چاپ خبر

دانشگاهیان مانند زمان جنگ نگاه جهادگونه به حل مسائل داشته باشند

رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران با اشاره به نقش دانشگاهیان در دفاع مقدس گفت: اکنون شرایط ایجاب می کند، دانشگاهیان و اساتید نگاه جهادگونه به حل مسائل جامعه داشته باشند.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : جلیل دارا – با اشاره به نقش دانشگاهیان در دفاع مقدس و نقشی که در حال حاضر با توجه به شرایط کشور می‌توانند ایفا کنند، گفت: در شرایط فعلی می‌توان چندین نقش برای اساتید دانشگاه، نخبگان و دانشگاهیان با توجه به جایگاهی که دارند در نظرگرفت.
تلاش مخالفان گفتمان انقلابی برای ایجاد ضعف در حوزه اقتصاد ایران
وی ادامه داد: ما اکنون در وضعیت جنگ اقتصادی هستیم یعنی عموم کشورهایی که مخالف گفتمان انقلابی هستند، تلاش خود را می‌کنند جمهوری اسلامی را در حوزه اقتصاد دچار ضعف کنند.
رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران تصریح کرد: چون جمهوری اسلامی ایران در حوزه نظامی و حوزه‌های دیگر آزموده و بررسی شده و راهی را رفته‌اند که به نتیجه نرسیده است، برای همین برروی مباحث اقتصادی و تحریم‌هایی که جمهوری اسلامی را درگیر کرده است و یا همین بحث اخیر که آمریکا به عنوان مکانیسم ماشه آمریکا عنوان کرد، تمرکز کرده‌اند.
پیشران پیشرفت کشورها جامعه دانشگاهی و نخبگی
وی با بیان اینکه همه به دنبال این هستند که ما در حوزه اقتصادی دچار ضعف شویم افزود: اگر یک کشور در بحث اقتصاد و تامین نیازهایی که مردم به او وابسته هستند دچار ضعف شود، این موضوع می‌تواند اخلال ایجاد کند، از طرفی کشورهایی که پیشرفته هستند پیشران، پیشرفت این کشورها جامعه دانشگاهی نخبگی و پیشرفت علمی است.
اساتید و جامعه دانشگاهی خودشان را به رویکرد حل مسئله نزدیک کنند
دارا ادامه داد: آنچه مسلم است جمهوری اسلامی این ظرفیت، نخبگی و پیشرفت علمی و تکنولوژیک را دارد و اگر جایگاه ایران را در منطقه بررسی کنیم ایران از نظر پیشرفت علمی و تولیدات علمی رتبه یک را دارد اما بحث این است که اساتید ما ماموریت دارند که بایستی اقدام کنند و آن هم نگاه حل مسئله داشتن به پدیده‌ها است، اگر جامعه دانشگاهی ارتباط جدی با تصمیماتی که در حوزه اجرایی اخذ می‌شود داشته باشد، بهتر به رفع مشکل کمک کند.
دانشگاهیان مانند زمان جنگ نگاه جهادگونه به حل مسائل داشته باشند
وی تاکید کرد: یک جدایی بین جامعه دانشگاهی و حوزه اجرایی کشور، ایجاد شده است، حوزه اجرایی کشور باید در اجرای سیاست‌ها، برنامه‌ها و حتی تولید و تدوین قوانین از فضای نخبگی استفاده کند، این فرایند دو طرفه است سیاستمداران هم باید از دانشگاهیان کمک بگیرند و هم اساتید و جامعه دانشگاهی خودشان را به رویکرد حل مسئله نزدیک کنند.
رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران افزود: در زمان جنگ ایجاب می‌کرد دانشگاهیان برای تامین امنیت و حراست، با حضور در جبهه دشمن متجاوز را از کشور برانند و اکنون شرایط ایجاب می‌کند، دانشگاهیان و اساتید نگاه جهادگونه به حل مسائل جامعه داشته باشند.
شرط پشت سر گذاشتن تحریم‌ها
وی ادامه داد: ما باید سعی کنیم مسیر تولید علم را به سمت حل مساله ببریم، اگر مسیر تولید علم به سمت حل مساله رفت؛ تحریم را پشت سرگذاشته و در سطح منطقه و در سطح نظام بین الملل به لحاظ اقتصادی جایگاه خوبی برای خودمان ترسیم می‌کنیم البته این مشکلات فقط از سوی استاد دانشگاه نیست، نظام آموزش عالی ما بایستی طوری مسیر را طراحی کند که اساتید در مسیر حل مساله قرار گیرند.
تولید علم مسیر صحیح خود را در جهت حل مساله پیدا نکرده است
وی افزود: الان احساس می‌کنم دانشگاه ما تولید علم می‌کند ولی این تولید علم مسیر صحیح خود را در جهت حل مساله پیدا نکرده است، نمی گویم از دانشگاهیان استفاده نمی‌شود یا در پروژه‌های ملی حضور ندارند، منظورم این است که دانشگاهیان و اساتید بیشتر علم‌شان را اجتماعی کنند و دغدغه اجتماعی کردن علم باید باشد.
دارا ادامه داد: بایستی هم دولتمردان ما توجه جدی و استفاده بهتری از نخبگان و اساتید دانشگاه داشته باشند و هم مسیر تولید علم در جهت حل مساله باشد غیر از این باشد ما تولید علم می‌کنیم اما، نه تولید علم نافع که به درد کشور ما بخورد، ما در یک چرخه تولید علم در سطح جهان کار می‌کنیم که چه بسا تولیدات علمی ما به درد پروژه‌هایی بخورد که در کشورهای دیگر از آن استفاده می‌شود.
ارتقا اساتید منوط به حل مساله باشد
وی درباره اینکه آیا دانشگاه‌های ما درحال حاضر ظرفیت پرورش نیروهای نخبه ای که بتوانند در جنگ امروز مقابله کنند را دارند، گفت: در حال حاضر شرکت‌های دانش بنیان به عنوان محملی برای فعالیت نخبگان است، ولی من معتقدم که رویه اصلی وزارت علوم باید اصلاح شود به عنوان مثال در حوزه ارتقا اساتید معتقدم که ارتقا اساتید به درجات بالاتر علمی باید منوط به حل مساله باشد نه تولیدات صرفاً مقالاتی که در خیلی موارد ممکن است گره‌ی از مشکلات یک مساله یک پروژه بین المللی باز کند ولی گره‌ای از مشکل کشور باز نکند.
رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران با بیان اینکه استاد و نخبه دانشگاهی هر جور که سیاست‌های علمی کشور اتخاذ شود در آن مسیر حرکت می‌کنند افزود: اکنون همان طور که در زمان دفاع مقدس جنگ ما به نوعی جنگ نابرابر بود یعنی کشورهای دیگر پشت کشور متجاوز آن زمان عراق و فردی به نام صدام جمع شدند تا ایران را تسلیم کنند و از آرمان‌هایی که انقلاب و حضرت امام راحل به دنبال آن بودند به عقب برانند، الان هم دشمنی با آن زمان یکی است، دشمنی با گفتمان انقلاب اسلامی است منتهی آن زمان علاوه بر تحریم، دشمن به دنبال تصرف کشور و به دنبال تجاوز نظامی بود ولی اکنون جمهوری اسلامی به جایگاه و توانمندی رسیده است که دشمن احساس می‌کند هرگز نمی‌تواند به لحاظ به خطر انداختن امنیت کشور از حیث نظامی و تصرف کاری کند بنابراین اکنون جنگ، جنگ اقتصادی است.
دانشگاه‌ها بایستی در زمینه جهش تولید اقدامات جدی تری داشته باشند
دارا ادامه داد: اساتید باید به دنبال اصلاح ساختارهایی باشند که سمت و سوی اقتصاد را به سمت تولید بیشتر هدایت کند، در سال جهش تولید هم قرار داریم، دانشگاه‌ها بایستی در زمینه جهش تولید اقدامات جدی تری داشته باشند، بایستی دولت و سیاستمداران را جامعه دانشگاهی به سمتی هدایت کند که به بحث تولید و توان داخلی اهمیت بدهد در بحث پیشبرد اهداف اقتصادی باید به توان داخلی توجه کرد.
نگاه سیاستمداران به توان داخلی، خیلی ضعیف است
وی افزود: مشکلی که برخی سیاستمداران ما با آن مواجه هستند این است که نگاهشان به توان داخلی، خیلی ضعیف است، احساس می‌کنند ما توان داخلی نداریم، درصورتی که این طور نیست ما توان علمی داریم، توان تکنولوژیک داریم، ظرفیت‌های خیلی نهفته ای داریم که استفاده از آن می‌تواند ما را در یک وضعیت خوبی در عرصه اقتصاد قرار دهد.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

