چاپ خبر

افزایش 10 درصدی دانشجویان مهارتی تا پایان برنامه ششم توسعه

پیام نورنا : رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با بیان اینکه طی دو سال اخیر بیش از 600 هزار نفر از دانشجویان کشور کاهش یافته‌اند، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان برنامه ششم توسعه حدود 10 درصد کاهش دانشجو داشته باشیم. این موضوع درحالی است که باید تا پایان این برنامه تعداد دانشجویان مهارتی کشور 10 درصد افزایش یابد.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر محمد حسین امید، اظهار کرد: مبنای ما در سال آینده این است که تمامی مراکز علمی کاربردی کشور در چارچوب ماموریت خود فعالیت کنند، هم‌پوشانی‌ها را کنار بگذارند، در کار یکدیگر دخالت نکنند و هرکدام ماموریت خود را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه تمام مراکز خصوصی ما در سال 96 دارای اساسنامه و شخصیت حقوقی خواهند شد، ادامه داد: برنامه وسیعی برای مدرسین خود داریم و برای تمام آن‌ها دوره‌های بازآموزی برگزار می‌شود. با مدرسین ارتباط تنگاتنگ و مستمر خواهیم داشت تا بتوانیم آنان را در دوره بازآموزی ارتقاء دهیم .

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با بیان اینکه طی دو سال اخیر بیش از 600 هزار نفر از دانشجویان کشور کاهش یافته‌اند، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان برنامه ششم توسعه حدود 10 درصد کاهش دانشجو داشته باشیم. این موضوع درحالی است که باید تا پایان این برنامه تعداد دانشجویان مهارتی کشور 10 درصد افزایش یابد. بیش از نیمی از این مقدار سهم دانشگاه جامع علمی و کاربردی است. در حال حاضر 450 هزار دانشجو داریم که در طول پنج سال تعداد آن‌ها باید به 600 هزار نفر برسد.

امید افزود: در قانون پیش بینی شده که در حال حاضر باید 20 درصد از دانشجویان کشور مهارتی باشند و این رقم تا پایان برنامه ششم توسعه به 30 درصد برسد. این موضوع به این معناست که  باید تاپایان سال 1400 بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر دانشجوی مهارتی در کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان مهارتی را دانشگاه‌های جامع علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌ای تریبت می کند، خاطرنشان کرد: بخشی از دانشجویان مهارتی در در دانشگاه‌های آزاد و غیرانتفاعی تربیت می‌شوند، اما بیشترین تعداد دانشجویان مهارتی متعلق به دانشگاه جامع علمی- کاربردی است. 

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: اگر مراکز ما در راستای ماموریت خود فعالیت کنند، دوره‌های آن‌ها مهارتی و دانش‌آموختگانشان ماهر و کارآفرین باشد، علی رغم کاهش جمعیت دانشجویی، مردم ترجیح می‌دهند، فرزندانشان در این دانشگاه تحصیل کنند.

امید اضافه کرد: اصلا نگران کاهش جمعیت دانشجویی در دانشگاه جامع علمی و کاربردی نیستیم، زیرا در قانون باید افزایش جمعیت داشته باشیم؛ لازمه تحقق این موضوع ماموریت گرا بودن مراکز، فعالیت در حوزه‌های تخصصی و کاهش دوره‌های عمومی است.

از ماموریت‌های خود منحرف شده‌ایم

وی با بیان اینکه در 25 سال گذشته اندکی از ماموریت‌های خود منحرف شده‌ایم، یادآور شد: یعنی تعداد دانشجویان فنی، مهارتی و صنعتی کاهش و تعداد دانشجویان خدماتی افزایش داشته است؛ اصلاح این نسبت در سال جاری آغاز شده و در سال آینده با رشد بیشتری ادامه خواهد داشت. 

سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، بیان کرد: اگر بخواهیم دانشگاه نسل سوم داشته باشیم که هم دانشجو و هم مدرس این دانشگاه‌ها کارآفرین باشند و دانشجویان بتوانند مهارت خود را به ثروت تبدیل کنند،  چاره‌ای جز ماموریت گرایی نداریم.  

تاسیس مراکز علمی کاربردی در کشورهای همسایه 

امید اضافه کرد: علاوه بر اینکه با مراکز بین‌المللی فعالیت مشترک انجام خواهیم داد، پذیرش دانشجوی خارجی نیز در سال آینده انجام می‌شود. همچنین قرار است به زودی در بعضی از کشورهای همسایه مراکز علمی – کاربردی تاسیس کنیم، این اقدام از اقلیم کردستان عراق آغاز خواهد شد، مقدمات کار فراهم شده و اولین مرکزمان را در سال جدید در اقلیم کردستان عراق ایجاد خواهیم کرد.

