چاپ خبر

طرح تحول، «آموزش علوم پزشکی» را متحول می‌کند؟

پیام نورنا : دو سال از تدوین سند تحول آموزش علوم پزشکی و اقدامات انجام شده در راستای این طرح می‌گذرد. با توجه به اینکه در ماه‌های آخر دولت یازدهم به سر می‌بریم سئوالات زیادی درخصوص میزان عملیاتی شدن این سند و همچنین نتایج اجرای آن و اینکه آیا این برنامه، آموزش علوم پزشکی را متحول می‌کند یا خیر وجود دارد.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – اهمیت آموزش پزشکی و توسعه کمی و کیفی آن در کشور و همچنین زیانبار بودن نادیده گرفتن آموزش این علوم به سبب ارتباط مستقیم آبن با سلامت افراد جامعه بر کسی پوشیده نیست. در عین حال توجه به این حوزه می‌تواند ضمن بین‌المللی‌سازی دانش پزشکی کشور و مطرح کردن کشورمان در حوزه‌های علمی بین‌المللی، به استحکام بخشیدن زیرساخت‌های حوزه سلامت و همچنین کاهش هزینه‌های بهداشت و درمان و کاهش خطاهای پزشکی منجر شود.

در سال‌های اخیر با وجود اهمیت آموزش علوم پزشکی و نقش به سزای آن در سیستم بهداشت و درمان کشور،‌ این حوزه در اولویت دوم بعد از مساله بهداشت و درمان قرار گرفته و به موضوعی حاشیه‌ای در حوزه سلامت بدل شده است.

به گفته برخی کارشناسان، در دهه‌های اخیر پس از ادغام آموزش علوم پزشکی در وزارت بهداشت، امر “آموزش پزشکی” به عنوان موضوعی جانبی همواره در اولویت دوم بودجه‌دهی‌ و برنامه‌ریزی‌های کلان حوزه سلامت بوده است.

به همین دلیل از حدود دوسال قبل سند تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در قالب 12 بسته شامل “بسته آینده‌نگری و مرجعیت علمی در آموزش پزشکی”، “بسته حرکت به سوی دانشگاه‌های نسل سوم”، “بسته آموزش پاسخگو و عدالت‌محور”، “بسته توسعه راهبری، ‌هدفمندی و ماموریت‌گرایی آموزش پزشکی”، “بسته آمایش سرزمین، ماموریت‌گرایی، تمرکزگرایی و ارتقای توانمندی دانشگاه‌ها”، “بسته نهادینه‌سازی رویکرد آموزش پاسخگو در نظام سلامت”، “بسته اعتلای اخلاق حرفه‌ای”، “بسته بین‌المللی‌سازی آموزش علوم پزشکی”، “بسته توسعه آموزش مجازی در علوم پزشکی”، “بسته ارتقاء نظام ارزیابی و آزمون‌های علوم پزشکی”، “بسته اعتبار بخشی بیمارستان‌های آموزشی”،” بسته توسعه و ارتقای زیرساخت‌های آموزش علوم پزشکی” طراحی شده است.

در پیشینه سند تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی آمده است که با توجه به گسترش قابل ملاحظه دانشگاه‌های علـوم‌ پزشکی و موسسـات آمـوزش عالی سلامت در کشور و وجود زیرساخت‌های مناسب برای ارتقای کمی و کیفی آموزش عالی در حـوزه سـلامت، ترسیم نقشه راهی روشن و مبتنی بـر شـواهد و اسـناد بالادسـتی امـری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است و برنامه جامع آموزش عالی نظام سلامت در راستای تحقق اهداف برنامه تحول نظام سلامت، سندی راهبردی است کـه بر مبنای اسناد بالادستی از جمله چشم‌انداز ایران 1404 ،نقشه جامع علمی کشور، نقشه جامع علمی سلامت و برنامـه تحول نظام سلامت تدوین می‌شود.

