چاپ خبر

معاون وزیر علوم: پیشبرد دیپلماسی فعال علمی، سیاست پس از توافق هسته ای

پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (پیام نورنا) : معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز پنجشنبه در جمع دانشجویان ایرانی دانشگاه های مالزی حضور یافت و پای درد دل این دانشجویان نشست تا از نزدیک به مسائل و مشکلات این دانشجویان بپردازد.

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : ایرنا – در این نشست صمیمانه که علاوه بر دکتر مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان، دکتر عباس قنبری، رایزن علمی جدید حوزه شرق آسیا و ‘مجید صفار’ کاردار موقت سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور نیز حضور داشتند، مسائل و دغدغه های دانشجویان ایرانی در حوزه های مختلف بررسی شد.

در ابتدای این جلسه معاون وزیر علوم با اشاره به توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5، گفت: توافق اخیر که در سایه حمایت های مستقیم و رهنمودهای مستمر مقام معظم رهبری و نیز همدلی تمامی گروه ها و جناح های کشور حاصل شد، به یقین وضعیت و موقعیت کشور را در جهان و از جمله در شرق آسیا تغییر خواهد داد و لذا ما باید متناسب با این فرصت ایجاد شده سیاست های خودمان را در زمینه پیشبرد دیپلماسی علمی و فناوری فعال تنظیم کنیم.

در ادامه این نشست دانشجویان و نمایندگان تشکل های دانشجویی از دانشگاه های مختلف به بیان دغدغه های خود پرداختند که مسائل و مشکلات ارزی، معضل روادید، معیشت، ارزشیابی مدارک دانشگاه ها، ارتباط بین تشکل های دانشجویی و مراکز دولتی ایرانی و دانشگاه های مالزی، مشکل جذب فارغ التحصیلان دانشگاه های مالزی و رفتار نادرست و تبعیض آمیز اساتید مالایی با دانشجویان ایرانی از جمله محورهایی بود که دانشجویان در این نشست مطرح کردند.

معاون وزیر علوم در ادامه و در پاسخ به دغدغه های دانشجویان گفت: انتخاب و اعزام رایزن علمی جدید در شرق آسیا برای حل مشکلات دانشجویان، ارتباط بیشتر بین مراکز دانشگاهی و اساتید مقیم مالزی و استفاده از ظرفیت های موجود به نفع کشور صورت گرفته و رایزن علمی موظف است به تمامی این دغدغه ها به خصوص با توجه به شرایطی که اخیرا ایجاد شده به جد و با قدرت رسیدگی کند.

صدیقی افزود: خوشبختانه رایزن علمی جدید فارغ التحصل منطقه است و از امتیاز آشنایی با مسائل منطقه، دغدغه های دانشجویان، مسائل دانشگاه ها و … برخوردار است لذا با حمایت و پشتیبانی که در وزارت علوم دارند، انتظار داریم وضعت دانشجویان ایرانی در منطقه و به خصوص مالزی بهبود یابد.

عباس قنبری رایزن علمی جدید ایران در شرق آسیا فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های مالزی بوده و عضو هیات علمی دانشگاه تهران است.

صدیقی با تاکید بر اینکه مالزی در گذشته در حوزه آموزش عالی حرف زیادی برای گفتن نداشت، گفت: این کشور در سال های اخیر سرمایه گذاری خوبی در حوزه آموزش عالی انجام داده و با این شرایط توانست در سال های گذشته به قطبی برای جذب جوانان ایرانی برای تحصیل با هزینه شخصی تبدیل شود.

معاون وزیر علوم بر استفاده از ظرفیت های خوب مالزی در راستای اهداف و مقاصد ملی تاکید کرد و گفت استفاده از تجربیات علمی اساتید و دانشگاه های مالزی به خصوص در حوزه هایی همچون الگوی توسعه بومی، ارتباط صنعت با دانشگاه ها و … نیز باید مورد توجه قرار گرفته و برای استفاده به داخل کشور منتقل شود.

وی اعلام کرد طی دو سال اخیر و در هر سال حدود یکهزار دانشجوی ایرانی فارغ التحصیل از دانشگاه های مالزی برای ارزیابی مدارک خود به وزارت علوم مراجعه کرده اند که این امر نشان می دهد حدود 25 درصد از مراجعان برای ارزیابی مدارک از مالزی بوده اند.

صدیقی اظهار امیدواری کرد که این فارغ التحصیلان سفیران خوبی از وضعیت علمی مالزی باشند و اثبات کنند که این کشور از لحاظ علمی قابل سرمایه گذاری است.