وی با اشاره به ایجاد  مرکز علمی و کاربردی در عتبات عالیات خاطرنشان کرد: عتبات عالیات از ما خواسته است برای آن‌ها دانشجو تربیت و هم در آنجا مرکز علمی و کاربردی دایر کنیم تا بتوانند نیروهای موردنظر خود را برای بازسازی کشور عراق  تربیت کنند.

امید با تاکید بر رعایت هرم مقاطع دانشجویی خاطرنشان کرد: در دانشگاه جامع علمی- کاربردی باید 30 تا 35 درصد از دانشجویان در مقطع کارشناسی، حداکثر پنج درصد در مقطع کارشناسی ارشد و سایر دانشجویان در مقطع کاردانی تحصیل کنند. با این هرم حتما برای کارشناسی ارشد برنامه خواهیم داشت که آغاز آن در سال آینده است.

وی افزود: به این دلیل که در تربیت دانشجویان مهارتی نمی‌توانیم فقط به خودمان اتکا کنیم و از آنجا که برخی از کشورهای اروپایی و آسیایی درزمینه  تربیت دانشجویان مهارتی بسیار پیشرفته هستند با برخی کشورها توافق نامه‌هایی منعقد شده است. آلمان، ایتالیا و ایرلند از جمله کشورهایی هستند مراکز ما با آنان کار مشترک انجام خواهند داد.

سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، یادآور شد: همچنین دوره‌های مشترکی که در آن‌ها مدارک دوگانه داده می‌شود و این مدارک یک پای خارجی و یک پای داخلی دارند از جمله اولویت‌هایی است که در سال آینده آغاز خواهیم شد؛ در حال حاضر مذاکرات و توافقنامه‌هایی در این زمینه داشته‌ایم.

وجود 150 مرکز علمی کاربردی غیرفعال در کشور

امید با اشاره به اینکه در حال حاضر 1070 مرکز علمی کاربردی در سطح کشور وجود دارد، گفت: از این تعداد حدود 920 مرکز فعال و سایر مراکز غیر فعال هستند، مراکز غیر فعال حذف خواهند شد.

وی با بیان اینکه سطح بندی مقدماتی مراکز علمی و کاربردی فعال در سال جاری انجام شده است، ادامه داد:  در سطح بندی مقدماتی تعداد مراکز سطح پایین  بسیار زیاد بوده است، عملکرد سال 95 و 96  این مراکز دوباره مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و سطح بندی جدید انجام می‌شود، به مراکزی که حد نصاب های لازم را نداشته باشند فرصت داده می‌شود تا در یک زمان مشخص حداقل های لازم را کسب کنند، مراکز در صورت انجام ندادن این اقدام از چرخه خارج خواهند شد.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطر نشان کرد: توصیه می کنیم مراکز کوچک که امکانات و ظرفیت های خوبی ندارند با سایر مراکز تجمیع شوند.

امید ادامه داد: دانشگاه جامع علمی- کاربری دانشگاهی خود گردان است و مراکز دولتی و خصوصی ما از دانشجو شهریه می گیرند؛ بنابراین ما هیچ بار مالی برای دولت ایجاد نمی کنیم و دولت برای دانشگاه علمی و کاربردی هزینه ای نمی کند.

تفویض اختیار به استان‌ها برای ایجاد رشته‌های جدید

وی با اشاره به شناسایی  17 هزار شغل در سطح دنیا  و تعریف حدود 8 الی 10 هزار رشته برای این مشاغل، عنوان کرد: در کشور ما تعداد مشاغل تعریف شده، زیر 3000 و تعداد رشته‌های شناسایی شده کم تر 1000 مورد است، این ظرفیت را داریم که رشته‌های جدیدِ کاملا تخصصی ایجاد کنیم، این موضوع و همچنین پودمان‌ها که متاسفانه در یک دوره‌ای به آن‌ها کم توجهی شده در اولویت برنامه‌های ماست، این ظرفیت وجود دارد که به طور تخصصی و فقط در صنعت غدا 50 رشته جدید ایجاد شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر  علوم، افزود: با توجه به اینکه دنیا و تکنولوژی به روز می‌شود، رشته ها به بازنگری نیاز دارند بنابراین به استان‌ها و مناطق 9 گانه تفویض اختیار شده که  بازنگری و اصلاح رشته‌ها و تعریف رشته‌ و پودمان‌های جدید اتفاق بیافتد و در تعریف رشته‌های جدید محدودیتی وجود ندارد.

