چاپ خبر
چالش مهم آموزش عالی در ایران/

آیا دانشگاههای پیام نور و آزاد اسلامی در پایان راه هستند؟

پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (پیام نورنا) : اگر ظرفیت دانشگاههای دولتی روزانه را که حدود 120 هزار نفر است و دانشگاه آزاد اسلامی همراه با پیام نور در مجموع شاید به 600 هزار نفر هم نرسد که هرکدام حدود سیصد هزار نفر ورودی جدید دارند.

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : پارسینه – قبل از انقلاب اسلامی، ایران 150 هزار دانشجو داشت با جمعیت حدود 35 ملیون نفر که کمتر از یک درصد جمعیت کشور، دانشجو بودند، از طرف دیگر از سال 1313(سال تاسیس دانشگاه تهران) تا سال 1370 ینی در 57 سال، تعداد فارغ التخصیلان همه دانشگاهها در کشور حدود یک میلیون نفر بوده است ولی بعد از دهه هفتاد شمسی و مخصوصا در اواخر دهه هشتاد و سالهای اخیر تعداد دانشجویان کشور به بیش از سی برابر(حدود 4و نیم میلیون) ولی جمعیت کشور تنها اندکی بیش از  دو برابر شده است.

با این حساب تعداد دانشجویان کشور به خدود شش درصد جمعیت رسیده است که البته شاخص قابل قبولی از تظر درصد دانشجویان و تربیت منابع انسانی است و کشورهای پیشرفته مثل ژاپن یا آلمان، اندکی از این درصد بالاتر دارند.

در این میان نقش دانشگاههای پیام نور و آزاد اسلامی در جذب متقاضیان ورود به دانشگاهها بسیار چشمگیر بود،به حدی که در اوج درخواست برای پذیرش دانشجو، برخی سالها این دو دانشگاه، بیش از یک میلیون نفر ورودی داشتند!

البته این مساله بیشتر مربوط به دولت نهم و دهم بود که در فاصله سالهای 84 تا 92 متاسفانه بدون افزایش کیقیت و تجهیزات پذیرش دانشجو بخصوص در دانشگاه پیام نور به صورت تصاعدی بالا رفت و بعد از سالهای میانه و اواخر دهه هشتاد که اوج داوطلبان ورود به دانشگاهها بود به حدود یک و نیم میلیون نفر رسید که این تعداد در سال جاری تقریبا به نصف کاهش یافته است.

این به آن معنا است که اگر ظرفیت دانشگاههای دولتی روزانه را که حدود 120 هزار نفر است و دانشگاه آزاد اسلامی همراه با پیام نور در مجموع شاید به 600 هزار نفر هم نرسد که هرکدام حدود سیصد هزار نفر ورودی جدید دارند.

دانشگاه پیام نور با حدود بیش از 500 مرکز و واحد و دانشگاه آزاد اسلامی با حدود 100 واحد در اقصی نقاط کشور چه وضعی را در آینده تجربه خواهند کرد؟

به نظر می رسد آینده دانشگاههای غیرانتفاعی(با زقم عجیب ولی واقعی 300 دانشگاه) که بیشتر آنها در استان های شمالی کشور و استان های اطراف تهران واقع شده اند و همچنین دانشگاههای پیام نور و آزاد تیره و تار به نظر می رسد زیرا ورودی آنها سال به سال، کمتر می شود و لذا تغییراتی در ساخنار و سازماندهی آنها ضروری به نظر می رسد کما اینکه دانشگاه آزاد اسلامی اخیرا به پیشواز این تغییرات ساختاری رفته و با اذغام معاونت ها و مدیریت ها پیشدستی کرده تا با کاستن از هزینه ها، خود را سرپا نگه دارند؛ اما در دانشگاه پیام نور به نظر می رسد با گسترش بی رویه سالهای پیش و دولتی بودن آن با کمبود بودجه مواجه است(دانشگاه پیام نور علاوه بر اخذ شهریه دارای ردیف بودجه دولتی هم است)

به گزارش پارسینه، به نظر می رسد اذعام و استفاده بهینه از ساختمان ها و تاسیسات این دانشگاهها راهکار خوبی برای این معضل باشد تا بتوان از این ثروت عظیمی که در سی سال گذشته انباشته شده، استفاده بهینه کرد.

