چاپ خبر
معاون دانشگاه عنوان کرد؛

جای خالی رشته های بومی در دانشگاه مادر استان مرکزی

پیام نورنا : معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک گفت: تمام تلاش‌ این دانشگاه بر این است که دانشکده‌های “حقوق و مدیریت” و “هنر و معماری” به مجموعه دانشگاه اراک اضافه کنیم، در این خصوص مصاحبه برای جذب هیات علمی انجام شده و فضای فیزیکی آن در نظر گرفته شده است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – محمد سلیمان‌نژاد، بیان کرد: برنامه‌ریزی برای ارتقای کیفی فعالیت‌های آموزشی دانشگاه، توجه به نیازهای جامعه و انعطاف دانشگاه برای تطبیق برنامه‌های آموزشی با نیازهای بازار کار از ماموریت‌های این دانشگاه است.

سلیمان‌نژاد بیان کرد: یکی از اقدامات اساسی که از سال 95 با جدیت مورد پیگیری قرار گرفت تلاش برای راه‌اندازی این دو دانشکده جدید در دانشگاه بوده است.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک افزود: ایده‌آل این است که در صورت ممکن برای مهر 96 در این رشته‌ها دانشجو جذب کنیم و تمام تلاش ما در راستای تحقق این هدف است.

جای خالی رشته‌های بومی در دانشگاه مادر استان مرکزی

وی در ادامه در خصوص تحقق شعار تولید و اشتغال در سال جاری با بیان اینکه در این زمینه برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است، گفت: یادمان باشد که دانشگاه اراک دانشگاه مادر استان است، اما در دانشگاهی با 50 سال قدمت برخی از رشته‌ها باید از ابتدا وجود می‌داشت که نیست. نباید از یاد برود که “ساروق” در استان مرکزی زمانی خود مرجعی برای صادرات فرش بوده است، بنابراین این صنعت باید برای تولید کار و کارآفرینی احیا شود و ایجاد دانشکده هنر و معماری در راستای این هدف در برنامه قرار گرفته است.  

سلیمان‌نژاد گفت: یکی از رشته‌های مورد نظر در دانشکده حقوق و مدیریت، مدیریت صنعتی است. استان مرکزی کاملا صنعتی است و به تبع آن آموزش مدیریت صنعتی در این استان از ضروریات است که تاکنون بعد از 50 سال تاسیس این دانشگاه فاقد آن بوده‌ایم. در راستای ایجاد اشتغال به دنبال تاسیس این دو دانشکده جدید هستیم.

وی تاکید کرد: باید برای دانشجوی استعداد درخشان دوره‌های ویژه کارآفرینی تعریف کرد. اگر می‌خواهیم کارآفرین باشیم باید آموزش‌های متناسب و مهارت‌محور را در صدر برنامه‌های آموزشی قرار دهیم. واقعیت این است که آموزش‌های تئوری و سنتی دیگر پاسخگوی نیازها نیست و باید به روز بوده و دانشجوی مهارت‌محور تربیت کنیم، این موضوع برای دانشجویان فنی بسیار اهمیت دارد و اگر آموزش‌های آنها تئوری باشد راه به جایی نمی‌بریم. شاید یکی از دلایلی که آمار بیکاری بالاست این است که به این نکات توجه نکردیم.

سلیمان‌نژاد گفت: ماموریت‌گرا شدن دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تربیت دانشجویان کارآفرین برای ورود به بازار کار دیگر اولویت این دانشگاه است چرا که امروزه نسل فعلی دانشگاه‌ها در قالب دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین تعریف می‌شوند، یعنی باید خروجی دانشگاه به گونه‌ای باشد که دانشجو مهارتی را کسب کرده باشد تا در آینده بیکار نباشد. در این راستا تلاش کردیم که برنامه‌های درسی متناسب با هدف مذکور باشد.

تناسب دانشجویان در مقاطع مختلف از اهداف دانشگاه اراک

سلیمان نژاد گفت: مقرر است بدون تغییر تعداد دانشجویانی که می‌پذیریم، نسبت دانشجویانی که در مقاطع مختلف جذب می‌شوند متناسب شود، به نحوی که نسبت دانشجویان ارشد و دکتری در مقایسه با دانشجویان مقطع کارشناسی معقول شود و به استانداردهای لازم برسد.

