چاپ خبر
با همکاری دو نهاد؛

اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت منصوب شدند

پیام نورنا : در جلسه مشترک «شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت» و مسؤولان «ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور»، اعضای جدید شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت، منصوب شدند.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – در جلسه مشترکی که فی‌مابین «شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت» و «ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور» برگزار شد، اعضای جدید این شورا احکام خود را دریافت کردند.

براساس احکام صادره از سوی «ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور»، دکتر محمدرضا فراهانی به عنوان «رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر » وزارت بهداشت به مدت یک‌سال منصوب شد.

همچنین دکتر حسام‌الدین علامه و سیده مریم حائری به ترتیب به سمت دبیری و مسئول دبیرخانه‌ «شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت» منصوب شدند.

در این جلسه، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به وجود نهادها و ستادهای مختلفی که به مقوله فرهنگ در کشور می‌پردازند، گفت: متأسفانه در حوزه فرهنگ با تعدد بسیار زیاد نهادها و ستادهای فرهنگی مواجه هستیم که عملاُ بسیاری از این نهادها اهداف و فعالیت‌هایشان با هم هم‌پوشانی دارد.

وی افزود: ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اصل قرار دادن مصوبات شواری عالی انقلاب فرهنگی و توجه ویژه بر روی اهداف و راهبردهای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها، برنامه‌ها و اقدامات متعددی را به صورت سالانه برنامه‌ریزی و اجرای می‌کنیم.

معاون وزیر بهداشت تحریک اندیشه‌ورزی و آموزش‌های غیر مستقیم را یکی از راه‌های موثر در ترویج فریضه «امر به معروف و نهی از منکر» دانست و تاکید کرد: باید برای ترویج این فریضه الهی به دنبال راه‌های نوین و غیر مستقیم باشیم؛ چراکه پرداختن به این مقوله به صورت مستقیم ما را از اهداف اصلی منحرف می‌کند.

در ادامه جلسه سیده مریم حائری  مسئول دبیرخانه شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت با ارایه گزارشی از اقدامات و برنامه‌های اجرا شده این شورا گفت: امر به معروف وظیفه ذاتی وزارت بهداشت است چراکه امر به سلامت و بهداشت وظیفه ذاتی این وزارتخانه و دستگاه‌های زیر مجموعه آن است.

وی برگزاری دوره‌های آموزشی کارکنان وزارت بهداشت با موضوع اخلاق‌مداری، امر به معروف و نهی از منکر و رفتار و اخلاق سالم در خانواده را از جمله فعالیت‌های شورا برشمرد و گفت:  برگزاری اردوهای بصیرت افزایی و زیارتی و تبلیغات محیطی در مورد ترویج فرهنگ حجاب و عفاف از دیگر فعالیت‌ها شورای «امر به معروف و نهی از منکر وزارت بهداشت» است.

حائری  طرح تحول نظام سلامت وزارت بهداشت را از بهترین نمونه‌های امر به معروف دانست و تصریح کرد: در طرح تحول نظام سلامت اقداماتی نظیر پوشش بیمه همگانی، تشویق به زایمان طبیعی و یکسان‌سازی هزینه خدمات پزشکی انجام شد که این اقدامات از جمله بهترین معروف‌ها هستند.

در ادامه حسام الدین علامه مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، ضمن تشکر از فعالیت‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر، گفت: امروزه بحث سلامت‌معنوی به عنوان بعد چهارم سلامت توسط WHO (سازمان بهداشت جهانی) شناخته شده است.

وی گفت: در راستای ترویج سلامت معنوی در سال گذشته بیش از ۱۱ هزار پرستار و امسال حدود ۱۰ هزار پرستار آموزش احکام مربوط به بیماران را دیده‌اند. این پرستاران به بیمارستان‌ها اعزام شده‌اند که این امر تلاشی در جهت ارتقا سطح سلامت معنوی بیماران است.

علامه افزود: همچنین یک برنامه‌ریزی جامع در حوزه فرهنگ صورت گرفته است که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و عملکرد دانشگاه‌ها نیز در مورد عملیاتی شدن فعالیت‌های فرهنگی به صورت گزارش فصلی تهیه و به اداره کل فرهنگی ارسال می‌شود.