از طرف دیگر رشد ناچیز جمعیت کشور که در حال حاضر حدود 2 درصد است و علیرغم توصیه ها و تسهیلاتی که حاکمیت فراهم نموده،طبق برخی سناریوهای پیش بینی شده تا سی سال آینده جمعیت کشور از حدود 90 میلیون نفر بیشتر نخواهد شد و لذا جمعیت به سرعت رو به سالمندی می رود و در نتیجه کاهش سالانه ورودی های داوطلب به دانشگاههای کشور به خصوص دانشگاه پیام نور و آزاد اسلامی رو به کاهش خواهد رفت.

این وضعیت، مهمترین چالش آموزش عالی در سالهای آینده چه از نظر پرسنل موجود،هزینه ها و وضعیت بازنشستگان و تاسیسات و ساختمان های بلااستفاده و…کشور خواهد بود.

 

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

صفحات نظرات :
 1. نویسنده دیدگاه : مهدی - در تاریخ : 14 مرداد 1394

  سلام به نظر من باید بیشتر واحدهای دانشگاهی ادغام شوندبهتر است 500واحد دانشگاهی خیلی زیاد است اینه رفته اند در هر شهرستان کوچک که کمتر 100دانشجو دارندساختمان پیام نور احداث کرده اند250 واحد بهتر است هر چیزی جمع وجور باشد بهتر است

 2. نویسنده دیدگاه : abolfazl - در تاریخ : 14 مرداد 1394

  دانشگاه آزاد با پیام نور مقایسه میکنن؟!؟!؟!

 3. نویسنده دیدگاه : سینا - در تاریخ : 14 مرداد 1394

  سلام بر پشتیبان…
  ببخشید سوالمو جای بدی مطرح میکنم
  من اگه این ترم 20 واحدمو پاس کنم تعداد واحدهای مونده من 25 تا میشه..الان یعنی من به خاطر 1 واحد ترم آخر نمیشم؟؟؟میشه کاری کرد که 1 ترم اضافه نخونم؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 14 مرداد 1394 :

  سلام
  بله ترم اخری محسوب نمی شود و هیچ راهی هم نیست متاسفانه و باید بر اساس معدل نیمسال قبل انتخاب واحد کنید

 4. نویسنده دیدگاه : دانشجو - در تاریخ : 14 مرداد 1394

  پس این ستون و عکسی که مربوط به نتیجه اعتراضات بود چی شد؟ حالا که بعد تعطیلات موقع بررسی نتایج رسیده برداشتین؟ ما به شما امید داریم….

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 14 مرداد 1394 :

  صبور باشید مجددا اگر اعتراضی اعلام شود اون قسمت مجددا فعال خواهد شد.

 5. نویسنده دیدگاه : سوشي - در تاریخ : 14 مرداد 1394

  بهتر !
  ما که فارغ التحصیل شدیم ولی نه کار بهمون میدن نه اعتباری داریم و وقتی میگیم فوق لیسانس از پیام نور داریم پوزخند بهمون میزنن مث یه بچه تنبل نگاهمون میکنن چرا؟ چون در دانشگاه رو باز کردن هرکی میخواست دانشجو بشه ریختنش تو پیام نور
  همون بهتر جمعش کنن بره

  شهریه سال 92 ارشد 500 تومن بود شهریه ترم جدید امسال 700 تومن. تا کجا میخواد این گرونی بالا بره؟ مثلا دانشگاه تهران جنوب امسال نسبت ب ه سال 92 چه تغییری تو کیفیتش داشته که شهریه بالاتر از دانشجو میگیرن؟ سیستمی که اساسش رو چاپیدن دانشجو باشه همون بهتر کنسل شه منحل شه بره پی کارش

 6. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 14 مرداد 1394

  سلام نتایج فراگیر ارشد دقیق مشخص نیست کی اعلام میشه؟الان که نیمه مردادیم ممنون

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 14 مرداد 1394 :

