چاپ خبر

حل مسائل کشور توسط دانشگاهیان با طرح شهید «احمدی روشن» کلید خورد

پیام نورنا: پنجمین دوره طرح شهید «احمدی روشن» با هدف بکارگیری توانایی دانشگاهیان در راستای حل مسایل کشور افتتاح شد.

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : به نقل از معاونت علمی و فناوری، دکتر سورنا ستاری در مراسم افتتاح پنجمین دوره طرح احمدی روشن گفت: این طرح با هدف تربیت نیروی انسانی برای حل مسائل کشور اجرایی می شود.

وی با بیان این‌که طرح احمدی روشن در پنجمین دوره خود همچون گذشته قرار است گام‌های تازه‌ای را برای پررنگ‌تر شدن نقش دانشگاه ها در حل نیازهای جامعه بردارد افزود: این طرح خوشبختانه دستاوردهای خوبی به همراه داشته و فراتر از انتظارها عمل کرده است. این طرح یک فرهنگ جدید را در نگرش به دانشگاه‌ و  نقش آن شکل می‌دهد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به آغاز نخستین دوره طرح احمدی روشن با مشارکت تنها ۷ هسته پژوهشی و پیشرفت آن در دوره‌های بعدی گفت: در پنجمین دور این طرح،‏ حدود ۲۷۲ هسته پژوهشی و نخبگانی و حدود ۲۸۰۰ استاد و دانشجو مشارکت می‌کنند.

معاون علمی و فناوری با بیان این‌که طرح احمدی روشن بر تغییر رفتارها و نگرش‌ها به موضوع دانشگاه و دانشجو تأکید دارد افزود: این طرح تأکیدات مقام معظم رهبری بر بیش‌تر شدن نقش دانشگاه ها در حل مسائل و تاثیرگذاری آن در جامعه را مورد توجه جدی قرار داده است.

ستاری با بیان این‌که امر توسعه پایدار، موضوعی فرهنگی و ترویجی است گفت: زمانی بود که فکر می‌کردیم توسعه صرفاً سخت‌افزاری است و آن را در ساخت کارخانه‌ها، ایجاد صنایع سنگین و ایجاد دودکش های بیش‌تر جست‌وجو می کردیم. اما پس از مدتی به این نتیجه رسیدیم که توسعه امری نرم‌افزاری و مبتنی بر نرم‌افزارها و فرآیندها است. اما امروز به روشنی می‌دانیم که توسعه، موضوعی فرهنگی بوده و آن‌چه که توسعه را در جامعه محقق و پایدار می کند، وجود یک زیست‌بوم با فرهنگی مبتنی بر لازمه‌های توسعه پایدار و مبتنی بر توانمندی‌های نیروی انسانی خلاق است. طرح شهید احمدی روشن نیز ترویج چنین فرهنگی را دنبال می‌کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر این‌که باید دانشگاه‌هایی داشته باشیم که از بودجه دولتی فاصله بگیرند و حل کننده مشکلات و خالق ارزش افزوده باشند ادامه داد: دانشگاه‌هایی که صددرصد بودجه خود را از دولت تامین می کنند قطعاً نیازی به ارتباط و تعامل با جامعه برای حل نیازها و مشکلات مردم احساس نمی‌کنند. دانشگاه اثربخش باید درآمد خود را از محل فروش دانش فنی، شرکت‌های دانش‌بنیان، قراردادهای ارتباط با صنعت و ایجاد بستری برای تجاری‌سازی ایده‌های نوآورانه دانشجویان و استادانش تأمین کند و این‌گونه است که اثربخشی خود در جامعه را به واقعیت می‌رساند.

ستاری، فرهنگ وابستگی به بودجه دولتی را یکی از عوامل کمرنگ بودن تاثیرگذاری دانشگاه‌ها دانست و گفت: یک باور و فرهنگ نادرست نشأت گرفته از اقتصادی خام‌فروش و منبع‌محور موجب شده بود با وجود صرف هزینه های هنگفت برای آموزش، نقش آن در توسعه و پیشرفت کشور مشهود و اثربخش نباشد.

