چاپ خبر

خوابگاه‌های علوم پزشکی دارای شهردار می‌شوند

پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (پیام نورنا) : مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت از تدوین و ابلاغ دستورالعمل شهردار خوابگاه خبر داد و گفت: این طرح در آیین ‌نامه شورای صنفی دیده شده و از مهرماه در چند دانشگاه به صورت پایلوت اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر نبی مطلبی، با بیان اینکه در حوزه دانشجویی وزارت بهداشت، سه بخش تحت پوشش است، توضیح داد: این سه بخش شامل سلامت روان دانشجویان، تربیت بدنی و بخش رفاهی و معیشت که زیر مجموعه‌های زیادی از جمله خوابگاه، تغذیه و… دارد، می شود و اقدامات مختلفی در هر کدام از این بخش ها در دست انجام است.

70 درصد خوابگاه های علوم پزشکی غیر قابل تحمل هستند

وی با اشاره به اقدامات در دست اجرا در بخش رفاه و معیشت دانشجوئی، اظهار کرد:در این بخش سه اقدام تاسیس خوابگاه مطلوب، اعتبارسنجی خوابگاه ها و شورای صنفی در اولویت قرار دارند.درحال حاضر 422 خوابگاه در مجموعه وزارت بهداشت وجود دارد که مجموع متراژ آن ها حدود یک میلیون متر مربع است. از یک میلیون متر مربع حدود 300 هزار متر مربع قابل تحمل است و حدود 700 هزار متر مربع غیر قابل تحمل و غیر استاندارد است. به عبارت دیگر 70 درصد خوابگاه ها غیر قابل تحمل و 30 درصد قابل تحمل است که تنها نیمی از 30 درصد قابل تحمل، مطلوب است.

احداث 20 خوابگاه استاندارد طی دو و نیم سال آینده

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به رونمایی از سند تاسیس خوابگاه مطلوب، اظهار کرد: بر اساس این سند راه اندازی 20 خوابگاه تایید شد و اولین کلنگ خوابگاه مطلوب در دانشگاه علوم پزشکی یزد و بعد دانشگاه علوم پزشکی تبریز زده شد، امیدواریم این 20 خوابگاه طی دو سال تا دو سال و نیم آینده به بهره برداری برسد.

دکتر مطلبی با بیان اینکه این خوابگاه ها برای دانشجویان مجرد است،گفت: خوابگاه متاهلین ظرفیت زیادی را اشغال می کند، برای متاهلین باید یک فضای 70 تا 80 متری را در اختیار یک دانشجو قرار دهیم در صورتی که می توان همین فضا را در اختیار پنج دانشجوی مجرد قرار داد. بنابراین بهتر است ودیعه مسکن در اختیار دانشجویان متاهل قرارگیرد تا هرجائی که تمایل دارند خانه اجاره کنند.

اعتبار سنجی خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی

وی با بیان اینکه طرح دوم، اعتبارسنجی خوابگاه های موجود است، توضیح داد: این طرح آماده شده که بر اساس آن همه خوابگاه ها در 9 محور با حدود 26 معیار و 66 شاخص سنجیده می شوند. این محورها شامل منابع انسانی، رضایتمندی دانشجویان، تاسیسات، تجهیزات، معماری، شهرسازی، عمران، بهره برداری وارزیابی حاکمیت می باشد و به زودی تیم هایی برای انجام اعتبارسنجی آموزش داده می شوند.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس این طرح خوابگاه ها به چهار رده تقسیم می شوند.رده D خوابگاه های خارج از استاندارد هستند و باید تخلیه شوند ، رده C خوابگاه هایی هستند که اصلا مطلوب نبوده اما ساختار آن ها به گونه ای است که نمی شود در آن ها مداخله کرد و بعد از ساختن خوابگاه‌های مطلوب باید تخلیه شوند. خوابگاه های رده B خوابگاه هایی هستند که با مداخله در معماری داخلی، طراحی و مدیریت منابع انسانی می توان آن ها را بهبود بخشید و خوابگاه‌هایی که در رده A قرار دارند، خوب و قابل تحمل هستند اما مطلوب نیستند و تا مطلوب ما که A+ است فاصله دارند. قرار است بر اساس این رده بندی به هر خوابگاه اعتبارنامه داده شود و هزینه‌های خوابگاهی بر اساس رده بندی از دانشجو اخذ شود. در این راستا محتوای طرح آماده شده و عملیات اجرائی بزودی با تامین اعتبار آغاز خواهد شد.