وی در پاسخ به درخواست چگونگی ارزیابی دانشگاه های مالزی، تاکید کرد تصمیم وزارت علوم در مورد تایید و یا عدم تایید دانشگاه های کشورهای حوزه شرق آسیا برعهده رایزنی علمی است و وی براساس استانداردها، معیارها و شاخص های علمی کمی و کیفی این ارزیابی ها را انجام می دهد. لذا در خصوص تایید و یا عدم تایید این دانشگاه ها نظر رایزن علمی شرط لازم و ضروری است.

رئیس سازمان امور دانشجویان در عین حال تصریح کرد: با توجه به فضای پس از توافق هسته ای و شرایطی که اخیرا ایجاد شد، وزارت علوم در ارزیابی مجدد دانشگاه های مالزی عجله ای ندارد و باید در فرایند ارزیابی ها تعاملات دانشگاهی و دانشجویی ما از حالت یکطرفه خارج و دو سویه شود. ما از رایزن علمی خواسته ایم با دقت کامل و با شرط رعایت منافع ملی کشور ارزیابی خود از دانشگاه ها را مجددا به عمل آورده و به تهران اعلام کند.

وی بار دیگر تاکید کرد که شرایط دیگر مانند گذشته نیست و تاییدیه دانشگاه ها علاوه بر مساله کیفیت دانشگاه ها به منافعی که دانشگاه ها و دانشجویان ایرانی نیز بدست خواهند آورد، بستگی خواهد داشت.

وی ادامه داد: شرایط دانشگاه های ایران از لحاظ زیرساختی و امکانات بسیار تغییر پیدا کرده و بسیاری از دانشگاه های کشور آمادگی پذیرش دانشجویان خارجی، جذب سرمایه ها و بودجه های تحقیقاتی را دارند، لذا ما انتظار تعامل بیشتر از جانب مالزی و دانشگاه های این کشور را داریم.

صدیقی در این خصوص به وضعیت دانشگاه های کشورهای آسیای میانه اشاره کرد و گفت که نگرانی هایی در مورد اعتبار مدارک این دانشگاه ها وجود دارد، اما در مورد مالزی این نگرانی و حساسیت کمتر است، با این وجود ما از رایزنی علمی خواسته ایم تا نظارت کیفی بیشتری بر این مدارک و فرایند گرفتن تاییدیه داشته باشد و لذا در این خصوص نیز نظر رایزن علمی شرط است.

وی همچنین ارتباط با همه دانشجویان و تشکل های دانشجویی را از وظایف رایزن های علمی دانست و خاطر نشان کرد: تمامی تشکل ها و انجمن های دانشجویی که در چارچوب نظام فعالیت می کنند، باید مورد حمایت رایزنی قرار گیرند و رایزنی های علمی باید برای فعال سازی هسته های علمی دانشجویان ایرانی در خارج و انتقال ظرفیت های علمی و نیز دستاوردهای آنان به داخل اقدام کنند.

معاون وزیر علوم در خصوص ارزیابی دانشگاه هایی که نمایندگی و یا شعبه ای در کشور دیگر دارند نیز، گفت: مساله اصلی در ارتباط با دانشگاه های خارج از کشور نوع تعاملی است که قرار است با ما داشته باشند. ما قطعا تعامل یکسویه و به نفع یک طرف را نمی پذیریم.

صدیقی با اشاره به بحث جذب هیات علمی از بین دانشجویان فارغ التحصیل در کشورهای مختلف و مالزی، گفت: در فرایند جذب ملاک اصلی علاوه بر صلاحیت های عمومی، توانمندی و ظرفیت های علمی خود متقاضی است. لذا بخش اصلی فرآیند جذب هیات علمی در دست خود متقاضی است، بر همین اساس تاکید ما به دانشجویان، در دوران دانشجویان تمرکز هرچه بیشتر بر فعالیت های علمی و تحقیقاتی صرف است تا بتوانند در فرایند رقابت شدید جذب در دانشگاه ها موفق شوند.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

22 شهریور 1399 | کد خبر : 67702

لینک ثبت نام + دانلود رایگان دفترچه ثبت نام/

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

پیام نورنا : آغاز ثبت نام در هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور در آبان ماه سال 1399 / برگزاری آزمون در جمعه 9 آبان ماه 99

19 شهریور 1399 | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

13 شهریور 1399 | کد خبر : 67556

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

پیام نورنا : کارنامه و نتایج اولیه آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد / لینک مشاهده نتایج اولیه

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67278

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67276

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

پیام نورنا: شهریه دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی 1400-1399 افزایش پیدا کرد. این افزایش نسبت به سال پیش 15 درصد می باشد.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

28 آذر 1398 | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب٫ترجمه مقاله٫ترجمه تخصصی
٫ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» دانلود مقاله تحقیق و پژوهش های دانشجویی
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top