چاپ خبر

تغییرات جدی در قانون خدمت وظیفه عمومی / برخی معافیت‌ها راحت‌تر شد

سایت پیام نورنا : نمایندگان مجلس برای معافیت سربازی و برخی قوانین مرتبط با خانواده‌های شهدا و ایثارگران به جمع بندی جدیدی نسبت به قانون قبل رسیدند.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : نمایندگان مجلس در جریان بررسی مجدد موادی از لایحه تنظیم برخی احکام برنامه های توسعه کشور، به بررسی ماده الحاقی ۵ این لایحه پرداختند و با این ماده با ۱۴۸ رای موافقت کردند. این تعداد رای موافق از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در جلسه اخذ شد و تنها ۱۲ نماینده به آن رای مخالف دادند و ۶ رای ممتنع ثبت شد.

یکی از مهمترین تغییرات اعمال شده مربوط به ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی بود که با تغییراتی روبرو شد و یک تبصره هم به آن اضافه شد. در این تغییرات آمده که برای معاف شدن یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان دیگر نیازی به سابقه ۲۴ ماه آزادگی نیست و این عدد به ۱۲ ماه تقلیل پیدا کرد. همچنین شرط ۲۵ درصد جانبازی به ده درصد و ۳۰ ماه حضور در جبهه به ۱۲ ماه حضور تغییر کرد. به این ترتیب شرایط معافیت برای فرزندان خانواده ایثارگران و جانبازان راحت تر از قبل شد.

همه تغییراتی که نمایندگان مجلس در قانون خدمت وظیفه عمومی و قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران اعمال کردند در جدول زیر قابل مشاهده است؛

قانون پیشین مصوبه جدید
ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی، بند۳: به ازاء هر بیست و چهار ماه آزادگی، ۲۵ درصد جانبازی و سی ماه سابقه حضور در جبهه یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان معاف می شود. بیست و چهارماه آزادگی به دوازده ماه آزادگی، بیست و پنج‌درصد، جانبازی به ده‌درصد، جانبازی، سی‌ماه سابقه حضور در جبهه به دوازده‌ماه سابقه حضور در جبهه کاهش یافت. همچنین فرزند شهید مشابه جانباز پنجاه درصد محسوب می‌شود.
ماده ۲۶ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران: دولت موظف است به منظور حمایت از سلامت جانبازان پنجاه درصد (۵۰%) و بالاتر و جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد و براساس شدت و نوع ضایعات ناشی از مجروحیت و میزان ساعت کاری که از جانبازان مراقبت می‌شود، نسبت به برقراری و پرداخت حق پرستاری و حق همیاری بر مبنای حداقل دستمزد ماهانه کارگران اقدام و اعتبار مورد نیاز را در لوایح بودجه سنواتی منظور نماید. بعد از عبارت «جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی» عبارت «جانبازان دارای محدویت جسمی، حرکتی» اضافه شد. همچنین به این ماده تبصره ای به شرح زیر اضافه شد: والدین، همسران و فرزندان شهدا که دارای بیماری‌های خاص، صعب العلاج یا محدودیت جسمی حرکتی می‌باشند پس از تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران مشمول این ماده می‌شوند.
ماده ۶۶ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران: بنیاد موظف است نسبت به تأمین و پرداخت صد درصد (۱۰۰%) هزینه شهریه کلیه دانشجویان شاهد (همسر و فرزندان شهدا)، جانباران بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و همسر و فرزندان آنها و آزادگان و همسر و فرزندان آنان را که در مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی غیردولتی، پیام نور، شبانه‌ دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و هر مؤسسه و دانشگاه آموزش عالی شهریه‌بگیر مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول تحصیل می‌باشند، اقدام نماید. جانبازان زیر ۲۵ درصد نیز می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
تبصره۱ ماده ۶۷ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران: بنیاد موظف است نسبت به پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان و دانشجویان شامل همسر و فرزندان شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر، آزادگان و خانواده‌های آنان اقدام نماید. به این بند هم عبارت “جانبازان زیر ۲۵ درصد” اضافه شد.
ماده ۷۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران: وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کلیه دانشگاههای دولتی و غیردولتی و دستگاههای اجرائی مشمول ماده ۲ این قانون موظفند در اعطای سهمیه‌های ورود به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، بورسهای تحصیلی داخل و خارج از کشور، فرصتهای مطالعاتی و دوره‌های دکترای تخصصی بیست درصد از سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای بیست و پنج درصد اختصاص دهند. از این ماده عبارت “بالای ۲۵ درصد” حذف شد؛ به این معنا که همسر و فرزندان کلیه جانبازان می توانند از سهمیه اختصاص یافته استفاده کنند.