آنچه طرح تحول آموزش علوم پزشکی در دو سال انجام داده است

وزارت بهداشت عملیات خود را از حدود دو سال پیش در حوزه اجرایی کردن سند تحول آموزش آغاز کرده و در هر یک از بسته‌های 12 گانه سند تحول آموزش فعالیت‌هایی انجام داده است.

طبق گزارش معاونت آموزشی وزارت بهداشت، برنامه عملیاتی طرح تحول آموزش 44 برنامه و 235 فعالیت در زیرمجموعه دارد که این برنامه‌ها برای 10منطقه آمایشی، 60 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی تعریف شده است. در راستای ماموریت‌گرایی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال حاضر 50 ماموریت تعریف و هر ماموریت به یک منطقه داده شده و حیطه‌های علمی به عنوان ماموریت دانشگاه‌ها ایجاد شده است.

براساس گزارش‌ها در راستای اجرایی شدن بسته توسعه راهبری، ‌هدفمندی و ماموریت‌گرایی آموزش پزشکی تاکنون، حدود 70 درصد سرفصل‌های آموزشی که 200 مورد را دربر می‌گیرد بازنگری و همچنین کمیته بین‌رشته‌ای با نظارت وزارت علوم ایجاد و دستورالعمل‌هایی در رابطه با بازنگری دروس تعریف شده است.

همچنین براساس گفته معاونت آموزشی وزارت بهداشت شورای عالی اخلاق نیز در مسیر اجرایی شدن بسته اخلاق حرفه‌ای در وزارت بهداشت تشکیل شده و در حال حاضر همه دانشگاه‌های علوم پزشکی دارای شورای عالی اخلاق هستند.

طبق گزارش های وزارت بهداشت، در حوزه بین‌المللی‌سازی نیز سندی در شورای عالی انقلاب فرهنگی با مشارکت وزارت بهداشت در حال تدوین است که می‌تواند قدم رو به جلویی در حوزه تحقق اهداف بسته بین‌المللی‌سازی در زمینه‌های توسعه دانش‌های نوین با تاکید بر حیطه‌های میان‌رشته‌ای و تمرکز بر علوم و فناوری‌های نوین، حضور در عرصه‌های آموزشی منطقه‌ای و جهانی، ارتقای منابع انسانی بخش آموزش عالی سلامت و خلق ثروت دانش‌بنیان در عرصه آموزش عالی سلامت باشد. همچنین در راستای اجرایی شدن این بسته در حال حاضر 2000 دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مشغول به تحصیل هستند.

راه‌اندازی دانشکده سلامت و دین و همچنین راه‌اندازی دانشکده هنر و سلامت در دانشگاه علوم پزشکی نیشابور از دیگر اقداماتی که وزارت بهداشت در راستای اجرایی شدن توسعه علوم میان‌رشته‌ای در سند تحول آموزش پزشکی انجام داده است.

همچنین وزارت بهداشت در سال گذشته وزارت بهداشت دانشگاه مجازی را جهت تحقق اهداف توسعه زیرساخت‌های آموزشی مجازی ایجاد کرد و راه‌اندازی رشته کارشناسی ارشد آموزش پزشکی مجازی از دیگر فعالیت‌ها در راستای اهداف بسته توسعه آموزش مجازی در علوم پزشکی بوده است و به گزارش معاونت آموزشی وزارت بهداشت در حال حاضر 900 عضو هیات علمی کارشناسی ارشد آموزش مجازی گرفته‌اند و در حال فعالیت هستند.

اعتبار بخشی تمام موسسات و بیمارستان‌های آموزشی در ادامه عملیات اجرایی سند طرح تحول آموزش علوم پزشکی از دیگر اقدامات وزارت بهداشت بوده است.

