چاپ خبر
در بخشنامه دانشگاه آزاد مطرح شد؛

شرایط حضور دانشجویان در آزمایشگاه ها

پیام نورنا: دانشگاه آزاد در بخشنامه ای شرایط حضور دانشجویان در آزمایشگاه ها و کارگاه ها و همچنین انجام پروژه های تحقیقاتی مربوط به پایان نامه ها و رساله های دانشجویی را اعلام کرد.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – محمدمهدی طهرانچی بخشنامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد اسلامی در شرایط فاصله گذاری هوشمند ناشی از شیوع کرونا را به معاونان، رؤسای مراکز و مدیران کل سازمان مرکزی، رؤسای استان ها، واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

طهرانچی در این بخشنامه تأکید کرده با شیوع ویروس کرونا و نقش تأثیرگذار قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی در مهار این بیماری، محدودیت هایی برای بسیاری از فعالیت های اجتماعی از جمله فعالیت های آموزشی و پژوهشی مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها به وجود آمده است. بنابرین در کنار لزوم مقابله با کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی، موضوع انجام بهینه این فعالیت ها نیز باید مورد توجه باشد. از این رو با توجه به جایگزینی طرح فاصله گذاری هوشمند به جای فاصله گذاری اجتماعی، انجام فعالیت های پژوهشی در دانشگاه می تواند ضمن رعایت کلیه موارد پروتکل های بهداشتی توصیه شده از سوی مراجع ذیصلاح انجام شود.

دانشگاه آزاد اسلامی در جایگاه یکی از ارکان قدرتمند علمی کشور و به عنوان یک دانشگاه پیشرو و حل مسأله، همواره در تلاش است با تکیه بر توانمندی نیروی انسانی و امکانات و ظرفیت تجهیزاتی خود در حل مسائل و مشکلات کشور گام های اساسی برداشته و در جهت توسعه و پیشرفت کشور به ویژه در مقاطع حساس و سرنوشت ساز، فعالانه به ایفای نقش بپردازد.

در همین راستا با توجه به شرایط خاص پیش آمده در کشور به واسطه شیوع ویروس Covid-۱۹، به منظور بهره برداری بهینه از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی برای کمک به رفع نیازهای بهداشتی جامعه و از سوی دیگر پاسخگویی به نیازهای پژوهشی ضروری، به خصوص نیازهای تحقیقاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، شیوه نامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه ها در شرایط فاصله گذاری هوشمند ناشی از شیوع کرونا به رؤسای استان ها ابلاغ می شود.

از جمله اهداف این شیوه نامه، کمک به انجام فعالیت های پژوهشی ضروری مربوط به رساله های دکترای تخصصی و پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای، تسهیل شرایط استفاده از امکانات آزمایشگاهی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کمک به کاهش حجم جا به جایی دانشجویان بین محل سکونت و تحصیل، استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی واحدهای دانشگاهی برای تولید محصولات یا ارائه خدمات در راستای خدمت رسانی به جامعه و نظام بهداشتی و درمانی کشور به منظور مقابله با ویروس کرونا، ادامه روند همکاری آزمایشگاه ها و کارگاه های واحدهای دانشگاهی با واحدها و سازمان های خارج از دانشگاه از جمله واحدهای صنعتی، گمرک، سازمان ملی استاندارد و…، مرتفع شدن نیاز آزمایشگاهی و کارگاهی ضروری طرح های پژوهشی اعضای هیأت علمی دانشگاه و امکان انجام ارزیابی های دوره ای تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و رعایت اصول نگهداری آنها به منظور جلوگیری از خسارت های احتمالی است.

در این بخشنامه آمده است: به منظور ایجاد فاصله مطمئنه بین افراد حاضر و کنترل بهتر فضا در آزمایشگاه، بر اساس پروتکل های بهداشتی لازم است، حداکثر تعداد افراد حاضر در آزمایشگاه طوری تعیین شود که اصول فاصله گذاری اجتماعی رعایت و فاصله افراد کمتر از ۲ متر نباشد.

همچنین لازم است کلیه سطوح و وسایل و تجهیزات مورد استفاده در هر نوبت کاری در انتهای کار با نظارت مسئول آزمایشگاه توسط مواد ضدعفونی کننده مناسب به طور کامل ضدعفونی شود. ضروری است کلیه افراد حاضر در محیط آزمایشگاه یا کارگاه همواره از دستکش و ماسک بهداشتی استفاده کنند و از ورود افراد با علایم مشکوک به کرونا به محیط آزمایشگاه و کارگاه ممانعت شود. در صورت فعالیت همزمان چندین آزمایشگاه، از تردد غیرضروری بین آزمایشگاه ها خودداری شود.

