چاپ خبر
13 روز فراغت برای دانشجویان؛

کسب نشاط انگیزه اصلی دانشجویان در ورزش/ شنا و فوتبال در صدر علاقه

پیام نورنا : نتایج یک تحقیق دانشگاهی درباره اوقات فراغت دانشجویان نشان می دهد که انگیزه اصلی دانشجویان برای پرداختن به ورزش کسب نشاط است و دانشجویان پسر به فوتبال و دانشجویان دختر به شنا علاقه دارند.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – از آنجایی که تعطیلات نوروز یکی از مهمترین اوقات فراغت دانشجویان به شمار می آید، بر آن شدیم آخرین نتایج تحقیقات دانشگاهیان درباره چگونگی گذراندن اوقات فراغت دانشجویان در دانشگاه های مختلف را منتشر کنیم.

مقاله «جایگاه فعالیت های جسمانی در اوقات فراغت دانشجویان» نوشته علیرضا آبکار عضو هیات علمی گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر است.

این مقاله در فصلنامه علوم رفتاری منتشر شده است.

در این تحقیق نحوه گذران اوقات فراغت و جایگاه فعالیتهای جسمانی در اوقات فراغت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر مورد بررسی قرار گرفته است. در پژوهش حاضر ۳۸۵ دانشجو به عنوان نمونه آماری از طریق روش نمونه گیری تصادفی انتخاب و پرسشنامه اوقات فراغت در بین آنها توزیع شد.

تجزیه و تحلیل آماری به کمک نرم افزار کامپیوتری از ۳۷۵ پرسشنامه قابل استفاده نشان داد که ۶۴ درصد دانشجویان اوقات فراغت خود را عصر و شب می گذرانند.

تماشای تلویزیون برای دختران دانشجو و آزمودنی های پسر گوش دادن به موسیقی را بیش از همه فعالیتها مورد نظر می دهند. ورزش در رتبه هشتم فعالیتهای فراغتی دانشجویان پسر و رتبه دهم دانشجویان دختر قرار دارد که فقط ۴۴ درصد دانشجویان در هفته فعالیت جسمانی (به جز واحد تربیت بدنی ۱و ۲) دارند.

از بیست رشته ورزشی فعلی پیاده روی، نرمش و فوتبال سه رشته اول فعالیتهای جسمانی هستند. شنا، والیبال ، پیاده روی و فوتبال از رشته های مورد علاقه هستند.

دانشجویان تنبلی و بی حوصلگی (۱۳.۲ درصد) را اصلی ترین عامل دوری از ورزش توصیف کردند. انگیزه اصلی دانشجویان برای پرداختن به ورزش کسب نشاط و لذت (۲۵.۵ درصد) بوده است.

یافته های تحقیق نشان می دهد ۹۱ درصد دانشجویان پسر و ۸۷ درصد دانشجویان دختر مجرد بوده و بطور میانگین ۱۰.۶ درصد از کل دانشجویان متأهل هستند. زمان فراغت ۶۴ درصد دانشجویان عصرها و شبها است . لذا تعطیلی تأسیسات ورزشی وتفریحی در این ساعت از میزان دانشجویان فعال و ورزشکار خواهد کاست. بنابراین باید راهکارهای موجود مورد بازبینی قرار گیرند. 

در پژوهش حاضر تماشای تلویزیون و شنیدن موسیقی رتبه های اول و دوم برای دختران و برعکس آن برای دانشجویان پسر بوده است . هم صحبتی نیز مورد توجه است به طوری که این فعالیت در رتبه سوم فعالیت های فراغتی دانشجویان قرار گرفته است. بازی با موبایل و مطالب خنده دار، بازی با انواع بازی های مربوط به موبایل و غیره در رتبه چهارم فعالیت های فراغتی جای گرفته است.

ورزش در رتبه هشتم فعالیتهای فراغتی دانشجویان پسر و رتبه دهم دانشجویان دختر قرار دارد. مطالعه غیر درسی دانشجویان در رتبه چهارم اوقات فراغت قرار دارد.

نتایج پژوهش حاضر نشان داد که فقط ۴۴ درصد دانشجویان در هفته فعالیت جسمانی (بجز واحد تربیت بدنی ۱و ۲) دارند. در این میان ۲۸ درصد دانشجویانی که در هفته فعالیت جسمانی دارند فقط بین ۱ تا ۲ ساعت ورزش می کنند.

از بین ۲۰ رشته ورزشی ارائه شده، ۵ رشته اول دانشجویان پسر، پیاده روی ۱۶.۲ درصد، فوتبال ۱۶ درصد، دویدن ۱۰.۶ درصد، کوه نوردی ۸.۴ درصد و حرکات نرمشی ۸ درصد هستند. 

این حالت برای دختران دانشجو، پیاده روی ۱۶.۱ درصد، نرمش ۱۳.۲ درصد، کوهنوری ۸.۲ درصد، شنا و والیبال به طور مشترک ۸ درصد و دویدن ۷.۵ درصد، ۵ رشته اول هستند. 

در رشته های ورزشی مورد علاقه و دلخواه دانشجویان جایگاه رشته ها با تغییراتی همراه هستند. به این ترتیب که رشته ورزشی فوتبال برای پسران به جایگاه اول آمده ولی کوهنودری در همان رتبه چهارم باقی مانده است. شنا از رتبه هفتم به مرتبه دوم و نیز والیبال از جایگاه هشتم به رتبه سوم تغییر مکان داده است.

در مورد دختران دانشجو شنا به جایگاه اول آمده و رشته های پیاده روی، والیبال و کوهنوردی در مکانهای دوم تا چهارم است.

در تحقیق حاضر انگیزه اصلی دانشجویان برای پرداختن به ورزش کسب نشاط و لذت (۲۵.۵ درصد) بوده است. تناسب اندام (۲۲.۴ درصد)، حفظ تندرستی (۲۱.۲ درصد) و کاهش فشارهای روانی (۱۳.۳ درصد) در ردیف های بعدی قرار داشته اند. 

در بررسی عوامل مربوط به عدم پرداختن به ورزش، دانشجویان تنبلی و بی حوصلگی (۱۳ درصد) را اصلی ترین عامل دوری از ورزش توصیف کرده اند. این میزان برای دختران و پسران یکسان است. اولویت داشتن مسائل دیگر (۱۳.۱ درصد)، مشغله تحصیلی (۱۲.۲ درصد) و نبود امکانات در ردیف های دوم تا چهارم قرار گرفته اند.Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

29 مهر 1397 | کد خبر : 65516

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

آغاز ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد نوبت 19 (پذیرش بهمن 97) پیام نور/ دانلود دفترچه

آغاز ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد نوبت 19 (پذیرش بهمن 97) پیام نور/ دانلود دفترچه

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت نوزدهم سال 1397 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور آغاز شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

22 مهر 1397 | کد خبر : 65464

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

پیام نورنا: ثبت نام بدون کنکور پیام نور پذیرش مهرماه 97 برای رشته های تکمیل ظرفیت از امروز یکشنبه به صورت حضوری در دانشگاه پیام نور آغاز شد.

3 مهر 1397 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

28 شهریور 1397 | کد خبر : 65299

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

15 شهریور 1397 | کد خبر : 65239

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور از 15 شهریورماه 97 آغاز شده است.

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65187

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-1397 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65192

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» پرسش مهر
» طرح جابر
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top