وی با انتقاد از کم بودن بودجه فرهنگی در وزارت بهداشت افزود: در حوزه ستادی و دانشگاهی بودجه بسیار کمی داریم و این موضوع یک معضل است. همچنین در دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت مشکل نیروی غیر متخصص فرهنگی داریم که به نظر من با فراهم کردن فضا و استفاده از نیروهای فرهنگی می‌توانیم به اهداف مورد نظر برسیم.

در ادامه این جلسه رضا بازرگان مدیرکل فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: هنر این است که امر به معروف را با زبان روز و نه با زبان زور ترویج کنیم و تلاش کنیم امر به معروف را به محدودیت تعریف نکنیم. این موضوع که نظام پیشگیری در اولویت برنامه‌های وزارت بهداشت است، قابل تقدیر است.

بازرگان با اشاره به چگونگی ایجاد فضای مناسب برای ترویج فریضه «امر به معروف و نهی از منکر»، گفت: اگر «سه اتفاق» در یک کار فرهنگی بیافتد مردم نسبت به آن تمایل پیدا می‌کنند.

وی افزود: اولین اتفاق این است که آن کار فرهنگی «کاهش مرارت» به دنبال داشته باشد. یعنی بعد از اینکه امر به معروف و نهی از منکر اتفاق افتاد مرارتی از شما کم شود. مورد دیگر «بالا رفتن مهارت» است. یعنی این موضوع بتواند مهارتی را در زندگی شما اضافه کند و نکته سوم «ایجاد محبت» است. باید توجه کنیم جای این سه مقوله در امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از مقوله‌های فرهنگی مهم دینی، خالی نباشد.

مدیرکل فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر امروز در دانشگاه‌ها یک دشمن دارد و دشمنش کلمه «به من چه! به تو چه!» است. همین‌طور که سازمان صلیب سرخ جهانی می‌گوید بزرگترین مصیبت بی‌تفاوتی است، باید بیاموزیم که بی‌تفاوت نباشیم.

بازرگان افزود: باید ببینیم هدف ما از موضوع امر به معروف چیست، بسیار ساده باید گفت، ایجاد فرهنگ تذکر و تشکر یکی از اهداف است.

در این جلسه سید مهدی هاشمیان معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، نیز گفت: من ارتباط بسیار نزدیکی با وزارت بهداشت داشته‌ام و مقاطع بسیار مهمی را در این وزارتخانه شاهد بوده‌ام. یکی از این مقاطع مهم و تأثیرگذار دوره وزارت دکتر هاشمی است. در این دوره شاهد اتفاقات بسیار مهم و مثبتی در حوزه سلامت هستیم.

وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که امروز جامعه ما به موضوع امر به معروف و نهی از منکر یک نگاه بسته دارد. افکار عمومی در بسیاری از موارد تصور خشنی از امر به معروف و نهی از منکر دارند. باید بکوشیم که این نگاه را مرتفع کنیم و تعریف درستی از موضوع امر به معروف ارایه دهیم.

هاشمیان در مورد موضوع امر به معروف در میان دانشجویان گفت: اگر دانشجو را به سمت مسئولیت‌پذیری سوق دهیم، توانسته‌ایم موضوع امر به معروف و نهی از منکر را عملیاتی کنیم. باید تلاش کنیم تا مسئولیت اجتماعی را در افراد با فرهنگ‌سازی ارتقا دهیم.

وی در مورد اهمیت موضوع امر به معروف افزود: امر به معروف و نهی از منکر در نظر حضرت امام خمینی(ره) بسیار اهمیت داشت چراکه در سال ۱۳۴۸ ایشان وقتی موضوع ولایت فقیه را مطرح می‌کنند در پایان این مبحث می‌گویند اگر چندنفر مومن بخواهند امر به معروف کنند تشکیل حکومت اسلامی به آن‌ها واجب است.

معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: حضرت امام با تمام دغدغه‌هایشان اصل هشتم قانون اساسی را موضوع امر به معروف و نهی از منکر قرار دادند و واقعا هم از نظر عقلی هرچه بیشتر به این موضوع بپردازیم در مسایل اجتماعی پیشرفت می‌کنیم.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

12 آذر 1399 | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

20 آبان 1399 | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

16 آبان 1399 | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

19 شهریور 1399 | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

28 آذر 1398 | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top