چاپ خبر
13 روز فراغت برای دانشجویان؛

کسب نشاط انگیزه اصلی دانشجویان در ورزش/ شنا و فوتبال در صدر علاقه

پیام نورنا : نتایج یک تحقیق دانشگاهی درباره اوقات فراغت دانشجویان نشان می دهد که انگیزه اصلی دانشجویان برای پرداختن به ورزش کسب نشاط است و دانشجویان پسر به فوتبال و دانشجویان دختر به شنا علاقه دارند.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – از آنجایی که تعطیلات نوروز یکی از مهمترین اوقات فراغت دانشجویان به شمار می آید، بر آن شدیم آخرین نتایج تحقیقات دانشگاهیان درباره چگونگی گذراندن اوقات فراغت دانشجویان در دانشگاه های مختلف را منتشر کنیم.

مقاله «جایگاه فعالیت های جسمانی در اوقات فراغت دانشجویان» نوشته علیرضا آبکار عضو هیات علمی گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر است.

این مقاله در فصلنامه علوم رفتاری منتشر شده است.

در این تحقیق نحوه گذران اوقات فراغت و جایگاه فعالیتهای جسمانی در اوقات فراغت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر مورد بررسی قرار گرفته است. در پژوهش حاضر ۳۸۵ دانشجو به عنوان نمونه آماری از طریق روش نمونه گیری تصادفی انتخاب و پرسشنامه اوقات فراغت در بین آنها توزیع شد.

تجزیه و تحلیل آماری به کمک نرم افزار کامپیوتری از ۳۷۵ پرسشنامه قابل استفاده نشان داد که ۶۴ درصد دانشجویان اوقات فراغت خود را عصر و شب می گذرانند.

تماشای تلویزیون برای دختران دانشجو و آزمودنی های پسر گوش دادن به موسیقی را بیش از همه فعالیتها مورد نظر می دهند. ورزش در رتبه هشتم فعالیتهای فراغتی دانشجویان پسر و رتبه دهم دانشجویان دختر قرار دارد که فقط ۴۴ درصد دانشجویان در هفته فعالیت جسمانی (به جز واحد تربیت بدنی ۱و ۲) دارند.

از بیست رشته ورزشی فعلی پیاده روی، نرمش و فوتبال سه رشته اول فعالیتهای جسمانی هستند. شنا، والیبال ، پیاده روی و فوتبال از رشته های مورد علاقه هستند.

دانشجویان تنبلی و بی حوصلگی (۱۳.۲ درصد) را اصلی ترین عامل دوری از ورزش توصیف کردند. انگیزه اصلی دانشجویان برای پرداختن به ورزش کسب نشاط و لذت (۲۵.۵ درصد) بوده است.

یافته های تحقیق نشان می دهد ۹۱ درصد دانشجویان پسر و ۸۷ درصد دانشجویان دختر مجرد بوده و بطور میانگین ۱۰.۶ درصد از کل دانشجویان متأهل هستند. زمان فراغت ۶۴ درصد دانشجویان عصرها و شبها است . لذا تعطیلی تأسیسات ورزشی وتفریحی در این ساعت از میزان دانشجویان فعال و ورزشکار خواهد کاست. بنابراین باید راهکارهای موجود مورد بازبینی قرار گیرند. 

در پژوهش حاضر تماشای تلویزیون و شنیدن موسیقی رتبه های اول و دوم برای دختران و برعکس آن برای دانشجویان پسر بوده است . هم صحبتی نیز مورد توجه است به طوری که این فعالیت در رتبه سوم فعالیت های فراغتی دانشجویان قرار گرفته است. بازی با موبایل و مطالب خنده دار، بازی با انواع بازی های مربوط به موبایل و غیره در رتبه چهارم فعالیت های فراغتی جای گرفته است.

ورزش در رتبه هشتم فعالیتهای فراغتی دانشجویان پسر و رتبه دهم دانشجویان دختر قرار دارد. مطالعه غیر درسی دانشجویان در رتبه چهارم اوقات فراغت قرار دارد.

