چاپ خبر

آمایش آموزش عالی، اساسی‌ترین برنامه‌ وزارت علوم در سال 95

پیام نورنا : وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آمایش آموزش عالی اساسی‌ترین برنامه‌ای است که پیش رو داریم و این طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و به زودی از سوی رئیس جمهور ابلاغ می شود .

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر فرهادی در نشست روسای کمیسیون‌های دائمی هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ضمن تسلیت ایام رحلت ملکوتی حضرت امام (ره) و گرامیداشت قیام 15 خرداد اظهار داشت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری «اقتصاد مقاومتی; اقدام و عمل» نام گرفته، اقتصاد باید مبتنی بر دانایی باشد و چشم و امید عمدتاً به دانشگاه‌هاست و باید در این راه کار و تلاش کرد و نقش دانشگاه‌های کشور را در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، صنعتی، تولیدی و فناوری پررنگ‌تر کرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه با سایر برنامه‌های توسعه متفاوت است افزود: آنچه به عنوان برنامه در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود برنامه‌های اجرایی پنج ساله نیست بلکه احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم مطرح است. خود برنامه را دولت تصویب کرده و اجرا می کند، ولی آنچه در مجلس شورای اسلامی قرار است مطرح شود بین 60-50 حکم است.

دکتر فرهادی خاطرنشان کرد: ماحصل تلاشی که از ابتدای دولت تدبیر و امید از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد، منجر به آن شد عناوین و چارچوب‌هایی که مدنظر آموزش عالی در حوزه‌های آموزش، پژوهش، فناوری و فرهنگ بود در برنامه ششم توسعه دیده شود.

وی با اشاره به اینکه آمایش آموزش عالی اساسی‌ترین برنامه‌ای است که پیش رو داریم عنوان کرد: طرح آمایش آموزش عالی نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و به زودی از سوی رئیس جمهور ابلاغ می‌شود .

وزیر علوم درخصوص سطح‌بندی دانشگاه ها اظهار داشت: سطح‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیز مد نظر است و به زودی در راستای آمایش آموزش عالی اعلام می شود.

وی با اشاره به ساماندهی مراکز آموزش عالی تازه تأسیس عنوان کرد: مأموریت گرا کردن دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی با تأکید بر بهره‌مندی از ظرفیت‌های محلی، منطقه‌ای، ملی و فرا ملی و بین‌المللی کردن دانشگاه ها مدنظر است.

دکتر فرهادی گفت: کار دیگری که در این دولت انجام شده این است که دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برنامه راهبردی و عملیاتی خود را تدوین کنند که تعدادی از دانشگاه‌ها، برنامه خود را در هیئت امنا تصویب کرده‌اند و ادامه آن در سال 95 در دست هیئت‌های امنا است.

وی با بیان اینکه در حوزه آموزش، بازنگری دوره‌های آموزشی موجود و به روز کردن آنها مورد تأکید بوده است افزود: در سال گذشته مقرر شد 600 رشته بازنگری شود که بخش عمده آن انجام شده و تعدادی از آن باقی مانده است البته در رشته های علوم انسانی یک مقدار کار سخت‌تر است چون چند شورا در این خصوص باید نظر بدهند. تقویت امور عملی و مهارت آموزی و کارآفرینی بیشتر در برنامه‌ها از موارد دیگر برنامه‌های سال 95 وزارت در حوزه آموزش است. توسعه کارهای عملی، شامل برنامه های کارورزی به خصوص در رشته های فنی مهندسی، کشاورزی و حتی علوم انسانی مدنظر است که باید لحاظ شود.

وزیر علوم تصریح کرد: راه اندازی رشته‌های جدید بخصوص بین رشته‌ای مد نظر قرار دارد و توسعه رشته‌ها باید منطبق بر اولویت‌ها و نیازهای ملی و منطقه‌ای باشد.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی، توسعه و تقویت بخش آموزش عالی غیردولتی بخصوص دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی و غیردولتی نیز مورد توجه است، اظهار داشت: این امر باید مبتنی بر رعایت استانداردهای آموزش عالی باشد و بر روی آنها اعمال نظارت شود.

دکتر فرهادی درخصوص جهت‌دهی فعالیت‌های حوزه پژوهش و فناوری گفت: در این حوزه باید تحقیقات دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی جهت‌دار باشد.

وی تشکیل شوراهای پژوهشی استانی با مدیریت استاندار و توسعه و تقویت پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد دانشگاهی، تأسیس شرکت‌های دانش بنیان و تجاری کردن محصولات، هم‌افزایی بین برنامه‌های دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی با پارک‌های علم و فناوری و صنعت را از دیگر برنامه‌هایی دانست که در حوزه پژوهش و فناوری دنبال می‌شود.

