چاپ خبر

اجرای ساماندهی آموزش عالی کلید خورد/تشکیل شبکه علمی بین دانشگاهی

پیام نورنا: وزیر علوم گفت: اولین گام در اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی تشکیل شبکه علمی بین دانشگاهی در سطح استان، منطقه و در سطح ملی است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : به نقل از وزارت علوم، پنجاه و چهارمین اجلاس سراسری معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی صبح امروز (یکشنبه) به صورت مجازی با حضور منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد،  
وی با بیان اینکه یکی از مزایای دوران کرونا، برگزاری نشست‌ها با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی است که امکان برگزاری نشست‌ها را در فواصل کم و با صرفه‌جویی در هزینه‌ها فراهم کرده است، اظهار داشت: آموزش عالی کشور در دوران کرونا مشکلاتی داشته و اساتید و دانشجویان را از حضور در دانشگاه‌ها و استفاده از آموزش حضوری باز داشته، ولی با این حال همه دانشگاهیان در زمینه ارائه آموزش مجازی با کیفیت بهتر تمام تلاش خود را به کار برده‌اند.
وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها در حوزه آموزش مجازی با توجه به عدم سابقه و عدم آمادگی، توفیقات خوبی در ترم گذشته و ترم جاری به دست آورده‌اند، افزود: باید سعی شود این توفیقات به بهترین نحو توسعه یابد و برنامه‌ریزی شود تا زیر ساخت‌های آموزش مجازی در دانشگاه‌ها توسعه یابد و تداوم استفاده از این برنامه‌ها در آینده پیش‌بینی شود.
وی افزود: دانشگاهیان آموزش مجازی را به عنوان یک دستاورد ارزشمند حتی پس از دوران کرونا به عنوان یک برنامه هدفمند و ضروری اولویت دهند و مسئولان دانشگاهی در این خصوص با حوزه آموزش، همکاری لازم را انجام دهند.
وزیر علوم با بیان اینکه در سطح ملی هم بحث پشتیبانی از آموزش مجازی مطرح است، گفت: امیدواریم در هفته‌های آینده این مساله به انجام برسد و پشتیبانی ملی نیز برای امنیت و تبادل بهتر اطلاعات در آموزش دانشجویان از این بخش به عمل آید. البته در این راستا دانشگاه‌ها نیز باید نرم‌افزارهای خود را ارتقاء داده و از نرم‌افزارهایی استفاده کنند که قابلیت‌های بیشتری داشته باشند.
وی افزود: علاوه بر اینکه لازم است از مزایا و توفیقات ارائه آموزش‌های مجازی گفته شود و از اساتید و مدیرانی که علی رغم عدم آمادگی، به خوبی توانستند به نحو مطلوب ارائه خدمت دهند، باید دقت کنیم تا کیفیت ارائه آموزش‌های مجازی را ارتقاء بخشیم.
وزیر علوم با بیان اینکه نظارت بر ارائه کیفی دروس و سرفصل‌ها باید به صورت دقیق و منظم انجام گیرد، اظهار داشت: روسا و مسئولان دانشگاه‌های کوچک و جوان که امکان دارد در این زمینه به دلایل مختلف شرایط مطلوبی برایشان فراهم نشده باشد، باید دقت کنند دانشجویان این مراکز از کیفیت لازم در ارائه دروس به صورت مجازی برخوردار باشند.
غلامی افزود: در این راستا ارائه گزارشات کاستی‌ها و نواقص این حوزه هم به مدیریت دانشگاه‌ها کمک خواهد کرد تا امور را بهتر سنجیده و در رفع نواقص بکوشند. همچنین این‌گونه نشست‌ها نیز با به اشتراک‌گذاری تجربه‌ها و همفکری‌ها در این زمینه می‌تواند مثمر ثمر باشد.
 غلامی درخصوص اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی گفت: این طرح مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و در سال ۱۳۹۴ تصویب و در اوایل سال ۱۳۹۵ ابلاغ شد و از همان زمان دانشگاه‌ها و مناطق ده‌گانه آموزش عالی اقدام به ساماندهی کردند.
وزیر علوم با بیان اینکه در دو سال گذشته روند انجام این طرح در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و تایید شد و هم‌اکنون لازم الاجراست، افزود: البته اجرایی شدن این طرح، همکاری نزدیک و هماهنگی کلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را می‌طلبد و انتظار این است که همه مدیران و مسئولان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از اجرای این طرح پشتیبانی و در تحقق آن همکاری کنند.
