چاپ خبر
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مجازی خبر داد؛

آیین نامه آموزش مجازی تدوین می‌شود/ طراحی سیستم‌ موکس ملی در آموزش پزشکی

پیام نورنا : سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مجازی از طراحی اساسنامه آموزش مجازی در علوم پزشکی خبر داد و گفت: این سیستم در مراحل نهایی طراحی قرار دارد. بر اساس این آیین‌نامه هر گروه یا رشته آموزشی که علاقه‌مند باشند، می‌توانند از آموزش مجازی استفاده کنند.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر سیدناصر استاد، با اعلام این مطلب با اشاره به تصمیم وزارت بهداشت برای توسعه آموزش مجازی، افزود: دانشگاه علوم پزشکی مجازی با این هدف تشکیل شد که سایر دانشگاه‌ها با کمک آن بتوانند زیرساخت‌های لازم برای استفاده از فضای دیجیتال را برای خود فراهم کنند. ضمن اینکه یکسری اهداف خاص با راه‌اندازی این دانشگاه پیگیری می‌شود؛ اما مساله این است که بتوانیم در کنار آموزش تئوری برخی رشته‌ها، از آموزش مجازی آن نیز بهره ببریم.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر ذهن همه دانشجویان و دانشگاهیان به این سمت متمایل شده که در آموزش‌های خود به جای فضای سنتی از فضای دیجیتال استفاده کنند. ضمن اینکه راه‌اندازی آموزش مجازی می‌تواند به عدالت اجتماعی کمک کند؛ چراکه در برخی از پروژه‌ها مثل پزشکی خانواده و رشته‌های مشابه امکان اینکه دانشجویان بتوانند در جایی مشخص مستقر باشند، وجود نداشت. بنابراین در آموزش‌های مجازی مساله مسافت وجود ندارد.

به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مجازی، در دنیای امروز به دلیل اینکه توسعه فضای فیزیکی همانند سابق امکان‌پذیر نیست، دانشگاه‌های معتبر دنیا به فضای مجازی روی آوردند و این فضا امکان این را به وجود می‌آورد که از امکانات جدید مولتی مدیا برای آموزش استفاده کنند و می‌توانیم استانداردهای بهتری را برای آموزش در نظر بگیریم که این استانداردها در کلاس کوچک چند ساعته فراهم نیست. به همین دلیل ما عملا دانشگاه مجازی را در وزارت بهداشت تشکیل دادیم که بتواند به مجموعه دانشگاه‌های کشور در توسعه آموزش کمک کند.

دکتر استاد خاطرنشان کرد: هدف دیگر از راه‌اندازی دانشگاه مجازی این است که بتوان امکاناتی را فراهم کرد که بر اساس آن آموزش‌های مجازی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور توسعه یابد. اینکه هر دانشگاهی به تنهایی نرم‌افزار و سخت‌افزار این آموزش‌ها را تهیه کند، بسیار هزینه‌بر است. چراکه برای ایجاد یک سرور و نرم‌افزار مجازی‌سازی در هر دانشگاه باید حدود یک میلیارد تومان بودجه هزینه کرد و مثلا اگر ۲۰ دانشگاه بخواهند این کار را انجام دهند، باید ۲۰ میلیارد هزینه کنند؛ در صورتی‌که با ایجاد مرکز این امکانات و استفاده از شبکه اینترنت این هزینه یک بیستم خواهد بود. البته برخی از دانشگاه‌ها در گذشته سابقه دوره‌های آموزش مجازی را داشته‌اند؛ اما دانشگاه‌هایی که هنوز این آموزش‌ها را شروع نکرده‌اند می‌توانند از بستر فراهم شده استفاده کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مجازی با تاکید بر اینکه این دانشگاه ساختمان فیزیکی مجزایی خواهد داشت، گفت: قرار است ساختمان فیزیکی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مجازی قرار داده شود و در سالن‌های این ساختمان بتوانیم تولید محتوا داشته باشیم، اما نکته مهمتر عمدتا فراهم کردن زیرساخت‌های دانشگاه مجازی است و تلاش داریم نیروهای انسانی‌ را در زمینه آموزش مجازی تربیت کنیم تا بتوانیم در این زمینه به توسعه زیرساختهای آموزش مجازی در دانشگاه‌ها کمک کنیم.

