چاپ خبر
توسط مسئول کارگروه آموزش‌های الکترونیک:

آخرین وضعیت آموزش های مجازی در زیرنظامهای آموزش عالی تشریح شد

پیام نورنا: مسئول کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم آخرین وضعیت آموزش مجازی در دانشگاه های سراسری، پیام نور، غیرانتفاعی، آزاد، فنی و حرفه ای و علمی کاربردی را تشریح کرد.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – سید علی اکبر صفوی درباره آخرین وضعیت آموزش مجازی در دانشگاه ها با اشاره به گزارش دریافتی از دانشگاه ها تا ۱۵ فروردین ۹۹ گفت: از منظر آماری در مجموع حدود سه میلیون دانشجو در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه های سراسر کشور (به جز دانشگاه های زیرمجموعه وزارت بهداشت) هستند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی، حدود ۴۳۰ هزار نفر مربوط به دانشگاه پیام نور، حدود ۲۵۰ هزار نفر در دانشگاه جامع علمی کاربردی، حدود ۸۵ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان، حدود ۱۳۶ هزار نفر در دانشگاه فنی و حرفه ای و حدود ۱۵ هزار نفر در دانشگاه های وابسته به سایر دستگاه های اجرایی مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد: موسسات آموزش عالی غیر دولتی و  غیر انتفاعی جمعاً حدود ۳۰۰ هزار دانشجو و دانشگاه های دولتی تحت پوشش مستقیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز حدود ۷۰۰ هزار نفر دانشجو را آموزش می‌دهند.

وی ادامه داد: این دانشگاه ها را می توان برای تشریح وضعیت آموزش های الکترونیکی به چهار دسته تقسیم کرد، دسته اول دانشگاه های تحت پوشش مستقیم وزارت عتف مانند دانشگاه های تهران، شیراز و فردوسی مشهد و جز آن، دسته دوم دانشگاه هایی با شعبه های پراکنده در سطح کشور، مانند دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی- کاربردی و فنی و حرفه ای که در این گزارش به آنها دانشگاه های غیرمتمرکز اطلاق شده است، دسته سوم موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیر انتفاعی و دسته چهارم دانشگاه آزاد اسلامی.

ارائه بیش از ۹۰ درصد دروس نظری از طریق آموزش مجازی در دانشگاه های بزرگ

مسئول کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم ادامه داد: در دسته اول براساس گزارش های ارسال شده از بیش از ۵۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی، بستر ارائه دروس نظری به میزان بیش از ۹۰ درصد به طور متوسط ایجاد شده است. لازم به ذکر است که به طور متوسط دروس نظری ۸۵ تا ۹۰ درصد دروس دانشگاهی را شامل می شوند.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر، تمام اساتید و دانشجویان این دروس امکان بهره برداری و ارائه خدمات را دارند و به طور متوسط بیش از ۶۰ درصد اساتید تا ۱۵ فروردین ماه کلاس های جبرانی خود را به صورت الکترونیکی به طور کامل برگزار کرده اند.

صفوی خاطرنشان کرد: از مجموع دانشجویانی که تحت پوشش این دسته از دانشگاه‌های دولتی هستند، تاکنون به طور متوسط از سوی دانشگاه‌ها امکان استفاده از بستر آموزش الکترونیکی برای افزون بر ۹۰ درصد آنها فراهم شده است. می‌توان گفت که تمامی دروس نظری این دانشگاه‌ها یا کاملاً آماده ارائه بر بستر کلاس های آنلاین الکترونیکی هستند و یا محتواهای دروس به صورت آفلاین آماده شده و در اختیار دانشجویان قرار دارد.

وی ادامه داد: این دانشگاهها به خوبی از نیمه فروردین بدون مشکل خاصی فعالیت آموزشی خود را از سر گرفته اند، در واقع، طراحی بستر لازم آموزش‌های الکترونیکی، طراحی محیط های نرم افزاری، افزودن سرورهای لازم، افزایش پهنای باند، همگی انجام شده است. همچنین، آموزشهای لازم به اغلب استادان و مسئولان مرتبط برای برگزاری کلاسها داده شده و راهنماهای کار دانشجویان مهیا شده است. راهنماهای کار دانشجویان به صورت فیلم های چند رسانه ای و متنی آماده شده و در اختیار آنها قرار گرفته است.

تلاش دانشگاه ها بدون تعطیلی برای ایجاد زیرساخت های آموزش مجازی

مسئول کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم افزود: این درحالی است که آمار تا یک هفته قبل از پایان سال ۹۸ حدود ۶۰ درصد بود که اکنون در حوزه دروس نظری این آمادگی به بیش از۹۰ درصد رسیده است. البته برخی از اساتید، پیش از این درسها را ضبط کرده و به صورت آفلاین در اختیار دانشجوها گذاشته اند. این اتفاق ارزشمند و درخور توجه که عملاً ظرف چند هفته و علیرغم تعطیلی های نوروزی رخ داده است نشان می دهد که مسئولان ذیربط دانشگاهها و وزارت علوم تقریباً هیچ تعطیلی را در چند هفته گذشته نداشته و به صورت شبانه روزی مشغول مهیا کردن این بسترها بوده اند.