نتایج پژوهش حاضر نشان داد که فقط ۴۴ درصد دانشجویان در هفته فعالیت جسمانی (بجز واحد تربیت بدنی ۱و ۲) دارند. در این میان ۲۸ درصد دانشجویانی که در هفته فعالیت جسمانی دارند فقط بین ۱ تا ۲ ساعت ورزش می کنند.

از بین ۲۰ رشته ورزشی ارائه شده، ۵ رشته اول دانشجویان پسر، پیاده روی ۱۶.۲ درصد، فوتبال ۱۶ درصد، دویدن ۱۰.۶ درصد، کوه نوردی ۸.۴ درصد و حرکات نرمشی ۸ درصد هستند. 

این حالت برای دختران دانشجو، پیاده روی ۱۶.۱ درصد، نرمش ۱۳.۲ درصد، کوهنوری ۸.۲ درصد، شنا و والیبال به طور مشترک ۸ درصد و دویدن ۷.۵ درصد، ۵ رشته اول هستند. 

در رشته های ورزشی مورد علاقه و دلخواه دانشجویان جایگاه رشته ها با تغییراتی همراه هستند. به این ترتیب که رشته ورزشی فوتبال برای پسران به جایگاه اول آمده ولی کوهنودری در همان رتبه چهارم باقی مانده است. شنا از رتبه هفتم به مرتبه دوم و نیز والیبال از جایگاه هشتم به رتبه سوم تغییر مکان داده است.

در مورد دختران دانشجو شنا به جایگاه اول آمده و رشته های پیاده روی، والیبال و کوهنوردی در مکانهای دوم تا چهارم است.

در تحقیق حاضر انگیزه اصلی دانشجویان برای پرداختن به ورزش کسب نشاط و لذت (۲۵.۵ درصد) بوده است. تناسب اندام (۲۲.۴ درصد)، حفظ تندرستی (۲۱.۲ درصد) و کاهش فشارهای روانی (۱۳.۳ درصد) در ردیف های بعدی قرار داشته اند. 

در بررسی عوامل مربوط به عدم پرداختن به ورزش، دانشجویان تنبلی و بی حوصلگی (۱۳ درصد) را اصلی ترین عامل دوری از ورزش توصیف کرده اند. این میزان برای دختران و پسران یکسان است. اولویت داشتن مسائل دیگر (۱۳.۱ درصد)، مشغله تحصیلی (۱۲.۲ درصد) و نبود امکانات در ردیف های دوم تا چهارم قرار گرفته اند.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند
خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

26 دی 1396 | کد خبر : 61171

کارشناسی و کارشناسی ارشد/

تمدید مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 97-96 پیام نور

تمدید مهلت ثبت نمرات میان ترم در نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : تاریخ آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه

25 دی 1396 | کد خبر : 61347

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 97-96 پیام نور / زمان های ضروری

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 97-96 پیام نور / زمان های ضروری

سایت پیام نورنا : ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 97-96 دانشگاه پیام نور از 1 بهمن ماه آغاز خواهد شد / زمان های ضروری نیمسال دوم 97-96

4 دی 1396 | کد خبر : 60840

آغاز مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 97-96 پیام نور

آغاز مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته نیمسال دوم 97-96 پیام نور

پیام نورنا : مهلت ثبت درخواست مهمان و تغییر رشته دانشجویان دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم 97-96 آغاز شد.

11 آذر 1396 | کد خبر : 59439

چگونگی ثبت نام + شرایط ثبت نام/

تمدید مهلت ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

تمدید مهلت ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

پیام نورنا : ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی سال 9 دانشگاه پیام نور تمدید شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

6 آذر 1396 | کد خبر : 60220

افزایش نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در نیمسال جاری / نحوه محاسبه نمرات

افزایش نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در نیمسال جاری / نحوه محاسبه نمرات

پیام نورنا : طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در نیمسال جاری اجرا خواهد شد/ نحوه محاسبه نمرات میان ترم و پایان ترم دانشگاه پیام نور

8 مهر 1396 | کد خبر : 58070

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» نشر استخدام مرجع سوالات استخدامي
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top