وی ادامه داد: برای تغییر در این روند، به تحولی در رفتارها و نگرشمان به حل مسائل و نیازهای کشور به‌دست دانشگاهیان نیاز داشتیم که خوشبختانه با مشارکت قابل توجه دانشگاهیان در زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان و همچنین  گذشت ۴ دوره از طرح احمدی روشن، شاهد این تحول در فرهنگ و نگرش‌ها هستیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر نقش بنیادهای نخبگان استانی در تحول نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها  به کمک طرح شهیداحمدی روشن گفت:  نقش بنیادهای نخبگان استانی در تحقق این موضوع بسیار مهم و کلیدی است و باید فرهنگ علمی و توجه دوباره به دانشگاه‌ها ترویج شود.

ستاری، با بیان اینکه طرح احمدی روشن اهمیت دانشجوی نخبه و استعداد های برتر را یادآور می‌شود ادامه داد:  این طرح زمینه را فراهم کرده است تا نیروی انسانی خلاق و مستعد بتواند به جایگاه واقعی خود برسد و استانها سرمایه‌های ارزشمند نیروی انسانی خود را مورد توجه و حمایت قرار دهند.

وی یکی دیگر از مأموریت‌ها و اولویت‌های طرح احمدی روشن را باز تعریف از ماموریت و رسالت آموزش و پژوهش دانست و گفت: مهم‌ترین رسالت دانشگاه، حل مشکلات مردم و جامعه با ارائه راهکارهای نوآورانه است. برای تحقق این مأموریت باید همه بخش‌های جامعه ازجمله دانشگاه­ها نقش آفرین باشند و زمان و هزینه لازم را بپردازند.

حسین سالاریه، معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان در افتتاحیه پنجمین دوره طرح احمدی روشن با بیان این‌که قرار است پنجمین دوره طرح احمدی روشن باشکوه‌تر و گسترده‌تر از سال‌های گذشته برگزار شود: ادامه داد: نقش آفرینی دانشجویان مستعد در حل مسئله واقعی، ایجاد شبکه‌ای از افراد توانمند، افزایش مهارت‌های اجتماعی دانشجویان، هدایت استعدادها به سوی شناسایی و حل مسائل راهبردی و افزایش اتحاد دستگاه‌های اجرایی، مراکز علمی و بخش خصوصی از اهداف طرح شهید احمدی روشن است.

وی با بیان این‌که گام نخست اصلی طرح احمدی روشن شناسایی مسائل و نیازهای کشور است گفت: در دومین گام این طرح، هسته‌های نخبگانی مسئله محور تشکیل شده و در گام سوم حل مسئله واقعی را انجام می‌دهند.

سالاریه با بیان این‌که تاکنون چهار دوره از طرح احمدی روشن برگزار شده است که اولین دوره آن اواخر سال ۱۳۹۵ و با همکاری ۷ هسته پژوهشی برگزار شد، ادامه داد: در دور نخست، طرح با کمتر از ۱۰۰ نفر آغاز شد، اما با استقبال خوبی که صورت گرفت و پیشرفت‌های طرح در ادوار بعدی، دور چهارم با ۱۶۵ هسته پژوهشی و ۱۵۶۵ طرح برگزیده به پایان رسید.

 ۲۷۲ هسته پژوهشی در حوزه های علوم پایه ویرگول مهندسی ویرگول سیاست‌گذاری و پزشکی تشکیل شده است و بیش از ۴ هزار و ۷۸۵ متقاضی درخواست دادند که ۲۲۷۱ برگزیده از دانشجویان برترین دانشگاه‌های کشور مورد حمایت قرار گرفتند و به این طرح ورود کردند.