وی ادامه داد: در این خصوص باید 45 درصد از دانشجویان این دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل باشند که از این نسبت فاصله داریم. تربیت دانشجو در راستای نیازهای جامعه بسیار اهمیت دارد و دانشگاه نسل جدید کارآفرین از دل همین پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های ارشد و دکتری بیرون می‌آید.

وی در ادامه گفت: سال گذشته تدوین برنامه پنج ساله دانشگاه اراک توسط حوزه معاونت آموزشی این دانشگاه انجام شد که در واقع نقشه راه برای حرکت تا سال 1400 در دانشگاه است. طی جلسات متعدد با روسای دانشکده‌ها، سندی مدون شد که از هم اکنون تا سال 1400 و به تفکیک سال می‌دانیم که قرار است چه تعداد هیات علمی در دانشگاه جذب کنیم و چه تعداد باید در صورت داشتن شرایط لازم ارتقا پیدا کنند.

وی اضافه کرد: برنامه پنج ساله مذکور که سندی راهبردی است براساس نقطه نظرات گروه‌های آموزشی اعضای هیات علمی، معاونین و روسای دانشکده‌ها طی جلسات و نقد و بررسی‌های متعدد تدوین شده است. جای این برنامه در دانشگاه خالی بوده و باید تدوین می‌شد.

معاون آموزشی دانشگاه اراک بیان کرد: برای ساماندهی وضعیت موسسه‌های غیرانتفاعی استان در سال 95، دفتر موسسات غیرانتفاعی استان و دفتر دانش آموختگان در آموزش دانشگاه اراک ایجاد شد، بنابراین همه دانشنامه‌ها و اقدامات مربوط به فارغ‌التحصیلان این موسسات در سطح استان تجمیع می‌شود و در این دانشگاه مسئول مربوطه ارزیابی و نظارت‌های لازم را انجام می‌دهد.

تحصیل 404 دانشجوی استعداد درخشان در دانشگاه اراک

سلیمان نژاد تعداد دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه اراک را 404 نفر در مقاطع لیسانس، ارشد و دکترا عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم این دانشگاه تشکیل گروه استعدادهای درخشان دانشگاه بود چرا که مخاطب ما نخبگان جامعه هستند و باید مورد توجه قرار گیرند. در این زمینه دوره‌های آموزشی و توجیهی برای دانشجویان استعداد درخشان برگزار شد و پکیج‌های تشویقی شامل تسهیلات، استفاده از امکانات ورزشی دانشگاه، کتابخانه و تسهیلات دیگر به آنها اعطا شد تا به نوعی قدردان نخبه‌ها در دانشگاه باشیم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک با اشاره به دیگر اقدامات عملیاتی این دانشگاه افزود: تغییر سامانه آموزشی دانشگاه اراک از سیستم سما به سیستم گلستان از موضوعاتی است که در سال 95 بعد از سال‌ها در دانشگاه اراک انجام شد. همه دانشجویان به نوعی با سامانه سما سروکار داشتند و در این خصوص راه اندازی سامانه گلستان اقدامی اساسی بود که باید صورت می‌گرفت چرا که سامانه گلستان قابلیت‌هایی دارد که برای اهداف آتی آموزش دانشگاه مثمر ثمر است.

وی افزود: یکی از اهداف در راستای ‌راه‌اندازی سامانه گلستان تجمیع کارت‌های دانشجویی است که براساس آن همه کارت‌های دانشجویی در قالب یک کارت به نام فراکارت تجمیع می‌شوند. این کارت قابلیت‌های بسیاری دارد و علاوه بر اینکه کارت دانشجویی محسوب می‌شود، تردد دانشجو به خوابگاه از طریق این کارت هوشمند مشخص می‌شود، این کارت هوشمند حتی می‌تواند در نقش کیف پول و کارت بانکی و کارت غذا استفاده شود. با استفاده از سیستم گلستان به صورت آنلاین وضعیت تحصیل دانشجو نیز دقیقا مشخص می‌شود.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک اصلاح هرم اعضای هیات علمی با تاکید بر افزایش تعداد دانشیاران و اساتید را از دیگر اولویت‌های این دانشگاه عنوان کرد. 

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top