چاپ خبر
معاون وزیر بهداشت عنوان کرد؛

نهادینه سازی اخلاق حرفه ای در بین اساتید و دانشجویان علوم پزشکی

پیام نورنا : معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر توجه به اخلاق حرفه ای در نظام سلامت، نهادینه سازی اخلاق حرفه ای در بین اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان نظام سلامت را ضروری برشمرد.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – دکتر باقر لاریجانی، در نشست شورای عالی اخلاق پزشکی، با اشاره به فعالیت های شورای عالی اخلاق، خاطرنشان کرد: مساله اخلاق حرفه ای موضوعی جامع است که باید در تمامی حوزه های نظام سلامت مورد توجه قرار گیرد.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی افزود: باتوجه به وظایف حاکمیتی وزارت بهداشت، در حوزه های بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش نظام سلامت، سعی شده تا با برنامه ریزی، بحث اخلاق در تمامی این حوزه ها مدنظر قرار گیرد.

وی از تدوین کدهای اخلاق در پژوهش حدود ۲۰ سال پیش سخن گفت و اظهار داشت: در طی این ۲۰ سال کمیته اخلاق در پژوهش در دانشگاهها تشکیل شده و شبکه خوبی به وجود آورده که در سطح منطقه این شبکه منحصر به فرد است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تشکیل کمیته ملی اخلاق در آموزش، گفت: این کمیته از حدود یک سال پیش در حوزه معاونت آموزشی تشکیل شده و باتوجه به بسته توسعه اخلاق حرفه ای که در دست اجرا است، این کمیته مسئولیت نظارت بر اجرای این بسته را با همکاری حوزه های مربوطه در معاونت آموزشی برعهده دارد.
 
وی با تاکید بر لزوم توجه به مسائل اخلاقی در حوزه های ارائه خدمات، گفت: حوزه های بهداشت و درمان مستقیما با مردم مرتبط هستند و لازم است برنامه ریزی اخلاقی در این حوزه ها به صورت منسجم صورت گیرد، لذا برنامه ریزی شده تا کمیته اخلاق در بحث ارائه خدمات نیز در حوزه معاونت درمان و با مشارکت معاونت بهداشت تشکیل شود تا بتواند مباحث اخلاقی در این حوزه ها را رصد کند.

نهادینه سازی اخلاق حرفه ای در بین اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان نظام سلامت
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت نهادینه سازی اخلاق حرفه ای در بین اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان نظام سلامت را یکی از اولویت های وزارت بهداشت در حوزه اخلاق ذکر کرد و گفت: رسیدن به این هدف و سایر اهداف در حوزه توسعه اخلاق حرفه ای نیازمند ابزارهایی است که باید با همکاری تمامی حوزه های وزارت بهداشت فراهم شود.
 
نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی با بیان اینکه تربیت نیروهای اخلاق مدار در نظام سلامت از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: پژوهش در زمینه اخلاق پزشکی نیز موضوعی است که از اهمیت بالایی برخودار است و باتوجه به چالش های خاص اخلاقی در حوزه هایی نظیر سلول های بنیادی و بیماری های خاص، لازم است برای تربیت محقق در زمینه اخلاق پزشکی متناسب با نیازهای کشور برنامه ریزی شود.
 
وی با تاکید بر ضرورت فعالیت در مجامع و نشریات بین المللی در حوزه اخلاق پزشکی، بیان داشت: حتی برای توسعه اخلاق در محیط های بالینی می توان با دوره هایی مانند فلوشیپ متخصصین حوزه های مختلف را در زمینه اخلاق نیز توانمند کرد.

لاریجانی به برنامه های کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: برنامه های زیادی در این کمیته پیگیری می شود که ساماندهی گروه های اخلاق پزشکی در دانشگاهها، تدوین درسنامه های اخلاق پزشکی، طراحی تم طولی در مقاطع تحصیلی مختلف و برنامه هایی نظیر راندهای اخلاق پزشکی در بیمارستان های آموزشی را شامل می شود.

برگزاری ۴۰ کمیته اخلاق در آموزش در دانشگاه های علوم پزشکی کشور

در ادامه دکتر پونه سالاری، دبیر کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی با ارائه گزارش روند راه اندازی کمیته اخلاق پزشکی از مجموع بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، گفت: تاکنون ۴۰ کمیته اخلاق در آموزش در دانشگاه های علوم پزشکی کشور تشکیل شده و با برگزاری نشست مدرسین اخلاق پزشکی سعی شد دانشگاهها تجارب موفق خود را ارائه کنند.