وی با بیان این‌که دور پنجم طرح احمدی روشن، ۲۷۲ هسته برای حل مساله در حوزه‌های گوناگون علوم و فناوری شکل گرفته است، ادامه داد: خوشبختانه با توزیع نسبتا قابل قبولی در حوزه‌های مختلف از جمله فنی و مهندسی، علوم انسانی – اجتماعی، پزشکی زیست‌فناوری، علوم پایه، کشاورزی – محیط زیست و سیلاب، انسانی – حوزوی و هنر  پروپوزال‌های خوبی به دبیرخانه این طرح رسید.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: پنجمین دوره طرح احمدی روشن از آذر ماه سال جاری آغاز می‌شود و به مدت ۹ ماه تا شهریورماه سال ۱۴۰۰ فعالیت هسته‌های نخبگانی ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به نظارت بر عملکرد هسته‌های تشکیل شده گفت: در دوره‌های سه ماهه، عملکرد اساتید و دانشجویان بررسی و نظارت می شود. گروهی متشکل از  اساتید خبره و دانشجویان در معاونت آینده‌سازان بنیاد مستقر است که عملکرد دانشجویان، اساتید شرکت کننده در این طرح را از حیث نحوه  ارتباط و تعامل با کارفرما و صاحبان مسئله را از زوایای مختلف بررسی می‌کنند.

Share داغ کن - کلوب دات کام 
کلید واژه ها :

نظرات کاربران

  • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
  • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمی شود.
  • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
  • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ سبز نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد.
  • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر پيشرفته سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند

محدودیت زمانی - کد مورد نظر رو دوباره لود کنید  • قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه پيام نور
  • راهنما و آموزش هاي تصويري براي دانشجويان

خبر های ویژه دانشگاه پیام نور

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 69173

جزییات ، شرایط و لینک ثبت نام /

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

تمدید مهلت ثبت نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد بهمن 99 (نوبت 21) پیام نور / دفترچه ثبت نام

پیام نورنا : ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد نوبت بیست و یکم سال 1399 دانشگاه پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور تمدید شد / دانلود دفترچه ثبت نام + لینک ثبت نام

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68676

به دلیل وجود ویروس کرونا/

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

اعلام نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا: دستورالعمل اجرایی ارزشیابی امتحانات پایان نیمسال اول دانشگاه پیام نور سال تحصیلی 1400-1399 اعلام شد / شرایط جدید به دلیل وجود ویروس کرونا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 68513

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : برنامه امتحانات نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از طریق سایت پیام نورنا برای دانشجویان تهیه و قابل دریافت شد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67659

شرایط و نکات بسیار مهم /

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

آغاز مهلت ثبت و آزمون معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

سایت پیام نورنا : طبق تقویم آموزشی مهلت ثبت انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد نیمسال اول 1400-1399 پیام نور از 16 شهریور ماه 99 آغاز شده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67302

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

دانلود لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور

پیام نورنا : لیست ارائه دروس و منابع درسی نیمسال اول 1400-1399 پیام نور برای دانلود قرار داده شده است/ این لیست به صورت خودکار آپدیت می شود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | کد خبر : 67290

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه پیام نور / تاریخ انتخاب واحد و مهمان

پیام نورنا :تقویم آموزشی سال تحصیلی 1400-1399 برای کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور اعلام گردید / مهمترین تاریخ های آموزشی و دانشگاهی دانشگاه پیام نور

۲۸ آذر ۱۳۹۸ | کد خبر : 65827

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه / تمامی رشته ها

پیام نورنا: دانلود نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی / برای تمامی رشته های دانشگاه پیام نور

ابزارهای سایت

ارتباط تلفنی: فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات
ارتباط با ما
شماره های اعلام شده فقط جهت ارتباط مراکز پیام نور و سفارش تبلیغات می باشد و به هیچ عنوان جوابگوی سوالات آموزشی شما نیست

تبلیغات متنی

» تبليغات متني شما در پيام نورنا
با بازديد مناســـب و بــازدهي عالي
» بهبود سطح دانشجویان پیام نور
کمک به دانشجویان پیام نور برای رفع مشکلات خود
گپ و گفتگو - خاطرات دانشجویی - دانستنی های پیام نوری و ...
» ترجمه کتاب،ترجمه مقاله، ترجمه تخصصی
ترجمه فوری کلیه زبان ها در دارالترجمه رسمی پارسیس
» اقدام پژوهی
» گزارش تخصصی
» کارشناسی ارشد بدون کنکور
» رشته های فراگیر پیام نور
» نمونه سوالات دانشگاه پیام نور
به همراه پاسخــــــــنامه
شامل آزمون نیمسال های مختلف دانشگاه پیام نور
تفکیک شده به صورت رشتـــــــــــه ای

Goto Top