ارائه ۱۰۰ درصد دروس نظری به صورت آموزش مجازی در دانشگاه پیام نور

وی ادامه داد: دسته دوم دانشگاه های غیرمتمرکز شامل دانشگاههای پیام نور، دانشگاه جامع علمی- کاربردی، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه فنی و حرفه ای که در مجموع بیش از یک میلیون از ظرفیت دانشجویی دانشگاه های کشور را پوشش می دهند. در این دسته نیز اقدامات خوبی به انجام رسیده است.

صفوی افزود: دانشگاه پیام نور با حدود ۴۳۰ هزار دانشجو تا نیمه اسفند حدود ۱۰ درصد از دانشجویان خود یعنی نزدیک به ۵۰ هزار نفر را پوشش داده بود ولی با تلاش و همت ستودنی تا تاریخ ۱۵ فروردین موفق شدند ۱۰۰ درصد دروس نظری را به صورت الکترونیکی تعریف کنند و آمادگی پوشش بالای ۹۰ درصد نیازهای دانشجوها در این درسها را به خوبی دارند و تمهیدات لازم هم در این زمینه انجام شده است.

آمادگی بیش از ۷۰ درصد از کلاس های درس دانشگاه جامع برای ارائه آموزش مجازی

وی با اشاره به دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: دانشگاه جامع علمی- کاربردی هم جز دسته دانشگاه هایی بود که به علت ماهیت دانشگاههای تحت پوشش با حدود ۶۳۰ شعبه در سراسر کشور، پیشینه و فعالیت درخور توجهی در حوزه آموزشهای الکترونیکی نداشتند و در دو هفته ابتدائی اسفندماه کمتر از ۱۰ درصد از آنها امکانات و بسترهای را فراهم کرده بودند. اما با سرعت عمل و همتی که به کار بسته شد این دانشگاه توانست تقریباً در حدود دهم فروردین بیش از ۷۰ درصد از کلاس های درس را به آمادگی برسانند. این آمادگی نیز وجود دارد که تا پایان فروردین بتوانند افزون بر ۹۰ درصد از برنامه های درسی نظری را در تمام مراکز زیرمجموعه خود پوشش دهند.

ارائه بالای ۶۰ درصد دروس به صورت آموزش مجازی در دانشگاه فنی و حرفه ای

صفوی با اشاره به دانشگاه فنی و حرفه ای خاطرنشان کرد: دانشگاه فنی و حرفه ای حدود ۱۳۴ هزار دانشجو را پوشش می دهد و ۱۷۶ شعبه در سراسر کشور دارد. در این دانشگاه تا قبل از پایان سال ۹۸ حدود ۳۰ درصد از ارائه دروس بر بستر آموزشهای الکترونیکی آماده شده بود که با تلاش های زیادی که انجام شد اکنون به آمار بالای ۶۰ درصد رسیده است و به خوبی امکان افزایش تا بیش از ۸۰ درصد از دروس نیز وجود دارد.

وضعیت آموزش مجازی در دانشگاه آزاد

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی هم با داشتن حدود یک میلیون دانشجو از ابتدا بخشی را بر بستر آموزشهای الکترونیکی داشته و توانستند تا قبل از پایان سال ۹۸ حدود ۲۰ درصد از درسها را بر این بستر ارائه دهند. اکنون با تلاش های انجام شده بالای ۶۰ درصد از درس ها را آماده کرده اند و در حال گسترش آن هستند که بنا بر گزارش آن دانشگاه، ظرف ۱۰ روز آینده به افزون بر ۹۰ درصد خواهد رسید.

ارائه بیش از ۵۰ درصد دروس در بستر آموزش های الکترونیک

صفوی افزود: دسته دیگر مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی هستند که حدود ۲۶۰ هزار نفر از دانشجویان کشور را پوشش می‌دهند و در سراسر کشور پراکنده هستند. این مجموعه دانشگاه‌ها عملاً نسبت به سایر دانشگاه‌های دولتی به طور متوسط با تأخیر بیشتری حرکت کردند و در ابتدا حدود ۲۰ درصد این دانشگاه‌ها امکانات و بستر لازم را فراهم ساختند. در حال حاضر این دسته از دانشگاهها توفیق بیش از ۵۰ درصدی داشته اند. (این اطلاعات بر اساس گزارش دریافتی از حدود ۵۰ موسسه ای است که اطلاعات خود را ارسال کرده اند.)

افزایش کیفیت دستاوردهای آموزش الکترونیکی در صورت حمایت از دانشگاه ها

مسئول آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم تاکید کرد: با توجه به نوپا بودن تجربه آموزش الکترونیکی در این وسعت و تلاشی که در بازه زمانی کوتاه اوائل اسفند تا نیمه فروردین صورت گرفته است، قطعاً خدمات آموزش الکترونیکی کاستی هایی نیز داشته و خواهد داشت که با تعامل، صبر و به کارگیری درست فناوریهای داخلی تا حد زیادی این مشکلات برطرف خواهد شد. این تجربه کوتاه نشان می دهد که در صورت حمایت های حداقلی از دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی کشور، کیفیت و دستاوردهای آموزش الکترونیکی به سرعت به مرزهای ایده آل عملکردی خود خواهد رسید.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید



  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top