چاپ خبر
معاون آموزشی وزیر بهداشت تشریح کرد؛

آخرین وضعیت انتقال رشته های مشترک بین دو وزارتخانه

پیام نورنا : معاون آموزشی وزارت بهداشت در تشریح آخرین وضعیت انتقال رشته‌های مشترک بین دو وزارتخانه (علوم و بهداشت) گفت: وضعیت این رشته‌ها در کمیته مرتبط بررسی می‌شود و هنوز درخصوص انتقال هیچ‌کدام از این رشته‌ها تصمیم‌گیری نهایی اعمال نشده است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر باقر لاریجانی در نشست خبری که امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، به آخرین وضعیت انتقال رشته‌های مشترک بین دو وزارتخانه اشاره کرد و گفت: قبل از اینکه وزارت بهداشت تشکیل شود، مجوز برخی از رشته‌های مشترک توسط وزارت علوم داده می‌شد؛ اما با توجه به اینکه خدمات در حوزه سلامت توسط وزارت بهداشت ارائه می‌شود، درخواست انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت را از وزارت علوم کردیم.

وی در ادامه تصریح کرد: به منظور انتقال رشته‌های مشترک از وزارت علوم نامه‌ای را به رئیس‌جمهور نوشتیم. رئیس‌جمهور نیز به منظور رسیدگی به این موضوع دستور تشکیل کمیته‌ای با حضور نمایندگان دو وزارتخانه و مشاور رئیس‌جمهور داد؛ بنابراین در حال حاضر این کمیته در حال بررسی انتقال این رشته‌ها است و جلسات مکرری در این زمینه برگزار شده است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دیدگاه شورای بررسی وضعیت رشته‌های مشترک بر این است که رشته روانشناسی بالینی در وزارت علوم به وزارت بهداشت منتقل شود که البته در این زمینه هنوز اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد و تصمیم نهایی اعلام نشده است.

دکتر لاریجانی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر 29 رشته کارشناسی ارشد و 15 رشته کاردانی در حوزه علوم کشور و در حوزه علوم پزشکی دانشجو تربیت می‌کند و براساس مصوبه آمایش توسعه دانشگاه‌های علوم پزشکی به سمتی پیش می‌رود که این رشته‌ها را در مقاطع مختلف توسعه بدهند.

وی در ادامه از هدفمند شدن دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: براساس مصوبه آمایش سرزمین توسعه دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت به صورت هدفمند پیش می‌رود به طوری که ما در برخی از شاخصه‌ها رتبه جهانی بالایی را کسب کرده‌ایم. مثلاً در آموزش دانشگاهی ایران رتبه چهارم دنیا را دارد. بنابراین آنچه که مهم است باید آموزش را با توسعه کشور مرتبط کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین یادآور شد: براساس آخرین مصوبات آموزش پزشکی که هفته گذشته در شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور تصویب شد استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را طی دو روز گذشته به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ کردیم که براساس آن دانشگاه‌ها می‌توانند در قسمتی از آموزش خود از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنند.

دکتر لاریجانی همچنین درخصوص تربیت دستیار پزشک خانواده در وزارت بهداشت نیز گفت: زمانی تربیت این افراد در وزارت بهداشت نوعی آرزوی کشور بود که خوشبختانه این امر در حال حاضر محقق شده و روز پنجشنبه هفته گذشته تعداد 227 نفر در این آزمون شرکت کردند و در حال حاضر حدود 130 نفر دستیار تخصصی در رشته پزشکی خانواده مشغول تحصیل هستند که امیدواریم در آینده بتوانیم تعدادی از مراکز خود را با کمک این افراد سامان دهیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تصمیم مهم دیگری که در حوزه تحصیلات دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی گرفته شد این است که کسانی که تحصیلات بالینی دارند در صورت انجام تعهدات خود می‌توانند در رشته‌های مرتبط Ph.d تحصیل کنند. همچنین افرادی که Ph.d دارند می‌توانند در صورت عمل به تعهدات خود تحصیلات بالینی نیز داشته باشند. البته این افراد باید با شرایطی در این آزمون‌ها شرکت کنند ولی این اجازه داده شد که آنها بتوانند تحصیلات خود را ادامه بدهند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در ادامه یادآور شد: در بحث آموزش رشته‌های علوم پزشکی نیز برای سال جدید ساماندهی بیشتری انجام می‌گیرد. برای این منظور کارهای بسیاری در دست است. به طوری که ظرفیت پذیرش در کلیه رشته‌های پزشکی (تخصص‌ها، فوق‌تخصص‌ها، رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) افزایش نخواهد یافت و همانند سال گذشته خواهد بود.

