چاپ خبر

بیانیه انجمن مشاوره ایران درباره تصمیم شورای تحول علوم انسانی

پیام نورنا : انجمن مشاوره ایران در خصوص خبر مربوط به اعلام نظر شورای تحول علوم انسانی درباره مشاوره بیانیه ای را صادر کرد.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – انجمن مشاوره ایران درباره تصمیم شورای تحول درباره رشته «مردم یار مشاوره»  بیانیه زیر را منتشرکرد.

اساتید، مشاوران و دانشجویان رشته مشاوره طی چهارسال گذشته به شیوه های مدنی در قالب نامه و برگزاری جلسات متعدد و ارسال طومارهای مختلف از سراسر کشور به حذف رشته مشاوره اعتراض کرده اند.

مسئولان همواره اعلام داشته‌اند موضوع در شورای تحول بررسی خواهد شد و بالاخره پس از سه بار تعلیق به خاطر مخالفت و قهر رییس کارگروه روان شناسی این جلسه در تاریخ ۱۸ اردیبهشت برگزار شد.

جلسه مذکور بدون ارایه هیچ دلیل قانع کننده ای از جانب ایشان و تیم شان به پایان رسید و به نظر می رسید تصمیم منطقی تشکیل کار گروه رشته مستقل اعلام شود.

علی رغم تمام شواهد و مستندات  اشتباه بودن حذف مشاوره، خبر جلسه مذکور، همه مشاوران و اساتید این رشته را بهت زده کرد، خبری که نشان می دهد نه تنها هیچ یک از  براهین و مستندات روشن و خواسته ها، حقوق مشاوران و استدلال های آنها مورد توجه قرار نگرفته است بلکه اینبار رشته مشاوره را به مسلخ برده  و آن را مانند گوشت قربانی بین علوم تربیتی و روان شناسی تقسیم کرده اند.

اما چنانچه این خبر صحت داشته باشد انجمن مشاوره ایران به نمایندگی از تمام اساتید، مشاوران و دانشجویان این رشته نسبت به این تصمیم اعتراض شدید خواهد داشت.

ما می خواهیم بدانیم چه کسانی حق دارند درباره بود و نبود یک رشته دانشگاهی با سابقه موفقی بیش از پنجاه سال در کشور تصمیم بگیرند؟ متخصصان آن رشته یا متخصصان رشته های دیگر.

ما می خواهیم بدانیم بر اساس کدام مصلحت یک رشته با ۹۹ درصد مخاطب به نفع  رشته ای با ده درصد مخاطب حذف می شود؟

ما می خواهیم بدانیم بر اساس کدام مصالح رشته ای که نزدیکترین مبانی به آموزه های دینی بومی سازی را دارد باید تحت سایه یک رشته ماهیتا اثبات گرایانه قر ار گیرد؟

ما می خواهیم بدانیم چطور سرنوشت یک رشته اساسا مهارتی به دست کسانی سپرده می شود که هیچ شناختی از تفاوت های ماهوی این حیطه ها ندارند؟

ما می خواهیم بدانیم طبق چه الگویی  در دنیا رشته مشاوره گرایشی از روان شناسی به حساب می آید؟ حال آنکه انجمن های علمی این دو رشته در دنیا نشانگر تفاوت ماهوی آن است.

ما می خواهیم بدانیم چه اتفاقی می افتد و بر اساس  کدام معیار  شورایی که دو گرایش مدیریت با بیست در صد تفاوت و هشتاد درصد اشتراک را به درستی با نظر  صاحب نظران آن  به عنوان دو رشته مصوب می کند، اجازه می دهد رشته پنجاه ساله مشاوره با شصت درصد تفاوت اساسی علی رغم نظر متخصصان آن به مسلخ برده شود و تکه پاره شده و هر بخش ان به رشته دیگری سپرده بشود؟

ما می خواهیم بدانیم چرا روانشناسان باید تکلیف رشته مشاوران را تعیین کنند؟ کدام تدبیر اجازه می دهد کسانی که روان شناسی خانواده یا اعتیاد را همان مشاوره اعتیاد و  خانواده  می دانند برای رشته مشاوره تعیین تکلیف کنند؟ کجای دنیا اینها را یکی تعریف کرده اند؟