امید در خصوص نمایشگاه توانمندی‌های آموزشی، پژوهشی و کارآفرینی دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی عنوان کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند علاوه بر علم و دانش نیاز به پنجه کارآمد داریم، در اغلب غرفه‌های این نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان به نمایش گذاشته شده است، این موضوع نشان می‌دهد در تمام زمینه‌ها از جمله هنر، معماری، گردشگری و .. دانشجویانی که در دانشگاه جامع علمی کاربردی درس می‌خوانند  در کنار کار آموزشی کار عملی خوبی هم داشته‌اند.

وی ضمن توصیه به مردم برای بازدید از نمایشگاه‌های دانشگاه جامع علمی و کاربردی یادآور شد: این اقدام باعث می‌شود مردم متوجه شوند که نتیجه تحصیل در دانشگاه علمی و کاربردی مهارت آموزی است و دانش آموختگان این دانشگاه می‌توانند به سرعت وارد بازر کار شوند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به اینکه در سطح کشور بیش از 4 میلیون نفر دانشجو داریم، گفت: اغلب دانشجویان به صورت نطری کار می‌کنند و تعداد کمی از دانشجویان هستند که واقعا مهارت کسب می‌کنند اما دانشگاه جامع علمی و کاربردی دانشگاهی فنی و مهارتی است.

امید با اشاره به اینکه برای سال 96 در دانشگاه جامع این نوع فعالیت‌ها را گسترش می‌دهیم، اضافه کرد: برای اینکه دستاوردها به دانش فنی قابل عرضه و ثروت تبدیل شود مراکز رشد و واحدهای فناور را تشویق  می‌کنیم  و برای آنها سرمایه گزاری خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال 96 اعتبارات خوبی برای موضوع فناوری اختصاص داده ایم، به مراکزی که دوره‌های فناوری داشته باشند و واحدهای فناور تاسیس کنند، تسهیلات می‌دهیم ، این کار در سال 95 آغاز شده و در سال آینده هم ادامه خواد داشت.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم گفت: به دانشجویانی که با مشارکت هم شرکت رشد و شرکت فناور تشکیل دهند تسهیلات خواهیم داد تا بتواند دستاوردهای خود را در بازار عرضه کنند ودر کنار کار آفرین بودن کسب درآمد هم داشته باشند.

وجود 82 دانشجوی شهید در دانشگاه جامع علمی- کاربردی

امید با اشاره به برگزاری کنگره شهدا ی جهان اسلام در مشهد  عنوان کرد: دانشگاه جامع علمی و کاربردی بیشترین تعداد شهدای دانشجوی پس از جنگ را دارد،82 دانشجوی شهید داریم که عمدتا شهدای مدافع حرم و یا شهدای حفاظت از مرزها هستند که در مبارزه با منافقین، داعش و.. به شهادت رسیده اند، در کنگره شهدا حدود 400 نفر از خانواده های شهدای دانشگاه علمی و کاربردی حضور داشتند. 

وی یادآور شد:حفظ فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگه داشتن آن وظیفه دانشگاه علمی و کاربردی است در این زمینه برنامه وسیعی داریم.Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

22 مهر 1397 | کد خبر : 65464

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

پیام نورنا: ثبت نام بدون کنکور پیام نور پذیرش مهرماه 97 برای رشته های تکمیل ظرفیت از امروز یکشنبه به صورت حضوری در دانشگاه پیام نور آغاز شد.

15 مهر 1397 | کد خبر : 65330

توضیحات کامل نحوه و چگونگی ثبت نام

برای دومین بار مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ورودی مهر 97 پیام نور تمدید شد

برای دومین بار مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ورودی مهر 97 پیام نور تمدید شد

پیام نورنا: مهلت ثبت نام کلیه پدیرفته شدگان کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در نیمسال اول سال تحصیلی 98-97 برای دومین بار تمدید شد. ثبت نام اولیه به صورت غیر حضوری است.

14 مهر 1397 | کد خبر : 65380

امکان انتخاب واحد برای سایر دانشجویان/

آغاز مهلت حذف و اضافه نیمسال اول 98-97 پیام نور / نکات مهم حذف و اضافه

آغاز مهلت حذف و اضافه نیمسال اول 98-97 پیام نور / نکات مهم حذف و اضافه

پیام نورنا :حذف و اضافه نیمسال اول 98-97 دانشگاه پیام نور از امروز 14 مهر ماه 1397 امکان پذیر می باشد / نکات مهم در حذف و اضافه

3 مهر 1397 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

28 شهریور 1397 | کد خبر : 65299

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

15 شهریور 1397 | کد خبر : 65239

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور از 15 شهریورماه 97 آغاز شده است.

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65187

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-1397 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65192

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» پرسش مهر
» طرح جابر
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top