چاپ خبر
معاون سازمان مدیریت خبر داد؛

کسری بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی برطرف می‌شود

پیام نورنا : معاون اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از دیده شدن 2 هزار میلیارد تومان اعتبار برای آموزش خبر داد و گفت: با این بودجه قصد داریم کسری دانشگاه های علوم پزشکی را برطرف کنیم.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – سعید نمکی در نشست معاونان آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی در محل دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: امیدواریم امسال کسری بودجه دانشگاهه های علوم پزشکی جبران شود و با تدبیری که دیده شده بودجه ۹۶ را به گونه ای تدوین می کنیم که دانشگاه های علوم پزشکی کسری نداشته باشند.

معاون اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: آموزش پایه توسعه پایدار است . بزرگترین چالش نظام سلامت و نظام آموزشی این است که به شدت به ابزار وابستگی پیدا کردیم و به این ترتیب آموزش های سرپایی از دست می رود.

وی یادآور شد: پزشک ما به گونه ای تربیت می شود که اگر سی تی اسکن و آزمایشگاه را از او بگیرند طبابت ما تعطیل می شود . دیدگاه وابستگی ما به ابزار یک چالش است که درمان های ما را گران می کند.

نمکی گفت: روزی بود که با ۵ دلار کل واکسیناسیون را برای ۵ بیماری واگیر انجام می شد اما اکنون هزینه شیمی درمانی یک فرد معادل واکسیناسیون یک شهرک است .

وی افزود: بار بیماریهای امروز به دلیل ندیدن های دیروز در نظام آموزشی کشور است. اگر امروز نظام آموزشی ما برای چالش ها آماده نشود مشکلات زیادی برای آینده خواهیم داشت. اگر بتوانیم نیروی خوب را با هزینه کم آموزش دهیم بار سنگینی از آینده برخواهیم داشت.

معاون اجتماعی سازمان مدیریت اضافه کرد: محتوای آموزشی ما باید دگرگون شود و با نیازهای نظام سلامت همگونی داشته باشد. یک استان و یک شهر و یک روستا هم حتی در کشور یک الگوی یکسان ندارد و قطعا باید بر اساس آمایش سرزمین و الگوی اقلیمی نیروهای خود را تربیت کنیم.

وی تاکید کرد: باید همین بودجه اندکی که برای آموزش داریم را بر اساس آمایش سرزمین هزینه کنیم.

نمکی با انتقاد از وضعیتی که دانشگاه امروز با آن مواجه است گفت: متاسفانه دانشگاه امروز ما خلق سرمایه نمی کند این به دلیل وابستگی به بودجه های دولتی است. پس از انقلاب ۲۰ تا ۲۵ برابر دانشجو گرفته ایم اما این تعداد دانشجو نتوانسته درآمد سرانه کشور را افزایش دهد و این غم انگیز است.

وی خاطرنشان کرد: یکسری اتفاقات در سال های پیش افتاد که آموزش نه تنها مغفول و مظلوم شد بلکه در این سال ها له شد. یک خطای استراتژیک تاریخی کردیم و آن درگیر شدن آموزش در درمان بود.

معاون اجتماعی سازمان مدیریت افزود: اکنون هم نسخه ای که برای آن می پیچند این است که آموزش پزشکی به وزارت علوم برود که این هم بسیار غلط است بلکه باید به فکر احیای یک متولی دیگری برای این حوزه و به فکر احیای ساختار آموزش پزشکی باشیم.

وی یادآور شد: به هر حال سازمان برنامه بودجه ۱۰ سال تعطیل بوده و استانداران در هیات امناها حضور پیدا کردند و همین موجب شد که برخی تصمیماتی بگیرند که بار مالی داشته است. بعد از ابلاغ بودجه ۹۵ هیات امناها باری حدود ۴۶۰ میلیارد تومان به هزینه ها اضافه کردند بودند .

نمکی با تاکید بر اینکه سازمان مدیریت همزمان باید بودجه های بخش های امنیتی و دفاعی و صندوق های بازنشستگی را هم تامین می کرد که این میزان بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان بود، گفت: ما نمی توانیم به مقوله امنیت بی توجه باشیم و اینکه امروز در امنیت هستیم مدیون این جانفشانی ها است.

وی با اشاره به بودجه طرح تحول سلامت گفت: ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت دیده بودیم که از این میان قرار بود ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها این مبلغ را تامین کند اما از محل هدفمندی یارانه ها تنها ۳۰۰ میلیارد تومان به این طرح اختصاص داده شد.