دکتر استاد ادامه داد: محتوای علمی آموزش مجازی در دانشگاه‌ها توسط بوردها و اعضای هیات علمی حاضر در دانشگاه‌ها تولید می‌شود و این طور نیست که اطلاعات علمی را توسط افراد غیردانشگاهی تولید کنیم. چراکه هدف اصلی ما کمک به مجازی‌سازی آموزش در دانشگاه‌ها است. اما از ملزومات این کار توانمندسازی اساتید دانشگاه‌ها بعنوان e-teacher و آموزش نحوه استفاده از فضای مجازی است که خود یک علم محسوب می‌شود. نگرش بسیاری از افراد در مورد آموزش مجازی منحصر به ضبط فیلم و یا رپورت برخط است که در حقیقت اینطور نیست و آموزش مجازی بسیار فراتر از این موضوع‌هاست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: قسمتی از رشته‌های پزشکی این قابلیت را ندارند به طور تمام و کامل مجازی ارائه شوند؛ اما می‌تواند بخشی از آموزش تئوری آنها از این طریق صورت گیرد. اصولا محل اجرای این آموزش‌های مجازی همان دانشگاه‌هایی هستند که در حال حاضر این آموزش‌ها را ارائه می‌دهند. با راه‌اندازی دانشگاه علوم پزشکی مجازی فقط روند مجازی‌سازی آموزش تقویت می‌شود. ضمن اینکه اساتید این حوزه نیز آموزش می‌بینند و محتواهای الکترونیکی در این دانشگاه تدوین خواهد شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مجازی با تاکید بر اینکه آموزش مجازی در علوم پزشکی آیین‌نامه مشخصی ندارد، گفت: ما اخیراً اساسنامه‌ای را تهیه و به شورای گسترش وزارت بهداشت ارسال کردیم که در صورت تصویب تحت عنوان این اساسنامه، هر گروه یا رشته آموزشی که علاقه‌مند باشند می‌توانند از آموزش مجازی استفاده کنند. در حال حاضر این آیین‌نامه در مرحله تصویب قرار دارد و نهایی شدن آن چند ماهی طول خواهد کشید.

دکتر استاد یادآور شد: بر اساس مدل‌های مجازی‌سازی آموزش علوم پزشکی، دانشجویان می‌توانند مباحث کلاسی دروس خود را که در آن حضور نداشتند (چهار جلسه حق غیبت)، به شیوه الکترونیکی آموزش ببینند. وی در ادامه اظهار کرد: یکی از برنامه‌ها در زمینه مجازی‌کردن آموزش علوم پزشکی این است که لاک‌بوک دانشجویان پزشکی دیجیتال شود و بر این اساس دانشجویان بتوانند به صورت اینترنتی بیمار ببینند. ایجاد راند مجازی و تبادل اطلاعات بین آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی و پاراکلینیک همراه با برگزاری گزارش‌های صبحگاهی مشترک دانشجویان انترن و رزیدنت بیمارستان‌ها با مراکز بیمارستانی مشهور و معتبر داخلی و خارجی از اهداف دیگر این دانشگاه است. همچنین در آموزش ضمن خدمت مدیران حوزه‌های بهداشتی وارد خواهیم شد و این برنامه‌ها در آینده نزدیک عملیاتی می‌شود.

دکتر استاد با اشاره به اتصال ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی به فضای آموزشی مجازی دانشگاه گفت: در حال حاضر ۱۲ دانشگاه در حوزه مجازی فعال هستند و تا بهمن‌ماه امسال نیز ۲۰ تا ۲۵ دانشگاه به شبکه آموزش مجازی متصل خواهند شد. در واقع عملاً در فرآیند کوتاهی اکثریت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به شبکه آموزش مجازی متصل شدند. در واقع ۲۵ درصد دروس رشته‌های پزشکی می‌توانند به صورت مجازی ارائه شوند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مجازی در پایان از طراحی سیستم آموزشی موکس ملی در آموزش پزشکی خبر داد و گفت: بر اساس این طرح دروس و اطلاعات بسیاری را در عرصه رشته‌های مختلف پزشکی به صورت ماژول‌های آموزشی در این فضای دیجیتال قرار می‌دهیم؛ افرادی که تمایل داشته باشند می‌توانند به صورت رایگان از این اطلاعات استفاده کنند، اما اگر بخواهند گواهی یا مدرکی دریافت کنند باید در این دوره‌های آموزشی شرکت کرده و به صورت حضوری آزمون بدهند.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

24 آبان 1396 | کد خبر : 59922

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور:

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در دانشگاه پیام نور / کاهش تعداد صفحات منابع

پیام نورنا : طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در شورای آموزشی دانشگاه تصویب شد / کاهش تعداد صفحات منابع درسی به ازای هر واحد

24 آبان 1396 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

10 آبان 1396 | کد خبر : 59571

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : تاریخ امتحانات پایان ترم در نیمسال اول سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

29 مهر 1396 | کد خبر : 59439

چگونگی ثبت نام + شرایط ثبت نام/

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

پیام نورنا : ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی سال 9 دانشگاه پیام نور آغاز شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

8 مهر 1396 | کد خبر : 58070

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

16 شهریور 1396 | کد خبر : 58401

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور از 16 شهریور ماه 96 آغاز شده است.

13 شهریور 1396 | کد خبر : 58320

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

12 تیر 1396 | کد خبر : 56403

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-1396 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» ثبت شرکت
» ثبت شرکت
» ثبت برند
» ثبت طرح صنعتی
» نشر استخدام مرجع سوالات استخدامي
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» بانک کتاب
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top