چاپ خبر
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خبرداد:

تعریف پودمان های جدید در دانشگاه علمی کاربردی/ کیفی سازی دوره ها

پیام نورنا : سرپرست دانشگاه علمی کاربردی گفت: اولویت این دانشگاه تدوین پودمان های جدید متناسب با مهارت های مورد نیاز جامعه است چراکه از این طریق فارغ التحصیلان دانشگاه می توانند وارد بازار کار شوند.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – محمد حسین امید در نشست صمیمانه با رؤسای مراکز علمی کاربردی استان سمنان گفت: سیر نزولی متقاضیان ورود به آموزش عالی کشور شیب تند دارد و طبق برآوردهای انجام شده این روند نزولی تا انتهای برنامه هفتم توسعه ادامه دارد.

وی افزود: با سیاست‌های جدید جمعیتی، تقاضای آموزش عالی از حدود ۱۰ سال دیگر یعنی پایان برنامه هفتم مجددا افزایش می یابد و آموزش عالی کشور در یک دوره ۱۰ ساله با نرخ منفی تقاضا برای آموزش عالی مواجه است.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: در این سیر نزولی تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه جامع علمی کاربردی ممکن است کاهش یابد چرا که در کشور ما هنوز فرهنگ کار و مهارت آفرینی به فرهنگی عمومی تبدیل نشده است.

امید با بیان اینکه ظرفیت موجود مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی بیشتر از متقاضیان ورود به این دانشگاه است، گفت: اگر آسیب شناسی کلی صورت گیرد در زمانیکه نیاز و تقاضا برای آموزش عالی زیاد بوده برخی سیاست های کمیت گرایانه در دولت های قبل باعث شد تا ظرفیت سازی بدون مطالعه آینده و بدون پیش‌بینی نیاز آینده به شدت افزایش یابد به نحوی که به طور میانگین برای هر متقاضی تحصیلات عالی دو صندلی وجود دارد این در حالی است که زمانی تنها ۱۰ درصد شانس قبولی در آموزش عالی وجود داشت.

وی عنوان کرد: مشکل خالی ماندن ظرفیت ها برای تمامی دانشگاه ها مانند دانشگاه آزاد، پیام نور، علمی کاربردی و موسسات غیرانتفاعی وجود دارد و باید برای این دوره برنامه ریزی متناسب با شرایط کشور صورت گیرد تا از ظرفیتهای ایجاد شده به نحو مناسبی استفاده گردد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: کمیت گرایی آموزش عالی زمانی دامن این دانشگاه را نیز گرفت و باعث شد که این دانشگاه نیز در اغلب استان ها به ویژه در استان تهران به سمت پذیرش بیش از نیاز بازار کار حرکت کند.

امید خاطرنشان کرد: این درحالی است که دانشگاه جامع علمی کاربردی یک دانشگاه مهارتی و فناوری محور است و باید متناسب با نیازهای شغلی افراد و جامعه عمل کند. بنابراین ورود کمیت گرایی موجب شد تا دانشگاه از راه اصلی خود خارج شود و به سمت رشته های شبه نظری و کم هزینه و بدون باز کار واقعی سوق یابد.

وی تاکید کرد: توجه به کمیت موجب شد تا زمانی تعداد دانشجویان این دانشگاه به نزدیک یک  میلیون نفر نیز برسد و عدم توجه به مهارت محوری در تربیت این دانشجویان موجب شد تا اعتبار دانشگاه زیر سوال برود و در برخی استخدام ها برای دانشجویان این دانشگاه مشکلاتی ایجاد شود.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه این دانشگاه باید به ماموریت اصلی خود باز گردد گفت: این دانشگاه بستر خوبی برای ایجاد دانشگاه نسل سوم را دارد چرا که می تواند همگام با نیاز جامعه و بازار کار حرکت کند.

امید خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه برای توسعه و گسترش دانشگاه های نظری محدودیت ایجاد شده اما در این برنامه برای دوره های علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای و رشته های مهارتی توسعه پیش بینی شده است.

وی گفت: برای توسعه فعالیت های این دانشگاه باید تلاش کنیم و روند تصویب رشته ها و پودمان های جدید را سریعتر کنیم.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: اولویت ما در این دانشگاه ایجاد تک پودمان ها و دوره های بازآموزی است که این روند با کمک واحدهای استانی محقق خواهد شد.

امید افزود: درحال برنامه ریزی هستیم تا با راه اندازی کمیته هایی، بخشی از فعالیتهای مربوط به برنامه ریزی درسی در استان ها انجام و این برنامه ها در ستاد مرکزی دانشگاه تایید شود تا از این طریق روند تدوین رشته ها تسریع شود.

وی اظهار داشت: باتوجه به فراوانی دوره های و رشته های نظری در دیگر دانشگاه های کشور، اولویت دانشگاه جامع علمی کاربردی به هیچ وجه توسعه رشته های بدون بازار کار و غیر مهارتی نیست.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: هدف ما این است افرادی که برای تحصیل وارد این دانشگاه می شوند به واسطه مهارتی که آموخته اند به سرعت وارد بازار کار شوند و حتی برای دیگران نیز زمینه اشتغال را فراهم کنند.

امید با بیان اینکه مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی باید ظرفیت های استان خود را شناسایی و احصا کنند، گفت: مراکز علمی کاربردی در نقاط مختلف کشور که توانایی پذیرش دانشجوی خارجی را دارند باید برای توسعه این امر برنامه ریزی و سرمایه گذاری کنند.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

24 آبان 1396 | کد خبر : 59922

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور:

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

پیام نورنا : طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در شورای آموزشی دانشگاه تصویب شد / کاهش تعداد صفحات منابع درسی به ازای هر واحد

24 آبان 1396 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

10 آبان 1396 | کد خبر : 59571

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : تاریخ امتحانات پایان ترم در نیمسال اول سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

29 مهر 1396 | کد خبر : 59439

چگونگی ثبت نام + شرایط ثبت نام/

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

پیام نورنا : ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی سال 9 دانشگاه پیام نور آغاز شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

8 مهر 1396 | کد خبر : 58070

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

16 شهریور 1396 | کد خبر : 58401

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور از 16 شهریور ماه 96 آغاز شده است.

13 شهریور 1396 | کد خبر : 58320

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

12 تیر 1396 | کد خبر : 56403

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-1396 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» ثبت شرکت
» ثبت شرکت
» ثبت برند
» ثبت طرح صنعتی
» نشر استخدام مرجع سوالات استخدامي
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» بانک کتاب
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top