چاپ خبر

استفاده از ظرفیت دانشجویی در فعالیت‌های قرآنی

پیام نورنا: رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: کانون‌های قرآن و عترت و مذهبی در دانشگاه ها همواره به اهرم و بازوی توانمند ما هستند و استفاده از ظرفیت دانشجویی در فعالیت‌های قرآنی یک اصل است.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : به نقل از وزارت بهداشت، دکتر روح‌الله محمدعلی‌نژاد عمران در وبینار معاونان فرهنگی و دانشجویی، مدیران فرهنگی، کارشناسان قرآنی و دبیران کانون‌های قرآن ‌و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اظهار داشت: برنامه‌های جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی به قوت خود در حال انجام است که با یک برنامه ریزی منظم‌تر می‌توان توقع داشت که مابه‌ازای خوبی از جشنواره به دست آوریم.
با بیان این‌که مرحله دانشگاهی مسابقات جشنواره قرآنی هدهد انجام شده است، اضافه کرد: قریب به ۵۰۰ نفر از برگزیدگان بخش آوایی به مرحله سراسری راه پیدا کرده‌اند و تا ۲۸ آبان ماه مهلت داده شده تا برگزیدگان آثار جدید خود را برای رقابت نهایی ارسال کنند.
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: امسال میزبان جشنواره ملی قرآن نیز هستیم که بنا است برگزیدگان دانشگاه‌های تابع وزارت بهداشت در کنار برگزیدگان دیگر مجموعه‌های دانشگاهی قرار بگیرند و رقابت خود را دنبال کنند.
وی به بخش معارفی به عنوان یکی از پرطرفدارترین بخش‌های جشنواره قرآنی هدهد اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین بخش‌های این جشنواره که عرصه را برای مشارکت دیگر دانشجویان که حافظ و قاری قرآن نیستند مهیا می‌کند، بخش معارفی است. این بخش ظرفیتی است به حق که اگر استفاده بهینه از آن شود، شاهد پوشش حداکثری دانشگاه‌های علوم پزشکی در عرصه‌های دینی قرآنی هستیم.
علی نژاد از تقویت بخش معارفی در دیگر دوره‌های دانشگاهی خبر داد و گفت: امیدوارم این بخش را در دوره‌های بعد تقویت کنیم زیرا همانگونه که بخش‌های ادبی و هنری، ظرفیت‌های غیر تلاوتی و غیر حفظ ما را برخوردار می‌کند و موجب می‌شود دوستانی که در حوزه‌های ادبیات و هنر هستند به کمک ما بیایند، تقویت این بخش‌ نیز می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.
وی یادآور شد: بخش معارفی عرصه ای است که افرادی که علقه به حوزه قرآن دارند بتوانند در پای این سفره حضور به هم رسانند. این بخش جمعیت قابل توجهی از متسابقین را به خود اختصاص داده است و قریب به ۱۵۰۰ نفر به صورت همزمان وبرخط مرحله سراسری این آزمون را برگزار می‌کنند. بخش پژوهشی در حال ارزیابی آثار است و برخی رشته‌ها  در این بخش نیز نهایی شده که اطلاعات آن اندک اندک در اختیار دانشگاه‌ها قرار خواهد گرفت. در بخش‌های ادبی، فناوری و ویژه نیز آثار قابل توجهی به جشنواره ارایه شده است.
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت دغدغه خود را تبدیل فرصت‌های ایجاد شده در جشنواره قرآن و عترت به ظرفیت‌های مورد استفاده در جامعه و دانشگاه عنوان کرد و گفت: باید مراقب بود تا این فرصت‌ها را تبدیل به تهدید نکنیم. یکی از نواقص این دست از جشنواره‌ها ناقص بودن چرخه آن است، این همه تلاش و زحمت در برگزاری این دست از جشنواره‌ها ما را به برگزیدگان بخش‌های مختلف می‌رساند که ثم‌ماذایی برای این گونه جشنواره‌ها دیده نشده است که این ندیدن موجب شکل‌گیری سیکل و چرخه معیوبی خواهد شد.
وی اضافه کرد: بسیار جا دارد برنامه دقیقی تدوین شود تا فرد برگزیده در بخش‌های مختلف جشنواره به عنوان یک فرصت در فضای دانشگاه مورد استفاده قرار گیرد. در تلاش هستیم تا برخی گروه‌های برگزیده جشنواره سال گذشته در  رشته تواشیح، اثری را به صورت مشترک آماده کنند تا به عنوان تولید قرآنی از رسانه ملی پخش شود تا جوانان نخبه حوزه قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی به مردم معرفی شوند و در نهایت آرامش و سلامت معنوی شکل بگیرد.
علی نژاد اظهار داشت: بنا داریم در کنار جشنواره قرآن و عترت به حوزه نشریات دانشجویی نیز بپردازیم، نشریات قرآنی غالبا مهجور هستند و ضرورت دارد مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت به صورت خاص در این حوزه ورود کند. اداره آموزش مرکز نیز برای تقویت نشریات قرآنی برنامه خواهد داشت، به واقع مجلات الکترونیک در ایام کرونایی در حوزه قرآن و عترت، انتظار و مهدویت می‌توانند اثر گذار باشند.
وی خاطرنشان کرد: کانون‌های قرآن و عترت و مذهبی همواره به عنوان اهرم و بازوی توانمند ما هستند. استفاده از ظرفیت دانشجویی در فعالیت‌های قرآنی  یک اصل است. البته در برخی دانشگاه‌ها به جای هم‌افزایی کانون‌های قرآن و عترت با دیگر مجموعه‌ها و نهادهای فعال در دانشگاه، گاه حرکت‌های موازی و نگاه تقابلی دیده می‌شود. در شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌ها که در مرکز به زعامت نهاد نمایندگی مقلم معظم رهبری رقم می‌خورد این موضوع را مطرح کردیم و بنا شد در دل دانشگاه یک شورای هماهنگی فعالیت‌های قرانی شکل بگیرد.
