چاپ خبر
سرپرست وزارت علوم:

تعامل مثبت با وزارت اطلاعات ضروری است/ کنترل پولی سازی دانشگاه ها

پیام نورنا : سرپرست وزارت علوم گفت: تعامل مثبت با نیروهای مسئول مانند وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و قوه قضاییه بسیار ضروری است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – ضیا هاشمی در اجلاس روسای دانشگاهها گفت: در چهار سال گذشته دانشگاه هایی که تحویل گرفتیم با چالش ها و مسائل مختلفی مواجه بودند که رشد نامتوازن و بی ضابطه یکی از این چالش ها بود.

وی افزود: تاسیس دانشگاه های بدون کیفیت و مدرک گرایی نیز دیگر چالش های اموزش عالی بوده است.

سرپرست وزارت علوم تاکید کرد: افزایش تقلب های علمی یکی دیگر از چالش های کمی گرایی اموزش عالی بشمار می رود.

وی تاکید کرد: شاخص اعتماد مردم به اساتید دانشگاه در سال ۹۲ از ۷۲ درصد به ۴۵ درصد رسید.

وی اظهار داشت: فعالیت امن تشکل های دانشجویی راهبرد جدی آموزش عالی است.

سرپرست وزارت علوم ادامه داد: امروز ضرورت ایجاد تحولات جدی در آموزش کشور احساس می شود و این نیازمند آن است که به تعبیر مقام معظم رهبری خودباوری، امید به موفقیت و حرکت جهادگونه با همدیگر همراه شوند. تنها در این صورت است که دانشگاه در جایگاه مغز متفکر کشور در حل مسائل و چالش های جدید قرار خواهد گرفت.

وی افزود: توسعه رابطه دانشگاه با صنعت و جامعه تعریف طرح های کلان ملی و ایجاد محافل ملی برای گردهمایی نخبگان و ایجاد گفتگو و دستیابی به راه حل های اجتماعی در حوزه های مهم ملی مانند روابط بین‌المللی، محیط زیست، صنعت و مسائل اجتماعی ضروری است.

هاشمی خاطرنشان کرد: حرکت موفق کاروان آموزش عالی کشور در گرو ارزیابی مجموعه موفقیت ها و ناکامی هاست تا بتواند بر مبنای آن خطوط حرکت آینده را ترسیم کرد. در راستای این ارزیابی باید به چند نکته اشاره کرد: آموزش عالی کشور پس از پیروزی انقلاب شاهد رشد کمی و گسترده دانشگاه ها و به تبع آن تعداد دانشجویان و دانش آموختگان بود که در طی سه دهه گذشته تعداد دانشجویان کشور به ازای هر صد هزار جمعیت از حدود ۴۰۰ نفر به ۶ هزار نفر افزایش یافته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: همزمان با این رشد کمی گسترده، سرعت رشد علمی کشور نیز افزایش یافت به طوری که بیش از ۴۰ مرکز رشد علم و پارک فناوری، سه هزار شرکت دانش بنیان و بیش از ۵۰ پژوهشکده ایجاد شد.

سرپرست وزارت علوم تصریح کرد: توسعه آموزش عالی و افزایش دانشجویان دانشگاه ها موجب رشد گسترده آگاهی های اجتماعی و سیاسی در جامعه شد که از مصادیق مهم تحقق اهداف انقلاب اسلامی است. در حال حاضر ما به برکت انقلاب اسلامی با بیش از ۱۰ میلیون تحصیل کرده دانشگاهی روبرو هستیم که در آن مطالبات زیادی چون مردم سالاری دینی، حقوق شهروندی، آزادی بیان، حق تشکل، نقد و اعتراض و از همه مهمتر ارائه جامع و جذابی از اسلام در برابر اسلام جعلی داعشیان روبرو هستیم.

هاشمی افزود: در همین راستا دولت تدبیر و امید و در رأس آن رئیس جمهور به دلیل اهمیتی که برای دانشگاه و نظام نخبگان برای پیشرفت کشور قائل بودند همواره کوشیده است که در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری، اهداف مندرج در اسنادی مانند سیاست های کلی نظام علم و فناوری ابلاغی ایشان و همچنین نقشه جامع علمی کشور، روندهای اصلاح گرایانه و امید آفرین را در جهت رفع کاستی ها و جبران نواقص این حوزه پی بگیرد. با همه اینها در ابتدای دولت یازدهم، یعنی چهار سال پیش، دانشگاهی را تحویل گرفتیم که علیرغم توفیقات قابل توجه در رشد کمی علمی با چالش هایی متعدد روبرو بوده است. مهمترین این چالش ها عبارتند از: رشد نامتوازن و بی ضابطه کمی مجموعه آموزش عالی کشور.