وی درخصوص برنامه ریزی برای تشکیل پورتال کمیته ملی اخلاق در آموزش علوم پزشکی گفت: پس از راه اندازی این پورتال دانشگاهها می توانند تمامی اطلاعات مربوط به گروه های اخلاق خود را در این سامانه ثبت کنند، همچنین برنامه هایی برای توانمندسازی نیروهای دانشگاهی در حوزه اخلاق پزشکی طراحی شده که با همکاری دانشگاهها اجرایی می شود.

سامانه اخلاق در پژوهش فعال است

براساس این گزارش، دکتر احسان شمسی، دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش نیز در این نشست، گزارشی از روند شکل گیری این کمیته طی ۲۰ سال گذشته ارائه کرد و گفت: شبکه منسجمی از کمیته های اخلاق در پژوهش در کشور شکل گرفته و کمیته های اخلاق در پژوهش اعتباربخشی شده که این اقدامی منحصر به فرد در دنیا است.

شمسی با بیان اینکه سامانه اخلاق در پژوهش فعال است و دانشگاهها اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری می کنند، گفت: ساز و کارهایی نیز برای برخورد با تخلف های اخلاقی در حوزه پژوهش دیده شده که با همکاری کمیته های اخلاق در دانشگاهها اجرایی می شود.

حفظ حقوق بیمار از مزایای تشکیل کمیته ملی اخلاق است

در این نشست همچنین دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز با اشاره به اقداماتی که برای تشکیل کمیته ملی اخلاق در ارائه خدمات صورت گرفته است، گفت: هدف این است که ضمن ایجاد تسهیلاتی در حوزه سلامت حقوق بیماران نیز حفظ شود.

ضرورت طراحی اقداماتی در جهت اجرای اخلاق در بستر ارائه خدمت به مردم

همچنین؛ دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در این نشست با ابراز خرسندی از برگزاری نشست های شورای عالی اخلاق پزشکی تاکید کرد: باید اقداماتی طراحی شود تا مباحث اخلاقی در بستر ارائه خدمات به مردم کمک بیشتری کند.Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

27 فروردین 1398 | کد خبر : 66061

به دلیل تداخل با کنکور کارشناسی ارشد سال 98

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال دوم 98-97 دانشگاه پیام نور

تغییر در تاریخ امتحانات نیمسال دوم 98-97 دانشگاه پیام نور

پیام نورنا : تاریخ امتحانات پایان ترم در نیمسال دوم سال تحصیلی 98-97 دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

24 فروردین 1398 | کد خبر : 66054

تعویق در برگزاری آزمون ارشد 98 /

زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سال 98 تغییر کرد

زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سال 98 تغییر کرد

پیام نورنا: در جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تعویق برگزاری کنکور ارشد 98 موافقت شد / زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سال 98 تغییر کرد

23 فروردین 1398 | کد خبر : 66052

زمان تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری در نیمسال دوم 98-97 پیام نور

زمان تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری در نیمسال دوم 98-97 پیام نور

پیام نورنا : تاریخ تعیین محل آزمون کارشناسی و کارشناسی ارشد در نیمسال دوم 98-97 دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی سازمان مرکزی

24 بهمن 1397 | کد خبر : 59816

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

برنامه کلاسی دانشگاه پیام نور / آموزش استفاده از سیستم سهبا

پیام نورنا: سهبا مخفف سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی است که توسط دانشگاه پیام نور راه اندازی شده است برای ارائه برنامه کلاسی به دانشجویان و اساتید مراکز/ آموزش استفاده از سیستم سهبا

6 بهمن 1397 | کد خبر : 65955

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 98-97 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال دوم 98-97 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال دوم 98-97 پیام نور از 3 بهمن ماه 97 آغاز شده است.

5 بهمن 1397 | کد خبر : 65931

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 98-97 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال  دوم 98-97 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال دوم 98-97 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

29 دی 1397 | کد خبر : 65911

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 98-97 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال دوم 98-97 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال دوم 98-97 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب٫ترجمه مقاله٫ترجمه تخصصی
٫ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» مشاوره کارشناسی ارشد
» مشاوره آزمون دکتری
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top