چاپ خبر

وضعیت مبهم آموزشی دانشجویان فنی و حرفه‌ای در شرایط کرونایی

پیام نورنا: علی‌رغم تاکید وزارت علوم مبنی بر استقلال و انعطاف دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در تصمیم‌گیری‌ها و مقررات آموزشی به منظور همراهی با دانشجویانی که به سیستم آموزش مجازی دسترسی ندارند، دانشگاه فنی و حرفه‌ای با وجود اینکه بیش از ۶۰ درصد آموزش‌های عملی و مهارتی را عهده‌دار است، با اعمال کمترین انعطاف در مقررات آموزشی، دانشجویان خود را در وضعیت ابهام و بلاتکلیفی قرار داده است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – همزمان با شیوع کرونا ویروس در کشور، بسیاری از  دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از همان ابتدا (اوایل اسفندماه سال گذشته) با بهره‌گیری از ظرفیت وسایل ارتباطی اقدام به برگزاری کلاس‌های نظری به صورت مجازی کردند و این روند بعد از تعطیلات نوروز نیز با توجه به تداوم شرایط بحرانی و اعمال قرنطینه محدود در شهرها ادامه پیدا کرد.

اگر چه ارائه آموزش‌های مجازی قبل از تعطیلات نوروز از سوی دانشگاه‌ها و به صورت اختیاری از سوی اساتید و به عنوان یک برنامه موقت ارائه شد و دانشجویان نیز ملزم به شرکت در این کلاس‌ها نبودند، اما با ادامه روند تعطیلی‌های نیم‌سال جاری و قوت گرفتن احتمال ادامه تعطیلی‌ها تا پایان شهریور ماه، معاونت آموزشی وزارت علوم با ابلاغ بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها خط مشی آموزشی این مراکز برای ترم تحصیلی جاری را تعیین کرد.

بر اساس بخشنامه ابلاغی وزارت علوم، دانشگاه‌ها در مقررات آموزشی نیم‌سال جاری منعطف شدند و مقررات تحصیلی جدیدی برای شرایط متعارف وضع شد که البته این موارد به شکل استثنایی ویژه نیم‌سال دوم تحصیلی ۹۸-۹۹ اعمال خواهد شد و تسری آن به نیم‌سال‌های بعدی “مطلقا” مجاز نیست.

در بخشنامه وزارت علوم صراحتا اعلام شده است: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی علاوه بر مبنا قرار دادن ادامه آموزش‌های الکترونیکی در نیم‌سال تحصیلی جاری، می‌توانند سقف سنوات دانشجویان را افزایش دهند و معاونین آموزشی دانشگاه‌ها اجازه دارند در صورت لزوم سقف سنوات دانشجویانی که به دلیل حذف واحدهای درسی یا عدم امکان برخورداری از کلاس‌های حضوری یا غیر حضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از پایان‌نامه و رساله با کمبود سنوات مواجه شدند را یک نیم‌سال افزایش دهند.

همچنین وزارت علوم تاکید کرد: در مواردی که به هر دلیلی برگزاری جلسات و اتمام یک یا چند درس در نیم‌سال جاری امکان پذیر نباشد، برگزاری کلاس‌ها تا تکمیل طرح درس به تشخیص استاد درس و تایید گروه آموزشی اضافه بر سقف واحدهای هر نیم‌سال به نیم‌سال بعدی قابل انتقال است. ضمن این‌که دانشگاه‌ها باید ملاحظه مشکلاتی که در این صورت در تنظیمات نیم‌سال بعد ایجاد خواهد شد را در نظر داشته باشند.

در این بخشنامه به یکی از مهم‌ترین خواسته‌ها و مطالبات دانشجویان کشور که حذف ترم بود، پاسخ داده شد؛ بطوریکه تاکید شد حذف یک درس یا چند درس بی‌توجه به لزوم رعایت حداقل واحدهای انتخابی در هر نیم‌سال و یا حذف کامل واحدهای درسی نیم‌سال در صورت تقاضای دانشجو مجاز است و نیم‌سال حذف شده جزو سنوات تحصیل دانشجو محسوب نمی‌شود.