ما می خواهیم بدانیم اگر رشته مشاوره در مقطع کارشناسی به هدایت تحصیلی محدود شود و به علوم تربیتی سپرده شود، مسایل ارتباطی فرزندان ایران را چه کسانی در مدارس حل خواهند کرد؟ مبانی مشاوره خانواده، مشاوره شغلی و مشاوره توان بخشی و چهار گرایش دیگر اعتیاد، سالمندی، کودک و  مذهبی که آماده تصویب است  کجا شکل خواهد گرفت؟ مگر می شود با ۲۸ واحد کارشناسی ارشد که ده واحد آن هم عمومی است هم مبانی را یاد گرفت هم مهارت حرفه ای پیدا کرد؟

ما می خواهیم بدانیم بر اساس کدام معیار علمی و منطقی یک رشته میان رشته ای را به حیطه های مختلف تقسیم می کنید در حالیکه این با اهداف تحول در علوم انسانی مغایرت دارد؟

تنها به اصطلاح استدلال  خارج از موضوعی که در جلسه علمی شوری تحول مورد استناد قرار گرفته است آنچنان غیرقابل قبول است که طرح آن را با شرمندگی و به ناچار ذکر می کنیم.

مخالفان استقلال رشته مشاوره میفرمایند یک دختر بیست و دو ساله چگونه می خواهد مشاوره بدهد؟   ما می گوییم همان گونه که  با لیسانس های دیگر مثل پرستاری، روان شناسی، مهندسی ودیگر رشته ها  فعالیت خواهد کرد.

همان گونه که پسران فعالیت خواهند کرد. همان گونه که  جوان بیست و پنج ساله ما جراحی قلب انجام می دهد. همان گونه که در هجده سالگی و شاید زودتر مادری کرده است و می کند. همان گونه که انقلاب کرد. و البته این استدلال بسیار پرت تر از آن است که ملاک حذف یک رشته جهانی و پنجاه ساله در ایران باشد  و شاید هم بشود توصیه کنیم افراد از سی سالگی شروع به درس خواندن بکنند که بعد اجازه فعالیت پیدا کنند!

 در نهایت ما از دکتر حدادعادل که مرد منطق و برهان است  و از همه اعضای فرهیخته شورای تحول می خواهیم که  با تصمیم قاطع خود اجازه ندهند بیش از این وقت متخصصان مشاوره در کشوری با این همه مساله مشغول و نگران حفظ هویت خود باشند.

پر واضح است که ما مشاوران با  هیچ تصمیمی غیر از دادن حق حیات و  فرصت انجام وظایفمان در مقابل نیازهای مردم عزیزمان کنار نخواهیم آمد. ما تا پایان از حق مردم در بهره مندی از رشته «مردم یار» مشاوره در سه مقطع تحصیلی خواهیم ایستاد.



Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند



  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

28 مهر 1397 | کد خبر : 65512

اعلام زمان دقیق ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر نوبت 19 (سال 97) پیام نور

اعلام زمان دقیق ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر نوبت 19 (سال 97) پیام نور

پیام نورنا: پیام نورنا : سازمان سنجش آموزش کشور تاریخ دقیق و هزینه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور نوبت نوزدهم – سال 97 را اعلام کرد.

22 مهر 1397 | کد خبر : 65464

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور مهرماه 97 پیام نور

پیام نورنا: ثبت نام بدون کنکور پیام نور پذیرش مهرماه 97 برای رشته های تکمیل ظرفیت از امروز یکشنبه به صورت حضوری در دانشگاه پیام نور آغاز شد.

3 مهر 1397 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

28 شهریور 1397 | کد خبر : 65299

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 98-97 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

15 شهریور 1397 | کد خبر : 65239

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 98-97 پیام نور از 15 شهریورماه 97 آغاز شده است.

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65187

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-1397 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

3 شهریور 1397 | کد خبر : 65192

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 98-97 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» پرسش مهر
» طرح جابر
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top