چاپ خبر
از سوی رئیس دیوان محاسبات:

مصادیق تخلفات اداری مالی دانشگاه ها اعلام شد

پیام نورنا : رئیس دیوان محاسبات با اشاره به مصادیق تخلفات دانشگاه ها گفت: بیشتر این تخلفات به دلیل ناآگاهی است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – عادل آذر صبح امروز در گردهمایی معاونان اداری و مالی دانشگاه ها در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: طبق بررسی های صورت گرفته بخش عمده ای از تخلفات دانشگاه ها به دلیل ناآگاهی از قوانین بوده و منشاء عمد نداشته است.

وی افزود: ما وظیفه داریم از طریق آموزش ها این قوانین را به نهادهای مختلف از جمله دانشگاه ها ارائه کنیم.

رئیس دیوان محاسبات گفت: متاسفانه به دلیل ابهاماتی زیادی که در قوانین داریم شاهد این موضوع هستیم که مدیران دچار مشکل شوند.

وی به قراردادهای نفتی اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری از بروز تخلفات در قراردادهای نفتی بیش از ۳۰ ساعت جلسات مشاوره با متولیان موضوع برگزار کردیم و راهکارهای لازم را به این افراد ارائه دادیم.

عادل آذر اظهار داشت: در دیوان محاسبات به دنبال این نیستیم که افراد کار نکنند، ما می گوییم فعالیت ها در چارچوب قوانین باشد.

مصوبات هیات امنای دانشگاه ها نباید مغایر قوانین کشور باشد

وی با بیان اینکه طبق بررسی های صورت گرفته بسیاری از مشکلات دانشگاه ها به دلیل عدم آگاهی از قوانین است، خاطرنشان کرد: مصوبات هیات امنای دانشگاه ها نباید مغایر با قوانین به ویژه قانون بودجه و احکام الحاقی باشد.

رئیس دیوان محاسبات افزود: طبق ماده ۱ قانون احکام دائمی توسعه کشور دانشگاه ها، هیات امنایی و با کمک بودجه های دولتی اداره می شوند، اما بخش عمده ای از پرونده های موجود در دیوان محاسبات به دلیل مصوبات هیات امناهای این مراکز است.

عادل آذر خاطرنشان کرد: بخش تخلف خیز در پرونده های دانشگاه ها مربوط به مصوبات هیات امناست که این مصوبات در برخی موارد مخالف قوانین کشور بوده است.

وی عنوان کرد: معاونان اداری و مالی دانشگاه ها باید مصوبات هیات امناها را با قوانین و مقررات کشور تطبیق دهند و در این زمینه مراقبت انجام دهند.

رئیس دیوان محاسبات اظهار داشت: به طور مثال در خصوص سپرده های دومنظوره که دانشگاه ها دارند از سوی دیوان محاسبات تخلفاتی تعیین شده است، چرا که این موضوع در مجموع مغایر با مصوبه شورای پول و اعتبار کشور بود، اما مسئولان دانشگاه ها از این موضوع اطلاع نداشتند، بنابراین ما در دیوان محاسبات به دانشگاه ها کمک کردیم و نگذاشتیم پرونده ها منجر به صدور حکم شود و بر این اساس مصوبه شورای پول و اعتبار نیز اصلاح شد.

تخلفات تضمین معتبر در دانشگاه ها

عادل آذر با بیان اینکه دانشگاه ها باید در قبال فعالیت از سوی پیمانکارها تضمین معتبر از آنها دریافت کنند، گفت: از نظر قوانین، سفته و وجه نقد در گرو بانک جزو تضامین معتبر به شمار می رود.

وی عنوان کرد: اما در بسیاری از پرونده های دانشگاه ها مشاهده شده است که به جای دریافت تضامین معتبر، از پیمانکاران چک اخذ شده است که این موضوع تخلف به شمار می رود.

رئیس دیوان محاسبات اظهار داشت: گرچه دریافت چک جزو مصوبات هیات امنای دانشگاه ها بوده است، اما این مصوبه مطابق با قوانین نیست.

عادل آذر اضافه کرد: حسابرسان ما برای بررسی بودجه های تفصیلی به دانشگاه ها مراجعه کردند اما در موارد بسیاری مشاهده شد که بودجه تفصیلی دانشگاه ها به موقع تصویب نشده است.

هیات امنای برخی از دانشگاه ها دو سال است که تشکیل جلسه نداده اند

وی افزود: طبق بررسی های صورت گرفته هیات امنای برخی از دانشگاه های کشور حدود ۲ سال است که تشکیل جلسه نداده اند.