22 شهریور 1399 | کد خبر : 67702

لینک ثبت نام + دانلود رایگان دفترچه ثبت نام/

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

آغاز ثبت نام هشتمین آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی آبان ماه سال 99

پیام نورنا : آغاز ثبت نام در هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور در آبان ماه سال 1399 / برگزاری آزمون در جمعه 9 آبان ماه 99

19 شهریور 1399 | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

13 شهریور 1399 | کد خبر : 67556

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 99 اعلام شد / لینک مشاهده نتایج

پیام نورنا : کارنامه و نتایج اولیه آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد / لینک مشاهده نتایج اولیه

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67278

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

آغاز انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور / تعداد واحد قابل اخذ

پیام نورنا : از هم اکنون می توانید برای ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور اقدام کنید / نکاتی بسیار مهم جهت سهولت در انتخاب واحد دانشجویان / اطلاعیه در مورد تعداد واحد قابل اخذ

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67276

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه پیام نور در سال 99

پیام نورنا: شهریه دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی 1400-1399 افزایش پیدا کرد. این افزایش نسبت به سال پیش 15 درصد می باشد.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

28 آذر 1398 | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب٫ترجمه مقاله٫ترجمه تخصصی
٫ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» دانلود مقاله تحقیق و پژوهش های دانشجویی
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top