وجود تعیین شرایط مهمان شدن و ابلاغ آن، از طرف دانشجویان و با ارائه توصیه‌نامه از طرف اشخاص و ارگان‌های مختلف جهت مساعدت با درخواست مهمانی تحت فشار قرار داشت و عملا به اجبار با بسیاری از درخواست‌هایی که حتی شرایط مهمانی را نداشتند، موافقت می‌کرد و این امر باعث شده بود که بعضی از مراکز و واحدهای دانشگاه رو به تعطیلی گذاشته و بعضی واحد‌های دیگر که در مراکز جمعیتی کشور قرار داشتند با افزایش بدون برنامه و پیش‌بینی نشده دانشجو مواجه شده و این موضوع در نهایت منتج به مشکلات عدیده‌ای برای دانشگاه شد.

وی تصریح کرد: از این رو، بر اساس مصوبه جلسه شماره 108 مورخ بیستم اسفندماه سال 1391 شورای دانشگاه، مقرر شد صرفاً شهریه متغیر دانشجویانی که از ناحیه پایین‌تر به ناحیه بالاتر مهمان می‌شوند با اعمال ضرایبی افزایش پیدا کند و این موضوع در آیین‌نامه آموزشی جدید دانشگاه با ذکر جزئیات درج و در تیرماه 92 به تمامی مراکز دانشگاهی پیام‌نور ابلاغ شد و متن آیین‌نامه نیز در پورتال دانشگاه در دسترس دانشجویان قرار گرفت.

رییس دانشگاه پیام‌نور استان مرکزی تاکید کرد: البته این افزایش یک ترم پس از ابلاغ و از نیم سال دوم سال تحصیلی 94-93 اجرایی شده است و هم‌اکنون نیز در هنگام ارائه درخواست مهمان توسط دانشجو، موضوع افزایش شهریه توسط سیستم گلستان و توسط کارشناسان دانشگاه به وی تذکر داده می‌شود.

غفاری براساس این اظهارات افزود: اولاً افزایش شهریه دانشجویان مهمان فقط مختص به شهریه متغیر، آن هم با اعمال ضریب 1.6 ( برای مهمان شدن از مراکز و واحدهای ناحیه پایین ترم به بالاتر)، 1.8 (برای مهمان شدن به مراکز استان‌ها) و 2 (برای متقاضیان مهمان به مراکز چهارگانه شهر تهران) است نه تمام شهریه؛ دوماً این افزایش شامل تمام دانشجویان مهمان نمی‌شود بلکه صرفاً شامل دانشجویانی می‌شود که از نواحی دانشگاهی پایین‌تر به نواحی دانشگاهی بالاتر یا به مراکز استان‌ها و مراکز چهارگانه تهران مهمان می‌شوند.

علت افزایش سالانه شهریه ثابت

وی درخصوص شهریه ثابت اضافه کرد: ممکن است برای بعضی از دانشجویان و خانواده‌های آنان این سوال مطرح باشد که علت افزایش سالانه شهریه ثابت چیست در حالی که شهریه ثابت همانطور که از اسم آن مشخص است باید در طول تحصیل دانشجو ثابت بوده و تغییر نداشته باشد؛ باید بگویم این برداشت ناشی از تعریف اشتباه و غلطی است که از شهریه ثابت در بین جامعه وجود دارد، شهریه ثابت در حقیقت شهریه‌ای است که دانشجو بدون در نظر گرفتن تعداد و نوع واحدهای اخذ شده در ترم باید برای هزینه‌های ثابت خدماتی که در طول سال تحصیلی به وی ارائه می‌شود، پرداخت کند.

غفاری گفت: بنابر این شهریه ثابت تحت این عنوان نامگذاری شده که مربوط به هزینه‌های ثابت دانشجو در طول ترم است. در دانشگاه پیام‌نور نیز همانند سایر دانشگاه‌ها، شهریه ثابت و متغیر در هر سال تحصیلی با مصوبه هیئت امنای دانشگاه پیام‌نور متناسب با اوضاع مالی کشور در آن سال تعیین می‌شود.