رئیس دیوان محاسبات خاطرنشان کرد: بنابراین بودجه تفصیلی این دانشگاه ها نیز مصوب نشده، اما بودجه هزینه شده است و این موضوع تخلف به شمار می رود.

عادل آذر تصریح کرد: ما آمادگی داریم در راستای موضوع پیشگیری کارگاه های آموزشی برای معاونان اداری و مالی دانشگاه ها برگزار کنیم.

وی با اشاره به حسابرسی عملکرد در دیوان محاسبات افزود: در این حسابرسی به طور مثال بررسی می شود که بودجه دانشگاه ها اگر چه مصوبه هیات امناست، اما برای چه موضوعی خرج شده است و آیا در مسیر درست هزینه شده است یا خیر.

رئیس دیوان محاسبات گفت: مصداق این موضوع در درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها بسیار زیاد است.

عادل آذر ادامه داد: به طور مثال بررسی می شود درآمدهای اختصاصی و کمک هایی که از وزارتخانه ها به دانشگاه ها اختصاص می یابد در چه محلی هزینه شده و آیا در راستای فلسفه وجودی رسالت و ماموریت دانشگاه ها بوده است یا خیر.

دانشگاه ها پاسخ دیوان محاسبات را به موقع ارائه کنند

وی تصریح کرد: از مسئولان دانشگاه ها تقاضا داریم که مکاتبات دیوان محاسبات را به موقع جواب دهند. به طور مثال دعوایی که ما با شهردار مشهد داشتیم به این دلیل بود که دو بار مکاتبه انجام شد، اما پاسخی نگرفتیم.

رئیس دیوان محاسبات عنوان کرد: دانشگاه هایی در کشور وجود دارند که علی رغم ارسال ۵ نامه اما هنوز جوابی از آنها به دیوان محاسبات ارائه نشده است.

عادل آذر خاطرنشان کرد: به معاونان اداری و مالی دانشگاه ها تاکید می کنیم که فعالیت های خود را در سامانه تدارکات الکترونیکی بارگذاری کنند؛ چرا که این سامانه برای گردش های مالی و خریدها تدوین شده است.

وی تاکید کرد: حکمی که در این دیوان صادر می شود و حاکم شرع آن را تایید و اجرای احکام آن را ابلاغ می کند، هیچ مرجعی نمی تواند آن را نقض کند.

رئیس دیوان محاسبات به معاونان اداری و مالی و روسای دانشگاه ها توصیه کرد که از مشاوران مالی، حقوقی و محاسباتی دلسوز و امین استفاده کنند.

عادل آذر تاکید کرد: به وزارت علوم توصیه می کنیم که یک آیین نامه مشخص مالی و اداری تدوین کنند، چراکه آیین نامه فعلی از دیگر آیین نامه ها کپی برداری شده و در برخی موارد دانشگاه ها را با مشکل مواجه می کنند.

وی گفت: همچنین به دانشگاه ها توصیه می کنیم که مصوبات هیات امنای خود را بلافاصله به دیوان محاسبات ارسال کنند تا دیوان محاسبات ساز و کار لازم برای اجرای مصوبات و یا رفع اشکالات و ابهامات را به دانشگاه ها ارائه کند.

رئیس دیوان محاسبات افزود: از مسئولان دانشگاه ها درخواست داریم که آیین نامه ها و قوانین دیوان محاسبات را مطالعه کنند تا مشکلات قانونی برای آنها ایجاد نشود.

عادل آذر گفت: وظیفه ما در دیوان محاسبات نظارت مستمر مالی پیشگیرانه، هدایت گرانه و مقتدرانه است.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

22 شهریور 1399 | کد خبر : 67702

لینک ثبت نام + دانلود رایگان دفترچه ثبت نام/

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

پیام نورنا : آغاز ثبت نام در هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور در آبان ماه سال 1399 / برگزاری آزمون در جمعه 9 آبان ماه 99

19 شهریور 1399 | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

13 شهریور 1399 | کد خبر : 67556

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

پیام نورنا : کارنامه و نتایج اولیه آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد / لینک مشاهده نتایج اولیه

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67278

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67276

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

پیام نورنا: شهریه دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی 1400-1399 افزایش پیدا کرد. این افزایش نسبت به سال پیش 15 درصد می باشد.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

28 آذر 1398 | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب٫ترجمه مقاله٫ترجمه تخصصی
٫ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» دانلود مقاله تحقیق و پژوهش های دانشجویی
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top