غلامی با بیان اینکه اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی به نفع آموزش عالی کشور است، گفت: در این طرح در مرحله اول، تشکیل شبکه علمی بین دانشگاهی در سطح استان، منطقه و در سطح ملی را در نظر داریم، یعنی مراکز آموزش عالی به شکلی معقول و منطقی با یکدیگر در ارتباط باشند تا هم‌افزایی مطلوبی ایجاد شود و دانشگاه‌ها بتوانند به بهترین وجه از امکانات یکدیگر استفاده کنند.
وی خاطر نشان کرد: این شبکه بخشی از اختیارات خاص مدیریت‌ها را در سطح شبکه به اشتراک می‌گذارد به طور مثال، در حوزه توسعه کمی، به صورت مشترک تصمیم‌گیری می‌شود و در این راستا در برخی موارد، اتصال و ارتباط بین دانشگاه‌های کوچک با دانشگاه‌های بزرگ و قدیمی، به نفع دانشگاه‌های کوچک و جوان خواهد بود.
وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر نیازی به توسعه کمی در آموزش عالی نداریم، گفت: در شبکه علمی، بحث کیفیت را می‌توانیم ارتقاء دهیم. وقتی قرار است از ظرفیت‌ها و امکانات یکدیگر در سطح دانشگاه‌ها استفاده کنیم، این ظرفیت‌ها می‌توانند مبتنی بر توانمندی‌های مشترک به سمت ارتقای کیفیت سوق داده شوند.
 غلامی با بیان اینکه ماموریت گرایی نیز از نکات مهم و مطرح در طرح ساماندهی آموزش عالی است، تصریح کرد: در این راستا همه دانشگاه‌ها طرح راهبردی مصوب دارند که البته با توجه به گذشت چند سال از تصویب آن، لازم است این طرح‌ها بازنگری شوند و در شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا، در ساماندهی آموزش عالی و ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها لازم است اصلاحاتی صورت گیرد و طرح‌های راهبردی دانشگاه‌ها با توجه به فضای جدید ارائه شود.
وی با بیان اینکه در حوزه‌های فناوری، افق‌های جدیدی در جهان مطرح شده و حضور محققان کشورمان در سطح بین‌المللی نشان می‌دهد که جایگاه ما در جهان تثبیت شده است، گفت: البته این بدان معنا نیست که این روند با سرعت یکنواخت پیش خواهد رفت و اگر برنامه‌ریزی دقیقی در این خصوص نداشته باشیم، امکان دارد از این قافله عقب بمانیم.
 غلامی بیان کرد: در شرایط فعلی می‌توانیم از ظرفیت آموزش مجازی کشور برای پذیرش دانشجویان غیر ایرانی استفاده کنیم که افزایش کیفیت و ارائه امکانات بیشتر از طریق ارتباطات بین دانشگاه‌ها می‌تواند این ظرفیت را افزایش دهد.
غلامی در ادامه گفت: در این راستا در حوزه پذیرش دانشجویان خارجی، به غیر از فضای مجازی، در آینده در فضای حضوری نیز باید برنامه‌ریزی جدی برای جذب این دانشجویان داشته باشیم و می‌توانیم ظرفیت خالی دانشگاه‌های‌مان را با پذیرش دانشجویان غیر ایرانی پر کنیم.
وزیر علوم با بیان اینکه هم اکنون همه مدیران و کارشناسان کشور از دانش آموختگان دانشگاه‌های کشور هستند، افزود: در حوزه تحقیقات هم اکنون جایگاه ۱۵ جهان را داریم که نشان‌دهنده عملکرد مناسب این بخش است. عملکرد حوزه فناوری در ۱۵ سال گذشته نیز نشان دهنده حاصل کاربست یافته‌های علم و فناوری و تبدیل علم به ثروت است و فعالیت مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان نیز حاصل کار تربیت نیروهای ماهر، توانمند و دانش پژوه می‌باشد که عملکردشان قابل ارائه در سطح ملی و بین‌المللی است.
وزیر علوم اظهار امیدواری کرد با همفکری‌هایی که صورت می‌گیرد بتوانیم در تحقق اهداف برای تربیت نیروی انسانی ماهر و توانمند توفیق یابیم.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

12 آذر 1399 | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

20 آبان 1399 | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

16 آبان 1399 | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

19 شهریور 1399 | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

10 شهریور 1399 | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

28 آذر 1398 | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top