 علاوه بر این تغییرات، در ماده الحاقی ۵ لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه های توسعه کشور آمده که روز گذشته موافقت نمایندگان را به دنبال داشت آمده است: دولت به منظور استمرار، توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در جهت حفظ کرامت ایثارگران با اولویت عرضه منابع مالی، فرصتها، امکانات و تسهیلات و امتیازات به ایثارگران، پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا و همچنین جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنان، اقدامات زیر را انجام می‎دهد؛

1- همسران و فرزندان شهدا از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخـص جانباز پنجاه‌درصد(۵۰%) و بالاتر به استثنای تسـهیلات خودرو و حق پرستاری و کاهش ساعت کاری و حالت اشتغال برخوردارند. امتیازات ناشی از این بند شامل وابستگان فرزند شهید نمی‎شود.

2- به منظور ایجاد وحدت رویه در ارائه خدمات درمانی به ایثارگران با حفظ کرامت و عزت ایشان و با رعایت ماده(۴۹) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، بیمه تکمیلی ایثارگران و هزینه‌های مازاد بر بیمه‌های پایه(بیمه سلامت)، تأمین کلیه داروها و تجهیزات و اقلام پزشکی موردنیاز و بیمه تکمیلی جانبازان و افراد تحت تکفل، آزادگان و افراد تحت تکفل، فرزندان شهدا و افراد تحت تکفل آنها و پدر و مادر و همسر شهید اعم از شاغل در دستگاههای اجرائی و بازنشسته و مشمولان قانون کار و تأمین اجتماعی و غیرشاغل به استثنای ایثارگران نیروهای مسلح برعهده بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد.

3- کلیه دستگاههای اجرائی موظفند بیست‌درصد(۲۰%) از اعتبارات فرهنگی خود را در چهارچوب موافقتنامه مبادله‌شده با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، صرف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کنند.

4- به‌منظور کاهش هزینه‎های مهندسی ساخت مسکن برای خانواده‎های شهدا و ایثارگران، بنیاد شهید و امور ایثارگران مجاز است با رعایت قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۲۲/۱۲/۱۳۷۴ و مقررات ملی ساختمان، صددرصد(۱۰۰%) هزینه‎های خدمات مربوطه را برای یک‌بار و حداکثر برای یکصدمتر مربع تأمین نموده و هزینه آن را در بودجه سنواتی پیش‎بینی کند.

5 بورس تحصیلی داخل و خارج کشور به جانبازان پنجاه‌درصد(۵۰%) و بالاتر، آزادگان با حداقل پنج سال اسارت و فرزندان شهدا و در خصوص اعزام به خارج مشروط به شرایط علمی موضوع قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور اعطاء می‎شود.

به این ترتیب طبق مصوبه جدید مجلس، نه تنها شرایط معافیت از خدمت سربازی که برخی موارد دیگر از جمله تحصیل و خدمات بهداشتی نیز برای ایثارگران و جانبازان و خانواده هایشان تسهیل شد.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

صفحات نظرات :
 1. نویسنده دیدگاه : سوشي - در تاریخ : 30 اردیبهشت 1395

  یه جوری تیتر زدید معافیتها راحت شد قلب ما از شدت هیجان به تپش افتاد. ولی وقتی متن رو خوندیم دیدیم مثل بقیه سهمیه ها اینم برای از ما بهترونه. متاسفم ………. که تو 28 سالگی و بعد از سالها درس خوندن و فوق لیسانس گرفتن باید بریم دو سال از همه چیز عقب بیوفتیم

