چاپ خبر
معاون فرهنگی‌ و دانشجویی وزارت بهداشت:

تدوین نقشه راه پژوهش طب و سلامت/ ایجاد سامانه کانون‌های دانشجویی

پیام نورنا : معاون فرهنگی‌ و دانشجویی وزارت بهداشت با تأکید بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی قرآن‌پژوهی برای دانشجویان، استادان و کارکنان، از تدوین «نقشه راه پژوهش‌های طب و سلامت» خبر داد.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – دکتر محمدرضا فراهانی، در نشست مجمع کانون‌های قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور، با بیان اهمیت و جایگاه معارف قرآنی در پیشبرد اهداف کشورمان، گفت: جایگاه کنونی قرآن کریم در کشور تا اندازه زیادی مرهون درایت و آینده‌پژوهی رهبر معظم انقلاب اسلامی از ۵۰ سال پیش تاکنون است. 

وی افزود: این اقدامات نقش به سزایی در توسعه و ترویج معارف قرآنی داشته است؛ جبهه‌گیری خام و نسنجیده اخیر دشمنان اسلام و رسانه‌های آنها، به دلیل شناخت آنان از جایگاه و اهمیت قرآن در کشور و پشتیبانی‌های رهبری از این فضاست.

راه‌اندازی سامانه جامع کانون‌های فرهنگی دانشگاه های علوم‌پزشکی

فراهانی با تأکید بر اینکه کانون‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها، باید گزارشی از حجم عملیات یک سال گذشته خود در اختیار داشته باشند تا بتوان بر مبنای آن به آسیب‌شناسی و برنامه‌ریزی فعالیت‌های قرآنی پرداخت، گفت: RFP سامانه جامع گزارش‌گیری و ثبت اطلاعات کانون‌ها و تشکل‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی نهایی شده است و طراحی این سامانه در مرحله اعلام مناقصه و اجرا قرار دارد. 

وی یادآور شد: با راه‌اندازی این سامانه، ضمن گزارش‌گیری از فعالیت‌های انجام شده و در دست اقدام کانون‌ها می‌‎توانیم برای دانشجویان و کانون‌های فعال، امتیازات خوبی در نظر بگیریم؛ این سامانه در چندماه آینده عملیاتی می شود و مسئولان کانون‌ها باید تا آن زمان اطلاعات مربوط به فعالیت کانون‌هایشان را گردآوری و دسته‌بندی کنند.

نقشه راه پژوهش‌های میان‌رشته‌ای طب و قرآن تدوین می‌شود

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه با تاکید بر لزوم برگزاری کارگاه‌های قرآن‌پژوهی، گفت: متأسفانه در این زمینه و به خصوص در موضوعات مربوط به طب و قرآن، کار چندانی صورت نگرفته و یا اگر اقدامی شده است درخور شان و جایگاه قرآن نبوده است.

وی افزود: برگزاری کارگاه‌های روش‌شناسی و قرآن‌پژوهی باید از اولویت‌های این حوزه در دانشگاه‌ها باشد و از مواردی است که به صورت جدی از کانون‌ها می‌خواهیم به آن ورود کنند.

فراهانی خاطرنشان کرد: تاکنون نقشه راهی در خصوص پژوهش‌های مرتبط با حوزه طب و قرآن نداشته‌ایم که این موضوع به عنوان یکی از اولویت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دستور کار قرار گرفته است و در حال بررسی و تدوین این نقشه راه هستیم.

وی با بیان این که پژوهش‌های میان رشته‌ای مرتبط با قرآن کریم در بسیاری رشته‌ها از پیشینه خوبی برخوردار است، گفت: این پژوهش‌ها در زمینه طب بیشتر تأسیسی است و در بسیاری از موضوعات مرتبط با این حوزه مطالعه و تحقیقات چندانی صورت نگرفته است که نشان از اهمیت دو چندان ورود صحیح و درست به این حوزه دارد.

معاون وزیر بهداشت گفت: پژوهش‌های میان‌رشته‌ای در زمینه‌های گوناگون از جمله طب و قرآن همکاری و همراهی گروهی عالمان دینی با متخصصان حوزه طب را می‌طلبد، از سویی نباید مانع ورود دیگر علاقمندان به این فضا شویم؛ در هر دو حال تنظیم نقشه راه یاد شده کمک شایانی به کیفی‌تر شدن مطالعات این حوزه می‌کند.

پیگیری طرح آموزش جامع قرآن کریم در وزارت بهداشت

وی به دبیران کانون های قرآن و عترت دانشگاهها اطمینان داد با وجود محدودیت‌های مالی در حوزه فرهنگی کشور، برای فعالیت‌های قرآنی دغدغه مالی نداشته باشند؛ منوط به اینکه طرحی مدون، پویا و موثر در این حوزه ارائه کنند تا به توسعه و ترویج فعالیت قرآنی در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، جامعه و جذب حداکثری دانشجویان بیانجامد.