به گفته دکتر لاریجانی، در آزمون‌های پذیرش دستیاری گواهینامه و دانشنامه وزارت بهداشت نیز کارهای مشترکی با مناطق آمایشی انجام می‌شود که قسمتی از آن جنبه ملی و قسمتی نیز جنبه دانشگاهی دارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تغییر و تحولات صورت گرفته در مرکز سنجش آموزش پزشکی این وزارتخانه خبر داد و گفت: در مرکز سنجش تغییرات بسیار زیادی از لحاظ ساماندهی واحد آزمون‌سازی و آمار و انفورماتیک صورت گرفته است. به طوری که ما سالیانه 25 آزمون را در این مرکز برگزار می‌کنیم و در حال حاضر ثبت‌نام دوره دستیاری پزشکی چهل‌وچهارمین دوره خود را به اتمام رسانده و تاکنون 13 هزار نفر داوطلب در این آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.

آغاز ثبت‌نام آزمون Ph.d از 20 بهمن

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی (Ph.d) از 20 بهمن شروع می‌شود، گفت: داوطلبان تا 30 بهمن به مدت 10 روز فرصت دارند در این آزمون ثبت‌نام کنند.

همچنین ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های علوم پزشکی نیز از اول اسفند آغاز و به مدت 10 روز ادامه دارد و امتحانات این آزمون‌ها در ماه‌های خرداد و تیر 96 برگزار می‌شود.

دکتر لاریجانی به بازنگری رشته‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از رشته‌های علوم پزشکی در این دوره بازنگری شده و این برنامه تا پایان دولت به اتمام می‌رسد و براساس این طرح تمام رشته‌های تخصصی، فوق‌تخصصی و علوم پایه بازنگری خواهند شد.

طول آموزش پزشکی عمومی کاهش می‌یابد

به گفته دکتر لاریجانی، در حال حاضر 200 رشته علوم پزشکی بازنگری شده به طوری که بازنگری رشته‌های پزشکی عمومی و داروسازی در برخی قسمت‌ها به اتمام رسیده همچنین بازنگری آموزش داورسازی عمومی را نیز به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم.

وی یادآور شد: براساس بازنگری رشته پزشکی عمومی طول تحصیل این رشته از هفت سال به 6 تا 6.5 سال کاهش پیدا می‌کند و در حال حاضر برخی دانشگاه‌ها طول آموزش پزشکی عمومی را کاهش داده‌اند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین به اعتباربخشی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: این برنامه برای اولین بار در کشور توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود که نیمه اسفندماه امسال کمیسیون ملی اعتباربخشی نتایج اعتباربخشی خود را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی در ادامه آموزش الکترونیکی را از دیگر برنامه‌های انجام شده وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: امسال در اسفندماه آموزش الکترونیک را برای کلیه کسانی که به عنوان پزشکان عمومی در زمینه پزشک خانواده فعالیت می‌کنند، راه‌اندازی می‌کنیم و هدف این است تا پایان سال 96 چندین هزار نفر از پزشکان خانواده آموزش‌های کوتاه‌مدت خود را به صورت مجازی ببینند.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: در بحث آزمون‌های عملی صلاحیت بالینی کاری که انجام شد این است که در 35 دانشگاه کشور این آزمون‌ها برگزار شد و همه دانشجویان می‌توانند در آزمون‌های فوق شرکت کنند. همچنین آزمون‌های جامع وزارت بهداشت به صورت الکترونیک منطقه‌ای و کشوری انجام می‌شود و تقریباً تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مراکز یادگیری مهارت‌های بالینی را در اختیار دارند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان از آموزش مجازی را از دیگر برنامه‌های مهم وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: در این زمینه دانشگاه مجازی راه‌اندازی شده و در حال حاضر 18 دانشگاه علوم پزشکی کشور به طور کامل با دانشگاه مجازی ارتباط دارند و به زودی این تعداد تا 22 دانشگاه افزایش خواهد یافت و تا پایان دوره همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به دانشگاه مجازی متصل خواهند شد.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

22 شهریور 1399 | کد خبر : 67702

لینک ثبت نام + دانلود رایگان دفترچه ثبت نام/

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

پیام نورنا : آغاز ثبت نام در هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور در آبان ماه سال 1399 / برگزاری آزمون در جمعه 9 آبان ماه 99

19 شهریور 1399 | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

13 شهریور 1399 | کد خبر : 67556

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

پیام نورنا : کارنامه و نتایج اولیه آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد / لینک مشاهده نتایج اولیه

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67278

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67276

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

پیام نورنا: شهریه دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی 1400-1399 افزایش پیدا کرد. این افزایش نسبت به سال پیش 15 درصد می باشد.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

28 آذر 1398 | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب٫ترجمه مقاله٫ترجمه تخصصی
٫ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» دانلود مقاله تحقیق و پژوهش های دانشجویی
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top