 2. نویسنده دیدگاه : علی - در تاریخ : 30 اردیبهشت 1395

  سلام
  1-ایثارگر به چه کسی گفته می شود ؟
  2- من پدرم 24 خدمت سربازی در مناطق جنگی بوده و کارت ایثار دارد ، آیا این قانون شامل من می شود ؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 31 اردیبهشت 1395 :

  سلام
  این مورد رو باید از پلیس + 10 و یا نظام وظیفه سوال فرمایید

 3. نویسنده دیدگاه : javad - در تاریخ : 30 اردیبهشت 1395

  سلام
  درس مدار الکتریکی رشته نرم افزا تا ترم پیش تستی تشریحی بوده الان این ترم کلا تشریحی شده!؟؟
  آیا مشخصه چند سوال داره؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 31 اردیبهشت 1395 :

  سلام
  خیر مشخص نیست

 4. نویسنده دیدگاه : مهدی - در تاریخ : 30 اردیبهشت 1395

  خوبه دیگه … شرایط همه چی براشون جور بود … 2 سال هم ازمون جلوتر افتادن .

 5. نویسنده دیدگاه : ایمان - در تاریخ : 30 اردیبهشت 1395

  معلوم نیست کی تصویب میشه؟
  من روز اول رفتم سراغش اما گفتن باید ابلاغ بشه

 6. نویسنده دیدگاه : مهرداد - در تاریخ : 30 اردیبهشت 1395

  من هجدهمین ماه خدمت رو گذروندم، با 2 تا فوق لیسانس رفتم سربازی، گذشت….

 7. نویسنده دیدگاه : armin - در تاریخ : 30 اردیبهشت 1395

  عجب..
  الان دقیقا معافیت کجاش راحت تر شد

 8. نویسنده دیدگاه : sam - در تاریخ : 31 اردیبهشت 1395

  ,سلام ببخشین برای چندفرزندمیشه استفاده کرد این قانونو مثلا من بابام ۳۰ماه خدمت داره وداداشم معاف شده قبلا الان من با این قانون میتونم استفاده کنم خاهشا کمکم کنید بگین برام باتشکر??منتظرم

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 31 اردیبهشت 1395 :

  سلام
  این مورد رو باید از پلیس + 10 و یا نظام وظیفه سوال کنید.

 9. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 31 اردیبهشت 1395

  حداقل تیتر میزدید *معافیت فرزندان جانبازان وایثارگران راحت شد*فرزندان جانبازان و شهدا رو سرما جا دارن ولی مگه ما تو این کشور زندگی نمیکنیم؟!! بخوای بری سر کار باید پارتی داشته باشی.اگرم بخوای آزمون بدی احتمال قبولی صفره.چون قبلا 70% سهمیه ایثارگران بود حالا شده 100% یهو بگین برین مدرک بگیرین بعد برین قبرستون بخوابین.

 10. نویسنده دیدگاه : abolfazl - در تاریخ : 31 اردیبهشت 1395

  سلام.ببخشید من پدرم 27 ماه خدمت زمان جنگ نیرو دریایی داره.معاف میشم؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 31 اردیبهشت 1395 :

  سلام
  از پلیس + 10 و یا نظام وظیفه سوال فرمایید.

 11. نویسنده دیدگاه : حسن - در تاریخ : 31 اردیبهشت 1395

  سلام الان پدر من 10درصد جانباز هستش 24ماه هم ایثار گری داره شهریه منم رایگان میشه ترم 7اخرین ترمم هستش باید کجا برم

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 31 اردیبهشت 1395 :

  سلام
  از پلیس + 10 و یا نظام وظیفه سوال فرمایید.