وی بیان کرد: در همین بازه زمانی در حالی که دانشجویان دانشگاه های دولتی تقریبا دو برابر افزایش یافتند تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور ۴ برابر، علمی کاربردی ۹ برابر، غیر انتفاعی ها ۱۵ برابر رشد یافته است.

هاشمی خاطرنشان کرد: تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد در این مدت ۲ برابر شده است. در مجموع سهم دانشگاه های روزانه دولتی به ۱۳ درصد کاهش یافته است. در همین مدت سهم مدرسان غیر هیئت علمی از ۲۲ درصد به ۵۵ درصد افزایش یافته است و نسبت دارندگان مدارج دانشگاهی در بین بیکاران کشور از حدود ۱۰ درصد به ۴۰ درصد رسیده است.

سرپرست وزارت علوم عنوان کرد: این کمی گرایی در آموزش عالی و رقابت بر سر تصاحب سهم بیشتر در صندلی دانشگاه ها تبعات فراوانی را به دنبال داشته است. تأسیس دانشگاه های بدون کیفیت، رواج مدرک گرایی و حتی مدرک فروشی، کاهش آموزش عالی رایگان، افزایش سهم دانشجویان در هزینه های تحصیل، افزایش صندلی خالی دانشگاه ها، افزایش پایان نامه فروشی، کاهش انگیزه های دانشجویی و ناامیدی آنها، کثرت کارآموزان بی مهارت و به تبع آن کاهش منزلت اجتماعی و سرمایه اجتماعی دانشگاه ها و کاهش نقش مرجعیت نهادها در تصمیم گیری و مشارکت در حل مسائل کشور از تبعات این فرآیند بوده است.

هاشمی اظهار داشت: لذا امروز با این پرسش روبرو هستیم که با وجود این مشکلات، چگونه ارتقای کیفیت علمی آموزشی در دانشگاه ها، اعتماد را به دانشگاه بازگردانیم و سهم دانشگاه ها را در حل مسائل مرتبط با جامعه و حوزه علم و فناوری افزایش دهیم. امروز ما در یک نقطه عطف تعیین کننده در جهت بازآرایی نظام آموزش عالی کشور برای حل مسائل و چالش های پیش روی آن قرار داریم. به این دلیل که فشار ناشی از تقاضای گسترده جمعیت جوان برای ورود به دانشگا هها که خود ناشی از افزایش سریع جمعیت کشور در دهه ۶۰ بود امروز نقطه اوج خود را سپری کرده و ما با کاهش نسبی تقاضا برای ورود به دانشگاه روبرو هستیم.

وی افزود: با کاهش این فشار و پایان یافتن توسعه کمی آموزش عالی حرکت به سمت تحقق اسناد بالادستی نظیر سند آمایش آموزش عالی کشور و دستیابی به اهداف آن همچون توزیع عادلانه منابع، ایجاد فرصت های برابر، آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز، مشارکت دانشگاه ها در تصمیم گیری و موضوعات ملی بیش از گذشته فراهم شده است.

سرپرست وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: ما امروز می توانیم از طریق بازآرایی نظام دانشگاهی کشور بر سه محور اصلی افزایش کیفیت آموزش، هدایت تولید علم و فناوری به سمت حل نیازهای اساسی کشور، برقرار کردن هرچه بیشتر پیوند بین دانشگاه و جامعه، اعتماد به دانشگاه را مجدد افزایش داده و این تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: براین اساس راهبردهای اصلی در حوزه آموزش عالی، رسیدگی به منزلت اجتماعی اعضای هیئت علمی، تقویت دوره های با کیفیت آموزشی و رشد سهم آنها در آموزش عالی کشور، کنترل روند پولی سازی دانشگاه ها، جلوگیری از تبدیل آن ها به بنگاه های مدرک فروشی و نیز مهارت آموزی بر مبنای نیازهای صنعت و جامعه در جهت افزایش کارآفرینی خواهد بود.

هاشمی اظهار داشت: در حوزه پژوهش و علم و فناوری، تقویت زیرساخت های پژوهشی در جهت تولید علم، نوآوری و اثرگذاری با اهداف معین و با تأکید ویژه بر پیشبرد تحقیقات کلان ملی در جهت حل نیازهای علمی و صنعتی کشور از راهبردهای اصلی خواهد بود. مهمترین هدف ما از گفتگو با وزارت خانه های مسئول در حوزه های صنعت و فناوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه حرکت در مسیر تعریف و پیشبرد همین پروژه های کلان است.