ابلاغ دستورالعمل شهردار خوابگاه

دکتر مطلبی به ابلاغ آیین نامه شورای صنفی اشاره کرد و گفت: انتخابات شورای صنفی براساس آیین نامه جدید در حدود 43 دانشگاه انجام شد و برای دبیران شورای صنفی دوره های آموزشی برگزار شد. در آیین نامه جدید علاوه بر موضوعات صنفی بلکه به موضوعات آموزشی و پژوهشی نیز پرداخته شده است.

وی از تدوین و ابلاغ دستورالعمل شهردار خوابگاه خبر داد و گفت: شهردار خوابگاه در آیین‌نامه شورای صنفی دیده شده است. در شورای صنفی نگاه این است که دانشجویان همراهان مشورتی و اجرائی دانشگاه هستند و برخی کارهای اجرائی و مشورتی به آن ها تفویض می شود. در این راستا دستورالعمل شهردار خوابگاه تدوین شده است . بر اساس این دستوالعمل یکی از دانشجویان ساکن خوابگاه توسط اعضای شورای صنفی به عنوان شهردار خوابگاه انتخاب شده و حدود اختیارات شهردار خوابگاه توسط اعضای شورای صنفی تعیین می شود. وظایف شهردار مشابه مدیر عامل در شرکت هاست و مجری تصمیمات شورای صنفی و در واقع رابطی بین شورا و دانشجویان است.

وی درمورد شرایط شهردار شدن و زمان اجرای آن توضیح داد: فردی که می‌خواهد شهردار شود باید سابقه حداقل یک ترم سکونت در خوابگاه مربوطه را داشته باشد و دانشجوی ترم دوم به بعد باشد.این طرح از مهرماه جاری در چند دانشگاه به صورت پایلوت اجرا می شود تا ایراداتی که دارد مشخص شود تا برای ترم بعد، با رفع اشکالات در تعداد بیشتری از دانشگاه‌ها اجرا شود.

اهتمام وزارت بهداشت بر ورزش همگانی

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به بحث تربیت بدنی اظهار کرد: در بحث تربیت بدنی تمرکز و اهتمام وزارت بهداشت بر روی ورزش همگانی است، زیرا ورزش همگانی علاوه بر این که سهل الوصول و ارزان است، آموزش خاصی نمی خواهد، به سن و جنس وابسته نیست، به وسایل و تجهیزات گران قیمت نیاز ندارد و نشاط و هیجان زیادی در بین دانشجویان ایجاد می کند. تلاش بر این است تا دامنه وسیعی از دانشجویان را با ورزش همگانی به تحرک وادار کنیم. در این راستا ورزش حرفه ای دانشجویان را نیز در حد توان حمایت می کنیم تا موتور محرک و نظام انگیزشی ورزش همگانی باشد.

سه اقدام وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان دانشجویان

مطلبی درمورد اقدامات در دست اجرا در حوزه سلامت روان نیز توضیح داد:راه اندازی کانون‌های سلامت رفتار با همکاری اداره کل فرهنگی یکی از اقدامات در دست اجرا در حوزه سلامت روان است. همچنین انتخاب گروه همتایاران دانشجویان از دیگر اقداماتی است که طبق آن به گروهی از دانشجویان که از سوی دانشگاه انتخاب می شوند آموزش های تخصصی ارائه می شود، این افراد در زمینه پیشگیری و آموزش فعالیت می کنند اما در بحث درمان اجازه دخالت ندارند.این افراد مشاور نیستند اما می توانند دانشجویان در معرض خطر را شناسایی کرده و به مراکز مشاوره ارجاع دهند و بدین ترتیب خلاء بین مرکز مشاوره و دانشجو را پر کنند. این طرح در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان پایلوت فعال شده و پس از ابلاغ آیین نامه اجرا می شود.

وی ادامه داد: پایش سلامت روان به صورت وسیع در کل کشور از اقدامات دیگر است که یک پایش عمیق بوده و جدا از غربالگری دانشجویان جدیدالورود است.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top