 12. نویسنده دیدگاه : پیام نور - در تاریخ : 31 اردیبهشت 1395

  سلام ببخشید کی پیام نور پذیرش کارشناسی ارشد را بدون کنکور 20 درصد برتر معدل رو اعلام میکند؟
  رشته روانشناسی هم جزء انها است؟
  وبه نظرشما معدل16.7 هم میشود پذیرش شد؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 31 اردیبهشت 1395 :

  سلام
  منظور شما استعدادهای درخشان پیام نور می باشد که استعدادهای درخشان پیام نور معلق شده است

 13. نویسنده دیدگاه : ALi - در تاریخ : 31 اردیبهشت 1395

  من بابام 20 درصد جانبازی داره و واقعن حقش بیشتر بوده
  این بهترین خبریه که این چند مدت شنیدم
  با این وضعیت معاف میشم…هورااااااااا

 14. نویسنده دیدگاه : مجید - در تاریخ : 1 خرداد 1395

  با سلام و خسته نباشید.میخواستم بدونم این قانون تصویب شده یعنی یه موافقت شورای نگهبان و دولت رسیده یا فقط اکثریت ارا رو تو مجلس کسب کرده؟
  با تشکر

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 1 خرداد 1395 :

  سلام
  در حال حاضز نمایندگان مجلس تصویب کرده اند

 15. نویسنده دیدگاه : مجید - در تاریخ : 1 خرداد 1395

  پس یعنی امکانش هست که به تصویب شورای نگهبان و دولت نرسه و اجرایی نشه؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 1 خرداد 1395 :

  مشخص نیست.

 16. نویسنده دیدگاه : بهزاد - در تاریخ : 1 خرداد 1395

  با سلام و خسته نباشید ، من دانشجوی حسابداری ، ترم چهارم هستم ، معدل کل در ترم سوم 13/85 شد و به همین خاطر دارم برای ترم چهارم جدا زحمت میکشم که نمرات دروسم پایین تر از ۱۷ نشه اما از بعضی دانشجو ها شنیده ام که با اینکه نمرات دروس اخذ شده حتی بالاتر از 19 بشه بازهم نمیشه معدل کل بالاتر بره و اگر هم بالاتر بره فقط چند صدم امکان داره بالاتربره
  من زیاد از سیستم محاسبه معدل سر در نمیارم بنابر این خواستم از شما بپرسم که این حرف حقیقت داره ؟ بالا بردن معدل اینقدر مشکله؟ اگه نمرات خوبی بگیرم باز فقط چند صدم بالاتر میره؟
  ممنون میشم خیالمو راحت کنید

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 2 خرداد 1395 :

  سلام
  خیر دوست عزیز صحت ندارد و هرچه نمرات شما بالاتر باشید خوب مسلما معدل شما نیز بالاتر خواهد شد
  می توانید از لینک زیر استفاده کنید:
  http://avg.pnuna.com

 17. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 4 خرداد 1395

  سلام این معدل دانشکده یا دانشگاه که توی سیستم گلستان کنار معدل زده چیه؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 4 خرداد 1395 :

  سلام
  توجه نداشته باشید بیشتر نقش تزئینی دارد

 18. نویسنده دیدگاه : محسن - در تاریخ : 5 خرداد 1395

  اینم که مثه بقیه امنیازها فقط برا خانواده شهدا و جانبازانه!و شامل 99/99 درصد مردم نمیشه!

 19. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 5 خرداد 1395

  خندم میگیره ایا بعد از 30و خوردگی سال از جنگ هنوز هم تمامی امکانات و …. برای از ما بهترونه ما الکی درس میخونیم

 20. نویسنده دیدگاه : aa - در تاریخ : 6 خرداد 1395

  سلام اخبار تکمیلی وابلاغ شدن را هم بگذارید

 21. نویسنده دیدگاه : سلیم - در تاریخ : 28 خرداد 1395

  باعرض سلام وخسته نباشید
  پدرمن ۲۵ماه حضوردرجبهه داره وخودمنم متولد۷۳ ایا این قانون مشمول منم میشه وبعداینکه اگرتصویب نشدحداقل میشه کسری گرفت ؟؟ممنون

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 28 خرداد 1395 :

  سلام
  این موضوع رو باید از پلیس + 10 و یا نظام وظیفه سوال فرمایید

 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
 • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

12 آذر 1399 | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

20 آبان 1399 | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

16 آبان 1399 | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

19 شهریور 1399 | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

28 آذر 1398 | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top