  سلام
  اعلام شده اواخر مرداد

 7. نویسنده دیدگاه : رها - در تاریخ : 14 مرداد 1394

  مهلت تحویل پروژه و کاراموزی ترم بهار تا کی هست؟
  چرا پس دانشگاه ما نمره ی پروژه و کاراموزی رو تایید نمیکنه؟ همه ی نمرات تایید شد بجز این دوتا
  همه ی دانشگاه ها اینطوریه یا فقط دانشگاه ما اینطوری میکنه 🙁

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 14 مرداد 1394 :

  تا 2 نیمسال فرصت ثبت نمره برای پروژه و کارآموزی هست.
  مراکز تعطیل هستند. بعد از تعطیلات ایشالا نمرات رو تایید می کنند جای نگرانی نیست و طبیعی هست

 8. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 14 مرداد 1394

  اینکه دارید تبلیغ افزایش جمعیت میکنید…….
  دانشگاهی که کیفیت وخدمات خوبی داشته باشه پس از چی ناراحته چون جمعیت داره کم میشه!!!!؟؟؟ (اونم فکر نکنم با این تبلیغات زیادی که داره میشه)
  دانشگاه پیام نور اگر به جای درآمد به فکر آموزش با کیفیت به دانش جویان باشد.نیاز به این همه دلیل های بی منطقی دیگر نیست.
  پس معلوم شد که فقط به فکر درآمد از راه پذیرش دانشجو هست.
  خواهشا نظرات مارا به مسئولین پیام نور برسانید….

 9. نویسنده دیدگاه : nader - در تاریخ : 14 مرداد 1394

  سلام خسته نباشید
  ببخشید اون قضیه اینکه میان ترم اجباری میشه و از نصف کتاب و بقیش واسه امتحانات گرفته میشه
  چی شد

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 14 مرداد 1394 :

  سلام
  فعلا جزئیات بیشتری اعلام نشده. احتمالا طرح جدیدی از نیمسال بعدی اجرا شود که اطلاع رسانی خواهد شد

 10. نویسنده دیدگاه : امین - در تاریخ : 15 مرداد 1394

  با سلام
  دانشجوی ارشد هستم . چرا با اینکه ترم تابستان برنداشتم ولی سیستم نصف شهریه ثابت را برام بدهی زده ؟ ایا باید این مبلغ را الان پرداخت کنیم یا نه بذاریم موقع انتخاب واحد ترم پاییز کل شهریه ثابت را یک جا پرداخت کنیم ؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 15 مرداد 1394 :

  سلام
  اگر انتخاب واحد نکردید نیازی به پرداخت شهریه مورد نظر نیست و خودش بعد حذف می شود

 11. نویسنده دیدگاه : مهدی - در تاریخ : 15 مرداد 1394

  سلام
  امکان داره کنکورفراگیر ارشد امسال یک بار دیگه هم برگزار کنن معمولا کی اعلام میشه

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 15 مرداد 1394 :

  سلام
  احتمالش ضعیف هست و احتمالا دوره بعدی برای پذیرش سال بعد باشد

 12. نویسنده دیدگاه : احمد - در تاریخ : 15 مرداد 1394

  سلام و خسته نباشید
  من ترم بهار که گذشت ف ترم اخر کارشناسی ارشدم بود همه درسارو قبول شدم دو تا سمینار هم که داشتم گفته بودند تا اخر تابستون وقت هست ارایه کنم که دارم کاراشو میکنم ، تسویه هم قبلا کرده بودم ، الان که رفتم تو سامانه پیام نور برام بدهکاری زده 310500 تومان که نصف شهریه ثابت هست ، برای چی این پول؟ من که دیگه درسی ندارم ، سمینار ها که هنوز وقت داره . اونم تازه به استادا دادم خودشون نمره رو وارد نکردند هنوز .خسته شدم اینقدر پول ریختم تو حساب این پیام نور

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 16 مرداد 1394 :

  سلام
  مربوط به شهریه ترم تابستان هست. اگر ترم تابستان انتخاب واحد نداشته اید نیاز به پرداختش نیست و خودش حذف خواهد شد.

