چاپ خبر
ترافیک سنگین تقاضا برای شغل؛

افزایش بیکاری دقیقه‌ای / هر ساعت ۳۰۰ نفر بیکار می‌شوند!

پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (پیام نورنا) : اخیرا اعلام شده دقیقه به دقیقه بر تعداد بیکاران افزوده می‌شود و بازار کار همچنان با بحران بیکاری و ترافیک سنگین تقاضا برای شغل مواجه است.وزیر کار می‌گوید دقیقه‌ای ۵ نفر به متقاضیان کار افزوده می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : مهر – علی ربیعی وزیر کار اخیرا گفته است که هر ۵ دقیقه یک نفر به جمعیت بیکار کشور افزوده می شود و باید هر سال برای ۸۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کرد و این آمار یعنی از همه ظرفیت‌ها و توان باید به نحو احسن استفاده کرد.

کارشناسان می گویند هرچند آمارها در ایران بعضا با ابهاماتی مواجه هستند، اما همه آمارها درباره بیکاری جوانان نشان می دهند بازار کار کارجویان جوان کشور به ویژه فارغ التحصیلان بحرانی است و صف سنگینی از تقاضا برای کار وجود دارد که احتمالا تا سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.

چند سال پیش مقامات وزارت کار پیش بینی می کردند پیک تقاضا برای کار تا سال ۹۴ و نهایتا نیمه دهه ۹۰ ادامه دارد و پس از آن این بازار بحران زده پس از بیش از دو دهه به آرامش خواهد رسید اما کم کاری‌ها و سیاست گذاری های تبلیغاتی سال‌های گذشته به جای اقدام واقعی برای حل معضل بیکاری جوانان باعث شده است تا روند بیکاری در کشور همچنان بحرانی بماند.

در دولت‌های گذشته مرتبا خبر از اشتغال زایی میلیونی توسط مقامات دولتی داده می شد اما گزارش‌های مرکز آمار ایران چیز دیگری می‌گفت. هرچند مسئولان سابق کشور نیز با نگاه خیر و تلاش برای حل مسئله بیکاری، اقداماتی را انجام داده اند اما در نهایت هیچ یک از سیاست‌های گذشته نتوانست تاثیر مثبتی بر بازار اشتغال کشور داشته باشد و متاسفانه بیکاری در بین جوانان فراگیرتر شد.

 

هر دقیقه ۵ نفر و هر ساعت ۳۰۰ نفر بیکاری می‌شوند

یک حساب ساده از گفته های وزیر کار عمق فاجعه و بحران بیکاری را در کشور نشان می دهد. اگر به گفته او، هر دقیقه ۵ نفر در کشور در جستجوی شغل باشند و به تعداد بیکاران افزوده شوند، بنابراین در هر ساعت ۳۰۰ نفر، هر روز ۷۲۰۰ نفر، هر هفته ۵۰۴۰۰ نفر، هر ماه ۲۱۶ هزار نفر و خلاصه اینکه هر سال ۲ هزار و ۵۹۲ تازه وارد به بازار کار کشور خواهیم داشت.

این جمعیت قابل توجه از طوفان تقاضا برای شغل اولا نشان دهنده ادامه روند بیکاری و تقاضا برای کار از سوی جوانان تا ۳۰ ساله خواهد بود، همچنین نشان می دهد که هنوز متولدین دهه ۶۰ کاملا امکان ورود به بازار کار را نیافته اند، در حالی که بازار کار با ورود صدها هزار متولد دهه ۷۰ مواجه است.

از سویی بر این نکته تاکید دارد که سیاست گذاری های اشتغالی دولت ها در مسیر درستی نیست و حتی شائبه انجام اقدامات بدون مطالعه، نمایشی و تبلیغاتی را در این زمینه به ذهن متبادر می کند و مهم تر اینکه گویای وضعیت نیمه فعال بنگاه های کشور، تاثیر رکود حاکم بر صنایع و ناتوانی بازار کار در جذب حتی بخشی از کل تقاضاهای شغلی جوانان در هر سال است.

این موضوع زمانی ملموس تر می شود که مقایسه ای بین آمار اشتغال زایی سال گذشته و تقاضای حدود ۲.۶ میلیون شغل صورت گیرد. وزیر کار می گوید سال گذشته ۶۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شد، اما ۲۰۰ هزار مورد نیز در جاهای دیگری نابود شدند؛ بنابراین ۴۰۰ هزار نفر امکان ورود به بازار کار را یافته اند.

 

تقاضا برای شغل میلیونی است

در این شرایط مشخص است که اشتغال ایجاد شده حتی به اندازه یک ششم تقاضاهای جدید برای کار هم نبوده است؛ بنابراین صدها هزارنفر مجبور می شوند تا بیش از یکسال برای ورود به بازار کار تلاش کرده و صبر کنند. موضوع طولانی شدن دوره ورود به بازار کار جوانان، برای بیشتر خانواده ها به یک دغدغه و نگرانی تبدیل شده است و این مسئله زمانی نگران کننده تر می شود که جوانان نتوانند پس از یک دوره نسبتا طولانی انتظار برای کار، شغلی مناسب و دارای امنیت نسبی و آینده ای روشن بیابند.

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با بیان اینکه روش‌های آمارگیری در کشور ما دقیق نیست و در برخی موارد از چند منبع آمار اعلام می شود، گفت: با این وجود درباره بازار کار، باید گفت شرایط نامناسب و بحرانی است و کارجویان برای ورود به بازار کار با مسائل و مشکلات فراوانی مواجه هستند.