سرپرست وزارت علوم توضیح داد: در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز نهادینه شدن ایده دانشگاه به مثابه کانون گفتگوی ملی و ائتلاف اجتماعی در جهت تحکیم وحدت ملی و افزایش همبستگی اجتماعی در پرتو فعالیت امر و آزاد تشکل ها و فعالان سیاسی و صنفی و همچنین تسهیل آزاداندیشی و نقادی و نیز تقویت قانون گرایی از طریق پیگیری حقوق شهروندی و دانشجویی از راهبردهای اساسی است.

وی افزود: اعتماد به حوزه علوم انسانی و محور قراردادن نخبگان این حوزه در فرآیند گفتگو از لوازم ضروری پیشبرد این راهبرد خواهد بود. بر همین اساس تعامل مثبت ما با نیروهای مسئول در حوزه امنیت مانند وزارت اطلاعات و قوه قضائیه بسیار ضروری است.

هاشمی تأکید کرد: رسالت حیاتی ما در شرایط گوناگون دستیابی به آموزش کیفیت محور، پژوهش مسئله محور و دانشگاه گفتگو محور است.

سرپرست وزارت علوم در پایان خاطر نشان کرد: از همه مدیران و مسئولان و دستگاه های مختلف، اساتید و دانشجویان، منتقدین، تحلیل گران، نمایندگان مجلس و اصحاب رسانه دعوت می کنم تا از طریق پیوند و گفتگو میان همه این گروه ها بتوانیم شرایط را برای حل مسائل اساسی کشور فراهم کنیم. دانشگاه مسئله نیست بلکه راه حل مسئله است و دانشگاه مشکل نیست مشکل گشا است.مطالب مرتبط :
Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

23 آذر 1396 | کد خبر : 60527

زمان فعال شدن کارت ورود به جلسه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

زمان فعال شدن کارت ورود به جلسه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : به همراه داشتن کارت آزمون (گزارش 428) و کارت دانشجویی الزامی می باشد / زمان فعال شدن کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم نیمسال اول 97-96 پیام نور

23 آذر 1396 | کد خبر : 60367

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام + دانلود دفترچه راهنما /

ثبت نام آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال 97 دانشگاه ها / تمدید مهلت ثبت نام

ثبت نام آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال 97 دانشگاه ها / تمدید مهلت ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 97 (دوره های تحصیلات تکمیلی داخل) آغاز شد / زمان توزیع کارت ، زمان برگزاری آزمون و محل آزمون کارشناسی ارشد سال 97

22 آذر 1396 | کد خبر : 60506

دکتر محمدرضا زمانی سرپرست دانشگاه پیام نور شد

دکتر محمدرضا زمانی سرپرست دانشگاه پیام نور شد

پیام نورنا: دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر محمدرضا زمانی را به سمت “سرپرست دانشگاه پیام نور” منصوب کرد.

11 آذر 1396 | کد خبر : 59439

چگونگی ثبت نام + شرایط ثبت نام/

تمدید مهلت ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

تمدید مهلت ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون سال 96 پیام نور

پیام نورنا : ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی سال 9 دانشگاه پیام نور تمدید شد / نحوه ثبت نام به صورت حضوری در مراکز دانشگاه پیام نور

6 آذر 1396 | کد خبر : 60220

افزایش نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در نیمسال جاری / نحوه محاسبه نمرات

افزایش نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در نیمسال جاری / نحوه محاسبه نمرات

پیام نورنا : طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، افزایش سقف نمرات میان ترم از 6 به 8 نمره در نیمسال جاری اجرا خواهد شد/ نحوه محاسبه نمرات میان ترم و پایان ترم دانشگاه پیام نور

10 آبان 1396 | کد خبر : 59571

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال اول 97-96 دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : تاریخ امتحانات پایان ترم در نیمسال اول سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

8 مهر 1396 | کد خبر : 58070

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 97-96 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

16 شهریور 1396 | کد خبر : 58401

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 97-96 پیام نور از 16 شهریور ماه 96 آغاز شده است.

13 شهریور 1396 | کد خبر : 58320

اختصاصی پیام نورنا /

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 97-96 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد / شامل تمامی مقاطع تحصیلی

12 تیر 1396 | کد خبر : 56403

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-1396 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
»بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل
» دانلود نمونه سوالات استخدامی و ارائه آخرین اخبار استخدامی کشور
» ارایه دهنده خدمات ترجمه تخصصی به 32 زبان
» ثبت شرکت
» ثبت شرکت
» ثبت برند
» ثبت طرح صنعتی
» نشر استخدام مرجع سوالات استخدامي
» ترجمه مقاله و متون تخصصی در سایت ترجمه گستر
سفارش ترجمه آنلاین انگلیسی و فارسی
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top