 13. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 15 مرداد 1394

  در کشوری که دانشگاه تأسیس میکند وبعد خودش هم مدرکش را بی اعتبار میداند معلوم است که فقط به قیمت بر باد رفتن آینده جوانانش درآمد زایی است.بعد توقع دارند جامعه پیشرفت هم بکند.

 14. نویسنده دیدگاه : رها - در تاریخ : 15 مرداد 1394

  سلام

  ببخشید این سوال رواینجا میپرسم

  دانشنامه همون مدرک اصلی هستش یا گواهی فارغ التحصیلی؟
  میخواستم نظام مهندسی عضوشم نوشته گواهی موقت یادانشنامه درحالی که دانشگاه یه برگه گواهی فارغ التحصیلی داده وبرای گواهی موقت تا سه ماه دیگه مدرک نمیدن کارشون درسته؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 15 مرداد 1394 :

  سلام
  همان مدرک اصلی هست
  بله درست هست و صدور مدرک موقت زمانبر هست

 15. نویسنده دیدگاه : mahdi - در تاریخ : 16 مرداد 1394

  سلام.یکی از دروس عملی ترم قبل من و تا اونجا که میدونم یکی از دوستامو تایید نکردن.بقیه دوستام رو هم خبر ندارم ولی احتمالا واسه اونا هم تایید نشده.اگه تا شروع نیمسال بعدی نمره تایید نشه چه اتفاقی می افته؟! درسو باید دوباره پاس کرد یا پاس شده حساب میشه؟؟؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 17 مرداد 1394 :

  سلام
  خیر مراکز دسترسی دارند برای تایید نمره و مشکلی ندارد. حتما به مسئول امتحانات مرکزتان اعلام کنید تا نمره را تایید کند

 16. نویسنده دیدگاه : ناشناس - در تاریخ : 17 مرداد 1394

  سلام پشتیبان جان خسته نباشی سیستم پیام نور برای خواندن خوبه زیاد می خونیم ولی به اساتید محترم تون بگی که یه کم انصاف داشته باشن برا هجده نوزده می خونی چهارده یا سیزده می گیری …دانشگاه آزاد به خوبی داره شهریه میگیره ولی نمره خوب میدن خدایی…شماهم که ماشاله ترم به ترم شهریتون بالا میره…

 17. نویسنده دیدگاه : مهدی - در تاریخ : 17 مرداد 1394

  سلام رشته من بجز درس دفاع مقدس درس اختیاری دیگری ندارد ایا باید درس دفاع مقدس را بگذرانم یا نه

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 17 مرداد 1394 :

  سلام
  خیر نیاز نیست

 18. نویسنده دیدگاه : فرزانه - در تاریخ : 17 مرداد 1394

  با سلام
  دانشجوی ارشد هستم . چرا با اینکه ترم تابستان برنداشتم ولی سیستم نصف شهریه ثابت را برام بدهی زده ؟پس کی قراره حذف بشه؟من تا حالا نتونستم به نمره های ترم گذشته نگاه کنم به خاطر همین شهریه تابستان

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 17 مرداد 1394 :

  سلام
  نیاز به پرداختش نیست. صبور باشید یا حذف می شود و یا برای نیمسال بعدی ثبت می شود.

 19. نویسنده دیدگاه : دانشجو - در تاریخ : 17 مرداد 1394

  سلام
  زمان مهمان شدن برای ترم مهر از کی شروع می شه؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 17 مرداد 1394 :

  سلام
  از 1 شهریورماه

 20. نویسنده دیدگاه : ملايري - در تاریخ : 17 مرداد 1394

  سلام خدمت همه دوستان

  اصلا همه ملت ایران دانشجو وقتی کاری براشون نیست چه فایده داره اگه قبلا دانشجو کم بوده ولی ارزش داشته چون بدون استثنا همه میرفتن سر کار ولی الان چی دانشجو زیاده شهریه هم روز به روز بالا میره

 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
 • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top