رییس دانشگاه پیام‌نور استان مرکزی در پایان مجدداً به دانشجویان و خانواده‌های آنان اطمینان خاطر داد که مسئولان دانشگاه پیام‌نور با اعتقاد عمیق به لزوم تکریم مقام علم و دانشجو به صورت جدی در پی فراهم کردن شرایط مناسب برای تحصیل دانشجویان از هر جهت بخصوص با رفع نگرانی‌های مالی آنان بوده و از هیچگونه تلاشی برای رفع مشکلات و دغدغه‌های آنان و نیل به این هدف فروگذار نخواهند کرد.نظرات کاربران

صفحات نظرات :
  1. نویسنده دیدگاه : دانشجو - در تاریخ : 23 بهمن 1394

    یک فکری هم برای کم کاری کارکنان دانشگاه و اساتید بکنید.چرا اساتید در روزهای موظف کاری به بهانه های مختلف یا درکلاس حضور نمی یابند یا با تاخیر وتعجیل کلاس را خلاصه می کنند؟

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

30 تیر 1397 | کد خبر : 65121

اعلام زمان ثبت نام بدون کنکور پیام نور پذیرش مهرماه 97

اعلام زمان ثبت نام بدون کنکور پیام نور پذیرش مهرماه 97

پیام نورنا : زمان و چگونگی ثبت نام بدون آزمون کارشناسی دانشگاه پیام نور برای پذیرش مهرماه 97 اعلام شد. چه کسانی می توانند ثبت نام کنند؟

22 تیر 1397 | کد خبر : 65106

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات ترم تابستان 97 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات ترم تابستان 97 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات ترم تابستان سال تحصیلی 97-96 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

20 تیر 1397 | کد خبر : 65091

زمان تعطیلات تابستان 97 دانشگاه پیام نور / دانشگاه تعطیل شد

زمان تعطیلات تابستان 97 دانشگاه پیام نور / دانشگاه تعطیل شد

پیام نورنا : دانشگاه پیام نور از روز شنبه 23 تیرماه 1397 در تعطیلات تابستانه خواهند بود و تمام مراکز و واحدها تعطیل می باشند.

19 تیر 1397 | کد خبر : 65097

آغاز ثبت نام و انتخاب واحد ترم تابستان 97 پیام نور / نکات مهم انتخاب واحد

آغاز ثبت نام و انتخاب واحد ترم تابستان 97 پیام نور / نکات مهم انتخاب واحد

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد ترم تابستان 97 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان

19 تیر 1397 | کد خبر : 65093

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی ترم تابستان 97 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی ترم تابستان 97 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی ترم تابستان 97 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

16 تیر 1397 | کد خبر : 65052

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد ترم تابستان 97 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد ترم تابستان 97 پیام نور

پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد ترم تابستان 97 دانشگاه پیام نور از 16 تیرماه 97 آغاز شده است.

14 تیر 1397 | کد خبر : 65041

آغاز مهلت ثبت درخواست مهمان در ترم تابستان 97 پیام نور

آغاز مهلت ثبت درخواست مهمان در ترم تابستان 97 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان در ترم تابستان 97 دانشگاه پیام نور در سیستم دانشگاهی گلستان آغاز شد / نکات مهم در ثبت درخواست مهمان

9 تیر 1397 | کد خبر : 65036

دستورالعمل ثبت نام ترم تابستان 97 پیام نور / دروس قابل ارائه در ترم تابستان

دستورالعمل ثبت نام ترم تابستان 97 پیام نور / دروس قابل ارائه در ترم تابستان

پبام نورنا : دستور العمل ثبت نام ترم تابستان 97 پیام نور و همچنین حداکثر تعداد واحد قابل اخذ در ترم تابستان 97 اعلام شد.

1 تیر 1397 | کد خبر : 64813

زمان های ضروری ترم تابستان/

اصلاحیه تقویم آموزشی ترم تابستان 97 پیام نور / زمان انتخاب واحد و مهمان

اصلاحیه تقویم آموزشی ترم تابستان 97 پیام نور / زمان انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا : زمان ثبت نام و انتخاب واحد ترم تابستان سال 97 دانشگاه پیام نور تغییر کرد / زمان های ضروری ترم تابستان 97

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top