وزیر علوم درخصوص فعالیت‌های حوزه بین‌المللی اظهار داشت: در این حوزه فعالیت‌ها بخصوص پس از برجام به صورت جهش‌گونه‌ای شتاب گرفته است و در این راستا توسعه ارتباط ضابطه‌مند و فعال دانشگاهی کشور، هم با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی خارج از کشور و هم با متخصصان خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور مورد نظر است.

وی بر افزایش پذیرش دانشجویان غیرایرانی تأکید کرد و گفت: این امر بخصوص برای دانشگاه‌های سطح یک مدنظر است و استادان و متخصصان ما باید حضور بیشتری در صحنه بین‌المللی داشته باشند.

دکتر فرهادی درخصوص سیاست‌های حوزه مالی و پشتیبانی خاطرنشان کرد: مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها باید در سال 95 برنامه جامع نیروی انسانی خود را در چارچوب برنامه راهبردی موسسه خود تهیه کنند.

وی با بیان این که تنوع بخشی منابع مالی موسسات از برنامه هایی است که باید در حوزه مالی و پشتیبانی دنبال شود اظهار داشت: خوشبختانه تا به حال بیش از 50 بنیاد حامی علم و فناوری در دانشگاه‌ها شکل گرفته است و بنیاد ملی حامیان علم و فناوری و آموزش عالی در سطح ملی در سال گذشته مصوب شده و تا به حال خیرین، اقدامات ارزنده‌ای در ابعاد مختلف در دانشگاه ها داشته‌اند.

وزیر علوم، توسعه تحقیقات کاربردی، ارائه خدمات تخصصی و استفاده از ظرفیت‌هایی که برای تأمین منابع در اختیار دارند (که بخشی از آن در زمینه آموزشی، پذیرش دانشجو از خارج، تاسیس شرکت‌های دانش بنیان و امثال آن) را از دیگر راه‌های تأمین منابع برشمرد.

وی با بیان اینکه باید از امکانات موجود استفاده بهینه کرد گفت: توسعه فیزیکی و تشکیلاتی را باید تا جایی که مقدور است مگر در مواقع ضروی، محدود کنیم.

دکتر فرهادی درخصوص فعالیت‌های حوزه دانشجویی و فرهنگی اظهار داشت: در این حوزه توسعه و تقویت نهادها و تشکل‌های دانشجویی اعم از انجمن‌های علمی، شوراهای صنفی، تشکل های مذهبی و سیاسی دنبال می‌شود .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی همچنین فراهم کردن بستر مناسب برای مشارکت بیشتر نهادهای دانشجویی در فعالیت‌های فرهنگی، فوق برنامه‌ای و مذهبی را از دیگر فعالیت‌های حوزه دانشجویی و فرهنگی عنوان کرد.

وزیر علوم در خاتمه با بیان اینکه توسعه فضاهای خوابگاهی و بهینه و بازسازی کردن این فضاها مدنظر است گفت: ظرفیت خوابگاهی ما هنوز کم است و قانوناً هم دولت دیگر کمکی در این خصوص‌ نمی‌کند و باید از روش های دیگر برای افزایش فضای خوابگاهی استفاده کنیم، چرا که هم اکنون حدود 75 هزار خوابگاه مجردی و 25 هزار خوابگاه متاهلی کم داریم.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

24 آبان 1396 | کد خبر : 59922

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور:

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

پیام نورنا : طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در شورای آموزشی دانشگاه تصویب شد / کاهش تعداد صفحات منابع درسی به ازای هر واحد

24 آبان 1396 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

10 آبان 1396 | کد خبر : 59571

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : تاریخ امتحانات پایان ترم در نیمسال اول سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

29 مهر 1396 | کد خبر : 59439

چگونگی ثبت نام + شرایط ثبت نام/

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

پیام نورنا : ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی سال 9 دانشگاه پیام نور آغاز شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

8 مهر 1396 | کد خبر : 58070

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

16 شهریور 1396 | کد خبر : 58401

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور از 16 شهریور ماه 96 آغاز شده است.

13 شهریور 1396 | کد خبر : 58320

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

12 تیر 1396 | کد خبر : 56403

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-1396 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» ثبت شرکت
» ثبت شرکت
» ثبت برند
» ثبت طرح صنعتی
» نشر استخدام مرجع سوالات استخدامي
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» بانک کتاب
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top