 همچنین معاون آموزشی وزارت بهداشت از همکاری با بخش خصوصی برای اجرایی شدن سند تحول آموزش خبر داده و اظهار داشته آیین‌نامه‌های اجرایی راهبردهای مشارکت بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی در حال تدوین است و به زودی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

در راستای بسته آموزشی پاسخگو و عدالت‌محور تاسیس 15 دانشکده و 22 مجتمع آموزش عالی سلامت در شهرستان‌ها را از اقدامات صورت گرفته و راه‌اندازی 69 رشته مقطع در دانشکده‌های شهرستان‌های غیر از محل دانشگاه علوم پزشکی به منظور افزایش دسترسی محیطی به آموزش عالی دولتی از دیگر اقدامات در این حوزه بوده است.

منتقدان طرح تحول آموزش چه می گویند؛ چالش ها کدامند؟

این اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حالی است که کماکان سند تحول آموزش علوم پزشکی با انتقادات و چالش‌هایی روبه‌رو است. در این رابطه برخی کارشناسان با انتقاد از ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌های علوم پزشکی در قالب طرح تحول آموزش علوم پزشکی اعتقاد دارند این امر عامل بازدارنده‌ای در مسیر خلاقیت و نو آوری دانشگاه‌ها است و مانع از ایجاد فعالیت‌های نوآورانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌شود.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت در پاسخ به این انتقادات گفت: بحث ماموریت‌گرایی جریانی است که علاوه بر ایران، در سایر کشورهای دنیا نیز وجود دارد و مورد تاکید مقام معظم رهبری است که براساس آن دانشگاه‌ها ضمن تلاش در همه زمینه‌ها، می‌توانند در برخی عرصه‌ها سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهند و ماموریت‌های ویژه‌ای در این زمینه‌ها داشته باشند.

به گفته وی، ماموریت‌گرایی اتفاقا منجر به بروز خلاقیت و نوآوری در عرصه‌های دانشگاهی خواهد شد و دانشگاه‌ها علاوه بر حرکت‌های وسیع در همه زمینه‌ها، در یک زمینه‌ از اقدامات عمیق‌تر و جدی‌تر وارد می‌شوند.

لاریجانی با بیان اینکه حوزه آموزش برای دانشگاه‌ها و مناطق آمایشی، ماموریت‌هایی را تعیین کرده است. اما اینکه دانشگاه با چه روش و روندی این ماموریت را محقق کند، بستگی به برنامه هر دانشگاهی‌ دارد گفت: وزارت بهداشت برای دانشگاه‌ها تعیین‌تکلیف نمی‌کنیم که چه کاری را انجام دهند، بلکه خواسته‌ایم با هر روشی که می‌توانند در جهت این ماموریت‌ها حرکت کنند. ضمن اینکه دانشگاه‌ها نوعا در حوزه علوم پزشکی فعالیت‌های فراوانی دارند که یکی از آنها ماموریت‌های سپرده شده است.

چالش اساسی دیگری که در حوزه طرح تحول آموزش علوم پزشکی کمبود اعتبارات حوزه آموزش است. به نحوی که خود مسئولان وزارت بهداشت صراحتا از کمبود اعتبارات این طرح خبر می‌دهند و اظهار می‌دارند اعتبارات حوزه آموزش نیازمند ارتقا است تا تکافوی برنامه‌های تحولی را داشته باشد. به اذعان مسولان مشکلات اعتباری پیش روی طرح تحول آموزش اجرایی شدن و موفقیت طرح را با چالش‌هایی رو به رو کرده است.

با وجود اجرایی شدن سند طرح تحول آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اما یکی دیگر از نگرانی‌هایی که در رابطه با این طرح وجود دارد ضمانت اجرای آن در آینده است و این مساله اساسی که امکان توقف اجرای این طرح با عوض شدن دولت وجود دارد به این دغدغه مندی که آیا این طرح با تمام پیشرفت‌ها و چالش‌هایی که در پیش روی خود دارد با تغییر و تحولات پیش روی دولت، همچون گذشته به کار خود ادامه خواهد داد یا خیر دامن می‌زند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در این باره گفت: غالب شدن گفتمان طرح تحول در آموزش پزشکی در دانشگاه‌ها تضمینی برای اجرای این برنامه دردولت‌های آتی است و وزارت بهداشت تلاش کرده است برنامه تحول آموزش به گفتمان رایج و غالب در دانشگاه‌ها تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: مصوبه شورای انقلاب فرهنگی بستری فراهم کرده است و این گفتمان و ایجاد بستر مطالبات اجتماعی می‌تواند ضمانت بیشتری برای اجرای طرح تحول آموزش در دولت‌های بعدی ایجاد کند.