در ادامه این وبینار، حجت‌الاسلام محسن قرائتی نیز به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: قرآن تنها یک کتاب مقدس نیست بلکه جایگاه بسیار عظیمی دارد و از سوی خداوند بیان شده است، واسطه‌اش جبرئیل و فرودگاهش قلب پیامبر(ص) بوده و برای کل بشر آمده است. قرآن ذکر للعالمین و تنها کتابی است که هیچ بدعت و تحریفی در آن صورت نگرفته است؛ قرآن موعظه و شفا است، داستان‌هایش واقعیت دارد و کسی آن را فرستاده است که آسمان‌ها را آفرید.
وی افزود: در آیه والتین و الزیتون دو نکته در سطح دکتری وجود دارد، این آیه یعنی قسم به انجیر و زیتون اما چرا قسم به انجیر مطرح شده و قسم به انگور، خرما و … نیست؟ والتین و الزیتون یعنی در علم غذاشناسی رابطه‌ای بین انجیر و زیتون وجود دارد اما این رابطه چیست؟ اسم انجیر یک بار در قرآن آمده است اما اسم زیتون به عنوان مثال شش بار آمده است، در تحقیقات مشخص شده که خوردن یک انجیر با شش زیتون آثاری دارد که با خوردن چهار زیتون و یا کمتر و بیشتر جود ندارد.
قرائتی در ادامه با اشاره به منشا علمی قرآن گفت: امام رضا(ع) فرمودند «هر کس علم می‌خواهد سراغ قرآن برود». اکنون در ذهن همه مردم جهان سؤال است که چرا کرونا آمد؟ حال آنکه مگر بنا است که نیاید! قرآن می‌فرماید «ما همه شما را امتحان می‌کنیم»، امتحان خدا چانه زدن ندارد، قرآن بیان می‌دارد که همه مرگ را می‌چشند به پیامبر (ص) هم می‌فرماید تو هم باید مرگ را بچشی، تمام این موارد امتحان است.  این امتحانات مانند لیمو ترش است و آثار و برکاتی دارد اگر امتحانات نبود اکنون بسیاری از موفقیت‌های حاصله به دست نمی‌آمد.
وی افزود: اگر گرما نبود وسایل سرمایشی تولید نمی‌شد، در پاسخ این که برخی می‌گویند چرا چنین اتفاقی افتاده است؟ باید گفت نگاهتان به دنیا چیست؟ دنیا خوابگاه نیست بلکه محل رشد است در پادگان نیز فرد رشد می‌کند، رزم شبانه، دویدن، انواع آموزش‌ها و سختی‌ها را فرد می‌بیند تا در نهایت به رشد برسد.
قرائتی با اشاره به اینکه عقل کار وحی را نمی‌کند و وحی نیز کار عقل را انجام نمی‌دهد، گفت: نه عقل جای وحی را کم می‌کند و نه برعکس، عقل برای رشد علمی و وحی برای سبک زندگی است. مرحوم مطهری  می‌فرماید علم به آدم سرعت و ایمان به آدم هدف می‌دهد، به واقع علم و وحی باید به کمک یکدیگر بیایند. چندین هزار حدیث درخصوص طب، سلامت و پیشگیری وجود دارد که این احادیث می‌تواند در دانشگاه‌های علوم پزشکی مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار داشت: در فضای آموزشی باید چیزهایی آموزش داده شوند که نیاز امروز جامعه است. ما در اسلام تفریح و خنده و شوخی داریم، اسلام دین شیرینی است اما باید غربالگری‌ در فضای آموزشی انجام شود زیرا در حال حاضر متاسفانه مفید و غیر مفید و مضر در کنار هم به خورد دانشجویان و متربیان داده می‌شود که فایده‌ای ندارد. آیه لِإِیلَافِ قُرَیْشٍ به ما می‌گوید دانشگاه‌ها را در گرما تعطیل نکنید، اگر شهری در تابستان گرم است در منطقه معتدل و سردتر کار را ادامه دهید اما کار را تعطیل نکنید بلکه جا را عوض کنید یعنی اگر روز گرم است، شبانه کار را دنبال کنید. قرائتی با ذکر این نکته که در قرآن خیلی از حرف‌های ساده هم دارای پیام هستند، خاطر نشان کرد: حضرت ابراهیم (س) به عموی خود می‌گوید چرا بت پرستی؟ در این جمله مفاهیم بسیاری نهفته است؛ یک این که در اصلاح و ارشاد سن شرط نیست، دوم اینکه در اصلاح و ارشاد از خودی‌ها شروع کن اول به اقوام و نزدیکان خود بگو بعد به دیگران، سوم در بیان منکرات، منکرات اصلی را بیان کنید شرک منکر اصلی است، در بیان حق عدد مهم نیست، ابراهیم یک نفر بود اما دار و دسته او بسیار بودند پس حق را بگو حتی اگر یک نفر بودی.
وی یادآور شد: عزیزانی که در سفره قرآن در این مجموعه مهمان هستید، در هر منطقه یک اسلام شناس جوان و قرآنی را پیدا کنید و جلسه تفسیر برپا کنید. تفسیرهای ۱۰ دقیقه‌ای تا ۱۵ دقیقه‌ای بگذارید تا حاضران استفاده بیشتری ببرند، حتی تفسیر نیم دقیقه‌ای هم داریم.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top