معاون اجتماعی سازمان مدیریت تاکید کرد: دانشگاه ها امسال با قحطی مواجه شدند اما سعی داریم کسری و کمبودها را رفع کنیم که برای سال آینده مشکلات را کاهش دهیم.

وی با اشاره به انتقادات دانشگاههای علوم پزشکی در زمینه کمبودهای اعتباری در زمینه حقوق و مزایا اعضای هیات علمی و کارکنان گفت: در مورد حقوق و مزایا تمام کسری ها را درآوردیم و امسال در بهترین شرایط ۶۸ درصد مطالبات دولت وصول شده است.

نمکی افزود: به هر حال به دلیل ۸ سال مدیریت قبلی که در کشور بود ما هنوز داریم بدهی های نفت ۱۳۰ دلاری را می پردازیم. امدیواریم در سه ماهه آخر سال پول نفت بیاید و این زخم مرهم شود و با توجه به اتفاقاتی که برای برجام رخ داد امیدواریم گشایشی صورت گیرد.

وی با اشاره به تشکیلات و چارت های دانشگاه ها گفت: درمورد تشکیلات و ساختاری معتقدم که تمامی تشکیلات و چارت دانشگاه ها به همراه کل ساختار وزارت بهداشت باید بازنگری شود.

معاون اجتماعی سازمان مدیریت اضافه کرد: توانمندی های جدید آموزش پزشکی باید دیده شود. وقتی در یک روستا در گذشته افراد بی سواد بودند اما اکنون در همان روستا دختران فوق لیسانس داریم نمی توانیم از بهورز ۶ کلاس سواد در آن روستا برای بهداشت آنجا استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه سرانه آموزش به شدت پایین است، گفت: متاسفانه تعداد زیادی دانشجوی تحصیلات تکمیلی گرفته ایم ولی برای این دانشجویان اعتبار آموزشی و تجیهزات وجود ندارد که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

نمکی با اشاره به اینکه برخی از دانشگاه های علوم پزشکی اعلام می کنند که دانشگاه های وزارت علوم مشکلات علوم پزشکی را ندارند، گفت: به این دلیل است که وزارت علوم چاه ویل درمان را ندارد.

وی با انتقاد از توسعه بی رویه آموزش در برخی نقاط کشور گفت: ما می خواستیم روستایی را از بن بست دربیاوریم اما کل کشور را به بن بست کشانده ایم و به دلیل اینکه آمده ایم بدون آمایش سرزمین کار کرده ایم.

معاون اجتماعی سازمان مدیریت با تاکید بر اینکه یک بسته ای برای کاهش هزینه ها تدوین شده است گفت: در این بسته برای کاهش هزینه راهنماهای بالینی، ایجاد ۶۰۰ کیلینک ویژه و بحث پزشک خانواده و به طور کلی طرح تحول سلامت طرح هایی دیده شده است.

وی با بیان اینکه برجام ما را از مخمصه تاریخی درآورد برخی آن را به عنوان خیانت ملی مطرح می کنند، گفت: با یک تدبیری داریم این گره کسری بودجه را باز می کنیم.Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

22 مهر 1397 | کد خبر : 65464

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

پیام نورنا: ثبت نام بدون کنکور پیام نور پذیرش مهرماه 97 برای رشته های تکمیل ظرفیت از امروز یکشنبه به صورت حضوری در دانشگاه پیام نور آغاز شد.

15 مهر 1397 | کد خبر : 65330

توضیحات کامل نحوه و چگونگی ثبت نام

برای دومین بار مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ورودی مهر 97 پیام نور تمدید شد

برای دومین بار مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ورودی مهر 97 پیام نور تمدید شد

پیام نورنا: مهلت ثبت نام کلیه پدیرفته شدگان کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در نیمسال اول سال تحصیلی 98-97 برای دومین بار تمدید شد. ثبت نام اولیه به صورت غیر حضوری است.

14 مهر 1397 | کد خبر : 65380

امکان انتخاب واحد برای سایر دانشجویان/

آغاز مهلت حذف و اضافه نیمسال اول 98-97 پیام نور / نکات مهم حذف و اضافه

آغاز مهلت حذف و اضافه نیمسال اول 98-97 پیام نور / نکات مهم حذف و اضافه

پیام نورنا :حذف و اضافه نیمسال اول 98-97 دانشگاه پیام نور از امروز 14 مهر ماه 1397 امکان پذیر می باشد / نکات مهم در حذف و اضافه

3 مهر 1397 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

28 شهریور 1397 | کد خبر : 65299

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

15 شهریور 1397 | کد خبر : 65239

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور از 15 شهریورماه 97 آغاز شده است.

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65187

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-1397 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65192

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» پرسش مهر
» طرح جابر
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top