فراهانی با ابراز گلایه از فقدان طرحی استاندارد در زمینه آموزش قرآن کریم، گفت: یکی از برنامه‌هایی این معاونت در این زمینه، آماده کردن طرح آموزش جامع قرآن کریم است که تصمیم داریم از مهرماه سال آینده آن را اجرایی کنیم و اطلاعات بیشتر در این خصوص به زودی اعلام می‌شود.

وی با استقبال از پیشنهاد دانشجویان حاضر در نشست مبنی بر طراحی سامانه قرآن‌پژوهی برای هدایت و راهنمایی دانشجویان و استادان به سوی آموزش و پژوهش‌ قرآنی، گفت: این ایده را پیگیری و به نتیجه می‌رسانیم؛ ضمن آنکه در نظر گرفتن امتیاز برای فعالان قرآنی دانشگاه‌ها از دیگر مواردی است که در دستور کار قرار داده‌ایم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت جذب حداکثری دانشگاهیان به ویژه دانشجویان در فعالیت‌های قرآنی، به لزوم ورود اعضای کانون‌های قرآن و عترت به این حوزه اشاره کرد. 

وی گفت: اولین مرحله جهت جذب حداکثری تقویت بنیه اعتقادی خود است، ابتدا خودسازی کنید و در مرحله بعد دانشجویان تازه وارد به دانشگاه‌ها را مورد توجه قرار دهید و با حمایت از آنان، زمینه‌ساز ورود آنان به محیط‌ها و فعالیت‌های قرآنی شوید.

فراهانی افزود: در ادامه نیز از دانشجویانی که اعتقادات محکمی در این زمینه ندارند، دعوت کنید تا فارغ از شرایط ظاهری در فعالیت‌های دینی و مذهبی حضور پیدا کنند؛ ضمن آنکه دانشجویان قرآنی همواره باید توجه ویژه‌ای به تقویت بنیان‌های اعتقادی و فکری خود داشته باشند و این مهم را در اولویت قرار دهند.

فضاسازی قرآنی در فضاهای دانشگاهی و بیمارستانی

وی گفت: در زمینه فضاسازی قرآنی نیز اقدامات مناسبی در حال انجام است که فضاهای دانشگاهی و بیمارستانی هدف این برنامه‌ها است و به زودی از طرح‌های در نظر گرفته شده در این زمینه رونمایی می‌شود؛ همچنین در این زمینه به دنبال تبدیل و انتقال پیام‌های قرآنی از طریق ابزارهای هنری و قالب‌های رسانه‌ای نظیر انیمیشن و … هستیم.

معاون وزیر بهداشت، اقدام مناسب دیگر در این زمینه را فراهم کردن زمینه راه‌اندازی انجمن فعالان قرآنی عنوان کرد و گفت: این انجمن می‌تواند همکاری‌های بسیار خوبی را میان استادان، دانشجویان و کارکنان قرآنی در حوزه‌های مختلف شکل دهد.

وی از دانشجویان خواست تا از ظرفیت‌های یکدیگر برای توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی بهره ببرند و به این منظور فعالیت‌های بین کانونی را مدنظر داشته باشند و ضمن نوآوری از برخی موازی کاری‌های زائد بپرهیزند.

نشست دبیران کانون‌های قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی به میزبانی وزارت بهداشت برگزار شد و دانشجویان به موضوعاتی از جمله به ضرورت جذب حداکثری دانشگاهیان به ویژه دانشجویان به فعالیت‌های قرآنی، تحکیم رابطه اعضای هیات‌عملی با جامعه قرآنی، راه‌اندازی سامانه قرآن‌پژوهی، در نظر گرفتن امتیاز ویژه برای فعالان قرآنی، عضویت فعالان قرآنی در بنیاد نخبگان، جذب کارشناسان قرآنی و توسعه مراکز قرآنی دانشگاه‌ها، اشاره شد.نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند
خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

26 دی 1396 | کد خبر : 61171

کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 97-96 پیام نور

تمدید مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : تاریخ آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه

25 دی 1396 | کد خبر : 61347

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 97-96 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 97-96 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 97-96 دانشگاه پیام نور از 1 بهمن ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 97-96

4 دی 1396 | کد خبر : 60840

آغاز مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 97-96 پیام نور

آغاز مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 97-96 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 97-96 آغاز شد.

11 آذر 1396 | کد خبر : 59439

چگونگی ثبت نام + شرایط ثبت نام/

تمدید مهلت ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

تمدید مهلت ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

پیام نورنا : ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی سال 9 دانشگاه پیام نور تمدید شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

6 آذر 1396 | کد خبر : 60220

افزایش نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در نیمسال جاری / نحوه محاسبه نمرات

افزایش نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در نیمسال جاری / نحوه محاسبه نمرات

پیام نورنا : طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در نیمسال جاری اجرا خواهد شد/ نحوه محاسبه نمرات میان ترم و پایان ترم دانشگاه پیام نور

8 مهر 1396 | کد خبر : 58070

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نشر استخدام مرجع سوالات استخدامي
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top