بعد از ابلاغ این بخشنامه بسیاری از دانشگاه‌ها دستورالعمل و سیاست اصلی آموزشی و پژوهشی دانشجویان برای نیمسال جاری را تعیین و ترسیم کردند، بطوریکه اغلب دانشگاه‌ها با انعطاف حداکثری در قوانین و مقررات آموزشی و پژوهشی در نهایت سیاستی را اتخاذ کردند تا علاوه بر ادامه روند آموزش مجازی، مساعدت‌های لازم با دانشجویانی که به دلایلی امکان دسترسی به این نوع آموزش و یا آموزش کیفی را نداشتند، انجام شود و آنها بتوانند در مورد حذف واحد و یا حتی حذف ترم بدون در نظر گرفتن سنوات تحصیلی تصمیم بگیرند.

این در حالی است که دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با وجود اینکه بیش از ۶۰ درصد واحدهای آموزشی دانشجویان را به صورت عملی و با حضور در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها ارائه می‌دهد، کمترین انعطاف را در مقررات آموزشی خود برای نیم‌سال جاری اعمال کرده و بخشنامه جدید آموز شی این دانشگاه موجب نگرانی و سردرگمی دانشجویان خود شده است.

در بخشنامه اخیر دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای بر ضرورت ادامه روند آموزش مجازی دانشجویان تاکید شده و آمده است: “با توجه به تغییرات ایجاد شده در تقویم آموزشی نیم‌سال جاری واحدهای استانی و دانشکده یا آموزشکده‌ها، دروس نیم‌سال جاری را از طریق آموزش مجازی و با همکاری واحد فناوری، مدیران گروه‌های آموزشی و تمامی آموزشگران دانشکده یا آموزشکده برای تمام دانشجویان (اعم از ورودی‌های سال‌های قبل، ورودی جدید و پذیرش از طریق تکمیل ظرفیت) ارائه کنند.”

در حالی بر ادامه روند آموزش مجازی دانشجویان فنی‌وحرفه‌ای تاکید شده که اغلب دانشجویان این دانشگاه از طبقه متوسط جامعه هستند و امکان اینکه به تجهیزات و زیرساخت‌های حضور در کلاس‌های اینترنتی دسترسی داشته باشند، پایین است.

در این شرایط دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای بر خلاف اغلب دانشگاه‌های دیگر ضمن مخالفت با حذف ترم دانشجویان در نیم‌سال تحصیلی جاری، اعلام کرد: “درخواست دانشجو برای حذف ترم، صرفاً با رعایت ضوابط و مقررات آئین‌نامه آموزشی انجام می‌شود. در خصوص سنوات مجاز تحصیلی نیز تاکید شده امکان افزایش یک نیم‌سال به سقف سنوات مجاز دانشجویانی که صرفاً با حذف واحدهای درسی در این نیم‌سال با کمبود سنوات مواجه می‌شوند، متعاقباً در شورای آموزشی دانشگاه بررسی و تصمیم‌گیری خواهد شد.”

ضمن اینکه دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در بخش‌نامه جدید خود به وضعیت شهریه دانشجویان در ترم تحصیلی جاری پاسخ نداده و اعلام کرده است: “در مورد شهریه واحدهای درسی که به خاطر شرایط خاص به وجود آمده، به درخواست دانشجو و با رعایت ضوابط این بخشنامه حذف می‌شوند (به استثنای حذف اضطراری) متعاقباً تصمیم‌گیری خواهد شد.”

بر اساس این گزارش، اگر چه در شرایط فعلی وزارت علوم و همچنین تمامی دانشگاه‌های کشور با وجود ضعف در زیرساخت‌ها و عدم دسترسی مناسب به اینترنت بر ادامه روند آموزش مجازی دانشجویان برای ترم تحصیلی جاری تاکید دارند و دانشجویان نیز با درک شرایط بحرانی فعلی نهایت همراهی را برای ادامه این روند انجام می‌دهند، اما لازم است دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای که سهم بیشتری در ارائه آموزش‌های مهارتی و عملی دارند، با انعطاف بیشتر در اعمال مقررات آموزشی ترم تحصیلی جاری، همراهی حداکثری با دانشجویان داشته باشند، تا آنها علاوه بر نگرانی‌های ناشی از شیوع کرونا و شرایطی که این ویروس بر وضعیت زندگی عادیشان تحمیل کرده، استرس‌ها و نگرانی مضاعفی را تحمل نکنند.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top