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: طبق آمارهای موجود کشور تا ۲۵ سال آینده در اوج جمعیت جوان قرار دارد و هم اکنون در زمان پیک سنین ۱۵ تا ۳۱ سال قرار داریم. پس تا چندین سال قسمت برجسته جمعیت ایران را جوانان تشکیل خواهند داد که به شدت نیازمند برنامه ریزی برای اشتغال جوانان هستیم.

حاج اسماعیلی ادامه داد: در شرایط فعلی، با تقاضاهای میلیونی شغل در هر سال باید بپذیریم که دچار بحران بیکاری هستیم. از سویی بر اثر عملکرد ضعیف اقتصاد و وجود رکود اقتصادی، بخشی از مشاغل نیز هر ساله از دست می روند. حال اگر زمانی رونق به اقتصاد بازگردد، باید تخمین بزنیم که چقدر تقاضا برای شغل خواهیم داشت چون در حال حاضر به دلیل دشواری در ورود به بازار کار، ممکن است بخشی از تقاضا برای کار به صورت پنهان باشد.

 

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

صفحات نظرات :
 1. نویسنده دیدگاه : قدیری - در تاریخ : 12 مهر 1394

  متأسفانه آمار در جامعه ما با واقعیات خیلی فاصله دارد…تا واقعیت گرا نباشیم و با این آمار های سلیقه ای پیش برویم وضع بدتر خواهد شد…

 2. نویسنده دیدگاه : علی سعیدی راد - مدیر وبلاگ دانشجویان ارشد گرمسار - در تاریخ : 12 مهر 1394

  با سلام
  بحران بیکاری نتیجه عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی و … است. یک عامل مهم که مربوط به نظام آموزش عالی کشور است تب مدرک گرایی است. همین دانشگاه پیام نور بیش از یک میلیون دانشجوی رشته های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد . دانشگاه فقط کارخانه تولید مدرک است که سطح توقع جوانان را بالا می برد و آمارها می گویند که نرخ بیکاری قشر تحصیل کرده خیلی بیشتر از سایر اقشار است. چرا؟
  چون دانشگاه فقط مدرک تولید می کند و دانشجو فقط محفوظات. دریغ از روحیه و فرهنگ کار و کارآفرینی.
  آموزش عالی و دانشگاه پیام نور باید تغییرات اساسی در سیستم آموزشی و منابع درسی خود انجام دهد. دانشجو نباید برای پشت میز نشینی درس بخواند. دانشجو باید برای کارآفرینی درس بخواند و فارغ التحصیل شود.

 3. نویسنده دیدگاه : یه بنده خدا - در تاریخ : 12 مهر 1394

  کار؟ اشتغال نسل جوان؟ نسل جوان؟ من از شما میپرسم پشتیبان محترم مگر این مسئله مهم است؟ احوال دولتمردان ومسئولین کشوررا با مطرح کردن این مسائل پوچ و بی ارزش مکدرنکنید

 4. نویسنده دیدگاه : me - در تاریخ : 12 مهر 1394

  وقتی تو هر کوچه و خیابونی یه دانشگته تاسیس میشه .وقتی خیلی از رشته ها بدون ازمون دانشجو میپیذرن خب معلومه که خیلیا خیلی راحت به دانشگاه راه پیدا می کنند و بعد از چند سال یا داشتن مدرک کارشناسی و ارشد به انجام خیلی از کارا رغبتی نداره
  بنده دانشجو پیام ور هستم ولی بیشتر خودمو بیکار میدونم تا دانشجو نه امیدی به اینده شغلی هست نه امیدیم به دل زدن به بازار ازاد
  دانشگاه ازادم که نور علی نور شده ثبت نام در کنکور مساوی با دانشجو شدن و اخذ حداقل مدرک کارشناسی
  متاسفانه خیلیاهم کلا از ورود به دانشگاه تنها جنبه ی تفریحی و وقت گذارنی داره براشون
  در نهایت تنها راه حل برگشت به نظام اموزشی گذشتس یعنی جایی که دانشجو برای دانشجو شدن تلاش میکرد .بدون پشتکار کسی وارد دانشگاه نمیشد در نتیجه برای اون قشر هم بزار کاری وجود داشت

 5. نویسنده دیدگاه : امیررضا - در تاریخ : 12 مهر 1394

  به نظر من جوونا دیگه برن سمت یه کار فنی یه هنری یاد بگیرن که بشه پول درآورد،نه این که تا 18 سالشون میشه کورکورانه راهی دانشگاه میشن که آخرش منتهی میشه به بیکاری.

 6. نویسنده دیدگاه : علا - در تاریخ : 13 مهر 1394

  جمله اول:
  ربیعی وزیر کار اخیرا گفته است که “”هر ۵ دقیقه یک نفر “”به جمعیت بیکار کشور افزوده می شود و باید هر سال برای ۸۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کرد و این آمار یعنی از همه ظرفیت‌ها و توان باید به نحو احسن استفاده کرد.
  لطفا اصلاح کنید

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 13 مهر 1394 :

  کجای جمله مشکل دارد دوست عزیز؟ ما که متوجه نشدیم!

 7. نویسنده دیدگاه : آرین - در تاریخ : 13 مهر 1394

  ایران من…. چی داره به سرت میاد. . اگر این همه پولی که……خرج جونا بشه.دیگه هیچ کسی بیکار نمیمونه

 8. نویسنده دیدگاه : فرزاد - در تاریخ : 14 مهر 1394

  مگه فقط مهدی موعود این وعض رو سرو سامون بده …..

 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
 • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top