یکی از موضوعات مورد توجه دیگر در طرح تحول آموزش فاصله نسبت استاد به دانشجو در کشور ما است که به اذعان وزیر بهداشت اگرچه نسبت به سند چشم‌انداز در این حوزه پیشرفت هایی حاصل شده است، اما با دانشگاه‌های مطرح دنیا فاصله زیادی داریم.

به گفته وزیر بهداشت 18 هزار عضو هیأت علمی برای تحقق این برنامه‌های تحولی در دانشگاه‌ها تعداد زیادی نیست و باید این تعداد را ارتقاء داد.

«سند تحول آموزش»، آموزش علوم پزشکی را از ورطه فراموشی بیرون می کشد

به نظر می‌رسد، با وجود برخی انتقاداتی وارد شده از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران به «سند تحول آموزش علوم پزشکی»، اجرای این سند با شروع خوبی همراه بوده و تا حدودی در برخی موراد به موفقیت‌هایی دست یافته است و می‌تواند حوزه مغفول مانده آموزش علوم پزشکی را از ورطه فراموشی بیرون بکشد.

از سوی دیگر به دلیل اینکه برنامه تحول در آموزش علوم پزشکی برنامه‌ای کیفی و 5 ساله است، هم‌اکنون که 2 سال از اجرای آن می‌گذرد در خصوص نتایج این برنامه نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد و با توجه به اینکه در سال آخر مسئولیت دولت یازدهم به سر می‌بریم باید منتظر ماند و دید آیا طرح تحول آموزش در دولت بعدی ادامه خواهد یافت یا خیر و اینکه آیا این طرح می‌تواند در سال‌های آینده تحول اساسی در آموزش علوم پزشکی ایجاد کند؟Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

22 مهر 1397 | کد خبر : 65464

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

پیام نورنا: ثبت نام بدون کنکور پیام نور پذیرش مهرماه 97 برای رشته های تکمیل ظرفیت از امروز یکشنبه به صورت حضوری در دانشگاه پیام نور آغاز شد.

15 مهر 1397 | کد خبر : 65330

توضیحات کامل نحوه و چگونگی ثبت نام

برای دومین بار مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ورودی مهر 97 پیام نور تمدید شد

برای دومین بار مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ورودی مهر 97 پیام نور تمدید شد

پیام نورنا: مهلت ثبت نام کلیه پدیرفته شدگان کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در نیمسال اول سال تحصیلی 98-97 برای دومین بار تمدید شد. ثبت نام اولیه به صورت غیر حضوری است.

14 مهر 1397 | کد خبر : 65380

امکان انتخاب واحد برای سایر دانشجویان/

آغاز مهلت حذف و اضافه نیمسال اول 98-97 پیام نور / نکات مهم حذف و اضافه

آغاز مهلت حذف و اضافه نیمسال اول 98-97 پیام نور / نکات مهم حذف و اضافه

پیام نورنا :حذف و اضافه نیمسال اول 98-97 دانشگاه پیام نور از امروز 14 مهر ماه 1397 امکان پذیر می باشد / نکات مهم در حذف و اضافه

3 مهر 1397 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

28 شهریور 1397 | کد خبر : 65299

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

15 شهریور 1397 | کد خبر : 65239

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور از 15 شهریورماه 97 آغاز شده است.

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65187

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-1397 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65192

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» پرسش مهر
» طرح جابر
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top