براساس بندهایی از این بخشنامه، لازم است هر یک از واحدهای دانشگاهی در اسرع وقت نسبت به آماده سازی فضای آزمایشگاهی یا کارگاهی مورد نیاز برای انجام پروژه های تحقیقاتی مربوط به پایان نامه ها و رساله های دانشجویی متناسب با شرایط خاص فعلی اقدام کنند. به همین منظور ضمن استقرار تجهیزات و امکانات مورد نیاز دانشجویان در آزمایشگاه های مشخص، نسبت به تهیه کلیه اقلام بهداشتی مورد نیاز برای کار در این فضاها از قبیل مواد ضدعفونی کننده مناسب سطوح، دست و همچنین ماسک بهداشتی و عینک اقدام کنند.

در صورتی که امکان تأخیر در انجام آزمایشات مربوط به پایان نامه یا رساله دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود نداشته باشد و در صورت ضرورت برای حضور دانشجو در آزمایشگاه، لازم است تا در هر واحد دانشگاهی درخواست مربوطه از سوی استاد راهنمای پایان نامه/رساله به معاونت پژوهشی/ علمی واحد ارسال شود. معاونان پژوهشی/علمی واحدهای دانشگاهی موظفند با هماهنگی مدیر آزمایشگاه های واحد براساس ظرفیت آزمایشگاه ها نسبت به تنظیم برنامه زمانبندی این شیوه نامه برای حضور دانشجویان معرفی شده اقدام کنند.

همچنین حضور فیزیکی کارشناسان آزمایشگاه ها به صورت شیفتی در آزمایشگاه های فعال جهت انجام پروژه های تحقیقاتی مربوط به پایان نامه ها و رساله های دانشجویی ضروری است.

در این بخشنامه تأکید شده که با توجه به اشتغال به تحصیل تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در شهرهای غیر از محل سکونت خود، نظر به ضرورت رعایت توصیه های بهداشتی و راهکارهای ارائه شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به منظور کاهش حجم جابجایی افراد، این دسته از دانشجویان می توانند از امکانات موجود آزمایشگاه ها و کارگاه های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی محل سکونت خود استفاده کنند.

در صورت ضرورت به استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی برای انجام طرح های پژوهشی، چنانچه به هیچ عنوان امکان تعویق زمان انجام آزمایشات مربوطه وجود نداشته باشد، لازم است درخواست استفاده از امکانات آزمایشگاهی /کارگاهی واحد با ذکر دلایل توجیهی توسط مجری طرح به معاونت پژوهشی علمی واحد ارائه شود. معاونان پژوهشی/علمی واحدهای دانشگاهی موظفند با درنظر گرفتن شرایط آزمایشگاه های واحد و با توجه به اولویت های موجود، نسبت به بررسی درخواست ها اقدام کنند. در صورت تأیید معاونت پژوهشی واحد امکان استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی برای مجری طرح فراهم خواهد بود.

در این بخشنامه آمده است، استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی واحدهای دانشگاهی به منظور تولید محصولات بهداشتی و همچنین ارائه خدمات آزمایشگاهی در راستای مقابله با کرونا ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامت نیروی انسانی شاغل در آزمایشگاه و کارگاه با نظر رؤسای واحدهای دانشگاهی در اولویت است. لازم است تا گزارش محصولات و خدمات ارائه شده در این خصوص به پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی ارسال شود.

با توجه به فعالیت تعدادی از آزمایشگاه های واحدهای دانشگاهی به عنوان آزمایشگاه همکار استاندارد و یا در قالب ارائه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی به واحدهای صنعتی خارج از دانشگاه، در صورت وجود تقاضا، ارائه خدمات مذکور براساس شرایط واحد و اولویت های برنامه آزمایشگاه ها و کارگاه ها با نظر رؤسای واحد بلامانع است.

در این بخشنامه تأکید شده با توجه به تعطیلی ناپذیری فعالیت های پژوهشی و به منظور تسهیل روابط بین دانشجو و اعضای هیأت علمی در راستای راهبری رساله ها، پایان نامه های دانشجویی، پروژه، کارآموزی و … واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی موظف هستند از بستر فضای مجازی استفاده مؤثر کنند.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top