چاپ خبر

اختلاف بیکاری جوانان 2.7 برابر شد/ جدول تعداد بیکاران درس‌خوانده استان‌ها

سایت پیام نورنا : ۵.۸ میلیون جوان درس خوانده برنامه‌ای برای آینده خود ندارند و در منزل به سر می‌برند، البته فاصله بیکاری منطقه‌ای جوانان دانشگاهی ۲.۷ برابر شده و نرخ بیکاری آنها در تمامی استان‌ها دورقمی است.

به گزارش سایت پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – ۴۴۵ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی دیگر هم تصمیم گرفته اند به جای تلاش برای انجام فعالیت اقتصادی و حضور در عرصه کار و تولید درمنازل خود بمانند و به جمعیت ۴۰ میلیون نفری غیرفعالان کشور بپیوندند و معلوم نیست اگر در چنین اندیشه ای بودند، چرا چند سال از عمرشان را در کلاس های درس دانشگاه سپری کرده اند.

تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی غیرفعال کشور در سال ۹۰ به میزان ۵ میلیون و ۳۶۸ هزار نفر بوده که این آمار با افزایش در هر سال به ۵ میلیون و ۸۱۳ هزارنفر در سال ۹۳ رسیده است. به بیان دیگر به صورت متوسط سالیانه ۱۴۸ هزارنفر به جمعیت فارغ التحصیلان غیرفعال کشور اضافه شده است که هیچگونه جستجویی برای کار نداشته و اساسا در گروه بیکاران هم قرار نمی گیرند.

براساس آمارهای موجود، تاکنون ۱۱ میلیون و ۳۹۲ هزار نفر از جمعیت کشور بخشی از عمر و دوره تحصیلی خود را در دانشگاه ها گذرانده اند و به اصطلاح فارغ التحصیل دانشگاهی شناخته می شوند. با وجود اینکه تصور عمومی جامعه بر این است که افراد درس خوانده خود را برای فعالیت اجتماعی و اقتصادی آماده می کنند، اما با کمال تعجب بیش از ۵ میلیون و ۸۱۳ هزارنفر از این تعداد، ترجیح داده اند خانه نشینی کنند و اصلا اثری از آنها در جریان فعالیت های اقتصادی کشور نباشد!

سئوال این است که اشکال کار کجاست؟ آیا عده ای از جمعیت کشور که در واقع میلیونی است فقط برای ژست و به اصطلاح کلاس گذاشتن درس خوانده اند؟ آیا نیمی از جمعیت فارغ التحصیل و دانشگاهی کشور هدفی در زندگی ندارند و دچار سرگشتگی هستند؟ دستکم آمارها اینگونه نشان می دهند.

چرا درس می‌خوانیم؟
در دوره ای نه چندان دور، برخی آمارها از سوی دولت‌ها منتشر و ارائه می شد که نشان می داد نرخ بیکاری جوانان دستکم بر روی کاغذ کم شده و اشتغال به بیکاران لبخند می زند اما حالا آمارهای نگران کننده ای از بیکاری جوانان ارائه می شود که نشان می دهد دولت در مهار بیکاری تحصیل کرده ها موفق نبوده، با وجود اینکه یکی از مهم ترین وعده های دکتر روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

شاید بتوان گفت بخشی از جمعیت ۵ میلیون و ۸۳۱ هزارنفری فارغ التحصیلان دانشگاهی تصمیم داشته باشند با یک وقفه ای وارد بازار کار شده و یا جویای شغل شوند ولی نمی توان انتظار داشت که درصد قابل توجهی از این جمعیت میلیونی اینگونه می اندیشند و مسئله اصلی که همانا غیرفعالی میلیون ها تحصیل کرده کشور است، در جای خود باقی می ماند.

از غیرفعالی که بگذریم، اوضاع بیکاری و وضعیت جستجوی کار متقاضیان کار فارغ التحصیل دانشگاهی که طبق آخرین آمارها یک میلیون و ۳۴ هزارنفر اعلام شده، شرایط چندان مناسبی نیست و وضعیت جویندگان کار در استان های مختلف کشور در رشته های تحصیلی یکسان متفاوت بوده و افراد شرایط متفاوتی برای ورود به بازار کار دارند.

می توان بخشی از اختلاف نرخ بیکاری و یا تفاوت شرایط ورود به بازار کار در استان‌های مختلف کشور به دلیل شرایط خاص هر استان، مزیت‌های منطقه ای و پتانسیل‌های کار هر استان کشور را پذیرفت و آن را طبیعی دانست ولی وقتی بدانیم اختلاف نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان های مختلف کشور ۳ برابر است، به این نکته می رسیم که زیرساخت‌ها و زمینه های مناسب کار اساسا برای درس خوانده ها وجود ندارد و از این بابت جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی در تنگنا و مذیقه قرار دارند.

اوضاع بیکاری و غیرفعالی جوانان در استان‌ها
با وجود اینکه متوسط نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور ۱۸.۵ درصد بوده که نسبت به نرخ عمومی بیکاری کشور که در پایان سال گذشته ۱۰.۶ بوده، ۷.۹ درصد بیشتر است. در این میان، نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور در استان لرستان ۳۲.۵ درصد است و از این بابت، جوانان لرستانی نسبت به سایر مناطق کشور شرایط نامناسب تری برای جستجوی شغل دستکم در استان خود دارند.

جوانان درس خوانده ساکن در استان خراسان جنوبی در حال حاضر بهترین شرایط را برای یافتن شغل دارند و آنچه که آمارها بر روی کاغذ نشان می دهد نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در این بخش از کشور معادل ۱۱.۷ درصد است که نشان دهنده اختلاف ۲.۷ برابری آن با اوضاع بیکاری جوانان لرستانی است. به بیان دیگر، نرخ بیکاری فارغ التحصیلان ساکن در لرستان بیش از ۱۷۰ درصد بالاتر از نرخ بیکاری جوانان درس خوانده ساکن در خراسان جنوبی است.

براساس آمارهای موجود که وضعیت تا پایان سال ۹۳ را نشان می دهد، نرخ بیکاری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی کشور در تمامی استان‌ها دورقمی بوده و در ۱۴ استان بیکاری فارغ التحصیلان بالای ۲۰ درصد بوده است. بالاترین تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور نیز در استان‌های آذربایجان غربی با ۲۴۸ هزار نفر، اصفهان با ۴۲۷ هزارنفر، البرز ۲۱۴ هزارنفر، تهران یک میلیون و ۳۰۷ هزارنفر، خراسان رضوی ۳۶۶ هزارنفر، خوزستان ۳۰۴ هزارنفر، فارس ۳۴۴ هزارنفر و مازندران با ۲۸۸ هزارنفر سکونت دارند.

در بین جمعیت غیرفعالان اقتصادی کشور که دارای مدارک دانشگاهی بوده و یا در حال تحصیل هستند نیز استان‌های اصفهان با ۴۰۱ هزارنفر، تهران با یک میلیون و ۴۸۰ هزارنفر، خراسان رضوی ۳۵۹ هزارنفر، خوزستان ۲۹۷ هزارنفر، فارس ۳۸۷ هزارنفر و مازندران با ۲۶۵ هزارنفر؛ بالاترین آمار افراد غیرفعال اقتصادی را در خود جای داده اند.

برای مشاهده تصویر در سایز اصلی برروی آن کلیک کنید

اختلاف بیکاری جوانان 2.7 برابر شد/ جدول تعداد بیکاران درس‌خوانده استان‌ها

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

صفحات نظرات :
 1. نویسنده دیدگاه : moein - در تاریخ : 22 دی 1394

  باسلام
  من برای نیمسال دوم تقاضای مهمان موقت دادم مرکز مبدآ تایید کرده ولی مرکز مقصد در حال رسیدگی است اما بنده هم اکنون منصرف شدم و میخواهم در مرکز مبدا خودم تحصیل کنم در سیستم هم به علت رسیدگی حذف نمیشود الان سوالم اینه که چطوری میتونم تقاضام رو پس بگیرم؟لازم به ذکر است که من الان در ترم جاری مهمان هستم و آیا میتوانم از مرکز مهمانی تقاضای انصراف بدهم؟

  پاسخ پشتیبان در تاريخ 22 دی 1394 :

  سلام
  به مرکز مبدا مراجعه کنید و درخواست بدید تا لغو کنند. البته اگر مرکز مقصد هنوز بررسی نکرده.

 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
 • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top